Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Mihai.Nechifor

Pai asta spuneam eu am chinezesti montate si sunt ok, colegul are probleme, deci da difera calitatea lor. Cel mai bine cumparat de la cineva cu 100% calificative pozitive

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot aparea probleme daca o sa palpaie asa o perioada(in afara ca o se se arda ledul din buton)?

incerc totusi sa fac rost de unele OEM.....m-am grabit si am luat ce am gasit fara sa ma gandesc ca si aici pot aparea neplaceri:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Nu vor fi probleme, e un consum mult prea mic la un led ca sa fie ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Întâmpin ceva probleme, in urma unui retrofit, la un Passat din 2007. Am montat geamuri electrice spate si nu merg geamurile din butoanele de pe ușile de spate. Din comanda de pe usa șoferului funcționează perfect. Menționez ca nici ledurile din butoanele ușilor de spate nu se aprind când pun poziția. Unde am greșit, sau ce nu am conectat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

97@ady, ai bifat in VCDS geamuri electrice spate? Trebuie sa ii memorezi noua configuratie. Daca am inteles bine, modulele de la usile din spate (daca exista) sunt "slave" la cele din fata. Altfel spus, trebuie sa intri in modulele de la usile din fata si sa le codezi.

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabitzu, la 2007 nu este asa.... avem module ce se acceseaza independent - 62 si 72 - nu sunt ca la masina ta... dupa 2009 unde sunt slave.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am bifat in convenience, am codat can'ul. Am tras fir de lin de la ușile din fata. Macaralele de spate le-am luat de pe donatoare complete, adica motorașe, calculator, broasca si instalație electrică. Închiderea centralizată funcționează, dar as avea o întrebare.... In elsa la Passat după 2007 nu mai vin trase fire de can. Si încă ceva... Ce coding aveți voi pe ușile de spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa noiembrie 2007 - adica masini cu serie 2008. A ta vad ca este 2006.... nu cumva ai cumparat calculatoare de generatie diferita ?

la masina ta, trebuie trase firele de can, la fiecare usa spate

L.E - ce PN au calculatoare de usa fata si cele spate ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modificarea nu este făcută la mașina din semnătura. Calculatoarele de la ușile fata sunt cu terminația "L", din câte știu eu sunt generația 3. Cele de pe spate sunt cu mufa neagră, nu cu mufa albă. In vcds le văd, intru pe ele, dacă fac output test, le urca, le coboară, nici o eroare pe ele, doar din butonul de pe ele nu merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, nu e facuta la masina din semnatura, dar ce an/luna este.... ? 

posteaza toate codurile - cap coada, plus codul la modulul confort

daca imi aduc bine aminte, L este un MIN 2.... dupa noiembrie 2007 - 2008 - sunt 3.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut sunt proprietarul unui passat  2006-variant si va rog sa-mi spuneti parerea voastra despre eliminarea filtrului de particule ...sau daca a-ti facutu operatiunea asta cum merge masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa-mi instalez o priza de bricheta cu iluminare in locul celei simple din spatele cotierei. Am facut rost de o priza care aparent e de la scrumiera fata si teoretic s-ar potrivi. Ce nu mi-e clar:

1. Cum se demonteaza priza din spatele cotierei? Nu reusesc sa o scot nicicum, si daca fortez cred ca o sa sparg inelul de plastic din jurul ei. Priza pe care o am pare sa fie de la o scrumiera fata si inelul ei prezinta urme de fortare, dar nu e rupt. Teoretic as putea sa o scot pe bucati, dar daca nu se potriveste priza noua, as vrea sa o pot pune la loc pe cea veche,

2. Daca rezolv problema de la punctul 1 si reusesc sa instalez "noua" priza, atunci pot sa iau iluminare de la butoanele de pe consola din jurul schimbatorului? Vad ca priza asta are un bec nu un led pentru iluminare si mi-e sa nu fie vreo problema consumul mai mare al becului.

3. Exista un cod pentru mufa prizei de bricheta din scrumiera? La dezmembrari vad ca-s foarte cautate mufele astea, nu mai exista pe cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. pentru a demonta brigheta trebuie sa scoti toata partea din spate a cotierei, are doua suruburi in spatele unui ornament!

2. poti lua linistit alimentarea de pe gri+maro de pe orice buton din consola

3. 1J0 972 762 - posibil

 

Untitled.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@D@ny, multumesc de informatii. Partea din spate am scos-o, am uitat sa mentionez. Nu pot declipsa din locul ei priza de bricheta, asta-i baiul cel mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce sa ei 12V de la butoane, ai 12V si pe cele doua fire de la briceta, te legi in paralel pe fire si alimentezi becul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa se aprinda ca si restul iluminarii din masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, D@ny said:

Dar de ce sa ei 12V de la butoane, ai 12V si pe cele doua fire de la briceta, te legi in paralel pe fire si alimentezi becul ...

ca lumina de veghe....:P - da, adu de pe consola - fir gri de la butoane, sa fie luminata numai cand aprinzi pozitia.

trebuie sa desfaci toate clemele, suruburile, etc - de pe spatele consolei, ca sa poti scoate priza afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate imi "da cu virgula" si m-am lasat pagubas:

http://workshop-manuals.com/volkswagen/passat_sedan/l4-2.0l_turbo_%28bpy%29/instrument_panel_gauges_and_warning_indicators/cigarette_lighter/component_information/service_and_repair/cigarette_lighter_assembly_overview/

Quote

 

CAUTION!
Using force to remove cigarette lighter sockets without illumination can result in damage to the mounting sleeve retainers.

The puller T40148 can only be used to remove cigarette lighter sockets with illumination.

The puller is not capable of releasing the retainers on power sockets without illumination.

Power sockets without illumination usually cannot be removed without damage.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @DRI@N. Deci se confirma faptul ca prizele fara iluminare ies pe bucati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot pune ceasurile de pe Passat-ul b7 pe Passat b6? Daca da, ce modificari sunt necesare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Merg puse fara modificari pentru ca sunt la fel cala B6 2009-2010

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 16.04.2016 at 5:14 PM, OlandezuXD said:

Se pot pune ceasurile de pe Passat-ul b7 pe Passat b6? Daca da, ce modificari sunt necesare?

Se pot pune .

Dar daca ai ceasuri cu iluminare ALBASTRU cu ROSU va trebui un cablu adaptor sau schimbata mufa care intra in spatele ceasurilor .

O sa mai ai nevoie si de trim-ul ce le acopera ca cel actual (daca ceasurile sunt ALBASTRU cu ROSU) nu se potriveste .

Daca ceasurile sunt noi noute Km se scriu cu VCDS iar daca sunt SH va trebui sa scrii Km cu un aparat de modificat ceasurile .

Daca vrei ca ceasurile sa aiba functia STAGGING va trebui sa cauti unele de Passat CC .

Din ce an este masina ?

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/14/2016 at 4:57 PM, EWS said:

Multumesc @DRI@N. Deci se confirma faptul ca prizele fara iluminare ies pe bucati.

se scot si fara sa le strici - am desfacut cateva pana acum, le-am montat la loc, etc. Eventual cand o sa mai am una de desfacut, va fac poze.

21 minutes ago, @DRI@N said:

Se pot pune .

Dar daca ai ceasuri cu iluminare ALBASTRU cu ROSU va trebui un cablu adaptor sau schimbata mufa care intra in spatele ceasurilor .

O sa mai ai nevoie si de trim-ul ce le acopera ca cel actual (daca ceasurile sunt ALBASTRU cu ROSU) nu se potriveste .

Daca ceasurile sunt noi noute Km se scriu cu VCDS iar daca sunt SH va trebui sa scrii Km cu un aparat de modificat ceasurile .

Daca vrei ca ceasurile sa aiba functia STAGGING va trebui sa cauti unele de Passat CC .

Din ce an este masina ?

- daca masina este mai veche de 2008, trebuie inlocuit si can gateway-ul, altfel nu poti accesa ceasurile, pe OBD.

- pierzi meniul convenience - daca ai BC plus acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

As vrea sa stiu si eu unde se leaga firele pentru lampile de la picioare din spate (care vin montate sub scaunele fata) ?

Nu am decat pe fata si as vrea sa montez unele cu led atat in fata cat si in spate .

de asemenea as vrea sa stiu cum se demonteaza lampile interioare pe fata de usa (alea care se aprind cand deschidem usa) .

Eu am incercat dar nu a iesit decat geamul .

Sunt prinse cu vre-un surub si nu-l vedeam eu sau cum ?

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!