Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Ceea ce diferentiaza cu adevarat companiile in cazul asigurarilor CASCO este relatia cu servisurile....daca platesc sau nu daunele. 

Esti sigur ca nu ai fransiza la dauna totala? Sau ca nu iti creste fransiza in functie de numarul de dosare deschise?  Citeste cu atentie contractele.

Personal as alege un asigurator cu renume (ca bun platnic nu pt ca are preturi bune). 

Ps: eu am la omnia in momentul de fata dar am avut la uniqa la jetta si plateam 650e/an pt 10ke SA.

pps: schimba agentul si mai cere o oferta de la generali daca zici ca ai tot la ei.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La uniqa mi s-au parut conditiile de despagubire scrise prea complex, de exemplu pentru elementele vitrate sau janta si anvelopa, nu te despagubesc daca nu sunt afectate si alte parti ale autoturismului...wtf? pai daca dau cu roata intr-o gura de canal si fac janta praf, raman cu ochii in soare? :) sau daca imi iau o piatra si se duce naiba parbrizul tot asa? :) Astept luni oferta scrisa de la uniqa si apoi le compar mai bine. Vad ca Uniqa au contract cu Porsche. O sa sun un prieten de pa Pbn sa vad daca platesc ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu Uniqa sunt patit. Am facut scandal v-o doua saptamani pana mi-am luat masina din service. Nu prea au decontari cu reprezentantele. Cred ca si anul asta merg tot pe Allianz. 990EUR/an, suma asigurata 17800EUR parca cu fransiza de 100 eur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt patit cu Tiriac :) Sa nu mai aud de ei. Cred ca voi merge tot pe Generali, voiam sa fac la altii pentru ca au fost aroganti spre nesimtiti cu replicile cand am discutat despre reinnoire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba agentul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Punctul "m" face parte din "Excluderi". Inteleg eu bine sau daca imi sparg doar farul sau doar parbrizul, fara a fi alta piesa avariata, primesc despagubire...o duda? :))

Screenshot_2016-03-08-19-02-16.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai inteles bine insa Generali are o acoperire care poate fi atasata politei iar acea clauza la care ai facut referire mai sus nu se mai aplica! Costa cativa euro in plus dar este bine sa o ai! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vezi si numarul de daune admise pana la care se reziliaza contractul. La groupama am avut 7 sau 8 evenimente si nu au comentat nimic. Altii iti reziliaza la 3 daune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reinnoit la Generali pana la urma. Au fost pedepsiti ca nu au vrut sa imi faca reducere, ca un facut, am lovit masina chiar in ultima zi de valabilitate a vechii polite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciprianconcept

Buna seara,

Am si eu un Polo 6C, am avut o dauna cu autor necunoscut in parcare, totul s-a rezolvat pe casco la PBV. A durat pentru un vopsit de usa si o oglinda 1 saptamana si ceva, dar totul a decurs ok.

Contractul CASCO este cu valoare fixa si franschiza 500 ron/eveniment. Nu imi urca si nici nu imi scade pe o perioada de 5 ani pana termin creditul la ei. Masina este luata pe credit nu pe leasing.

Mi s-a spus ca oricate evenimente am, dau 500 lei si atat, nu imi creste rata la casco in 5 ani deloc. Lucru dubios, dar scrie in contract.

Dupa cei 5 ani, daca vreau sa-mi reinoiesc polita la ei si voi avea 10 daune spre exemplu, bineinteles ca va fi mai mare, corect? Se poate calcula cu cat creste, au o formula sau ceva?

Daca imi cumpar la anul o masina noua si fac tot cu ei, imi va creste sau nu? Practic eu nu stiu daca merita si cat merita sa fac pe CASCO orice chestie care este mai scumpa de 500 RON, de aia tot intreb.

Multumesc de eventualele raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine intrebi cand ai un caz concret, raspunsul variaza de la o situatie la alta.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciprianconcept

Probabil ca va fi prea tarziu atunci cand o sa am un caz concret. Incerc sa previn, de aceea si intreb :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

the_punkreas2003

Eu daca as avea o dauna de 6-700 lei nu as face-o pe casco in conditiile in care fransiza este 500 lei. As lasa casco pentru o eventuala dauna mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciprianconcept

Asa este, din pacate in reprezentanta nu cred ca exista o dauna care sa te coste sub 600 RON. Pana si o zgarietura pe bara te duci mai mult daca vrei sa o faci. La mine am avut de schimbat oglina pe dreapta + usa dreapta infundata si zgariata pana la tabla. Devizul a fost din ce am inteles 3,000 RON. Deci....

Modificat de ciprianconcept
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Un prieten care lucreaza in asigurari mi-a spus sa astept un pic cu anvelopele de iarna 225/45R17. Desi dimensiunea este agreata de VW si omologata in CIV, cele de iarna sint recomandate ca fiind 205/50R17. De asemenea, in CIV sint trecute cu mentiunea M+S tot cele de 205.

Pot aparea probleme cu Casco in caz de despagubire, deoarece se poate interpreta ca nu am folosit dimensiunea recomandata. Cazul e in studiu si voi reveni cu update. Daca acest aspect este folositor, as ruga un administrator sa il adauge si intr-un topic potrivit la sectiunea legala.

Cel mai nasol ar fi ca ar trebui sa schimb modelul de jante, VT chiar imi plac dar Borbet mai are si altele frumoase. Iar TS860 nu exista in 205/50R17. Insa TS850 au oricum un standard inalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca masina e omologata inclusiv in CIV cu 225/45/17 nu ai ce probleme sa ai. Poti pune oricare din rotile trecute in CIV, atat la capitolul de roti, cat si la cel de "mentiuni" din subsolul paginii, de la "alte anvelope", nu ai ce probleme sa ai la CASCO, garantat.

Obligatia ta este doar sa ai anvelope de sezon, conform dimensiunilor omologate. Asta mi-au spus cei de la Generali unde am CASCO. De altfel, la deschiderea dosarului, agentul constatator a facut poza cu profilul anvelopei.

 

 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super, multumesc mult. Imi bat capul de o saptamina si un caz concret e cel mai bun.

Acum am descoperit modelul Y de la Borbet:cool:

O sa ma uit si in polita de asigurare daca e mentionat ceva. Masina e in leasing, asigurare Porsche. Oricum, cred ca ar trebui sa includ si noile roti in asigurare, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asigurarea Casco se face pe rotile care sunt in momentul ala pe masina.

Pe mine m-au intrebat daca vreau sa fie asigurate si cauciucurile + jante si le-am spus ca normal ca vreau.

Mi se pare o intrebare stupida, ce rotile nu fac parte din masina?! Alte tertipuri ieftine ca sa ia bani in plus.

Concluzia e ca nu trebuie sa-ti asiguri anvelopele+jantele noi daca deja ai mentionat ca vrei sa ai asigurate rotile de pe masina.

PS: Foarte frumoasa masina, asteptare cat mai usoara pana la mare intalnire! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Da, grea asteptarea...inca 3 luni...

Nu stiu ce e trecut in contract dar banuiesc ca sint si rotile, masina fiind in leasing ar trebui sa acopere tot. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In contract nu se specifica in mod expres ce model de jante & anvelope sunt pe masina. (Doar la contractele de leasing operational, firmele gen Arval mentioneaza anvelopele, modelul si dot-ul prezent pe masina la livrare - dar asta e pentru a evita frauda "meseriasilor")

In caz de dauna, lucrurile sunt clare: ai spart 1-2 jante, sunt de acelasi model ca celelalte de pe masina, deci e simplu. Comanda de piese nu o face asiguratorul, ci service-ul unde iti repari masina, deci service-ul e cel care iti comanda janta + anvelopa. Standard, ei iti vor comanda janta/anvelopa acelasi model cu cel cu care a venit masina, deci, daca tu ai alte jante/anvelope la momentul daunei, trebuie sa discuti acest aspect cu service-ul. Tinand cont ca janta AM e mai ieftina decat cea OEM, nu ar trebui sa fie probleme. 

Daca masina iti vine OEM cu 17'' si tu pui 18'' OEM, poti plati personal diferenta pana la janta de 18'', asiguratorul decontand janta/valoarea ei existenta pe masina conform cu configuratia masinii, verificabila cu VIN-ul/stickerul de la roata de rezerva, etc

Daca vrei sa iti incluzi un alt set de roti (jante+anvelope) in polita CASCO, nu e niciun fel de problema, se poate. Dar, trebuie sa prezinti factura de achizitie pentru jante si pentru anvelope, altfel nu pot fi incluse in polita (asa e la Generali si Allianz). Daca le cumperi de pe OLX sa zicem, de la persoana fizica, nu ai cum sa dovedesti valoarea, deci nu pot fi incluse.

Sper ca te ajuta toate astea - sunt aspecte cu care m-am confruntat personal.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, avem asa:

1. Niciun asigurator nu va schimba mai mult de 2 jante+2 anvelope per dosar de dauna.

2. Orice modificare a masinii fata de cum a fost acesta livrata trebuie documentata asa cum bine a zis colegul 75nor intr-o anexa la contractul de CASCO, dovada facandu-se cu facturi de achizitie si montaj in locatii agreate sI autorizate. Altfel nu se va deconta nimic in caz de dauna.

3. In cazul in care ai alte jante pe masina, indiferent de faptul ca sunt AM sau OE, iar acestea nu sunt cuprinse in anexa contractului de CASCO nu vei fi despagubit. Punct. Miscarea aia de care mentioneaza 75nor este frauda si se face exclusiv cu concursul agentului constatator/inspector de daune (reprezentant al companiei de asigurari) si a serviceului.

Procedura de deschidere a unui dosar de dauna este urmatoarea:

Aparitia daunei ----> deschidere dosar dauna prin apelare Callcenter asigurator(primire nr. dosar)----> mers la constatare---> accept de intrare in reparatie---> deviz de reparatie de la service----> acceptare deviz de catre asigurator----> reparare dauna---> verificare de catre asigurator a activitatii serviceului---> acceptare plata reparatie--->ridicare masina.

De asemenea, in cazul in care evenimentul apare sub incidenta obligativitatii echiparii masinii cu anvelope de iarna si totusi masina nu avea asa ceva nu se va despagubi dosarul. Indiferent de cine este vinovat, indiferent ca erau 25 de grade in Decembrie!

O alta nota fata de ce a scris colegul nostru mai sus: in contract nu se specifica exact modelul jantelor pentru simplul motiv ca informatia este luata din baza de date a importatorului folosind VIN-ul masinii. Asadar, in caz de dauna vei primi rotile din echiparea comandata.

In alta ordine de idei, important pentru asigurator este ce scrie in CIV/talon nu ce accepta ca fiind dimensiuni potrivite producatorul.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci. Nu ma intereseaza sa fraudez, vreau doar sa fiu acoperit fara complicatii. Ce ma roade cel mai tare e dimensiunea recomandata de iarna si in civ. 205/50R17. As vrea 225/45R17 exact ca alea de vara. Inteleg ca unii nu au avut probleme cu casco dar ce te faci cu politia care se uita la ce e omologat in talon/civ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dpmdv ai 2 variante:

1. Respecti CIV.

2. Pui dimensiunea pe care o doresti sI mergi pe burta.

Nu vad insa de ce te-ai complica pentru 2cm de latime ai anvelopei tinand cont ca iarna nu-i ca vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@stamir & @cristi511: domnilor, dar e foarte simplu. Daca GTI-ul s-a livrat cu 225/45/17, poti pune 100% si garantat 225/45/17 ca si roti de iarna si va fi despagubit. Doar ca trebuie sa-si includa si jantele de iarna in polita CASCO, prin prezentarea facturii si intocmirea unui act aditional.

Nu inteleg de ce sa se complice cu 205/50/17 ??? Nu merge pe nicio burta, sunt dimensiunile cu care a venit masina, verificabile prin VIN si dovedite si prin CIV. Simplu si scurt

@Clawoodyou: cu intarziere, dar mersi de impresiile despre Uniqa. Eram pe punctul sa ii aleg pentru noul contract CASCO si bine am facut ca nu i-am ales. 

Experienta mea e cu Allianz la Octavia si Generali la Superb2.

Iti pot spune ca Generali sunt mult mai ok. Am avut 2 dosare dauna in 4 ani si au fost impecabili de fiecare data. La fiecare dosar am inlocuit parbrizul si de fiecare data au acceptat fara niciun comentariu parbriz 100% OEM. Un dosar a fost si cu repovsire element si a fost de asemenea foarte ok. Alergatura minimala, m-am programat telefonic, dus la sediu pentru constatare si apoi masina in reprezentanta. Nu am stat deloc pentru decontare, etc, au fost foarte ok. Fransiza 450Ron, din 2017 am aflat ca au crescut-o la 160Eur.

Cu Allianz sunt foarte dezamagit. Desi nu e contract cu fransiza, au fost foarte aiurea, cu probleme la reconstatare si show-uri intre ei si reprezentanta - desi au birou chiar in reprezentanta. A trebuit sa imobilizez masina extra 2 saptamani doar pentru a se rezolva cu reconstatarea, la o dauna medie.

 

 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In civ mentioneaza m+s doar la 205/50R17. La 225/45R17 nu scrie nimic in dreptul lor. Se traduce aceasta prin acceptate de iarna exclusiv 205/50R17?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!