Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

@Mask001 Bun pretul. Daca ai ceva contact care s-a ocupat de oferte da-mi pe privat te rog. Spre sfarsitul lunii trebuie sa vad daca mai raman cu cei de la Porsche sau migrez. Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai PM :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As da un up vote dar nu stiu cum si de unde se poate. Asta in caz ca am dreptul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și mie, te rog :) mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai si tu PM. Daca moderatorii considera ok eu pot pune datele lui de contact. L-am anuntat inainte si am acordul verbal deci suntem ok cu GDPR :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Allianz 2097lei pe un an in patru rate(la pachet cu RCA 382lei) suma asigurata 58026 lei,este ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cota e buna, depinde si de optiunile si conditiile politei !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@rcs66 nu cumva ai fransiza la daune partiale de 0.5%? Oferta este asemanatoare cu ce am calculat eu pe siteul lor si nu am reusit sa scot fransiza la daune partiale. Poate daca sunam pe ei si vorbeam cu cineva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fransiza deductibila per eveniment de 0,5% din suma
asigurata (minimum 450 RON), numai pentru daune de
pana la 7.000 RON. Fransiza este zero pentru daune mai
mari de 7.000 RON.
 

Modificat de rcs66
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am refacut si eu azi RCA si casco la o noua companie, Groupama. 

Valoare asigurata 21700EUR, cam toate riscurile incluse (nu am asistenta rutiera premium si nici nu e o suma prea mare pentru daune persoane), 26 ani, permis de 8 ani, plata trimestriala, prima 735EUR. Este cea mai mica oferta pe care am primit-o, in comparatie de Generali si Allianz.
RCA a fost 887 lei pe 12 luni, de asemenea cea mai mica dintre cele 3. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎08‎.‎06‎.‎2018 at 12:29, Mask001 a scris:

Per total foarte multumit de oferta facuta mai ales ca nu a scazut suma asigurata iar de platit am platit mult mai putin.

Vreau si eu datele de contact, te rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut dragi colegi, miercuri urmeaza sa intru in posesia unei masini Skoda Kodiaq. Am fost sa fac polita casco si RCA, printre asigurari au fost: Allianz, Generali si Groupama pentru Casco.

La Allianz suma asigurata era de aproximatix 143.000 ron iar pretul politei de 3.130 ron, la Generali suma de 125.000 ron si pretul ajungea la 3.500 iar la Groupama suma de 122.000 ron si aproape 3.900. Am stat de vorbă cu brokerul de acolo si mi-a recomandat Allianz-ul, mi-a facut o reducere de 7% iar asigurarea m-a ajuns 2.900 ron. In polita este bifat cam tot ce era pe acolo.

Polita RCA am incheiat-o la CityInsurance 290 ron, precizez ca masina are capacitate cilindrica 1.400, aici mi-am pastrat bonusul maxim de la cealalta masina.

M-ar interesa niste pareri cu referire la pretul politei casco, este ok?

O zi buna sa aveti si drumuri lipsite de evenimente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter

Alliantz este super în tot ceea ce înseamnă reparații în reprezentanțe, ceea ce pentru mașina ta nouă este varianta optimă. Tot la Alliantz vei păstra în timp o valoare mai mare a vehicului asigurat față de Groupama.  Valoarea primei de asigurare este corectă chiar avantajoasă realizând o proporție a valorii asigurate cu un vehicul nou 14080E pentru care plătesc la Groupama 390 E (1 rată/an), iar oferta Alliantz fusese de 570E.

Nu am să înțeleg, probabil niciodată, ce îndeamnă pe unii să aleagă pentru RCA firme ieftine cunoscute cu dificultăți la plată sau condiții îndoielnice de decontare? Pentru câțiva lei poți avea ghinionul unei reparații în regres pe care să o susții din banii tăi în totalitate. Având CASCO am refuzat 2 reparații dubioase ofertate de Omniasig și Asiban (dacă mai există), ambele în regres și cu franșiză adăugată, recuperate de Alliantz în 72 ore prin executor. Asta ca să nu suport mojicia negocierii cu asiguratorii menționați anterior când se fac evaluările reparaților pe RCA. 

Mergi pe RCA la aceiași firmă serioasă la care ai CASCO.

Modificat de safari hunter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar primesti si un mic discount daca faci ambele asigurari (facultativa si obligatorie) la Allianz.

Subscriu, am avut o intrevedere cu ei, tot pentru un eveniment cu regres pe RCA-ul vinovatului (avea la City Insurance) si au fost extrem de operativi, rapizi si profesionisti.

Sa vedem cand o fi gata masina. O las la Porsche Vest, sper sa fie ok..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
racingparts.ro

Am si eu nevoie de un sfat (oferta)  ptr polita rca + CASCO ptr un audi RS3 2012.  Valoarea masini undeva la 25k minim, am carnet din 1998 fara accidente. Merci! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele trecute mi-am reinoit si eu Casco-ul (Assist) la Allianz, este al 3-lea an, valoare asigurata vreo 24200 EUR si prima de vreo 555 EUR/an in 4 rate. 100 EUR fransiza la daune partiale, 0 la totala.

Eu sunt super multumit de ei pana in prezent, am avut un singur eveniment anul acesta, dar a fost unul pe regres catre alt asigurator. 

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1400 de euro in 4 rate pentru masina din semnatura.  31k suma asigurata, 0 fransiza la orice, masina schimb, accident persoane totul inclus la Groupama

Modificat de Luciosu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum spuneam acum o luna revin cu detalii legate de polita Casco.

Atasat sunt centralizate ofertele primite de la mai multi brokeri cat si de la companii direct. Sper sa nu fie considerata reclama avand in vedere ca nu este un singur asigurator prezent. Se poate observa ca si cei de la Porsche mi-au trimis oferte de la alti asiguratori in urma instintarii facute ca doresc sa renunt la polita emisa de ei.

Chiar daca pretul de achizitie al masinii a fost 16.400 euro, unii asiguratori dau o valaore asigurata mai mare conform propriului catalog, in functie de dotarile masinii etc. Un lucru ce mi se pare corect pentru ca daca ai avea o dauna totala valoarea masinii de nou (fara ce am obtinut ca discount-uri) este de peste 20k.

Am ordonat ofertele dupa pretul politei pe an. Unele oferte au fost primite in lei altele in euro. Am folosit cursul de 1euro=4.66lei pentru a face o evaluare corecta ofertele fiind primite in aceeasi zi.

Din punct de vedere al riscurilor asigurate nu este mare diferenta intre asiguratori.

Ofertele sunt pentru plata integrala a politei (1 singura rata)

Concluzia este ca nu trebuie sa va fie teama cei care achizitionati masini prin credit si sa luati de bun tot ce spun cei care va fac creditul (ca trebuie ca minim 24 luni sa pastrezi creditul), asigurarea (ca nu poti schimba asiguratorul) etc.

Oferte Casco.xlsx

@Luciosu Nu ti-ai bagat si clauza Autocontrol? Se poate face din ce am inteles doar pentru polite mai mari de 800euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu am clauza de Autocontrol. Eu zis sa studiezi putin ce iti ofera, pentru ca si eu am cerut la mai multi brokeri iar unele aveau anumite clauze incluse, gen accident persoane si masina la schimb, iar altele nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Standard: Incendiu, trasnet, explozie, furt, evenimente naturale, evenimente socio-politice si acte de vandalism, avarii produse de accident rutier prin coliziune cu alt autovehicul, avarii accidentale produse exclusiv autovehiculului

Extra: asistenta rutiera basic, pierderea accidentala/furtul cheilor, accidente persoane transportate, acoperirea jantelor si anvelopelor

Cam astea

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt mai multe...elemente vitrate, conducere in afara drumurilor publice etc etc. uite mai jos

 

 

casco.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Optiunile 1, 2, 3 si 5 eu nu le am bifate. De aici si diferenta de la 118 euro la 31 euro cat am eu pt clauze extra. In rest tot Casco extrem este varianta pt care am primit oferta.

La tine este si valoarea auto mult mai mare.

Important este ca tu sa fii multumit de alegere si pret. Si sa nu ai nevoie sa folosesti asigurarea :)

Eu doar am revenit cu update dupa cum ramasesem dator pentru colegi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt multumit, :) voiam doar sa punctez pe pentru acelasi asigurator, am primit de la 2 brokeri diferiti, clauze diferite, la acelasi pret. :) si normal ca am luat pe cea care are toate clauzele.

Ce voiam sa spun este sa te uiti atent :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 08.06.2018 at 12:29, Mask001 a scris:

Cum masina a facut 1 an de zile am refacut polita CASCO si am schimbat si compania. Sper sa va ajute oferta, mai ales pe cei cu masini noi unde valoarea asigurata scade vertiginos in primii ani.

  • Am avut in primul an Omniasig

Suma asigurata 16.900 Eur (pretul de achizitie fara reduceri)

Nu este bifat un pachet anume dar am: acoperire impotriva furt, vandalism, autor necunoscut, animale, anvelope si jante, avarii elemente vitrate, regres RCA si conducere alte persoane cu extinderea retelei de unitati reparatoare.  + asistenta rutiera Basic

Fransiza 0 la avarie partiala si totala

Fransiza 10% din suma asigurata la furt total

PRIMA DE ASIGURARE 552.06 EUR in 4 Rate

  • Am trecut in anul 2 la Uniqa pentru suma asigurata si prima de asigurare. Masina are 9200km

Suma asigurata 16.055 Eur. Omniasig si Groupama imi estimau 14.500-15.000...

Pachet de riscuri PREMIUM cu acoperire impotriva furt, vandalism, autor necunoscut, animale, anvelope si jante, avarii elemente vitrate, regres RCA, conducerea de alte persoane cu extinderea retelei de unitati partenere (PBN, Avia sunt printre ele) + asistenta rutiera Basic + asigurare accidente persoane. Pe langa astea vad ca in pachet mai sunt si altele care suna mai ciudat printre care: incendiu, explozie; Fenomene naturale printre care grindina, avanlansa, furtuna, inundatii; ciocniri, loviri, izbiri (inclusiv coliziuni cu animale); avarii produse de caderi de corpuri; avarii produse in timpul remorcarii sau la incarcare/descarcare; avarii produse de inundarea locului unde vehiculul a fost parcat; avariile modificarilor constructive si echipamentelor suplimentare daca valoarea acestora este inclusa in suma asigurata (?); avarii ale rotii de rezerva si echipamentelor standard de schimbare a rotii de rezerva; costuri aditionale pana la cel mai apropiat service; avarii produse de produsele transportate in timpul transportului.

Fransiza 0 la avarie partiala (obtinuta cu acord de la firma)

Fransiza 10% la avarie totala (presupun ca si la furt total)

PRIMA DE ASIGURARE 436 EUR in 4 rate dar am platit intregral si a mai scazut la 408 EUR

 

Per total foarte multumit de oferta facuta mai ales ca nu a scazut suma asigurata iar de platit am platit mult mai putin.

Buna ziua.

Va rog sa-mi trimiteti si mie datele de contact pentru acere o oferta de Casco.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Oficial am scapat de polita casco a celor de la Porsche. 

Noua polita este facuta la Generali dar intermediata tot de Porshe Broker (preturile sunt similare atat la broker cat si la asigurator direct)

De fapt a fost facut un pachet rca+casco, valoare asigurata 93.471lei (aprox 20.140euro) desi masina conf. facturii a fost 16.400euro, fransiza 100euro.

Este casco Completo + asistenta rutiera extinsa, apa la motor, auto la schimb, reintregirea sumei asigurate, pierderea/furtul cheilor, accidente persoane transportate, acoperire jante si anvelope. Am eliminat clauza de sofer multiplu fapt care a facut sa scada polita cu vreo 60e (la mine chiar nu este cazul sa o am activa).

Nu s-a luat in calcul clauza de bonus malus pentru ca sunt client nou (aici nu am inteles de ce pentru ca la rca a fost inclus)

Toata afacerea a costat dupa cum urmeaza:

RCA 12 luni - 380 lei (fara decontare directa)

Casco 12 luni - 1850 lei (15% reducere) - aprox 399euro al 4.64lei/1euro

Total: 2230 lei

Bonus: rovinieta 12 luni - gratis

Personal sunt multumit de alegerea facuta

Modificat de valyemil81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!