Jump to content

Tuning cu powerbox


Eugen HP
 Share

Postare recomandată

OT.mersi mult,pote folosesc ideea pentru scaner,statia am pus-o sub cotiera,ai la indemina.

da,un motor care nu e dus macar o data pe saptamina la un drum in afara orasuui ptr o "curatare" pina in 4000,cu sau fara remap ,pbox,sigur impachetezi turbina si o trimiti la curatat in cel mai bun caz.

pai daca e totpe acea mufa si nu are alte legaturi cu alti senzori,cred ca tot o rezistenta ai,sau ce mai e pe acolo e de "decor" sa dea bine la o "inspectie vizuala" a cumparatorului.practic face acelasi lucru.

Modificat de cata26bcn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex, ordinea nu conteaza.

Pe celalalt passat am avut box-ul(ala era doar rezistenta..) pus aprox 100 000 km, din care ultimii 30 mii au fost si cu resoftarea. Cu turbina n-am avut probleme, sau alte componente.

Consumul extern este real (adica cel de pe BC), sau cel putin la mine. Am facut testul la pompa si mi-au intrat doar 26 de litri, iar in mod normal trebuia sa intre cam 33 !

P.S.: Dupa resoftare, am avut consumul unui passat de 131 CP din fabrica (imi crescuse cam cu 1 litru, 1 litru jumate !), lucru ce m-a determinat sa pun iar powerbox-ul care a remediat problema consumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex la tine e problema altfel. Tie softul iti este baza mai mult pe injectie decat pe turbo, de aici rezultatele mai putin spectaculaose. Cat despre consum, nus tiu ce sa zic, ma asteptam sa fie diferenta dar nua sa mare intr ebc si real. pentru ca Sabind e exemplu are consumul foarte aproape de bc , la fel Sorin.. :-?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si sa te gindesti ca dupa ce ai dat o caciula de bani se o softezi mai tre sa dai ACEEASI caciula de bani sa o faci la loc,

cam orice tuner care se respecta iti pune la loc softul original (in limita unei intelegeri, adica nu de 2-3 ori pe saptamana) gratis.

cum puteti spune ca nu conteaza ordinea PBOx sau remapare? pai remaparea ia in calcul mai multe senzori. daca faci remapare pe un motor cu PBOX si dupa aia scoti boxul..totul ramane la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm..Bogdan..you've got a point :mellow: Eu cand mi-am facut remaparea, normal ca mi-am dat powerbox-ul jos, si l-am pus dupa.

Remaparea se face doar la motorul stock(fara powerbox) ! Nu cred ca si-a facut cineva remapare peste powerbox..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu era mai normal sa spui tuenrului ca ai? iti facea ceva custom, sau iti oferea o varianta mai puternica a softului. de ce sa dau banii pe box in plus cand pot face acelasi lucru din soft? si la un singur pret?

repet, nu vreau sa ii fie luata painea celui care vinde PBOX..doar ca este peste puterea mea de intelegere...de ce se alege soft+box...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai mai sus, vedeai pentru ce se alege, pur si simplu pentru o putere mai mare, consum mai mic, fum mai putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru putere mai mare poti alege direct soft mai agresiv... fum mai mic..asta la fel..de ce as alege PBOX cand asta se poate regla din soft...consum mai mic...tu chiar crezi ca un PBOX peste soft reduce consumul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facut consumul pe ultimii 278.4 km, 240km extraurban dar cu macadam, dealuri de urcat, 4-5 persoane in masina, reprize la 140kmh :P si restul in oras zi de luni :Driver:

Pe CB aveam 6.3% iar consumul 2 5.8%. 18.3L, adica un consum de 6.5%. Imi pare mica diferenta intre CB si pompa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca se poate un consum mai mic si caluti mai multi.consum mai mic se poate doar prin optimizare,dar se cistiga doar citiva caluiti....nu poti avea o putere mai mare cu acelasi consum,ce sa mai zic de unul mai mic,vorba aia : si calutii aia trebuie sa manince ceva....

Modificat de cata26bcn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da, la viteze mare papa mai ceva ca inainte, insa la mers legal sau urban, mai putin. Nu cred ca am, insa, mai mult de 120 CP :lol: E cat trebuie pt. maisna mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ce ziceam ca sunt basme ce arata BCul in oras...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, am ales optiunea asta (resoftare + powerbox) pentru posibilitatea de a scadea puterea fara a mai da vre-un ban in plus. In plus se stie foarte clar, fie ca ai powerbox fie ca ai resoftat masina, uzura pieselor e mai mare. Asadar, la softul race e mult mai mare uzura decat la soft normal si powerbox (avand in vedere pe ce lucreaza powerbox-u !). In plus, pot oricand sa renunt la powerbox fara a mai plati ceva in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabian, in legatura cu ce??? Tu ai testat cateva zile, si nu ai facut plinul/consumul. E MARE basm ca arata 6.3 si la pompa a iesit 6.5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

povesteam noi despre range

doar cunosc bine cati km ar trebui sa pot parcurge daca consumul ar fi cel indicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet, ai testat, ai spus ca il cumperi si dupa aceea nu ai mai vrut (motivele tale), dar ai mai fi vrut sa ti-l dau pe al meu sa mai faci pe gratis cateva teste... asa ceva nu se face :)

Asa ca... sa vorbeasca cine are experienta practica, nu empirica ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discutia asta nu inteleg de ce o avem aici si pe tonul asta

iar testele ulterioare ma interesau doar ca sa stiu exact puterea maxima - pana la urma era in si interesul vostru sa stiti ce vindeti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rio, orice tuner care se respecta, iti poate oferi un soft race gratis sau la diferenta mica de pret, daca ai luat deja varianta normala.

asa ca de ce sa dai XX euro in plus pe box?

la fel, dupa cum ziceam, daca vrei inapoi softul low, sau cel stock, tunerul le ve avea si ti le va pune gratis,a sa mi se pare normal, in limita bunului simt, adica nu de 2-3 ori pe saptamana, de exemplu.

PBOXul lucreaza, dar in acelasi timp, turbina, pompa de injectie, toate astea lucreaza mai intens decat la soft low. deci? plus aia 50 sau cat costa PBOXu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PBOXul lucreaza, dar in acelasi timp, turbina, pompa de injectie, toate astea lucreaza mai intens decat la soft low. deci?

Adica...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan, tocmai, turbina lucreaza cu powerbox-ul, la fel ca si cu softul nou :blah: nu se schimba nimic, sau cel putin eu asta am inteles din toate discutiile astea. Eu am inteles ca powerbox-ul schimba doar injectia masinii..

P.S.: cat despre tuneri care se respecta..sunt mai rari la noi. Spre exemplu, am cerut unui tuner sa-mi puna softu pe masina timp de 24 de ore, pentru ca plecam pana in Austria si vroiam sa vad cum se comporta masina, sa testez tot. Ghici ce..m-a refuzat :blink: Ca sa-mi puna softul original inapoi, sunt sigur ca nu m-ar refuza, dar daca i-as cere sa-mi puna soft low, dupa ce mi-a pus race, sunt convins ca ar stramba din nas pana nu i-as mai da ceva bani...

Modificat de rio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rio, eu am zis firme care se respecta.... in RO sunt zeci de tuneri..care iau softuri de te miri unde...

acum, daca vrei DEMO, decat REVO stiu ca ofera, dar 2h sau 4h..nu mai stiu... oricum, daca tu plecai si nu mai veneai...pierdea banii? si eventual te apucai sa vinzi softul altora?

macar la REVO softul se anuleaza singur...

iti spun sincer, ca toti cu care am vorbit, iti spun softul inapoi stock cand vrei, kisslorand, voinea, etc... gratis, dar repet..in limita bunului simt.

acum depinde de fiecare om..nu pot vorbi in numele lor...dar gandeste-te si pe de alta parte, daca are fi 200 ca tine pe saptamana? :D

RION,de unde mai multa putere, daca mai mult combustibil nu, mai multa presiune in turbo nu... e chiar asa greu?? turbina merge la fel, consumul scade...dar creste puterea? nu vi se pare ceva aiurea? o fi PBOX cutia magica pe care o cauta toata lumea, inclusiv constructorii?

da, daca faci soft race, si ai low, se poate considera ca unu nou. dar sigur nu iti ia iar banii ca pt un soft nou...iti ia un pret mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rio, orice tuner care se respecta, iti poate oferi un soft race gratis sau la diferenta mica de pret, daca ai luat deja varianta normala.

...

Corect.

la fel, dupa cum ziceam, daca vrei inapoi softul low, sau cel stock, tunerul le ve avea si ti le va pune gratis,a sa mi se pare normal, in limita bunului simt, adica nu de 2-3 ori pe saptamana, de exemplu.

...

Corect.

P.S.: cat despre tuneri care se respecta..sunt mai rari la noi. Spre exemplu, am cerut unui tuner sa-mi puna softu pe masina timp de 24 de ore, pentru ca plecam pana in Austria si vroiam sa vad cum se comporta masina, sa testez tot. Ghici ce..m-a refuzat :icon_thumright: ...

Chiar nu inteleg de ce te-a refuzat. Recunosc, si eu te-as refuza, dar chiar nu inteleg de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tunerul este din acelasi oras si ne stim de ceva timp...asa ca nu se punea problema sa fug :icon_thumright: Nu o sa-mi mut domiciliu pentru 200-300 euro ! In plus, stia ca merg acolo doar sa duc pe cineva, nu sa raman peste noapte. In 14 ore eram inapoi in arad..(adica, candva dimineata)

nistor, nu e cazu sa fii ironic :frigbaitata: mai ales cand voi aveati de gand sa-mi puneti softu de pe 2.0 TDI 103 kw :icon_cool: cand v-am zis ca nu e acelasi motor..dar voi ati preferat sintagma tipica noua (romanilor) "las' ca merge si cu asta" :blink:

Modificat de rio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, care presiune in turbo daca la log vagCom nu o arata??? si la o crestere de vreo 15 CP ???

rio, cum adica softu de la un alt motor??????????? si eu am auzit de un tuner din capitala (nu e de pe forum, sigur) care face copy-paste... pe Mihai il stiu serios.

Modificat de RIon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nistor, nu e cazu sa fii ironic :cool: mai ales cand voi aveati de gand sa-mi puneti softu de pe 2.0 TDI 103 kw :D cand v-am zis ca nu e acelasi motor..dar voi ati preferat sintagma tipica noua (romanilor) "las' ca merge si cu asta" ;)

Prietene, HABAR NU AM cine esti, 100% nu ai vorbit vreodata cu mine despre chiptuning si nici nu stiu de unde ai scos-o asta cu 2.0 TDI 103 kw. Nici macar nu stiu ce masina ai.

LE: Am vazut acum in semnatura ca ai un B5.5, dar tot sunt curios de unde si de la cine ai scos-o asta cu 2.0 TDI.

Modificat de nistor@QMT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!