Jump to content

Problema cu incalzirea habitaclu la Fabia


Pitica
 Share

Postare recomandată

De obicei e pe corpul termostatului, pe circuitul mic (aka prin motor fara radiator).

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un motoras de la clapete dus, cel care face cald-rece.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un motoras de la clapete dus, cel care face cald-rece.

Sunt convins. Dar de ce este ON-OFF. Şi unde e poziţionat şi cum ajung la el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poate sa fie dus un senzor de habitaclu, sau de temperatura aerului?

In cazul cand se da la rece maxim, indiferent de temperatura interioara se baga rece, daca e setat sa zicem 20 grade, ar trebui sa combine aerul rece cu cel cald in functie de temperatura din habitaclu.

Daca e dus si simte sa zicem ca are -40 grade, va baga caldura la maxim.

Ar trebui citit temperatura data de senzor prin vag-com. Poate nu citeste normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca potentiometrul e dus acesta nu mai stie unde se afla. cel mai sigur se afla ce e defcet printr-o diagnoza.

Se servomotorasul se afla deasupra pedalei de acceleratie, un pic mai spre centrul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sall,

Aceasi problema o am si eu, cand dau potentiometrul la jumate, ori baga cald de ma topesc ori se raceste sau trec brus de la cald la rece si nimic, abia dupa cateva minute incepe sa raceasca. Cred ca este motorasul de la clapeta. Stie cineva un pret pentru motoras?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam 500 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Moccaciune... :icon_thumright:

Dai gaura prin bord si pui clapa manuala dar nu dai banii aia !

Exista si solutii mai "soft" daca vrei musai :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Problema veche: merg cu AC mult, la un moment dat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut

...a venit toamna hop si eu cu o problema referitoare cu incalzire.Am o Fabia 1 1.2 si am constatat ca nu mai baga caldura.Temperatura la apa se ridica si ramine constant la 90g.Ventilatorul functioneaza normal pe toate treptele(este sistemul climatic)dar nu baga deloc aer cald.Cam ce as putea verifica inainte sa ma bag la desfacut pe sub bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai ce verifica, DAi comanda cald-rece si te uiti daca ansamblul G68 lucreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi in legatura si cu termostatul?Ansamblul pare a functiona ...bine nu am desfacut inca la bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred ca am problema cu termostatu, am gasit ceva pe e-bay da nu stiu daca sunt bune sau nu.

Linkul cu

Termostatu

Ce spuneti merita sa-l cumpar ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La manufacturer scrie Skoda, deci cred ca e bun. Dar mi-a spus cineva pe alt topic cum ca Wahler ar fi cele mai bune. Sau asta de pe ebay e chiar Wahler? Poate ma/ne lumineaza careva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe E-bay il poti intreba pe vanzator orice detaliu despre produsul pe care il vinde. Iti raspunde in maxim 24 de ore. Problema principala aici este faptul ca nu trimite in Romania, doar in UK. Deci si sa fie perfect, de firma buna sau altele tot nu il poti cumpara, cauta ca vanzatorul sa trimita si in Romania ca de exemplu aici http://cgi.ebay.co.uk/Skoda-Fabia-1-0-1-4-...=item5d298d18d8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe E-bay il poti intreba pe vanzator orice detaliu despre produsul pe care il vinde. Iti raspunde in maxim 24 de ore. Problema principala aici este faptul ca nu trimite in Romania, doar in UK. Deci si sa fie perfect, de firma buna sau altele tot nu il poti cumpara, cauta ca vanzatorul sa trimita si in Romania ca de exemplu aici http://cgi.ebay.co.uk/Skoda-Fabia-1-0-1-4-...=item5d298d18d8

La mine nu e problema de transport ca am pe cineva in UK, eu il comand pe adresa lui si el mil trimite mie pe urma. Dar pe mine ma intereseaza daca e bun merita bani, la skoda am sunat si costa 380 lei un termostat cu tot cu plastic.

Eu o sa-l iau sper sa se potriveasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cum naiba sa coste atata un termostat?!??!!

Vezi ca cei de la Skoda sunt lenesi si nu iti schimba termostatul ci tot ansamblul in care se afla el (+senzor temp.).

Ce ai tu de pe eBay e doar termostatul (si ceea ce de fapt ai nevoie).

Eu am cumparat termostatul asta de la Volksman acum vreo 2 ani cu ~700mii lei vechi. Nu ma astept sa fie mai scump de un milion acum... Vorbeste cu el ca sigur te ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am luat in decembrie 2009 un termostat de la Volksman. 80 Ron cu tot cu corp si cu sonda de temperatura (care era crapata si pe care nu am folosit-o niciodata, dar asta e alta poveste). Acum trebuie sa il schimb iar, dupa nici un an, pentru ca se incalzeste foarte foarte greu apa, si nu sta acul drept decat rar. Deci nu va bucurati cand gasiti ieftin. Cat dai, atat face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am schimbat termostatul acum vreo 2 ani si inca nu am avut nici o problema.

Un termostat (orice marca ar fi el) nu are de ce sa depaseasca 1.mil (ma refer aici doar la termostat - nu la ansamblul care include sonda de temp). E o piesa pur mecanica si una din cele mai simple componente de pe masina (asta excluzand roata de rezerva :P )

Cosmin, ai primit varianta noua de termostat? (ma refer la cea in care brida ce fixeaza arcul termostatului e fixata de un inel metalic pe toata circumferinta corpului de plastic; in varianta veche brida era fixata doar in capetele ei, direct in corpul de plastic, iar acel sistem crapa (la propriu) cred ca destul de repede: din cauza asta topicul termostatului e unul popular pe aici :D)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cosmin, ai primit varianta noua de termostat? (ma refer la cea in care brida ce fixeaza arcul termostatului e fixata de un inel metalic pe toata circumferinta corpului de plastic; in varianta veche brida era fixata doar in capetele ei, direct in corpul de plastic, iar acel sistem crapa (la propriu) cred ca destul de repede: din cauza asta topicul termostatului e unul popular pe aici :D)

Scuze de intarziere. Da, am primit varianta cu clema zegher (sper ca asa se cheama). Acum as putea lua doar termostat, fara corpul din plastic, dar de-as gasi... Unii spun ca nu face niciun producator termostatul meu si ca tre sa iau original la 300 Ron. Mai bine nu mai merg iarna decat sa dau atat pe un termostat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici la mine nu sta acul la 90 de grade dar, dupa vreo 5 min de mers baga caldura

asa ca nu ma deranjeaza prea tare, bine ca nu trece de 90 de grade ca atunci ar fi mai rau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici asa nu e bine, uzezi prematur motorul, ai ardere incompleta rezultand depuneri in camera de ardere, bujii, otravire sonde lambda si catalizatoare, contaminare mai rapida a uleiului ce duce la o ungere mai proasta, cam cu 60% e uzura unui motor mai mare cand functioneaza rece... se pot spune multe... dar poate te intereseaza cel mai mult consumul de benzina care se mareste, si inlocuirea termostatului se amortizeaza din economia de benzina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar se poate ca termostatul sa fie bun, si acul sa stea spre stanga din cauza ca a imbatranit sonda de temperatura G62, nu? Asta mai ales daca baga bine caldura in masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cei interesati www.autokarma.ro

Eu acum 3 zile am comandat si am primit prin curier rapid termostat+capac plastic(74,06-piesa+25-taxe curier)

Sunt multumit de ei(piesa OK, promptitudine, preturi bune)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!