Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

17 hours ago, Danny said:

Si totusi... :D (probabil pentru ca e un "pachet", rca + casco)

 

 

nu.png

 

Suma finala care o dau, CU sau FARA decontare directa.. e aceeasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o discutie mai lunga insa la Allianz polita CASCO este cuprinzatoare referitor la riscurile acoperite.

Suna in call center si semnaleaza problema, cere si o reducere pentru timpul pierdut pentru a investiga situatia.

Cred ca o sa gasesti intelegere.

 

La alti asiguratori politele CASCO sunt foarte variate, unele riscuri se adauga ca optiuni la asigurarea de baza; vandalism, fenomene meteo extreme, furt din interior, etc.

In acest caz poate exista un RCA cu decontare directa impreuna cu un CASCO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Nu recomand incheierea politei RCA cu decontare directa daca intentionezi sa faci CASCO.

 

Cand ai CASCO, dosarele de pe RCA le poti deschide pe CASCO cu regres pe RCA-ul vinovatului si astfel nu esti penalizat la reinnoire.

 

In aceasta situatie, de ce sa mai atasezi decontarea directa? Practic dublezi un risc asigurat.

Modificat de dvidoe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reinoit polita, in urma discutiei cu cineva de la Allianz. Mi a confirmat ca activarea decontarii directe nu implica niciun cost in plus, suma totala de plata fiind aceeasi cu sau fara decontare directa, asa ca am facut cu decontare directa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ca idee. Ciudat la Allianz. Deși nu cred că au ceva nasol.

Screenshot_20230221_104747_Adobe Acrobat.jpg

Modificat de 4ddy23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Allianz este un asigurator de top. Eu am avut CASCO la Allianz si nu au fost probleme cu decontarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil.

In tabelul comparativ nu apare Groupama, posibil sa fi avut o suma apropiata de Allianz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este oferta cea mai atractiva, mă refeream să nu aibă ceva dubios prin contract încă nu l-am studiat deși cred că voi merge cu ei. Este suma cea mai mica de platit, valoarea cea mai mare asigurată și franșiza ok. Valoarea mașinii pe piata este 39.7k deci e foarte ok cat acoperă ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeste bine, allianza are niste clauze ciudate, cel putin acum cativa ani, poate s-au pastrat.

 

de exemplu, nu iti schimba parbrizul, daca se poate repara. Vrei , nu vrei, trebuie sa accepti incercarea de reparare a parbrizului, nu ai cale de intors. Si daca se poate repara trebuie sa accepti indiferent de cum iese

nu despagubeau inundarea masinii, daca pe oficial s-a spus ca zona respectiva era inundata, chiar daca tu nu ai  stiut sau nu aveai de unde sti

 

La politele fara fransiza , nu despagubeau decat daca dauna era mai mare de 7000 de lei, altfel, pentru daune mai mic trebuia sa pletesti 100 E.

vezi, cam care e treaba, dar in principiu clauzele puse sunt digerabile, dar e bine sa le stii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Am avut ghinionul ca sa-mi arda un prieten cu tigara scaunul.

 

Am casco la Allianz, stiti cumva daca genul acesta de incident este acoperit de polita casco?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!