Jump to content

Montare Maxi-dot, Abs, Tempomat


nicuiry
 Share

Postare recomandată

Pentru mine, da. Cu toate ca e un moft.

Dar eram pregatit sa platesc pentru asta, doream asa ceva pe masina, dar nu eram dispus sa arunc peste 1600 euro pe MaxiDot doar pentru ca venea exclusiv cu navigatia.

Stiam de cand am comandat masina de situatia asta (http://vwforum.ro/index.php?showtopic=30201) si "ii pusesem gand rau" de atunci...

Am cheltuit, deci, aprox. 320 euro, in loc de peste 1600, si poate mai recuperez din ei vanzand IC-ul vechi.

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarat ca la mai putin de 1/4 din pret merita investitia. Mi-as pune si eu ca nu am bc deloc dar...stii povestea cu vulpea si strugurii...sunt acri :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

alex, au stiut ei sa codeze bordul sau te`ai dus cu instructiunile dupa tine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_pescaru

Au stiut ei.

De altfel, la acel VAS5051 cu care s-a facut adaptarea, toate procedurile sunt asistate cu help pe ecran, deci nu se poate gresi.

Aproape totul este automat. O multime click-uri (ma rog, touch-uri) pe "OK"-uri sau "Continue" si te trezesti cu treaba rezolvata. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar de demontat bordul si montat la loc tot ei s`au ocupat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex pescaru> tempomat ai instalat pe masina ca sa ne spui ce-ti arata maxi-dotul (vreun martor, ceva) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

FABIAn RuSu

Nu ii arata nimic pe bord computer cu privire la tempomat, se aprinde un martor luminos (de culoare verde) in interiorul turometrului.

alex_pescaru

Nu esti tentat sa montezi si navigatie in locul RCD200? Nu este asa de scumpa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar de demontat bordul si montat la loc tot ei s`au ocupat?

Da, ei(el) au facut absolut tot. Si m-a lasat sa stau langa si sa urmaresc procedura. De altfel pentru demontat bordul nu trebuie decat sa desfaci 2 suruburi.

Nu esti tentat sa montezi si navigatie in locul RCD200? Nu este asa de scumpa!

Nu prea, deoarece RCD-ul are posibilitatea de a citi CD-uri cu MP3, si deci nu mai am nevoie de magazie sau alte echipamente.

Nu cunosc nici o navigatie care poate sa citeasca MP3-uri si sa aiba colturile drepte, ca sa se potriveasca in locul RCD-ului.

tempomat ai instalat pe masina ca sa ne spui ce-ti arata maxi-dotul (vreun martor, ceva) ?

Intr-adevar, maxi-dotul nu indica nimic, apare doar simbolul verde al CC-ului, dar acesta nu este situat in interiorul turometrului, ci este central, in partea de sus, intre indicatorul de temperatura si cel al combustibilului.

Este in asteptare montarea tempomatului. Mai ales ca pe o masina cu cutie automata e ideal. Am cumparat maneta, dar duc lipsa de timp...

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe un polo 9n din 03 1,4 tdi 75 cp merge mexidot si tempomat ???

As pune is eu asa ceva pe masina :X imi place polo la nebunie :X

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mai sus, colegul hazin a montat tempomat pe un Polo cu motor de 1.2.

Pot sa confirm ca si pe Polo cu motor de 1.4 merge montat tempomat.

Am cumparat mufele, firele si maneta si mi le-am montat singur.

Mi-a luat in total cateva ore, dar disociate, de-a lungul catorva zile, in functie de timpul liber si chef. :)

In prima zi am montat firul la mufa ECU-ului de injectie. Intr-adevar, ciudata pozitie. Dar cu putina contorsionare (si ceva piele julita :) ) am facut-o.

Apoi, intr-o seara, demontarea volanului, schimbarea manetei si tragerea celor 6 fire. Operatiune mai simpla decat prima, dar mai lunga si mai delicata, deoarece am si senzorul de la ESP care trebuie transplantat pe noua maneta. Apoi cele sase fire care am dorit sa le trag prin path-cablurile originale, ca sa fie ca si cele originale la aspect.

Si in sfarsit, ieri dimineata, ultima mufa la ECU-ul care coordoneaza tot ce e electric pe masina (4 fire), plus firul de alimentare de la siguranta 4 (luat de la switch-ul pedalei de frana).

Apoi am facut conexiunile intre cele 12 fire, introdus codul de login 11463 pe engine si gata!

Pot sa spun ca e super, cel putin la drum lung! Probabil entuziasmul este mult mai mare, deoarece masina are cutie tiptronic si o simpla apasare de buton (daca ai peste 30km/h) te readuce la viteza setata initial fara nici o manevra suplimentara. Schimba vitezele singur si acum iti poti da seama si mai bine de cat de rafinata este aceasta noua generatie de tiptronic. In functie de drum (vale, deal, curbe, etc) si viteza curenta, schimba mai devreme, mai tarziu sau poate deloc. Aproape niciodata nu schimba in acelasi fel.

Deci in concluzie merita din plin efortul si banii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare, daca nu are polo-ul calculator de bord se poate monta totusi sistemul lui alex_pescarul? si o sa indice si consumul in timp real...etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care sistem, shefu'? :)

Daca te referi la maxidot, da, se poate monta si pe masini care nu au avut deloc calculator de bord.

De fapt calculatorul de bord (ca este mic sau maxidot) e parte integranta din IC (Instrument Cluster).

Deci ai trei variante de IC (bord): cu maxidot, cu computer de bord normal sau cu nimic.

Schimband bordul, ai varianta dorita, pe aceeasi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care sistem, shefu'? :)

Daca te referi la maxidot, da, se poate monta si pe masini care nu au avut deloc calculator de bord.

De fapt calculatorul de bord (ca este mic sau maxidot) e parte integranta din IC (Instrument Cluster).

Deci ai trei variante de IC (bord): cu maxidot, cu computer de bord normal sau cu nimic.

Schimband bordul, ai varianta dorita, pe aceeasi masina.

Asa da ! Multumesc Alex_pescaru m-ai luminat! Deci imi cumpar alt bord cu maxidot si gata problema rezolvata.

P.S cit ziceai ca te a costat tot 500euro ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Info despre pret gasesti in acest topic, postul #45.

Pe scurt, aprox. 330 euro.

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da.

Se schimba ansamblul de manete vechi cu acesta.

Daca ai ESP, atunci desprinzi de pe ansamblul vechi senzorul de pozitie al volanului si il montezi pe noul ansamblu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai stie cineva un pret actualizat ?

Eu am gasit cu 380 ron doar maneta + 8 ron pe fiecare papuc.

...asta dupa ce am dat link-ul

ma bate tare gandul sa-l implementez dupa cateva amorteli de calcai la drumuri lungi

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile la reprezentanta Cardinal Motors Constanta:

Maneta, cod 6Q0953513G = 290 RON

Conectorul T6y, cod 6Q0937702A = 4 RON

Pentru conectorul T6y, 2 papuci, cod 000979131 = 13 RON

Pentru conectorul T41 (care se afla pe maneta), 3 papuci, cod 000979009 = 19 RON

Pentru conectorul T11, 1 papuc, cod 000979132 = 6 RON

O dioda: 1N4001, probabil 1 RON la orice magazin de electronice.

Papucii vin cu cabluri de aprox. 30 cm, care pot fi folosite cu succes.

Piese: 333 RON (max. 100 Euro)

Daca ti-l montezi la ei, 150 RON manopera (max. 50 Euro)

Total: 483 RON sau max. 150 Euro.

Pretul tempomatului, ca sa vina din fabrica cu el, este 278 Euro + TVA = 330 Euro.

Mai scump de 2 ori si ceva. ;)

Eu zic ca merita sa ti-l pui aftermarket.

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms alex

merci mult alex

o s aintreb si l areprezentanta, am intrebat doar la magazinele de piese auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrebat la reprezenta din Bacau si mi-au zis asa:

-piesa 3 milioane

-manopera 4 milioane

TOTAL : 7 milioane- 200 euro

Sunt bulversat, vreau sa-mi pun dar manopera e cam mare.Mai caut sa gasesc cu manopera mai ieftina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Preturile la reprezentanta Cardinal Motors Constanta:

Maneta, cod 6Q0953513G = 290 RON

Conectorul T6y, cod 6Q0937702A = 4 RON

Pentru conectorul T6y, 2 papuci, cod 000979131 = 13 RON

Pentru conectorul T41 (care se afla pe maneta), 3 papuci, cod 000979009 = 19 RON

Pentru conectorul T11, 1 papuc, cod 000979132 = 6 RON

O dioda: 1N4001, probabil 1 RON la orice magazin de electronice.

Papucii vin cu cabluri de aprox. 30 cm, care pot fi folosite cu succes.

Piese: 333 RON (max. 100 Euro)

Daca ti-l montezi la ei, 150 RON manopera (max. 50 Euro)

Total: 483 RON sau max. 150 Euro.

Pretul tempomatului, ca sa vina din fabrica cu el, este 278 Euro + TVA = 330 Euro.

Mai scump de 2 ori si ceva. :)

Eu zic ca merita sa ti-l pui aftermarket.

Salut,

Ma bate gandul sa-mi pun si eu..... vreau sa stiu daca ai avut probleme cu tempomatul....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a montat cineva tempomat?

va rog detalii

sunt foarte multi interesati dar nu vb doar citesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bate gandul sa-mi pun si eu..... vreau sa stiu daca ai avut probleme cu tempomatul....?

Nici o problema pana acum. Merge ireprosabil.

a montat cineva tempomat? va rog detalii sunt foarte multi interesati dar nu vb doar citesc

Daca ai fi urmarit TOT topicul ai fi vazut ca cel putin 2 useri (hazin pe motor 1.2 si alex_pescaru pe motor 1.4) au montat asa ceva. Si ambii au facut-o singuri, nu la reprezentanta. :(

hazin in posturile #14, #22 si #36 a explicat cum a facut la el.

Eu am incercat sa spun cum am facut in postul #60, iar in postul #68 am dat preturile pentru piese si manopera (chiar daca l-am montat singur, am fost curios si am intrebat pretul manoperei) la Cardinal Motors Constanta.

Recomandarea mea: fa montajul la reprezentanta. Asta daca nu esti intr-adevar pasionat si chiar vrei sa o faci singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am tot cautat pana acum pe forum si in sfarsit am gasit topil asta. De mult vreu sa stiu daca pot sa imi pun si eu ABS pe masina din semnatura. Sincer nu ma prea intereseaza pareri de genul "e prea complicat si nu merita" pt ca deja le-am auzit. Cum spune si colegul Alex pescaru e un moft de-al meu si chiar imi doresc asta.

Asa ca va rog, daca ma puteti lumina si pe mine in aceasta privinta v-as fi recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa-ti trebuiasca ECU-ul de ABS, pompa cu blocul hidraulic de ABS, totate conductele de frana deoarece difera de cele de la modelele fara ABS, senzorii de la toate rotile si piesele care ii tin si aici, probabil, daca nu ai locasurile pentru senzori se schimba o multime de lucruri pe la roti sau macar trebuie sa pui piesele care tin senzorii.

Apoi foarte multa munca pentru a monta componentele mecanice, iar apoi mufele si cablajele electrice trase intre modulele amintite mai sus, deoarece cele de fabrica pentru modelele cu ABS sunt "amestecate" cu alte cablaje pentru alte module electrice si probabil o sa trebuiasca sa cumperi intreg cablajul electric din compartimentul motor din nou.

Poate o sa-ti trebuiasca si un nou bord daca acesta care-l ai nu are martorii de ABS montati sau in cel mai fericit caz va trebui sa iti montezi tu martorii (ledurile) pe pozitiile corespunzatoare martorilor si apoi sa recodezi bordul ca sa stie de ABS.

Si poate si altele, dar nu-mi vin in minte acum...

Probabil o sa te ajunga la cateva mii de euro cheltuite si multe ore de munca investite. Nu e chiar asa simplu ca o schimbare de instrumente si tind sa cred ca cei care ti-au spus ca nu merita, aveau dreptate... :)) No offence.

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!