Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Merge facut fara probleme, are sub 10 ani masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu pot da un cost estimativ, sunt prea multe date care influenteaza atat suma asigurata cat si prima, iti trimit pe PM datele care imi sunt necesare pentru oferta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Va aduc aminte ca acest topic NU este unul comercial!

Discutiile privind cine/pe cine/ce suma asigura pot fi purtate pe PM.

Va multumesc pentru intelegere! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Am primit o oferta buna de Casco de la Grawe Romania. A mai lucrat cineva cu ei, ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, oamenii de la rca-ieftin.ro sunt ok ? ma bate gandul sa imi fac o polita (la generali ca acolo am si rca-ul) si cei de la generali zic ca imi fac un discount bonus daca imi fac si casco. sau stiti alti brokeri ok ? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broker-ul este doar un intermediar si acum pretul este acelasi peste tot, deci fa-l unde doresti... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar inspectia se face de catre broker sau de catre firma de casco ?

mersi de raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru rca nu se face inspectie, doar la casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit timpul sa refac polita casco. Momentan am de la uniqa insa am solicitat oferte si de la altii.

Ce ati alege din cele 2 de mai jos:

1. Generali 44800 lei asigurat

Casco 'Completo' - Incendiu, trasnet, explozie, furt, evenimente naturale, evenimente socio-politice si acte de vandalism, avarii produse de accident rutier prin coliziune cu alt autovehicul, avarii accidentale produse exclusiv autovehiculului asigurat conform conditiilor de asigurare.

Clauze suplimentare:

1. Asistenta rutiera

2. Pierderea / furtul cheilor

3. Reintregirea sumei asigurate

4. Acoperirea jantelor / anvelopelor

Variante:

1. Fransiza fixa 0 – 2595 lei (648 lei rata)

2. Fransiza fixa 470 – 17777 lei (445 lei rata)

3. Fransiza fixa 700 -  1534 lei (385 lei rata)

Pentru plata anuala a primei se acorda o reducere de 15%.

 

2. Allianz 9000 Euro asigurat si 1000 euro asigurare persoane

Casco Assist

Clasa A Avarii (mai putin cazurile produse din culpa exclusiva a unei terte persoane asigurate RCA)

Clasa B Avarii provocate din culpa exclusiva a unei terte persoane asigurate RCA

Clasa C Avarii provocate de fenomene naturale, incendiu, explozie.

Clasa D Furt total, furt partial precum si tentativa de furt.

Clauze speciale: Vandalism

Asigurare persoane: invaliditate, deces, cheltuieli medicale, facturi, spitalizare (1000 euro).

Asistenta rutiera: standard.

Fransiza:

Daune partiale 0 per eveniment

Dauna totala 0% din suma asigurata

Pret 406 Euro (platibil in 4 rate)

***Se va aplica 1% din suma asigurata pt daune partiale dar nu mai putin de 1000 lei sau 10% din suma asigurata pentru daune totale dar nu mai putin de 5000 lei daca  la momentul producerii riscului asigurat auto e condus de alta persoana decit asiguratul din contract si are sub 25 ani si nu a fost trecut in contract.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare. Am o intrebare. Poate stiti sa ma ajutati. Daca intrebarea nu e potrivita pe acest topic, rog moderatorii sa o stearga / mute unde e cazul.

Situatia mea: am cumparat printr-o comanda un Passat B8, cu finantare prin Porsche Bank si asigurarea CASCO facuta tot la ei (primeam un discount de 5% din valoarea masinii daca faceam prin ei). Intrebarea mea: dupa primele 3 luni, pot trece la o alta firma cu asigurarea CASCO? Sau sunt obligat sa raman la ei? Printre prietenii / colegii intrebati, parerile sunt impartite. Unii zic ca nu poti fi obligat sa ramai la o anumita firma, altii spun ca, atat timp cat am si finantarea la ei, si CASCO trebuie sa fie tot la ei. Am tot citit in contract, in oferta CASCO etc. dar nu m-am lamurit - poate nu am stiut eu unde sa caut ...

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce vrei sa pleci de la ei?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt setat neaparat sa plec de la ei, dar vreau intr-o prima faza sa vad daca merita sa ma interesez de alte oferte de CASCO posibil mai avantajoase. Sincer pentru conditiile oferite pretul mi se pare un pic mare si din ce am inteles ramane constant - nu scade. Cineva care si-a luat un Suzuki acum mi-a spus ca la el asigurarea CASCO scade dupa ceva timp in caz ca nu are evenimente...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Situatia mea de anul trecut:

Daca ma angajam sa semnez contract de credit auto pentru a beneficia de reducerea aia, ma angajam totodata sa fac CASCO cu porsche pentru toata perioada, fara sa pot sa renunt, ne-negociabil (am incercat sa micsorez perioada pentru contractul de casco de la 5 la 3 ani si am fost refuzat). Am preferat sa renunt la reducere pentru a nu fi contrans si de CASCO. 
O parte buna ar putea fi ca prima pentru CASCO ramane fixa pe toata perioada contractului, indiferent de numarul de daune si valoarea lor.  

 

 

Modificat de gabinitu23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. Din ce am vorbit si eu cu dealer-ul (desi el are un interes ca eu sa nu plec cu CASCO de la ei), nici eu nu pot pleca in alta parte cu CASCO. Pe de alta parte, daca achit mai repede creditul (si la mine e pe 5 ani), voi putea schimba asiguratorul... 

In alta ordine de idei, cum la CASCO sunt cei de la Porsche? Din ce am mai auzit, lumea e destul de multumita de ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mike666 Salutare. Si eu sunt in aceeasi situatie ca si tine. Am inteles ca poti schimba asiguratorul politei CASCO atata timp cat aceasta este cesionata in favoarea bancii si este pe toata perioada creditului. In contractul de credit nu scrie nicaieri ca esti obligat sa ramai cu un anumit asigurator iar in documentele legate de polita scrie din ce stiu eu ca daca nu platesti o rata polita este nula. 

Dpdv al bancii trebuie sa ai polita activa pe toata durata contractului de credit (care dupa mai multe studii efectuate in piata este mai ok decat la alte banci - vorbesc strict de credit).

Eu deja am sondat terenul si pot spune ca la valoarea masinii de 16.400 euro polita CASCO la Porsche este 678 euro/an + fransiza de 500lei (parca) la alti doi asiguratori ofertele sunt 370 euro indiferent de fransiza ( in primii 3 ani in caz de dauna totala primesti valoarea integrala a masinii - la porsche dupa fiecare an iti scade valoare masinii dar prima ramane aceeasi) respectiv 525 euro (fransiza 0 lei) / 390 euro (fransiza 100euro) / 349 euro (fransiza 150euro). Nu am dat numele asiguratorilor ca sa nu se interpreteze. Doar metionez ca nu sunt cele mai prost cotate companii.

O sa fac o cerere catre banca saimi emit o polita CASCO in nume propriu la care o sa atasez si ofertele primite sa vedem ce parere au.

Revin cu update

PS. Personal consider ca merita schimbat asiguratorul. Daca nu fac refinatare, inchid creditul si automat polita CASCO de la porsche si imi fac ulterior alta.

@gabinitu23 Unde scrie ca nu poti renunta? Eu tocmai pentru acest tips & tricks am ales sa merg pe varianta credit+casco initial. Sa mai prind reducere. Eu zic ca o sa-mi iasa miscarea.

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ilegal ca valoarea asigurata sa fie aceeasi 3 ani la un bun care se devalorizeaza - ori nu ai inteles bine, ori asiguratorul pacaleste - adica a calculat cotatia la valoare asigurata mare iar la despagubire iti va pune legea in nas si va plati pretul de piata - catalog, evaluare etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clauza exista...da intr-adevar aici nu este bifata dar cotatia CASCO si nu stiu costul suplimentar al ei (sau daca este inclusa in pret.

Ca este legala sau nu aici nu sunt in masura sa ma pronunt.

Probabil valoare scade in mod real dar ei sunt dispusi sa-ti restituie valoarea initiala a masinii noi.

 

1.jpg

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valyemil81 ai dreptate, e asa cum zici tu. 

La ce ma gandeam eu e ca nu poti renunta la a face CASCO, trebuie facut neaparat pentru cei 5 ani. Eu unul nu pot promite ca o sa il fac si nu m-am putut lega prin contract de treaba asta. 

Modificat de gabinitu23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valyemil81 Te rog sa ma tii la curent si daca ai reusit sa faci miscarea cu Casco, sa treci la alt asigurator, sa ma anunti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mike666 Am primit astazi un raspuns oficial la solicitarea emiterii politei CASCO in nume propriu. Cererea am a fost redactata in word semnata si datata cu pixul apoi scan color si trimis pe mail impreuna cu oferta primita de la celalalt asigurator  - asta ca si procedura daca mai intereseaza pe cineva.

Citez ce este cel mai impostant:

"Ca raspuns la cererea dumneavoastra, va informez ca in acest moment detineti o polita casco valabila, rata 1 a politei casco xxxxxxx fiind achitata. Cu aceasta rata achitata aveti asigurare casco valabila pana la data de 23.07.2018. 
Avand in vedere solicitarea dumneavoastra de a schimba asiguratorul, vom putea reveni cu oferte casco la solicitarea dumneavoastra dupa data de 23.06.2018, valabilitatea unei oferte fiind de 30 de zile. 
Totodata, in cazul in care in aceasta perioada apar evenimente asigurate pentru care asiguratorul acorda despagubiri asiguratului, prima de asigurare este datorata pentru intreg anul de asigurare in curs."

Concluzia este ca abia dupa data de 23.06.2018 imi vor putea face o alta oferta iar daca ti se intampla ceva in perioada aceasta trebuie sa achiti polita pe tot anul.

Revin cu update dupa 23.06.2018 data la care voi putea primi o contra oferta de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos de update. Astept cu interes si luna urmatoare, sa vedem ce se intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O polita casco nu poate sa scada in valoare daca am avut o dauna facuta pe regres? Vorbim de o dauna de 2000ron pe care ei si-au recuperat-o.

Asta si in conditiile in care valoarea asigurata a masinii a scazut de anul trecut, eu nu o percep ca pe o stagnare de pret..ci ca pe o crestere: platesc aceeasi suma pentru o valoare asigurata mai mica.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GAP (Guaranteed Automobile Protection) = timp de 3 ani, masina e asigurata la valoarea de nou.

Tariful CASCO poate sa varieze sau sa ramana constant, in functie de cum v-ati negociat leasing-ul. Fiti atenti la semnarea contractului!

 

PS: dauna cu regres nu te influenteaza cu nimic.

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Daca fac Casco la masina sh pe care am luat-o de curand, avand kilometrajul "manarit", in caz de dauna asiguratorul poate sa refuze despagubirea din aceasta cauza ?

Multumesc,

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum masina a facut 1 an de zile am refacut polita CASCO si am schimbat si compania. Sper sa va ajute oferta, mai ales pe cei cu masini noi unde valoarea asigurata scade vertiginos in primii ani.

  • Am avut in primul an Omniasig

Suma asigurata 16.900 Eur (pretul de achizitie fara reduceri)

Nu este bifat un pachet anume dar am: acoperire impotriva furt, vandalism, autor necunoscut, animale, anvelope si jante, avarii elemente vitrate, regres RCA si conducere alte persoane cu extinderea retelei de unitati reparatoare.  + asistenta rutiera Basic

Fransiza 0 la avarie partiala si totala

Fransiza 10% din suma asigurata la furt total

PRIMA DE ASIGURARE 552.06 EUR in 4 Rate

  • Am trecut in anul 2 la Uniqa pentru suma asigurata si prima de asigurare. Masina are 9200km

Suma asigurata 16.055 Eur. Omniasig si Groupama imi estimau 14.500-15.000...

Pachet de riscuri PREMIUM cu acoperire impotriva furt, vandalism, autor necunoscut, animale, anvelope si jante, avarii elemente vitrate, regres RCA, conducerea de alte persoane cu extinderea retelei de unitati partenere (PBN, Avia sunt printre ele) + asistenta rutiera Basic + asigurare accidente persoane. Pe langa astea vad ca in pachet mai sunt si altele care suna mai ciudat printre care: incendiu, explozie; Fenomene naturale printre care grindina, avanlansa, furtuna, inundatii; ciocniri, loviri, izbiri (inclusiv coliziuni cu animale); avarii produse de caderi de corpuri; avarii produse in timpul remorcarii sau la incarcare/descarcare; avarii produse de inundarea locului unde vehiculul a fost parcat; avariile modificarilor constructive si echipamentelor suplimentare daca valoarea acestora este inclusa in suma asigurata (?); avarii ale rotii de rezerva si echipamentelor standard de schimbare a rotii de rezerva; costuri aditionale pana la cel mai apropiat service; avarii produse de produsele transportate in timpul transportului.

Fransiza 0 la avarie partiala (obtinuta cu acord de la firma)

Fransiza 10% la avarie totala (presupun ca si la furt total)

PRIMA DE ASIGURARE 436 EUR in 4 rate dar am platit intregral si a mai scazut la 408 EUR

 

Per total foarte multumit de oferta facuta mai ales ca nu a scazut suma asigurata iar de platit am platit mult mai putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!