Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

In mod corect da. In cazul de fata firma de asigurari poate sa-si recupereze prejudiciul de la resp lucrator. Putin probabil insa atata timp cat persoana nu a mentionat aspectele reclamate decat dupa 2 sapt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandeam sa ii recomand sa isi asume vina si sa isi inlocuiasca pe casco scaun sofer+navigatia. Au ce sa zica asiguratorii in acest caz, tinand cont ca are full casco?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce este trecut in contractul semnat. Numai el poate stii termenii contractuali, eventual exluderle sau exceptiile. Navigatia este trecuta in eval.de risc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu este trecut ceva special, este asigurata masina la pretul total cand a fost luata de noua. Navigatia fiind cea OEM cu care a venit masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate echipamentele se trec in inspectia de risc. Eu asa stiu. Daca se monteaza se ex ulterior o unitate de navi ca sa o treaca in polita se face act aditional altfel cum poti sa demonstezi ca ai pus-o. Cu factura etc... multi ar imprumuta una si apoi ar zice ca i-au furat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci eu vorbesc de Composite Media de pe un golf care ar vrea sa il schimbe ca arata f ciudat si plin de zgarieturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca o sa-ti deschida nimeni dosar de dauna pt o zgarietura la ecranul radio daca masina nu a fost vandalizata (geamuri sparte etc) poate frumos sa zica ca el a zgariat-o si cu asta basta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Precizeaza despre ce unitate e vb ca nimeni nu viseaza la ce te referi tu-masina golf VII. Nu cred ca i-o schimba. Poate daca e...vandalizata-parerea mea. Si stunci e cu dus intors-cum a ajuns la unitate, geam spart etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ma refeream cum am mai zis, daca declara ca el e vinovatul, daca se poate schimba pe casco

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) nu exista asa ceva!! Daca iti arzi tapiteria cu tigara, de exemplu, nu o sa iti schimbe nimeni nimic! Nu asta este rolul politei casco.

Daca te plictisesti de culoare ce faci, iti zgarii masina si ceri revopsire si daca totusi se revopseste ce ar fi sa o faca si alta culoare?!

Cititi cond de asigurare, sunt stipulate destule lucruri acolo!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate partea cu revopsirea se practica ! Apoi ne suparam ca se maresc asigurarile sau ca se introduc clauze din ce in ce mai ciudate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar mi se pare ciudat ca din propria culpa in caz de un accident exterior sa ti se repare masina dar din cauza unui accident interior (cum s-a zis si mai sus tigara, sau zgariat spart ecran interior) sa nu se faca.


Ori accidente si si, ori fara niciunul din propria culpa.

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La exterior nu prea au ce sa comenteze, spui ca asa ai gasit-o si aia este. Dar cum ar fi sa spui domne mi-am gasit tapiteria taiata dar masina era incuiata etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca s-ar acoperi si astfel de daune toti asiguratorii ar da faliment ! Si asa situatia lor nu e prea roz la capitolul asigurari auto.

Iti acopera ce scrie in contract , iti convine bine nu iti convine asta e .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doamne pazeste, ca mare e gradina. Cred ca se crucesc astia la asigurari ca vad cu ce vine lumea la daune. De obicei scrie in contractul ala pe care nu il citeste nimeni decat in zona cu pretul, ce se asigura: Furt, Incendiu, explozie, fenomene naturale (furtuna,trasnet,cutremur,inundatie, etc), vandalism, ciocniri, izbiri, coliziuni, rasturnari, loviri etc, daune produse animale , spargerea suprafetelor vitrate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe de alta parte exista posibilitatea ca, la cerere, sa fie asigurate si alte riscuri contra unui cost suplimentar. Prin urmare, cei care doresc pot cere asiguratorului o cotatie pentru acoperirea si a altor riscuri decat cele standard.

Dar, de asemenea, este posibil ca asiguratorul sa nu doreasca sa preia si acele riscuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei neaparat inlocuirea display-ului si a scaunului, se poate.

dar trebuie sa iti asumi deranjul suplimentar si timpul pierdut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiecare poate declara ca si-a vandalizat propria masina si sa isi repare ce anume este vandalizat :)

Probabil de la anul va avea fransiza in plus si valoarea casco marita 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ! Practic tu aici faci o frauda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci intr-un accident rutier din neatentie declar ca eu sunt vinovat si imi fac masina pe casco, DAR facand un accident din neatentie cu batzul si spargandu-mi ecranul la ceva din interiorul masinii este frauda? Frauda inseamna sa faci o marturie mincinoasa etc

Mie ambele situatii mi se par ca ar trebui sa fie in aceeasi oala

Bine, eu de la bun inceput ceream parerea oamenilor care au trecut prin asa ceva sau in caz ca e cienva care lucreaza la o firma de asigurari etc

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inteleg ca nu ai citit contractul de casco, dar ce am scris mai devreme ai citit? :) Ti se pare ca daca scapi sucul pe navigatie intra la vreo categorie de mai jos?

 

ce se asigura: Furt, Incendiu, explozie, fenomene naturale (furtuna,trasnet,cutremur,inundatie, etc), vandalism, ciocniri, izbiri, coliziuni, rasturnari, loviri etc, daune produse animale , spargerea suprafetelor vitrate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cere conditiile de asigurare de la fiecare companie si vezi daca este vreuna care asigura astfel de riscuri sau care nu exclude astfel de riscuri . Eu  zic ca nu vei gasi niciunul care sa iti asigure astfel de risc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vandalism se poate creea si de catre proprietari :D

http://www.bzi.ro/care-sunt-daunele-pe-care-asigurarea-casco-nu-le-acopera-462362

"In mod normal, asigurarile de tip CASCO ar trebui sa acopere orice dauna."  Cu mici exceptii bineinteles

 

ORICE DAUNA :D

 

"Alte daune neacoperite de asiguratori sunt cele provocate de explozia cauciucului sau de fenomene naturale precum inghetul, grindina sau ploaia." Cumva se bat cap in cap cu ce a spus colegul mai sus 

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi institutii de binefacere asa ar trebui, dar sunt persoane judidice care au ca scop sa faca profit !

 

Oricum , daca ar acoperi si toate riscurile care iti vin in minte si ti-ar cere o cota de prima de vreo 25 % iar nu ai fi multumit .

Modificat de kosfunny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!