Jump to content

Usa blocata


martug
 Share

Postare recomandată

Foarte bun link-ul Cosmin...pana maine studiez si imi fac o idee de unde si cum sa "trag".

Merci fain !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa strecori mana intre fata de usa si broasca in dreptul manerului, pana vei simti cablul scurt care face legatura intre broasca si manerul exterior.ajuta-l tu tragand de el spre exterior, si vezi daca se deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cum zic si colegii, incearca sa tragi de parghiile care actioneaza yala. Ai una care se conecteaza cu cablul scurt - aprox. 7cm (care transmite miscarea de la maner la yala). Pt asta trebuie sa ajungi cu mana deasupra yalei, intre yala si fata exterioara a usii. Daca asa nu merge, mai ai o sansa, incearca sa actionezi parghia in care intra cablul mare.

P.S. Te rog sa ne zici cu ai rezolvat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor,am reusit...partea electrica care actioneaza mecanismele de inchidere si deschidere a usi avea un contact imperfect,am miscat usor in sus si jos,dreapta si stanga si in acelasi timp faceam din telecomanda inchideri si deschideri pana am simtit o "vibratie" la mana,ceea ce a insemnat ca ca acel motoras a reinviat,eu din pacate sunt acum in Costinesti si nu am la indemana niste torx-uri sa deschid complect partea cu motorasul pentru a putea descoperi si reface contactul imperfect,sper ca pana maine sa rezolv si problema asta...

Multumesc prieteni !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,la usa pasager nu imi mai sarea siguranta nici din telecomanda nici din butonul de pe usa.

M am apucat si am demontat tot si constat ca motorasul nu are forta...il pun direct la baterie si imi sare din mana

Ulterior m am apucat sa verific ce tensiune imi vine in usa cand apas butonul de pe usa soferului si rezultatul este in filmuletul de mai jos

http://yfrog.com/86video0015z

Stie cineva sa mi spuna daca e normal sa arate asa sau ce trebuie sa mai demontez ca sa gasesc de ce nu merge?

Multumesc anticipat

Modificat de v i o r e l
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cumva cand incerci sa le blochezi, usa respectiva se deblocheaza imediat?mie asa mi se pare din ce aud in filmare.sau apesi tu foarte repede pe buton?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nu,nu schiteaza nici un gest usa aia....se aude asa pentru ca atunci cand blochez usile din butonul de pe usa soferului,cele din spate se deschid imediat.de aceea se aude atat de repede.

Dar, apropos:de ce sar cele de pe spate imediat ce incerc sa le blochez?daca armez masina din telecomanda nu fac asa,se inchid si asa raman.

Multumesc si scuze daca trec de la una la alta

Modificat de v i o r e l
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

v i o r e l, verifica si lipiturile de pe magistrala de fire care ies din modulul confort. Acolo, sub izolatie se afla lipite firele ce comada centralizata la usi. M-am chinuit la un B5, i-am desfacut usile, yalele - zic au lipituri reci...cand colo, firul de care iti zic, avea lipiturile praf....se corodase tot pe acolo. Dupa ce le-am refecut, a functionat totul perfect.

Uite manunchiul de fire th_Centralizata.jpg

th_Centralizata.jpg

PS. ai refacut lipiturile de pe placa yalei?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar, apropos:de ce sar cele de pe spate imediat ce incerc sa le blochez?daca armez masina din telecomanda nu fac asa,se inchid si asa raman.

Multumesc si scuze daca trec de la una la alta

incearca ce ti-a aratat florin in fotografii( e mai usor de umblat sub mocheta la sofer decat sa desfaci doua portiere spate).daca nu gasesti nimic acolo, desfa ambele usi si intareste lipiturile de pe placile broastelor

post-11532-1281040318_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri...pe spate am schimbat switchurile si am refacut si lipiturile toate de pe placa,dar pe fata inca nu le-am refacut

In acest week end am treaba :pale:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

v i o r e l, verifica si lipiturile de pe magistrala de fire care ies din modulul confort. Acolo, sub izolatie se afla lipite firele ce comada centralizata la usi. M-am chinuit la un B5, i-am desfacut usile, yalele - zic au lipituri reci...cand colo, firul de care iti zic, avea lipiturile praf....se corodase tot pe acolo. Dupa ce le-am refecut, a functionat totul perfect.

Alea sunt de la alimentarea de putere a geamurilor electrice, nu au treaba cu inchiderea centralizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te contrazic, deoarece am refacut mai multe lipituri atunci. Oricum, una dintre ele, afecta inchiderea usilor din spate. O sa verific in Elsa si o sa pun culorile firelor pentru inchiderea usilor din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare,

Are cineva idee cat costa un butuc pentru usa de la sofer si daca poate fi comandat doar butucul fara sa schimb toate incuietorile +contactul?

Am butucul fortat si cred ca si mecanismul din interior stricat (masina se incuie singura cu usa de la sofer deschisa)

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvanv, inainte de a cumpara ceva, demonteaza butucul si vezi ce se intampla. Fenomenul cu incuierea usilor a aparut dupa fortarea butucului usii, sau exista si inainte. Dupa ce scoti butucul constati daca e vorba de yala, butuc sau switch. Iti apare martorul de usa aprinsa pe bord si se aprinde plafoniera, cand ai usa de la sofer deschisa?

De inchis se inchide singura sau cand apesi tu pe telecomanda?

Se poate comanda numai butuc pt partea soferului, la reprezentanta, pe care ti-l fac dupa eticheta cu codurile cheilor (sau vin, cred....) dar costa ceva...

Varianta mai ieftina - se poate opta pt un butuc sh, cu alta cheie, pe care si sa il folosesti numai in caz de urgenta (sa ai cheia pe acasa, si in caz ca nu se mai deschide din centralizata, sa bagi cu aia) si in rest sa deschizi din centralizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
La tine broasca e blocata pe SAFE, e un microswitch in broasca care nu-si mai face datoria sau o lipitura rece in broasca. Se poate deschide si acea usa dar e mai complicat. Cauta un meserias in zona ta care a mai facut asa ceva.

sal,imi poti explica si mie daca stii cum s-ar putea deschide usa ca am incercat tot ce sa scris pana acum fara sorti de izbanda.ms anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEspre ce usa vorbim fata sau spate? AI si geamuri electrice la acea usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... am incercat tot ce sa scris pana acum fara sorti de izbanda.ms anticipat

Atunci nu iti ramane decat sa demontezi usa, prin interior, ca sa ajungi la yala. Mare bucurie......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Intampin o mare problema cu usa de pe dreapta fata. Nu se mai deschide nici din cheie, nici din interior daca trag de maner spre deschis si dau pe (deschidere/inchidere) sub nicio forma nu mai vreaaaa. Pana acum pateam doar cand era masina incinsa, si o deschideam din interior dar acum nu mai merge deloc. Tumburusul ala a ramas ridicat, iar cand dau pe inchidere se lasa in jos jumatate din el iar apoi revine in pozitia initiala. Ce ma fac, cum o scot la capat sa deschid usa si cumpar alta broasca? mentionez ca am mai demontat odata broasca si nu am gasit nici contacte reci ci doar ca era ceva in neregula cu mecanismul ala din plastic alb care culiseaza spre inchis/deschis.

Va rog sa ma ajutati sa deschid usa. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

singura varianta e sa dai jos fata de usa, sa desfaci fata de metal - cea cu macaraua si sa ajungi la yala. Trebuie sa sprijini geamul cu ceva, si dupa aia sa iti incerci norocul - respectiv, sa vezi daca pacalesti yala sa o deschizi, actionand direct parghiile de pe broasca. Ce e rau, ca abia ai loc sa umblii acolo, cu usa deschisa......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea poti da jos fata de la usile din fata cu usile inchise, pe spate se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, pe fata nu am incercat nici eu, niciodata. Pe spate am dat jos. Exista posibilitatea ca pe fata, sa nu aiba acces la surubul din fata boxei. Oricum, pana nu incearca, nu stie. Atunci, care varianta ramane ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea suna incurajator. Pana la urma aveti vreo idee cum pot deschide usa?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Chiar nu ai cum sa demontezi fata de usa, pe interior, datorita bordului. Poate doar sa tragi de ea, dinspre fata masinii, spre spate, dupa ce ii scoti suruburile, sperand ca rupi doar clemele...Dar, cand tragi de manerul exterior sau interior, care e senzatia. Simti ca actioneaza yala, dar nu deschide? E foarte important daca yala fuctioneaza mecanic, dar sistemul electric nu te lasa, sau nu se actioneaza yala nici mecanic nici electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti decat sa lovesti usor in dreptul broastei in fata de usa in timp ca altcineva apasa pe butonul de deschis de pe usa soferului, asa poate ca o deschizi. Tot nu ai spus daca ai geamuri electrice pe acea usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am geamuri electrice peste tot. Yala actioneaza mecanic cred, pentru ca tumburusul ala se lasa in jos doar jumatate din el apoi se ridica ( ca si cum usa ar fi deschisa) si se aude in dreptul broastei sunetul acela vum vum ca altfel nu stiu cum sa ma exprim.Chiar acum am fost la ea si am tras de maner din interior si se simte o mica forta care trage de acel maner cand incui/descui masina . Geamul merge ok. Nu mai pot nici sa dorm numai cand ma gandesc ca nu mai poti deschide usa aia .... Aaa si am uitat: de cand nu se mai deschide usa nu se mai aprinde nici leduletul acela rosu care indica masina incuiata de la portiera soferuluii.,

Modificat de yrynel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!