Jump to content

Montare Maxi-dot, Abs, Tempomat


nicuiry
 Share

Postare recomandată

acum trebuie sa vezi care model il ai ... cele mai vechi sunt cu reglaj, cele mai noi - fara. Daca e cel original, cred ca e cu reglaj la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Băieți am și eu un Polo 9n din 2003 cod 1.4 16v motor BBY și vreau să-i pun tempomat. Sunt convins că merită tot efortul dar nu am găsit pentru codul ăsta de motor. Am găsit undeva cu 320 de ron maneta cu cablu și mufă dar nu pentru mașina mea. Ceva info aveți în sensul ăsta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la modelul tau, trebuie grupul de manete - vin amandoua - de potrivesc si cele de Ibiza sau Transporter T5.

 

cablajul se confectioneaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tempomatul nu este pe maneta din stanga? Întreb pentru ca pe dreapta am computerul de bord și nu vad de ar trebui schimbate amândouă. Și unde am văzut eu era cu tot cu cablu si mufa. Cat despre fire ok, dar mufa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta am gasit mufa centralei si spre ECU si firele de reparatie, eu mi-am montat 2 butoane basculabile, unul on/off si unul cu 2 pozitii cu rerevenire pt. set/res, le-am montat sub bord pe bucata de plastic ce se declipseaza. Maneta mi se pare ca doar cea stanga la polo 9n, parca doar la polo 6r e impreuna cu cea din dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la modelul tau, trebuie grupul de manete - vin amandoua - de potrivesc si cele de Ibiza sau Transporter T5.

 

cablajul se confectioneaza

 

 

Tempomatul nu este pe maneta din stanga? Întreb pentru ca pe dreapta am computerul de bord și nu vad de ar trebui schimbate amândouă. Și unde am văzut eu era cu tot cu cablu si mufa. Cat despre fire ok, dar mufa?

 

Tyger - nu ti-am scris degeaba... crede-ma - la modelul tau si cele doua care le-am enumerat mai sus, este grup de manete - nu se separa. O sa desfaci si te vei convinge.....

 

mufa si pinii aferenti, se comanda la reprezentanta/magazin cu piese - poftim codul acesteia  - 6Q0 937 702A

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok Florin, mulțumesc pentru informații. Dacă îmi poți spune și care sunt modelele și motorizările de la Ibitza și T5 ar fi chiar completă informația.

Modificat de TygerEye
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manetele sunt aceleasi, nu are importanta motorizarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Înțeles. Ma gândeam la faptul că 500 de ron (manete noi) nu prea merita toată treaba și am văzut mai sus că aș putea pune pur și simplu un buton care să facă treaba care ma interesează pe mine și anume blocarea la o anumită viteză, nu vreau toată funcția de cruise control. Deci, de unde trebuie să trag fir până la un buton care să facă ceea ce am zis mai sus? Sper că m-am făcut înțeles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Tyger-da-mi un mail si-ti trimit eu schema...a mai fost postata de 9N ori. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Înțeles. Ma gândeam la faptul că 500 de ron (manete noi) nu prea merita toată treaba și am văzut mai sus că aș putea pune pur și simplu un buton care să facă treaba care ma interesează pe mine și anume blocarea la o anumită viteză, nu vreau toată funcția de cruise control. Deci, de unde trebuie să trag fir până la un buton care să facă ceea ce am zis mai sus? Sper că m-am făcut înțeles.

 

Fiecare dupa cum doreste - se poate face si cu buton, dar nu este un singur fir de tras. Tot o sa iti trebuiasca mufa de la centrala - codul ti l-am dat deja... si in functie de motorizare, ai diagrama de montaj - pe pagina anterioara, ai toate discutiile legate de acest lucru.

 

in cazul tau, daca vrei doar butonul de SET - elimini din schemele facute/postat de noi, butonul de RES - ... in rest trebuie sa faci toata schema.

 

 

...am o presimtire ca asta e rezolvarea fiindca si la montaj am avut problema asta cu aparitia erorii cand comutam pe Off...

Tu ai facut montajul dupa o schema gresita si de aceea ai eroarea. In loc sa verifici/refaci toate legaturile dupa schemele corecte adica:attachicon.gifCCS_Polo_2001.pdf (schema CCS pentru Polo 9N din ELSA) sau:attachicon.gifTempomat-Polo-Home made.jpg (schema CCS-Home made-corecta), tu te complici inutil.

In primul rand in ultima poza postata de tine se observa (vezi *) ca pozitia 0001 nu este de actualitate. Acea pozitie era valabila pentru vechile manete (asa cum se observa si in poza). Din schema CCS_Polo-ELSA se observa ca ai comutator cu 2 pozitii (On/Off) si nu cu 3 pozitii (Off/On/On) deci nu vei reusi in veci sa obtii 0001 si sa-ti functioneze Ok CCS.

Daca vrei sa-ti functioneze totul Ok verifica/refa toate legaturile..

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Caut si eu un priceput( contra cost) care monteaza tempomat prin zona Arad.

Tempomat aftermarket

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

dupa ce am condus un golf cu tempomat am zis ca nu se mai poate fara...

 

As dori sa va solicit ajutorul in a identifica exact codul necesar pentru un simpatic 9NSCAMFX01 si,daca exista un contact pentru montaj , cu atat mai bine :D

Am cautat,dar ce am gasit pare de 9n3 ..6Q0953513F,se potrivesc?

 

Merci

D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut. Am si eu un polo 1.2 din 2007. Am o problema cu faza lunga, mai exact, nu functioneaza, clusterul a fost schimbat de vechiul proprietar cu unul de ibiza. si unii martori nu imi corespund.As dori daca ar fi maneta de faza lunga defecta sa o inlocuiesc cu una cu functie de cruise control. Cum verific intai daca este maneta de vina pentru problema cu faza lunga ? Inca ceva, in bord am in ecranul din sanga jos, afiasata ora si temperatura de afara, daca achizitionez maneta cu stalk se poate activa cumva trip computer sau e nevoie sa inlocuiesc si ceasurile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifici cu vcds in centrala electrica daca functioneaza maneta, sau masori cu o lampa de control.

Daca ceasurile au MFA se poate pune doar maneta si se trag cablurile,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti fi, te rog, mai explicit unde as putea sa masor cu lampa de control ? In centrala electrica nu am erori. Pe sigurante cand trag de maneta nu am tensiune. MFA, cum verific daca am ?

Modificat de mhorohai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai sigur, postezi codul ceasurilor sa vedem daca ai sau nu MFA - BC.

 

codul este pe eticheta de pe ceasuri... sau il citesti cu VCDS-ul, pe 17-Instrumente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Am un polo 1.4 TDI din 2003 cu computer de bord si as dori sa stiu daca ma puteti ajuta cu cod pentru kitul complet de tempomat si cu o persoana care e din Timisoara, sa ma ajute la montaj.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salutare! 

 

PT codul 6Q0920823E se poate monta doar cu maneta stanga schimbata sau trebuie schimbat tot ansamblul? Ma ajuta cineva cu un cod de piesa? multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este grup de manete - nu se separa.

Altfel, le poti face bucati si imbina intre ele, daca asta urmaresti.

Grup manete cu BC si tempomat 6Q0 953 503BN. 

Acum... nu ai postat de care grup vrei sa cumperi, ti-am postat codul pentru cel full

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, F l o r i n said:

Acum... nu ai postat de care grup vrei sa cumperi, ti-am postat codul pentru cel full

Salutare! Multumesc pentru mesaj. Eu nu stiu daca este nevoie sa schimb tot grupul sau centrala imi permite sa schimb doar maneta din stanga (vreau sa schimb maneta cu una care are deja butoanele decat sa trag eu butoane pt toate comenzile).

Am postat codul ceasurilor mele 6Q0920823E si acum realizez ca trebuia sa ma uit la codul centralei electrice.

Masina e 1.4 tdi bnm din 27.06.2006.

Modificat de yapy28
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este grup de manete - nu se separa - asa vin de fabrica, grup.

altfel, daca vrei si te pricepi, le poti scoate levierele, face bucati, combina, etc... dar e un pic mai complicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!