Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Te-ai interesat si tu pe la cateva reprezentante daca si cum lucreaza cu acest asigurator ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie Gothaer mi-a dat o cota de pret la jumatate din Alianz, insa pana la urma fiind vorba de Casco am decis sa merg pe mana unui asigurator mai credibil, cu mai multa cota de piata, mai ales ca am niste pietricele sarite in capota care ar merge bine pe Casco. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt o revopsire la capota nu cred ca are rost sa iti folosesti polita casco. La anu o sa ai o prima mult mai mare de asigurare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La anul nu cred ca ma mai prinde Alianz. Reducerea de la un an la altul e nesemnificativa pentru mine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Voi ce alegere ati face:

1. Omniasig (anul trecut am avut tot la ei, fara niciun incident, am avut factura de la Porsche Leasing de 8000 euro si a fost asigurata masina din semnatura pentru aceeasi prima 339 euro la valoare de 7300 euro)

OFERTA 2014 - prima de asigurare 339 euro/an (aceeasi prima ca si anul trecut), plata integrala, valoare asigurata pt masina din semnatura 6.019 euro

-Asistenta rutiera SILVER

-Furt

-Autori necunoscuţi, vandalism, animale

-Avarii elemente vitrate

-Regres RCA

-Extinderea retelei de unitati reparatoare

-FRANSIZE: 0% la daune partiale, 10% la Furt total si 10% la Avarie totala

 

2. ASTRA (am avut RCA anul trecut la ei si mi-am facut si anul asta pentru tot anul la valoare de 420 lei, B%, 41 ani)

OFERTA 2014 - Ideal Casco-Exclusiv - prima de asigurare 299 euro/an (am selectat varianta de plata online cu cardul pentru a beneficia de reducerea de 10%.)

-Masina este evaluata la suma de 9.284 euro
- Riscurile pentru care masina este asigurata sunt : fenomene naturale, incendiu sau explozie,accidente, furt.
- Asistenta rutiera : Pe teritoriul Romaniei si afara.
- Clauze Speciale: Reintregirea automata a sumei asigurate, Pierderea cheilor, Anvelope / Jante, Vandalism, Elemente vitrate, Piese de origine

-FRANSIZE: 0% la daune partiale, 0% la Furt total si 0% la Avarie totala

- Am intrebat telefonic daca au si riscut „Regres RCA” si mi-au comunicat ca au aceasta optiune inclusa in polita CASCO.

 

Eu inclin catre Astra pentru ca la Omniasig chiar daca am avut de cand ma stiu Casco, ma depaseste de ce-mi ofera aceeasi prima ca anul trecut.

 

Astept pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija ca asistenta rutiera se ofera pana la o vechime a autot. de maxim 7 ani!

Masina mea are 12 ani si am CASCO + asistenta rutiera de la Allianz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e aceasi prima-fa un calcul si vei vefea ca s-a scumpit. Practic platesti aveasi suma dar suma asigursta e mai mica acum. Eu unul nu recomand omniasig. Am avut multe discutii cu ei de cand au preluat divizia bcr asig.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ai continuitate la Casco. Daca ai merge maine cu o masina de 12 ani sa faci polita cred ca multe firme te refuza.

Stiam de limita de 10 ani ce s-a impus acum cativa ani...

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar ai continuitate la Casco. Daca ai merge maine cu o masina de 12 ani sa faci polita cred ca multe firme te refuza.

Stiam de limita de 10 ani ce s-a impus acum cativa ani...

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Da, asa este, am asigurare la ei de vreo 8 ani.

Initial ma refuzasera, dar exact cand cautam in alta parte, s-au razgandit si mi-au prelungit polita.  ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi ce alegere ati face:

1. Omniasig

2. ASTRA

 

Ar fi de preferat Omniasig, dar suma asigurată mi se pare cam mică.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[quote name="Bismark"

Ar fi de preferat Omniasig, dar suma asigurată mi se pare cam mică.

Eu am luat masina de la Porsche Leasing in 2012 (a fost masina mea de firma), am platit 8000 euro si ei mi-au dat factura. M-am dus la Omniasig unde am avut Casco mereu si le-am spus ca vreau sa o asigure nu la pret de catalog ci la cel din factura. Pt asta e mai mica suma asigurata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Eu unul nu recomand omniasig. Am avut multe discutii cu ei de cand au preluat divizia bcr asig.

...

 

omniasig nu m ai este ce a fost, sfatul meu este sa te feresti de ei, fiind, parerea mea personala dupa niste incidente, mai rau-platnici si rau-voitori decat astra.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu numai recomand omniasig.

Send from my Nokia 3310

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

O sa trebuiasca sa ii vopsesc masina mamei mele. E zgariata peste tot. Am capota, bara fara spate, plafon, aripa stanga si dreapta spate, usa dreapta, stanga spate, portbagaj. Sub ce criteriu imi dau cei de la omniasig revopsire totala? Plus ca inspectorul mi-a zis ca se plateste 20% din valoarea reparatie daca se face revopsire totala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste polita Casco. Probabil fiecare societate de asigurari are alte reguli.

Cunosc caz in care, la Asirom, exista precizarea sa fie vopsire integrala daca este necesara vopsirea a peste 50% din masina, in urma daunelor provocate , atentie, intr-un singur accident. In aceasta situatie nu a mai fost cazul, fiind dauna totala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam la fel e si la Allianz:

"Se acceptă revopsirea integrală a caroseriei numai atunci când părţile avariate ale acesteia, în unul şi acelaşi 

eveniment, reprezintă mai mult de 50% din totalul suprafeţei exterioare a caroseriei. În celelalte situaţii se acordă numai 

revopsirea părţilor avariate consemnate în nota de constatare"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma mi-a dat revopsire pe repere. A ramas sa platesc eu usile fata + o aripa care a luat-o rugina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Groupama,2 dosare,unu include usile dreapta,,prag dreapta si bara fata, iar celalalt usile pe stanga,aripa stanga spate si pragul. Vopsirea se va efectua pe elemente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti helppp!! Am o mare problema! Saptamana trecuta m-am lovit cu unu. Din cauza mea totul... Am fost la politie, am luat aviz de reparatie, insa din cauza serviciului nu am avut timp sa ma prezint la porsche pentru a anunta si a face dosarul de dauna. Ideea e ca din cate stiu trebuia sa ii anunt in 48 de ore de la producerea accidentului, iar acum a trecut deja o saptamana de atunci. Ce ma sfatuiti sa fac?

Modificat de Kantzer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa te duci la ei...o sa te puna sa spui de ce nu te-ai dus in 48 ore. Spui adevarul, ca nu ai avut timp si va fi totul OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca trebuie sa mai declari accidentul la CASCO in 48 de ore, pentru ca tu ai fost la politie si ai declarat accidentul. La CASCO mergi cand vrei si iti repari masina pe CASCO. Chestia cu 48 de ore la CASCO e daca ai gasit masina lovita in parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Caz concret: polita casco e valabila pana pe 08.06.2014; am sunat azi sa deschid dosar si sa ma programez la constatare.

Intrebarea mea este: daca va fi nevoie de reconstatare si aceasta se va face dupa data de 08.06, compania de asigurari va mai acorda accept de plata, vor mai plati ce cer cei de la service in plus?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles, ca doar accidentul a fost pe perioada de valabilitate a politei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns, @Al Bundy.

De despagubit daunele constatate in prima faza nu imi era frica sa nu se intample, problema era ca reconstatarea din service urmata de cererea unei despagubiri mai mare decat cea initiala va fi dupa data limita de 08.06 si imi era teama ca asiguratorul sa nu spuna ca nu mai poate plati daune descoperite abia la reconstatare pentru ca s-a incheiat polita.

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!