Jump to content

Usa blocata


martug
 Share

Postare recomandată

am facut urmatoarele: demontat fata de usa,fata de metal , geam si am ramas doar cu yala pe usa . dupa cateva mici lovituri si incercari de a deschide usa a mers ,si din interior si din exterior.am inceput sa montez la loc componentele , facand proba dupa fiecare surub pus la loc ..dupa ce pun fata de usa surpriza - nu mai merge .e ca si cum ar fi incuiata usa . dar nu e incuiata , inchiderea functionand perfect.

 

am repetat figura demontat iar totul , am ajuns la yala am  tras de cateva ori de cablul ala mai tare si a revenit..dupa 5 minute iar s-a dus dracu.am facut asta de 3-4 ori , ma lasa nervii . acum mi-a scapat si cablul ala mai lung care vine spre manerul interior iar mufa care intra in yala pur si simplu nu mai sta in cleme , e impinsa afara.

 

am ajuns la capatul rabdarii , imi vine sa ii bag cateva picioare in usa si sa ii dau foc .masina asta e satana,repari una se strica alta.nimic nu e simplu , ca sa ajungi la orice componenta/piesa trebuie sa demontezi juma de masina. masini bune domne' ... 

Modificat de savasuparman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faptul ca e complicata, asta nu inseamna ca e o masina proasta.nu cumva tensionezi cam mult cablul ce se ataseaza manerului exterior? mufa probabil nu mai sta ca e rupt clipsul sau sta cascat si-o arunca garnitura afara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ce desfac suruburile alea gen torx care tin ansamblul yalei? cu surubelnite torx nu merge , aluneca , sunt t40 dar de fapt nu sunt..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt doua suruburi acolo M8 NU TORX. Daca ai pus torx pe ele si ai apucat sa rasucesti de cheie.....roaga-te sa nu  fi distrus dintii surubului

post-11532-0-05986100-1360949726_thumb.j

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adevarul e ca la vw rugaciunea e singura solutie ramasa ...ma rog sa nu mai pice ceva la ea

Modificat de savasuparman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am aceeasi problema cu usa stanga spate - Pasat Variant.

A ramas inchisa, daca trag de manerul interior, tumburusul se ridica, dar revine pe inchis .

Am rezolvat de cateva ori aceasta problema prin curatarea cu spray a mufelor de pe stalp.

Acum nu mai misca. A "mortat"

 

Pot desface panoul interior, daca usa nu se deschide ?

Pe spate am geamuri electrice.

Cineva spunea ca broasca usii e moarta, si trebuie schimbata.

 

Astept raspuns, multumesc

Modificat de C o s m i n
Nu mai folosi litere ingrosate !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yala a ramas blocata pe safe. Incearca sa actionezi deschiderea si simultan sa bati in usa, in zona yalei, poate se deschide.

 

Altfel, poti desface fata de usa cu usa inchisa si tot asa, sa bati in yala pana se deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma doare mana si acum de batut, dar a meritat = usa deschisa.

Am inundat broasca cu spray, deocamdata functioneaza.

Multumesc de ajutor, altfel cumparam o broasca dupa mintea mecanicilor de aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, multi nu stiu care sunt solutiile.... si e mai usor sa-ti vanda yala. Ma bucur ca ai rezolvat-o.

 

Acum, desfa yala si refa lipiturile de pe placa de baza, curata colectorul motorasului - altfel se va bloca iar, peste ceva timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai batut in usa, sau ai demontat tapiteria si ai batut  in broasca? Da mai multe detalii, ca si eu ma confrunt cu aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

1. - In urma cu vreo luna am constatat ca geamul de la usa stanga-fatza nu mai coboara si la apasarea butonului de comanda se aud doar niste zgomote ciudate in usa ... Mea culpa - am incercat sa comand coborarea geamului cand acesta era inghetat. :(  L-am lasat in pace cu gandul la primavara si la niste temperaturi mai rezonabile pt. mesterit in aer liber.

 

2. - Acum constat ca nici usa de pe aceiasi parte ( stanga -fatza ) nu se mai deschide daca trag de maner ... decat la a-3-a ... a-7-a incercare viguroasa. :grrrrrr: Inchidera centralizata din telecomanda cheii functioneaza bine. Celelalte 3 usi functioneaza normal.

 

Ma doare mai tare a doua problema pe care as vrea sa o rezolv ... daca se poate ... mai rapid. Unde sa desfac si la ce sa ma uit ? Banui ca pentru problema cu geamul ar fi necesar sa achizitionez in prealabil un chit de reparatie geam usa sofer. Nu-i asa ? Abia apoi ma apuc de desfacut usa ... ca am vazut ca nu-i chiar simplu de demontat inlocuit si remontat toate cate sunt in usa. Sfaturi ? Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da jos fata de usa si fata de usa de metal - le rezolvi pe amandoua odata, daca tot dai jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine nu m-am apucat de demontat fetzele de usi pe vremea asta ( ca eu n-am garaj ). Si nici nu am deocamdata vre-un chit de reparatie geam sau vreo macara second-hand achizitionata deja pt. a ma putea apuca de geam dar ...

Am rezolvat problema nr. 2 - cea care ma „durea” mai tare - cea cu deschiderea foarte greoaie a usii. :D A fost destul de simplu ... multumita informatiilor gasite pe acest forum. Nu a durat mai mult de 10 minute. Mult mai mult timp am „pierdut” cu documentarea. Am desfacut total surubul cu torx 20 de pe usa, apoi l-am reinsurubat 1-2 spire ( ca sa nu cada ). Astfel am reusit sa extrag butucul yalei si am avut acces la micul cablu de reglaj ( cel de 5 cm ) care este actionat de manerul exterior. In cazul meu acest cablu era mult prea detensionat ( in pozitia de repaus facea chiar o mica bucla ). „Papucul” din capatul acestui cablu era chiar la capatul din interior al acelui canal de reglaj.Cu ajutorul unui cleste-shpitz l-am intins putin prin mutarea capatului acestuia inspre exterior cu aproximativ 1 cm. Am verificat apoi functionarea acestuia - bineinteles cu usa deschisa pentru a elimina orice risc de blocare a usii in pozitie inchisa ... si constatand ca totul functioneaza normal am reintrodus butucul, am restrans torx-ul de 20 si ... gata ! Problema nr. 2 rezolvata.

Mentzionez ca in cazul meu problema a fost strict mecanica si nu electrica. Tzumburushul de pe geam functiona normal si statea ridicat la actionarea butonului de deschidere de pe telecomanda. Asadar nu am avut nici o problema de natura electrica.

 

Acum imi ramane geamul care-i ceva mai complicat ... ma mut pe threadul dedicat acestuia.

Modificat de D a n i
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, trebuie doar sa urmaresti de ce pana acum a mers ok si deodata a inceput sa-ti faca asa...... nu avea cum sa sara din santul lui.

 

sper ca nu l-ai intins prea tare, ca sa ramai cu usa blocata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca l-am intins prea tare. Am adus inspre exterior „papucul” din capatul cablului pana la mijlocul locasului de reglare al acelui cablu. Dupa cum spuneam mai sus l-am gasit in pozitia maxima de detensionare ( adica la capatul interior al locasului de reglare ) ceea ce il facea sa aiba chiar o mica bucla in pozitia de repaus a manerului. Nu era sarit din shantul ( canalul - locasul ) de reglare al cablului.

 Daca zici tu acum stau si ma intreb : daca usa este incuiata-blocata si cineva actioneaza in forta manerul nu exista posibilitatea ca papucul acela sa alunece spre capatul interior al locasului ? Nu stiu ... intreb si eu.

 

In alta ordine de idei ... oare ar fi bine sa lubrifiez cu putina vaselina capatul manerului care freaca pe butuc in momentul actionarii ? Sau nu ? Era in toata zona aceea un fel de praf de culoare gri deschis spre alb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa sara la actionarea cu usa incuiata. poti da cu putina vaselina acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca l-am intins prea tare. Am adus inspre exterior „papucul” din capatul cablului pana la mijlocul locasului de reglare al acelui cablu. Dupa cum spuneam mai sus l-am gasit in pozitia maxima de detensionare ( adica la capatul interior al locasului de reglare ) ceea ce il facea sa aiba chiar o mica bucla in pozitia de repaus a manerului. Nu era sarit din shantul ( canalul - locasul ) de reglare al cablului.

 Daca zici tu acum stau si ma intreb : daca usa este incuiata-blocata si cineva actioneaza in forta manerul nu exista posibilitatea ca papucul acela sa alunece spre capatul interior al locasului ? Nu stiu ... intreb si eu.

 

In alta ordine de idei ... oare ar fi bine sa lubrifiez cu putina vaselina capatul manerului care freaca pe butuc in momentul actionarii ? Sau nu ? Era in toata zona aceea un fel de praf de culoare gri deschis spre alb.

 

Exclus... nu am desfacut doar cateva yale pana acum.... nu sare, nu are cum sa alunece.... altceva nu a fost cum trebuie acolo.

 

cablul mic nu trebuie sa stea tensionat - il pui acolo unde vine singur - ca sa nu ai probleme pe viitor.

 

acum, vezi cum se comporta pe viitor.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de lamurire si de sfat. Voi lubrifia cu un pic de vaselina zona unde freaca manerul pe butucul yalei. Nu-mi dau seama acum de ce era in pozitia in care l-am gasit dar ... daca mai constat ceva pe parcurs promit sa revin aici cu detalii. Poate ca totusi dereglarea geamului ( v-am spus ca daca incerc sa-l actionez se aud niste caraituri tare ciudate din usa si nu mai coboara deloc ) sa fi dus cumva la dereglarea mecanismului de deschidere. Oricum in momentul in care voi desface fetele de usa pt. remedierea macaralei voi verifica din nou si modul cum functioneaza sistemul de inchidere-deschidere al usii pt. a nu ajunge cumva in situatia descrisa de Florin - adica sa fie cumva blocata pe inchis datorita tensionarii prea mari a acelui cablu. Va multumesc pt. atentionare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mare placere !

 

da, poti lubrifia mecanismul - manerul.

 

Macaraua - nu ajunge la cablul mic, deci nu e de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am si eu un Passat B6 din 2006 si am o problema.Recent ambele usi
din spate s-au blocat in aceeasi zi si nu mai mergeau deschise din
manerul exterior, din cel interior se deschid si se aude si mecanismul
cum lucreaza.Asta s-a intamplat in timp ce incercam sa descui masina si
cineva a tras de maner.Astazi una din ele si-a revenit singura dar
cealalta tot asa a ramas.Are cineva idee ce s-a intamplat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Am si eu o problema cu yala dreapta fata la un Golf4. Dupa incuiere-descuiere in momentul cand trag de maner se deschide in prima treapta iar la a doua actionare a manerului se deschide usa. Acesta problema imi apare cu intermitenta (yala functioneaza normal in cca 50% din actionari).Am demontat toata portiera de vreo 5 ori, am reglat cablul scurt pe maner de vreo 10 ori, am verificat coroana care blocheaza butucul e in regula (am gasito o data deranjata).Nu mai stiu ce sa-i fac. Va rog o ideie daca v-ati mai intalnit cu problema asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

va salut dragi colegi, astazi am ramas cu usa de la sofer blocata 

- nu se deschide nici din interior nici din exterior

- broasca veche nu mai functiona deloc, nici switch nici motoras, am scos-o frumos si am trantit-o bine de asfalt de 2 ori sa n-o mai repare nimeni

- am achizitionat de la dezmembrari o broasca in stare super buna direct de pe masina am dat-o jos personal

- m-am apucat de montat toate bune si frumoase pana am inchis usa (sa-i fac proba) 

- nu ma duce capul cum s-o deschid (am citit cam tot posibil sa fi omis ceva...numai ce am ajuns acasa de la service plin de nervi si oboseala) 

- geamul, fata de usa si panoul metalic cu macara sunt date jos

- toate sufele sunt perfecte 

- e posibil sa fie sufa cea scurta prea mult tensionata? de sarit ceva din broasca nu cred ca mi-a sarit de nu mai face servici 

ma poate ajuta cineva cum sa o deschid? va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA,ai intins prea mult sufa exterioara. Scoate usa spate din balamale, asaai acces la surubelul ca tine butucul usii, il dai afara si slabesti sufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este nevoie sa demontezi usa spate.....

 

trage de manerul usii fata - ca blocata- o sa vezi tamburusul de fixare al sufei mici - cu o surubelnita subtire, il scoti din caneluri si sare singur.... dupa aia, deschizi usa din interior, scoti butucul, repozitionezi sufa - exact acolo unde se aseaza ea, nici sa fie tensionata, nici larga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!