Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Sotia a platit in primul an 760EUR/an (la Groupama) iar acum, in al doilea an, plateste 360EUR/an (la Allianz - exista o oferta daca faci si RCA la ei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa cauti oferte.

Casco de nou la modele VW poate fi putin peste 2% din valoarea masinii, fara fransiza, dar depinde de mai multi factori.

Ca idee, o oferta de finantare aparent mai buna, se recupereaza cu asigurari scumpe, curs samd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am din 2000 permis, zero accidente, maxim la clasa bonus malus, singura 'hiba' este ca sunt din Bucuresti :)

Masina se achizitioneaza cash.

Modificat de Eugen Manea
Lipsa info
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Octavia era 495E/an la Porsche, aveau ceva oferta cu 50% reducere pt achizitii cash.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/2/2021 at 12:16 AM, Eugen Manea said:

Salutare. Sunt un viitor posesor de E- Up ( trebuie sa soseasca in septembrie).

Ma puteti ajuta sa imi fac o idee cam cat costa CASCO pentru aceasta masinuta? Firma, cotatie, fransiza..

 

 

E-up pe numele sotiei, sofer model, CASCO la Allianz: 363 euro fara fransiza, 238 euro cu fransiza de 100 euro/eveniment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună ziua, din cunoștințele dv care companie mai face Casco la auto peste 10 ani?(mai exact 10 ani si 3 luni vechime).

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cere oferte la toti cei mari.

In general toti fac astfel de asigurari, mai ales daca masina a fosat asigurata de aceasta varsta.

 

Sa fi pregatit la o prima de asigurare mai de mare (6-10% din valoarea masinii).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, 

 

Curand am achizitionat un Golf 6 din 2013 si as dori sa fac casco.

Ce spuneti, merita sa ii fac sau nu ? 

Si daca aveti idee cat m-ar costa o polita casco pentru acea masina.

 

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă merită sau nu va trebui să decizi singur. Ține cont că există în trafic vreo 3 mil. de polițe rca City. Dacă ai "noroc" să ajungi să folosești vreuna dintre ele, probabil că vor fi întârzieri la plată. 

 

Dacă decizi să faci Casco, alege o societate la care nu ai penalizare pentru regres pe rca-ul vinovatului.

Modificat de Miky_1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Astazi am incheiat si eu o polita Casco la Allianz Tiriac, produsul fiind "Max" (adica "full" pe romaneste😁) si cu fransiza 0.

 

Este valabila pana la data expirarii RCA, adica 09.12.2022, prima asigurata 112.979 ron (aproximativ 22.800€) si m a costa 6200ron (facand o cu plata trimestriala). Cu plata integrala era 5600ron (insa, psihologic, mi s a parut mult 5600ron... cate 1550 ron/3 luni pare mai putin 😁)

 

Cerusem o oferta si de la Groupama, unde am RCA, dar culmea, masina o asigura la aprox 17000€ si prima de asigurare era 11.000ron. Nu inteleg de ce...

 

O chestie ce mi s a parut absurda (care cica o practica mai toti asiguratorii) ... ti se da o reducere daca esti de acord sa repari masina in service urile partenere.. INSA, daca masina e VW, trebuie sa repari la Dacia, etc.. oricare alta reprezentanta, nu la VW. Ca sa poti repara masina VW la reprezentanta VW, nu trebuie sa accepti respectiva reducere. O absurditate... dupa parerea mea.

 

Screenshot_20220103-155548_Gallery.jpg

Modificat de Danny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Destul de scump, tinand cont ca la Generali, ptr aprox 75k RON asigurati la Seat'ul Ateca, in iulie am platit ptr Casco Completo 1505 ron total (o sg transa, anuala), cu fransiza 739 ron (150 euro)

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In momentul de fata 1500 de ron, e doar RCA-ul 😂😂

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea poti compara direct din moment cu tu ai farnsiza de 150 de euro/eveniment, pe cand el are 0. Asigurarile Casco fara fransiza sunt mult mai scumpe la toti asiguratorii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara fransiza as fi platit 2200, ca socoteala mea a fost ca abia de la al doilea eveniment/an as fi iesit mai castigat fara fransiza, pe cand fara vreun eveniment ramaneam cu cei 150 euro in buzunar. Deci pot compara si tot e sensibil mai scump Allianz'ul.

Tinand cont de sumele asigurate, la Generali ar reiesi un 3300 ron fara fransiza ptr 115k asigurati. Evident, daca nu cumva si tarifele Casco au explodat in ultima vreme

 

Modificat de andrei0241
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt OK Generali? Mie mi s au parut foarte ieftini Allianz, in comparatie cu preturile Groupama...

 

Later Edit

 

Se pare ca am facut o afacere buna cu Allianz :)

Mai jos este oferta de la Generali de pe site. Suma totala mai mica.. prima de asigurare mai mare.

 

Screenshot_20220103-232717_Opera.jpg

Modificat de Danny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt atat de multe variabile la calcularea politei, incat e greu sa faci doar un calcul aritmetic. 

 

Nu putem compara 1.4 TSi 150 cp cu 2.0 biTDI, de 240 cp, alt brand, alta masina, alt posesor. 

 

Eu personal am avut mereu la Groupama, pentru alt brand nemtesc si n-am avut probleme cu ei, toate lucrarile fiind facute la reprezentanta, fara sa caraie.

 

Acu am Generali, n-am avut inca nevoie sper nici sa nu am. :) In general, Groupama, Allianz si Generali sunt cei mai ok, dar la fiecare vei gasi persoane nemultumite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Groupama a fost singurul asigurator care imi despagubeste si anvelopa ( doar anvelopa ) in caz de probleme. La restul trebuia sa fie masina implicata in accident, sau macar sa fie dauna si la janta.

Pretul a fost cat de cat corect, vreo 1200eur si a tot scazut de la an la an, dar nu cu vreo valoare senzationala :lol: . Am asigurarea la ei de 3 ani deja, dar nu am avut inca nicio dauna. Poate in primavara o sa schimb parbrizul in reprezentanta ( pentru a putea calibra camera daca va fi cazul ) pentru ca e deja ciobit in vreo 4 locuri si are si o crapatura ( noroc ca e la baza, sub stergatoare si nu ma afecteaza sub nicio forma in campul vizual ) dar problema e ca e foarte sablat de la pietre si cand ploua sau bate lumina/soarele direct pe el, e nasol... )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfat general este de avut mare atentie si la acele pachete de casco pe care le ofera companiile. Am vazut la groupama si allianz ca la cel mai ieftin casco, nu iti despagubeste avariile cu autori necunoscuti, nu despagubesc avarii daca a cazut ceva pe masina/zgariat etc..deci cam vax pt ca astea sunt cele mai frecvente daune.

Eu am facut la Generali avand o oferta buna la ei cu tot cu rca si despagubire cu pretul de nou al masinii. Lucru care la allianz nu era.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acidone77 Ti au dat pret bun, 1200€ ... in cazul meu, era 11.000ron, full casco cu fransiza 0, si masina asigurata doar in jurul a 70.000 ron.

 

LE

 

@The_Ego vad ca in cazul meu, pachetul Max, acopera si cele precizate de tine. Insa sincer, nu stiu cat ma ajuta ultima "facilitate", cu pretul de achizitie, in conditiile in care eu am dat 21.080€ pe masina si ei mi au asigurat o la 22.800€ 😁

 

 

Screenshot_20220104-101032_Office.jpg

Modificat de Danny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Stie cineva care este procedura de acum, pentru programare la constatare daune la Allianz ? intreb deoarece am avut un mic incident cu un caine, am notificat dauna si apoi, in sistemul lor mi-au cerut adresa unde este masina si nu am cum face o programare pentru constatare. O sa fiu sunat de un agent sau cum se mai procedeaza?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca nu ai fost atent exact la etape, adresa masinii se cere cand nu este deplasabila, oricum, ai primit pe email sau SMS un link pe care poti sa intri sa vezi stadiul constatării.

 

Este adevarat ca servele lor mai dau erori si sunt multe momente cand nu functioneaza (de regula seara tarziu/noaptea si in weekend ca nu are cine sa le restarteze pana luni dimineata) si chiar daca se primeste SMS/email cu numar dosar, peste cateva zile constati ca link-ul nu mai exista.

Din aceasta cauza cel mai bine este sa se deschida dosarul ziua, in orele de lucru, eventual sa mai deschizi on-line inca un dosar pe aceeasi dauna.

 

In continuare, peste 1-2 saptamani, primesti un email de la un agent de constatare care te roaga sa trimiti foto cu dauna, plus foto cu masina din toate cele 4 colturi, plus kilometraj, plus VIN, plus acte, intr-un email, nu mai mare de 20MB, parca.

Dupa ce-l primeste, intr-o zi, primesti nota de constatare pe email iar dosarul tau este postat pe Audatex sa-l poata ridica service-ul in care repari masina.

 

Vei fi intrebat unde vrei sa-ti repari masina, ca sa poata face o estimare de cost pentru reparatie, estimare pe care o trece la dosarul tau in Audatex.

Daca de ex. spui ca o s-o repari la Avia, estimarea va fi pe tarifele de manopera Avia, insa daca ulterior alegi PBN, unde este posibil ca tarifele sa fie mai mari, in momentul in care cei de la PBN isi aloca dosarul tau in Audatex cer o recalculare conform tarifelor lor, ceea ce dureaza 1 zi, dar nu te intereseaza pe tine ca client, este procedura lor interna.

 

Din momentul in care primesti Nota de Constatare ai 2 ani termen pentru a efectua reparatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter
10 hours ago, Al Bundy said:

Stie cineva care este procedura de acum, pentru programare la constatare daune la Allianz ?

 

Salut, la Allianz am și eu CASCO, iar mașina este în București la junioară. Am avut un incident cu grindina de acum 2 săptămâni și junioara a notificat incidentul on line. După câteva zile a primit numărul dosarului și a mai completat un formular de avizare daună auto asigurat CASCO  apoi a primit prin email programarea pentru constatarea daunei la o firmă agreată de asigurator, probabil specializată în deformări cauzate de grindină.

După constatare a fost programată pentru reparație la mijlocul săptămânii următoare.

Foarte rapid și comod, mai ales că junioara a fost inclusă în RCA și CASCO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dolfin in ambele cazuri se cere adresa masini. Am numar de dosar, am si un link in care pot vedea stadiul , in link spune ca urmeaza constatarea daunei. Dosarul a fost deschis ziua, pe la ora 15. 
va multumesc pentru lamuriri. Astept acum email de la agentul constatator. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am primit elail de la un reprezentant Allianz, azi am facut pozele si le-am trimis, astept nota de constatare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu Casco la ei si tot asa, am avut un mic incident. Eu am ales sa nu ma stresez, am facut o imputernicire catre cineva de la service-ul unde voi face reparatiile, sa ma reprezinte in tot ce tine de dosarul de dauna si acum astept :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!