Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

1000 lei rca pe an si 520 lei casco pe luna la generali.

1,200Ron RCA anual am si eu la 2.0 diesel - e pe firma

 

CASCO generali, era cea mai buna cotatie, cu 3.5% si 100Eur franciza am 320 Ron/luna

 

De aici vine diferenta, valoarea masinii tale e mai mare si in plus e posibil sa ai un procent mai mare lunar datorita brandului masinii. Stiu sigur ca la BMW apare chestia asta, ei motiveaza ca e riscul de dauna/furt mai mare decat la branduri de volum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu stiu de treaba asta, marci audi, bmw, Mb au valoarea casco un pic mai mare si la mine tot valoarea aia a fost 3,5% dar fara franciza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ai 3.5% si fara franciza stai mai bine ca mine. Bravo Benz !

 

Am tot 3.5%, dar am fransiza 100 Eur/eveniment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 2.2% cu 100 EUR fransiza. Allianz & Skoda rulz:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multe si la asiguratori astia, ba nu ai extindere casco, nu schimba anvelopele daca le tai furt extern, masina la schimb in caz de accident si mai sunt destule astea imi vin in cap acum, de aici poate sa fie diferenta de preturi intre asiguratori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo, fiti atenti cand primiti o oferta mega ieftina sa nu fie specificat ca se acopera deconteaza direct doar in serviceuri agreate, ca s-ar putea sa constatati cu suprinza ca nu e nici o reprezentanta agreata. Eu am primit o ofera de asta chiar de la mult laudatii Allianz ;) Asa ca sa imi vopsesc masina la SC Vopsitoru' SRL nu e nevoie de CASCO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai stiu, era acum 2-3 ani. E posibil sa fi fost o superoferta a brokerului de asigurari ca sa obtina un pret imbatabil. din pacate nu mai stiu nici formularea exacta din contrct, dar lista asta am vazut-o si eu cand am verificat. Cert e ca la momentul cand am vrut sa fac reparatia mi-au dat o alta lista de serviceuri, unde nu erau reprezentate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot la Allianz am CASCO si cand am avut de inlocuit parbrizul asta vara m-am dus fara nicio problema la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu recomand casco la allianz. Mi-au dat reparatie pe bara ca se poate carpi. Solutie de euroins, dar polita casco a fost 2700ron. Cand am zis ca nu accept asa ceva, m-a luat cu ce ma ocup de emit pareri. Am cotizat la ei cu peste 10000ron in 5 ani si ei asta fac. Plus ca am si franciza de 450.e39423491c1461fd7e2ea4aaca298500.jpg

Jos se si vede ca aproape strapunsa si in rest este clar strambata. Capacul de spalator nu intra pt ca s-a deformat locasul.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu faci constatarea la reprezentanta si o trimit ei la asigurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa se faca reconstatare in service cu bara data jos si se poate cere schimbarea. Am mentionat asta in primul rand cand am ajuns la reprezentanta.

Treaba pt mine e simpla, nu se schimba bara, nu platesc franciza si nu ridic masina. Suportul de spalator este dezlipit de pe bara si nu se comanda separat si f greu se lipeste la loc. In fine, i-am explicat asta omului de la asigurari si a zis sa nu-mi mai dau cu parerea.

Cand mi-a vanturat documentul in fata unde scrie reparatie, mai era si bifat ca sunt de acord cu cele mentionate si eu doar sa semnez. Ma lua si de prost. Pot sa il si reclam, pt ca a bifat in locul meu cand eu de fapt nu eram de acord.

Inteleg ca Allianz coboara stacheta, dar nu ma asteptam chiar la un asa comportament. Bataie de joc fata de clientii vechi. Sa nu mai zic ca de 4 ani am RCA tot la ei.

La anul si la viitoare masina adio Allianz atat RCA cat si CASCO. Nu ma intereseaza ca poate am nimerit un constatator care s-a trezit prost dimineata, e vorba de politica lor aici. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e vb de politica lor ci din dorinta de a da bine in fata sefilo-diminuare a sumei de despagibire-respectivul a procedat asa. Eu ca evit toate aceste discutii ma duc direct im reprezentanta si deschid acolo dosarul de dauna. Constatarea o face VW care nu carpeste bari sau alte minuni-se inlocuieste-nu ma intereseaza cat costa reparatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate face constatare direct de catre service in privinta Allianz. Reprezentanta poate cel mult sa faca reconstatare, nu suplineste agentul constatator.

Au si centre la PBV, PBN, dar cu program f scurt si de o zi, insa acolo tot asa este.

 

Din dorinta de a bine in fata sefilor, poate de fapt sa dea prost daca il reclam ca bifeaza in locul meu. Plus ca uneori e mai important sa fii cinstit in fata clientului, in special ca eu nu am venit sa il jegmanesc pt cine stie ce daune dubioase sau foarte scumpe, nu am tot felul de daune la activ, ba chiar in 4 ani nu am apelat deloc la casco. Platesc si franciza de 450ron si el imi da o solutie care face cat franciza. Nu si-a gasit prostul.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti mai consuma nervii aiurea. Ai doua variante (de fapt una):

 - mergi si deschizi frumos dosarul la PBN, la Razvan Constatin (este autorizat de mai multi asiguratori sa deschida dosare)

 - faci o plangere la Allianz, asa ... ca sa te racoresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, multumesc.

 

As mai avea o intrebare legat de casco. Am de ales intre Generalli (3.55% din valoare) fara fransiza la primul eveniment pe an, apoi 100 Euro si Porsche Casco (4.41% din valoare) cu 500 ron frasiza/eveniment. Sunt avantaje si dezavantaje la fiecare.

Ce ma sfatuiti sa aleg? Ati avut experiente cu placute/neplacute cu vreunul?

 

La Porsche am avantajul ca nu e nevoie de constatare, accept de plata etc. Este totul direct. Este insa prima mai mare + fransiza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca este in acest topic, sau topicul dedicat, insa experienta mea: am ales Generali, si am si avut un eveniment pe casco, inca in primul an - schimbat parbrizul.

 

Vei fi tinut in buffer pana aproba cei de la Porsche reparatia, desi Generali isi vor da ok-ul, insa, poti anual sa faci o "ajustare" fara sa stai sa pui in balanta cum repari, pe casco sau buzunarul propriu daca te gandesti la fransiza la fiecare interventie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers pe PA (recunosc, era ofertă 1 an gratuit și n-am rezistat :D).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Eu am avut reparatie la Jetta din semnatura pe CASCO Allianz si am fost direct la PBN pentru constatare si am reparat masina tot acolo fara probleme. Inspectorul care a venit sa faca acea constatare, a facut-o in service dupa ce un mecanic a demontat masina si a spus tot ce trebuie inlocuit. A mai carait inspectorul putin la o aripa care teoretic putea sa fie si reparata, dar practic era destul de greu si pana la urma a dat-o la inlocuit.

Per total am fost multumit de Allianz dar nu pot spune acelasi lucru despre PBN de la care ma asteptam sa ofere mai multa calitate. Aripa inlocuita are nu se imbina bine la prag, intra putin inauntru. Apoi a trebuit sa sesizez eu destul de multe urme de praf pe vopsea ce trebuiau polisate etc.

 

Dar daca nici ei nu fac treaba buna, atunci cine mai face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu ati inteles despre ce se discuta in acest topic! Despra POLITA CASCO!

Daca vreti discutii pro sau contra unui service auto, exista aria Service-uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare. Am si eu o intrebare. Aveti idee unde as putea asigura Casco un autoturism cu tuning? Este importata masina, tuning profesional facut in Germania. Am apelat la mai multi brookeri de asigurari si se pare ca nici o companie nu asigura asa ceva. S-a mai lovit careva de problem-asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut mri,

 

Daca ai facturi pt elementele de tuning cred ca poti asigura masina la mai multe societati Broker-ii nu isi bat capul cu asa ceva.Ei transmit solicitarile catre societatile de asigurari,iar daca nu ofera toate informatiile nu primesc oferta!

Eu reprezint o societate mare de asigurari si am mai primit solicitari de acest gen...recunosc,unele s-au finalizat iar altele nu! Problema este la evaluarea eventualei avarii! Reprezentantele auto nu se prea ocupa cu tuning-ul iar cum asiguratorul lucreaza cu ele nu iti poate evalua valoarea daunei,in cazul tau!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are rost sa te duci cu bara semi avariata la constatare, ei vor sa fie sparta complet ca sa dea inlocuire. Si se mira apoi de ce clientii isi maresc avariile.

Apropo de Allianz CASCO, unui prieten la matiz i-au dat inlocuire DISPERSOR far ( geamul ). Desi service-ul nu poate aduce asa ceva, ci tot farul complet. Dar pentru asta trebuie reconstatare si se tergiverseaza. Si asta fiindca nu aduc ei piesele cum face groupama.

Nu are rost sa te duci cu bara semi avariata la constatare, ei vor sa fie sparta complet ca sa dea inlocuire. Si se mira apoi de ce clientii isi maresc avariile.

Apropo de Allianz CASCO, unui prieten la matiz i-au dat inlocuire DISPERSOR far ( geamul ). Desi service-ul nu poate aduce asa ceva, ci tot farul complet. Dar pentru asta trebuie reconstatare si se tergiverseaza. Si asta fiindca nu aduc ei piesele cum face groupama.

Nu are rost sa te duci cu bara semi avariata la constatare, ei vor sa fie sparta complet ca sa dea inlocuire. Si se mira apoi de ce clientii isi maresc avariile.

Apropo de Allianz CASCO, unui prieten la matiz i-au dat inlocuire DISPERSOR far ( geamul ). Desi service-ul nu poate aduce asa ceva, ci tot farul complet. Dar pentru asta trebuie reconstatare si se tergiverseaza. Si asta fiindca nu aduc ei piesele cum face groupama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut! As dori un sfat, trebuie sa reinnoiesc polita Casco, am avut la Generali si nu prea m-a incantat oferta lor de reinnoire, am cam aceeasi prima din anul precedent(au fost cam aroganti cand le-am cerut reducere pe motiv ca nu am avut nicio dauna). La masina din semnatura: Generali: 880 euro, suma asigurata 13800 si la Uniqa: 845 euro, suma asigurata: 15200. Ambele cu fransiza. merita sa fac la Uniqa pentru 35 euro, sau sa raman la Generali?

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!