Jump to content

Polita Casco


shkoda
 Share

Postare recomandată

Scrie in contract sau in conditiile de asigurare la Generali ca te despagubesc doar 75% daca repari masina la reprezentanta? Mi-e greu sa cred.

Pai daca masina e in garantie si ai o dauna ceva mai serioasa, cu avarii si la motor de exemplu, nu o repari la reprezentanta? Altfel, daca o repari la dorel in coltul strazii exista riscul sa-ti iei adio de la garantie.

Modificat de Bismark
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa achiesez si eu la parerea lui alexandredj, in privinta citirii tuturor clauzelor(cele cu litere ff mici) din contract.

Am avut cazuri, in care soc.de asigurari nu si-au despagubit clienti lor pt ca:

-au invocat exceptia de teritorialitate(clientul a avut un incident rutier in austria-masina rasturnata, iar cei de la CASCO nu l-au despagubit, in contractul semnat intre parti specificandu-se clar,,daunele produse in afara teritoriului Romaniei nu se acopera);

-clauza privind faptul ca daunele produse din cauza unei neglijente grave sau a intentiei directe nu se acopera.

Toate aceste clauze au afectat, in mod real anumiti clienti care nu au fost despagubiti, care au dat in judecata soc.de asigurari(si au angajat niste avocati f.slabi) si au pierdut, deci putina atentie nu strica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Generalii au in oferta si forma de asigurare care exclude reparatia in reprezentanta, daca totusi vrei sa repari in reprezentanta marcii atunci ei platesc 75% si tu diferenta de 25%. Daca autoturismul are 8 ani sau mai mult oferta casco contine obligatoriu clauza "fara reprezentanta". Daca ai incheiat casco cu clauza asta reparatia se va face cu piese pe producator (nu originale) sau cu piese second.

Aceasta clauza o are si Allianz, dar se poate pune doar la masini mai vechi de 4 ani. La fel ca la Generalii piesele vor fi "de producator".

Daca optezi pentru aceasta clauza polita va costa mai putin deoarece si asiguratorul plateste mai putin in caz de dauna, de exemplu: o aripa de golf V pe original costa 650 ron iar pe producator 110 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu fac casco in mare parte pentru cutia de viteze, in caz ca o lovesc pe jos deci iese din discutie sa nu repar la reprezentanta. Masina este destul de joasa si ating cu dedesubtul des. Fransiza este la majoritatea 450ron-100eur cea mai mica iar contractele nu le-am citit ca e doar oferta. Reprezentanta Seat nu mai este in Craiova insa o sa ma duc la Skoda si la VW sa vad ce zic si ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema sta in felul urmator.....vrei sa ai masina asigurata cum trebuie? tii la ea si vrei sa nu te doara capul? faci CASCO la o societate credibila si care-si respecta contractele! Normal ca pretul politei va fi pe masura.

Iti place riscul? Atunci poti incheia o polita casco mai ieftina si in caz ca va trebui s-o folosesti vreodata, vezi atunci ce-i de facut.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti place riscul? .....

Daca-ti place riscul, la ce sa-ti mai faci Casco... :icon_cool:

Acum, fara gluma, daca tot vrei Casco, nu are rost sa-l faci la o firma neserioasa.

Cum afli despre un asigurator daca-i serios? Suni la cateva service-uri si-ti spun ei (reprezentantii service-urilor).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca un asigurator e bun pentru service nu inseamna ca e bun si pentru client. Un service e multumit de asigurator atunci cand acesta ii accepta devizele cat mai umflate si isi incaseaza  repede banii. Daca se poate sa ii fie platite piesele chinezesti la pret de originale e si mai bine . La fel de bine e si cand asiguratorul ii da usor piese la inlocuit , care sa poata fi reparate usor dar facturate de noi.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarata situatia in care ti se da pe nota de constatare ,,inlocuire" si tu intr-un final(ma rog dupa un anumit timp, sau in cazul in care te uiti mai atent) ai surpriza sa vezi ca nu a fost inlocuita.

O solutie ar fi sa ceri piesa avariata ce a fost schimbata, dupa ce iti repara masina, sau sa mergi la cineva cunoscut, unde eventual mai poti sa si vezi cum ti-o repara, daca ai timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, am o dilema! Ieri am pupat un zid dintr-o greseala banala. Am spart grila fata si am zgariat bara. oare mi le schimba pe casco? problema este ca sunt si plecat afara acum si ma intorc la vara. Am mai avut o problema de genul cu parbrizul si m-am dus dupa 8 luni si l-am schimbat, dar ma atentionat ca tre sa ajung in 48 de ore dupa avarie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu ai vreo limita de teritorialitate trecuta in contract, adica daca asiguratorul tau casco te despagubeste doar pentru incidentele petrecute in Romania.

Cat despre termen, ce sa zic, cam asa e, tu stii ce discutii cu ei.

 

Totusi, nu stiu daca poti sa iti repari masina, la un service, acolo unde esti tu, ceva similar cum este in cazul in care esti lovit de o persoana care are RCA din alta tara, ar trebuie sa mai intrebi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Data trecuta la parbriz nu mi-a spus nimic de limita teritoriala, chiar ma ajutat cu declaratia ca si cum se intamplase in ziua precedenta, pentru ca eu venisem dupa 8 luni. Si daca vor face gura, le voi aduce aminte cati bani le bag lunar in buzunar numai din asigurare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci nu ar trebuie sa fie vreo problema, daca data trecuta au fost ..sartitori".

Modificat de d.stoica11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan nu, inca tre sa ajung in tara sa o fac. Iar la parbriz am facuto acum 2 ani si ceva, in 3 zile aveam parbriz nou montat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e bine, ca reparatia in afara Romaniei trebuie facuta doar cu acordul asiguratorului si in anumite conditii, iar TVA-ul il pierzi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cei care ati achizitionat masini noi, ati incheiat polita CASCO direct la dealer? Este mai avantajos daca o inchei pe cont propriu?

Aceeasi intrebare si pt RCA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt casco poti cauta tu oferte de la mai multi asiguratori (unii mai seriosi, nu gen carpatica, euroins), cred ca astfel poti gasi niste oferte mai avantajoase. Si daca nu ma insel pt o masina noua luata de la dealer casco intra in vigoare in ziua in care ridici masina.

 

La fel si pt rca, daca ai VIN-ul masinii te poti duce cu el gata facut, sau il poti face la dealer, oricum va trebui sa ai rca-ul in momentul cand iesi pe poarta dealer-ului.

Modificat de Bismark
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Asa e bine, ca reparatia in afara Romaniei trebuie facuta doar cu acordul asiguratorului si in anumite conditii, iar TVA-ul il pierzi!

Kosfunny, poti fi mai explicit te rog cand zici ca pierzi TVA ul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bismark - nu toate casco la masini noi intra in vigoare de la data ridicarii masinii..

Cand am luat Superbul si l-am asigurat prin Allianz direct, a intrat dupa 5 zile luungi in care am tinut masina la serviciu in garaj de frica...

Cand am luat Logan si am facut prin asiban, a intrat in vigoare in noaptea zilei respective... deci tot am fost o zi descoperit.

Doar RCA intra in vigoare pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rca nu stiu daca poate intra in vigoare pe loc. Cu noile polite informatizate incheiate online, stiu ca intra in vigoare a 2-a zi, adica dupa miezul noptii presupun. Posibil sa ma insel, dar eu asa stiu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat rca-ul cat si polita casco pot intra in valabilitate in aceeasi zi insa doar in anumite situatii. Una din ele o repr masina noua, ridicata de la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Cat de buna e reputatia Porsche Asigurari pe CASCO? Sunt convins de BCR/Omnisig si Allianz dar nu stiu nimic de Porsche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce te intereseaza in legatura cu "reputatia"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!