Jump to content

Tuning cu powerbox


Eugen HP
 Share

Postare recomandată

De curios, cat a costat powerboxul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Banuiesc ca a platit pretul de pe situl lor. Am pus linkuri la toate firmele respective in postul meu.  Eu nu vand powerbox deoarece am concluzionat ca nu se ridica deloc la nivelul unui soft in ECU. Cei cativa pe care i-am ajutat direct in achizitie le-am precizat sa nu aiba asteptari la nivelul promisiunilor producatorilor. 

Modificat de voinea
corectie greseala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, m-am uitat pe site-ul lor, respectivul powerbox a costat 479 euro si, cu setarile date la maxim, promite 44 CP in plus.

Intr-adevar, e pacaleala sa dai 479 euro si sa primesti 16 CP in loc de 44CP, acesta ar putea fi chiar motiv de judecata. Ma mir ca inca nu i-a dat nimeni in judecata pentru inselatorie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ei vand ~1000 de boxuri zilnic. De luni pana vineri catre tot mapamondul. Am fost distribuitor al lor cativa ani vrajit de marketingul lor. Am vazut boxuri ce au scos aproape puterea promisa si am vazut 3.0TDI CR Touareg ce a luat 14cp din cei 50 promisi. Am trimisi pachete atat de des retur pentru ca nu erau multumiti cei care le-au cumparat astfel incat am ales sa nu mai vand, instalez si masor. Cine e curios sa vada ca a castigat ceva cu orice powerbox il pot ajuta. Este alegerea normala cand vrei sa pastrezi masina in garantie si vrei ceva cai in plus. Dar este solutia buna? Fiecare trebuie sa decida pentru el. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

1 hour ago, voinea said:

 Eu nu vand powerbox deoarece am concluzionat ca nu se ridica deloc la nivelul unui powerbox.

...la nivelul unui soft.
 

17 minutes ago, voinea said:

Am vazut boxuri ce au scos aproape puterea promisa si am vazut 3.0TDI CR Touareg ce a luat 14cp din cei 50 promisi.

S-a rezolvat ceva prin schimbarea cutiutei sau a softului de pe ea? Din moment ce unele motoare ajung aproape de puterea promisa, se poate.
Intrebarea e de ce nu la toate?

La motorul 1.5tsi 130cp se pastreaza ciclul Budack la modificarea softului pentru 177cp? 
Imi surade ideea de a avea asa ceva pe masina, dar fiind in garantie o sa mai astept. 

Modificat de Adi_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate mai tine și de norocul clientului.... Eu s tare mulțumit de al meu SpeedBuster, pe dyno a scos 190 cp- 381Nm și chiar sunt, 4 moduri de livrare a puterii setate din aplicație și interschimbabile oricând, mod de selectare a timpului de încălzire motor. Mai nou, l am alimentat din blocul de siguranțe de la motor și e super treaba. Nu mai am mate ntinse pe baterie și este alimentat imediat ce se pune contactul, fără pierdere de semnal. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Da nu trebuie generalizat. Am vazut de la diversi producatori si produse bune dar si multe slabe prin rezultatul produs. 

Marele avantaj ramane faptul ca ai masina inca in garantie cu asa produs instalat (atat timp cat nu mergi cu el conectat pe masina la revizie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu la Honda civic cu motor 1.6 idtec un astfel de aparat. De fapt era chiar mai evoluat, nu era power box clasic ci un fel de ecu extern care se conecta la ECU prin mufa OBD2. Rezultatul? Nu am simtit nicio schimbare la mersul in oras, doar o foarte usoare imbunatatire la mers pe autostrada. Practic cred ca nu am castigat nici 20 CP, desi ei promiteau peste 40 CP in plus. Asa ca l-am dat inapoi dupa o luna, era facut de o firma poloneza numita Power factory.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Bună seara.
Sunt nou pe aici și după ce-am citit pe forum ce și cum, m-am decis să vă scriu.

Am un Audi A4 B5 AJM 1.9 TDI, automat
După ce-am văzut eu pe youtube cum se face un Evry mode, m-am apucat de-am luat potențiometre, rezistențe, butoane cu led, fire, de toate. Și mi-am făcut un evry mod. 
Numai că, după ce-am dat jos capacul de la motor m-am uitat ca mâța-n calendar, că nu vedeam mufa aia unde să cuplez manțocăria creată.

După ce-am dat un telefon unui prieten cu mult peste mine, a râs ăla și cu fundul. că eu am pompă duză (PD) și nu-mi merge evry mod ăla.

 

Văd că aici s-a dicutat despre asta. Unde este acel senzor pe care trebuie să îi pun rezistența? Sunt la nivel 1 cu mecanica/ electrica. 
Acesta este poza cu motorul meu. 
Mulțumesc!


 

thumbnail (5).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziya, stie cineva ce e asta? 

16221036129363897178457274020118.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă are legătură cu topicul dă câteva detalii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziya, stie cineva ce e asta? E ceva powerbox, se leaga cu mufe la sistemul de injectie la motoare tdi, lam pus dar nu se simte nici o diferenta, nu gasesc pe net nimic despre el

Asa arata carcasa

16221053842022517850766798716731.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Administrator

Va prezint acest VW GOLF 7 1.6TDI 115cp cu powerbox DTUK instalat
Fisele dyno scrie si pe ele ce reprezinta

 

 

Comparatie in modul SPORT intre ORIGINAL in DTUK setata in +++ de pe box 

1420660258_pboxVWGOLF71.6TDIOki-000.thumb.jpg.e25ca6fae13e44ecba9f3d59919fa04f.jpg

 

Comparatie in modul ECO intre ORIGINAL in DTUK ON

941488775_pboxVWGOLF71.6TDIOki-001.thumb.jpg.a47e3b5ebcab40d709659c01a921781d.jpg

 


BONUS DYNO pentru voi diferenta intre modul ECO si modul SPORT avand POWERBOX dezactivat. 

1120333919_NOBOXINSTALLEDVWGOLF71.6TDIOki-002.thumb.jpg.23b82b141a2cf62de72dee84021a4463.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!