Jump to content

Montare Maxi-dot, Abs, Tempomat


nicuiry
 Share

Postare recomandată

am un polo happy 9n3 motor bme 1.2l an 2007 fara bc

vreau sa imi cumpar maneta pentru bc si nu stiu sigur daca imi mai trebuie ceva

eu in carte am gasit : indicatorul multifunctional se gaseste fie impreuna cu ceasul , in turometru sau pe display-ul din tabloul instrumente .

aici pe forum am gasit pe cineva dar isi schimbase tot dar pusese maxi-dot

eu vreau doar unde este ceasul in turometru

ma poate ajuta cineva care a facut la polo 9n3

ce imi mai trebuie ca sa pot sa il activez in turometru (ceas)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai cu atentie tot topicul sigur ti-ai fi dat seama ca nu poti avea BC decat daca schimbi tot bordul (indiferent ca vrei numai BC sau Maxi-Dot) si trebuie sa schimbi si maneta. Cu mai multe informatii cred ca te poate ajuta "alex pescaru" ,stiu ca el si-a schimbat bordul. :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut.

Vad ca acest topic e vechi, dar imi permit sa il redeschid pentru ca am nevoie de niste informatii.

1. Vreau sa imi cumpar un Polo de 1,4TDI din 2007, dar nu are computer de bord. Pe mine ma intereseaza cel mai mult tempomatul si de aici vine si nelamurirea mea. Pot monta tempomat pe un Polo fara BC? Am citit pe aici ca ar fi 2 variante de manete (una pentru masinile cu BC, alta fara) deci presupun ca ar merge in ambele cazuri, dar voiam si o confirmare a cuiva care stie mai bine sau chiar si-a montat. Cine seteaza viteza si face ca masina sa mearga fara a apasa pe acceleratie, pentru ca presupun ca ce ar trebui eu sa cumpar, adica maneta aceea, are doar niste butoane si fire in plus fata de una clasica, deci nu are nimic "inteligent" in ea.

2. Dupa instalarea fizica a manetei noi pentru tempomat, setarea se poate face cu instrumentatia care exista deja pe un Polo sau trebuie neaparat VagCom sau altceva?

3. Aveti idee cat ar costa clusterul cu cumputer de bord normal si unul cu MaxiDot? De unde as putea sa le cumpar (ma intereseaza sa fie noi, dar nu le refuz neaparat pe cele din dezmembrari daca arata bine)?

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele de la maneta pentru CC se leaga in centrala electrica si la ecu si se activeaza cu VCDS in ecu tempomatul. Nu are treaba cu Cb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspuns. M-am lamurit din punctul asta de vedere (dupa ce am mai si cautat putin pe net :blah: ). Intre timp mi-am mai adus aminte de o intrebare. Din punct de vedere vizual (partea din fata), intre clusterul fara CB, cel cu CB min si cel cu Maxi Dot e vreo diferenta notabila? Adica daca vreau sa il iau de la dezmembrari, pot sa imi dau seama usor care si cum e doar uitandu-ma in partea din fata? Dar in partea din spate (aici cred ca sunt diferente, mai ales ca au circuite/fire diferite)? Daca aveti si ceva poze cu ele, ar fi exceptional. In continuare astept raspunsuri la celelalte intrebari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

...n'seara

printre discutiile avute cu un reprezentant al unei firme de piese auto, despre achizitia unui tempomat (~430ron-doar maneta, fara cablarie) acesta m-a intrebat daca stiu ca masina sa aiba un switch la pedala de acceleratie.

Aveti idee despre ce switch este vorba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil vroia sa spuna ca masina trebuie sa fie DBW (Drive By Wire), adica sa nu fie cu cablu ci cu senzor de pozitie a pedalei de acceleratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,

Anunt achizitia unui tempomat (pret: 430ron) pt masina din semnatura...pe 29.08 are loc montajul la PBN (mda,nu este o locatie preferata insa nu am variante de "incredere")

Nu'ma bine...

post-26748-0-55618600-1314043408_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Felicitari pentru achizitie. Te-ai uitat ce model de centrala electrica ai? Centrala electrica este un modul care se afla sub blocul de sigurante. Din cate stiu sunt 3 modele: codul lor incepe cu 6Q0, 6Q1 respectiv 6Q2. La modelul 6Q2 nu se poate activa CCS-ul, deci mare atentie. Ai luat si firele care trebuie puse? Daca te intereseaza te pot ajuta saptamana viitoare sa ti-l montezi.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, maneta am comandat-o dupa codul VIN al masinii si nu cred ca tipul de la pbn comanda un produs care sa nu se potrivesca cu centrala electrica.

Dupa cate am inteles, am nevoie de cativa pini de legatura (banuiesc ca sunt firele despre care vorbesti).

Luni,29.08 sunt programat la service pt montaj, ms pt intentie.

Modificat de GAD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Pe 29.08, prezent ora 09:00 la PBN , ora 16:00 plecat, nervi, timp pierdut si raspunsuri evazive (masina nu suporta montaj tempomat, nu este echipata cu cablajul corespunzator, maneta nu are kitul special de instalare), mi-au propus sa comand un kit despre care nu erau siguri c-o sa functioneze... am renuntat si mi-am propus sa incerc in alta parte, nu-mi venea sa cred ca nu se poate monta pe masinutza mea.

Asa ca , am luat legatura cu "Al Bundy" care m-a invitat la "atelierului lui mobil" din parcarea unui supermarket si in max.2 ore mi-a montat tempomatul ..... la 9n3 este destul de incomod sa lucrezi la tabloul de sigurante, in rest montajul a fost facut cnf schemei electrice, curat si nu mi-au ramas piese in plus, cu alte cuvinte, LE ARE :) .

Respect Al Bundy !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. La tine apare led-ul pentru CC? Dar pentru usi/hayon deschise? Daca da, din ce an e masina?

Si inca o intrebare pentru cei care cunosc: bordul cu Maxidot pentru Polo e compatibil cu cele de la alte modele?

Modificat de Budaca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, led-ul se aprinde cand pui comutatorul pe pozitia ON si sta aprins chiar daca nu folosesti CC-ul; martorii pe usi/hayon sunt functionali din fabrica...

Masina este din feb.2007.

nu'ma bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Deci, dintre 2 Polo din 2007, unul fara CB, si celalalt cu CB pe acel display mic de sub turometru, ce difera asa mult la ceasuri incat nu poate fi determinat ceasurile fara CB sa afiseze ce afiseaza ceasurile de pe cel cu CB ? consum, autonomie

Tempomat m-am convins ca se poate activa la ambele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Softul din ceasuri si tipul afisajului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce sens tipul afisajului? Vrei sa spui ca sunt display-uri diferite? Sau ca mai are altceva in plus fata de ala fara bc (leduri pentru martori, etc.)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

Stie cineva unde gasesc seria la chestia asta ?

"•Before starting installation you need to check the part number of the control unit for onboard electric. Please contact your local dealer ◦In case of part number 6Q2 ... ... the installation is not possible"

Vreau sa cumpar si eu o maneta pentru tempomat, si am primit raspunsul asta. Tot caut pe ebay, dar inca nu sunt lamurit ce serie sa caut :( .

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de centrala electrica. Daca nu poti apela la cineva cu vag-com, baga capul sub bord cam prin dreptul mufei de diagnoza si o sa gasesti acolo o cutie neagra cu multe fire, vezi daca poti citi codul de pe ea; trebuie sa nu inceapa cu 6Q2...... ca sa poti monta tempomatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos. Am gasit si este cu 6Q1.

Acu mai incerc o intrebare. Am vazut ca maneta trebuie sa fie 6Q0 953 513 F,

Intrebarea mea este 6Q0 953 503 DA e ok ? Pare la fel , sau 6q9 535 03bg, sau 6q0 953 503dj. .

Toate imi par la fel . Caut sa cumpar una de pe e-bay pentru ca la reprezentata mi-au zis ca e 8 mil

Si daca cumpar o maneta care a fost proiectata pentru o masina cu computer de bord ( ceea ce eu nu am ) nu o sa mearga ?

Oricum daca are cineva o maneta de vanzare astept oferte

Momentan ma uit pe kufatek.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca-ti iei o maneta care are si butoanele pentru computerul de bord nu e nici o problema.

Din cate stiu eu, ai putea sa cumperi unul din codurile: 6Q0 953 513 B, 6Q0 953 513 F, 6Q0 953 513 C, 6Q0 953 513 G. Primele doua au butoane doar pentru tempomat iar ultimele doua au si butoane pentru computerul de bord. Mare grija sa nu comanzi ce nu trebuie; verifica temeinic orice informatie ce ti se da.

Modificat de hazin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De unde cumpar si eu un tempomat? seria piesei b920c004bab2aa0, pentru un polo ,cutie de viteze automata, 1.4 16 valve. Am cautat pe google si nu am gasit nimic. Nici google nu le stie chiar pe toate ;(

Modificat de lauricaa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala nu e cod de VW>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!