Jump to content

Ce Modificari Putem Face La B6 Dupa Ce L-am Cumparat


Burady
 Share

Postare recomandată

Codarea de la volan. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@flotouran95

 

Cred ca beau un prosecco la Cluj, cat de curand :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E pusa la rece. Tare mie ca vei face tu aceasta modificare. Deci nu e greu deloc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: cu cea mai mare placere. Pb e ca daca vin la CJ nu am vreme decat sa bem o cafea cel mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie led-uri can bus

Sau pui rezistente can bus pe fiecare lampa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rog colegii sa citeasca ATENT posturile si sa nu mai arunce pareri. Mai ales cei cu experienta!!

Nu este nevoie sa nominalizez insa nu facem concurs, cine posteaza cel mai mult!!

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, mrn_smn said:

stiu ca la interior nu se folosesc leduri cu can bus...si daca i becuri normale cu halogen nu te anunta nicaieri ca sunt arse si nu iti da vreo eroare.

asta inseamna ca nu trebuie can bus.

totusi nu imi expic de ce dupa 5-6 secunde se inchid toate.....nu conteaza ca descui masina sau desc o usa ....dupa acelasi interval se opresc toate 4.

de aici luate:

http://www.aliexpress.com/item/OEM-LED-Footwell-Light-For-VW-GOLF-6-JETTA-MK5-MK6-TIGUAN-TOURAN-PASSAT-B6-B7L/1076995829.html?spm=2114.40010208.4.8.58Maz5

o singura bifa in vcds pe canalul 09...byte 0

 

Poate nu m-am făcut înțeles pentru footwells TREBUIE CANBUS,ok?          oem au 1 singur led  pe lampă  .........

Modificat de geoland87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms George.

cred ca la lampile din spate o sa pun becuri normale cu bec si poate asa scap:).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@svg_gabriel10  Intelege ca toate lampile sunt in paralel, nu in serie.

Si vezi ca ai setare sa folosesca lampi led, ceva cu footwell light diagnosis inactive.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Eu am leduri normale si nu am problema. Asa ceva am  

10-297-2.jpg

 

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Va salut!

Am reusit sa probez astazi footwell lights cu rezistenta. Prima data, o rezistenta de 20 Ohmi nu a avut efect. A doua incercare, la recomandarea lui "Al Bundy", am schimbat-o cu alta de 47 Ohmi. Functioneaza, doar ca rezistenta se incinge in maxim 20 de secunde de ti se lipeste pielea de ea. Mi-a fost frica sa nu imi dau foc la cotet si am eliminat-o. Sa incerc o rezistenta cu valoare dubla?

Aceasta este rezistenta care se incinge

rezistenta 47 ohmi.jpg

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt in aceeasi situatie...le stinge dupa 5 sec....am pus o lampa cu bec normal si acum functioneaza perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

puneti cu bec normal sau becuri cu led, asa numite.... can bus (la cei care au aceasta problema)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac

Am aceste plasticuri pe parbriz langa senzorii de lumina si nu stiu pentru ce sunt .poate e ceva util si eu nu stiu..

20160510_110013.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e de  italia poate fi de la telepass

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CiprianChiriac
13 minute în urmă, EEXCALADE a scris:

Daca masina e de  italia poate fi de la telepass

Masina e de Franta si e desen cu o masina pe acei suporti ma gandesc la un parasolar ceva...are stanga dreapta langa senzori

Modificat de CiprianChiriac
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

svg_gabriel10

Va salut!

Am dus la bun sfarsit "footwell lights" pe fata, cu lampi LED OEM si o rezistenta de 100 Ohmi. Din nou, multumesc colegilor care m-au ajutat cu informatii pretioase!

Acum, va aduc la cunostinta ca am dat cu mucii in fasole si sper sa nu faceti ca mine.

Am ramas cu cateva lampi extra si m-am gandit sa montez una in portbagaj. Zis si facut, in 30 de minute aveam o lampa cu bec de 5W in centrul portbagajului, totul mascat, fara probleme.

Doar ca mi-am dat seama cateva ore mai tarziu ca... daca incui masina incepe sa turuie releul de la inchiderea centralizata intr-una si pe simbolul masinii din bord, imi apare ca portbagajul se inchide si se deschide in continuu cu o frecventa foarte mare.

La diagnoza nu a aparut nicio eroare. Am repetat scanarea, acelasi rezultat... zero erori.

Multumita colegului EEXCALADE am realizat ca un consum de 5W, pe langa cel normal de 10W, a dus la anomalia asta si imi era frica sa plec de langa masina, nestiind ce urmari poate avea. Am eliminat iemdiat becul adaugat astazi si totul a revenit la normal.

 Consumul marit de curent/putere pe anumite componente duce la anomalii neasteptate.

Cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma bate gandul sa fac modificarea asta: http://www.bronken.de/b7ksg/

Dpmdv ar avea mai multe avantaje: CAN-ul de B7 ar permite instalarea clusterului de B7 fara pierderea meniului confort, ceasul analogic ar fi functional fara artificii etc. Nu stiu daca si centrala electrica ar putea fi inlocuita cu una care suporta DRL-uri, dar daca s-ar putea, ar fi inca un plus.

Marele hop ar fi, din ce-mi dau eu seama, adaptarea imobilizatorului de B7. Aici sunt total in ceata, pentru ca am inteles ca imobilizatorul se adapteaza cu VAS-ul. Imi si inchipui figura celor de la reprezentanta cand o sa li se descrie problema. Am gasit insa (si din pacate am pierdut link-ul, fiind pe telefon) si niste solutii neoficiale.

Din pacate detaliile furnizate in articol sunt cam spre zero. Am cerut in privat unor colegi diagramele din etka pentru conexiunile immo/calc. confort/CAN dar din pacate nu m-a putut ajuta nimeni. Deci fac apel public, daca are cineva acces la diagramele astea, sa le posteze aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

CiprianChiriac cel din stanga seamana cu suportul pentru telepasul din franta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@EWS  Daca pui can de b7 tot nu apare meniul confort pe IC doar ceasul digital va fi functional 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont ca nu am gasit detaliul acesta nicaieri,am decis sa postez aici.As vrea si eu sa schimb volanul in 4 spite cu unul cu 3 spite modelul nou.Am vazut ca exista pe piata doar capace de airbag.Se poate scoate airbag-ul vechi si se poate monta capacul nou.Intrebarea mea este daca e posibila aceasta procedura intre airbagul volanului in 4 spite si capacul volanului in 3 spite,model nou.Nu reusesc sa atasez poze,dar pun 2 linkuri sugestive(a nu se lua ca reclama).

Capac: http://olx.ro/oferta/capac-airbag-vw-passat-2011-2014-ID3VDey.html#b79c250ee4

Airbag 4 spite: http://olx.ro/oferta/vw-passat-b6-golf-5-airbag-spira-calculator-comfort-ID6f2WG.html#2c7d96d1c7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu doar CAN, si calc. confort. Acolo e cheia, pentru ca doar CAN-ul nici macar nu va debloca imobilizatorul.

Vad insa ca desi sunt colegi care au acces la ELSAWIN/ETKA, si au mai ajutat cu extrase din acestea in trecut, cand vine vorba de calc. confort (immo), nu mai pot ajuta. 

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@EWS mda este un pic limitat ..... a pus cineva grila de R36 ??? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fără sa pui și bara de R36 nu merge .

Si chiar dacă ai cumpăra și bara va arata aiurea fără restul pachetului .

Ca sa nu mai zic de sunetul motorului TDI care nu se pupa cu pachetul R36 .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok lasa ca  imi cumpar de R :D 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!