Jump to content

Usa blocata


martug
 Share

Postare recomandată

Daca iarna, dimineata usa/usile nu se deschid, nu mai fortati - sunt lipite de cheder. Apasati pe partea superioara a ramelor de usi, si abia dupa aia reincercati (asta daca e urgent, si nu ai rabdare pana se dezgheata). Prin apasare se sparge ghiata care lipeste usa de cheder.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema! Ati avut dreptate, vinovat de situatie era frigul de afara. Dupa ce am mers cu masina si s-a incalzit inauntru s-a deschis si usa! Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am nevoie si eu de ajutor sau macar un sfat.

Ieri am fost sa spal masina la -4 grade C si cand ajung acasa dau sa deschid usa de la pasager din fata dar nici o sansa nici din interior nici din exterior.

Mentionez ca usa se deschide inchide din telecomanda, se aude motorasul la inchidere deschidere, cand trag de clapeta din interior se ridica tumburusul putin dar nu se deschide defel.

Am lasat-o peste noapte la caldura in garaj dar tot nu si-a revenit.

Am bagat colo unde este cuiul cu o seringa niste parbrizol, am incalzit cu phoenul dar nici o sansa se pare :(

Am zis sa nu ma apuc sa desfac fata din cauza ca surubul ala dinspre bord nu prea am cum sa-l scot, si deocamdata mai am de facut un drum de 250 de km, asta e o sa bag cumva copiloata acolo si sper sa rezolv la Iasi cu baietii de pe forum, bine ca se inchide masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cand ingheata usa ma duc cu o sticla de apa, rece de la robinet, si torn pe la toate chederele care am acces. Se deschide imediat dar imi ajunge si apa pe scaun. Chederele se lipesc la golf4 pentru ca sunt foarte late si prind o cantitate de apa intre cheder si usa. Nu recomand sa se forteze usa ca si chederele au o varsta si pot sa se rupa.

bbogdanmircea la tine e posibil sa fie o problema mecanica la yala sau multa mizerie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca ceva mecanic s-a intamplat pe acolo sau tot dop de gheata este pe acolo.

Ce am observat este ca tumburusul de la usa si cand se ridica si cand sta jos parca este cu 1 mm mai jos decat celelalte.

In rest nu stiu ce sa mai zic, am de gand sa fac un furtunas pentru seringa si sa bag in zona in care este yala si cuiul niste spirt poate poate isi da drumul.

E clar ca s-a blocat yala cumva, usa este vazuta tot timpul ca si inchisa deci yala nu se misca deloc.

chederele nu sunt cu siguranta, am mai impins de usa spre interior si se vede ca se misca restul usii dar in partea cu cuiul ramane blocat.

Daca mai aveti vreun sfat despre cum as putea s-o deblochez fara mari stricaciuni...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am si eu o problema cu geamul de la sofer.mi-a ramas blocat sus,daca apas butonul se aude motorasul dar geamul nu se misca.am desfacut fata de usa si capacele de cauciuc de pe fata de tabla insa nu vad suruburile cele 2 cu cap x pentru a le desface sa scot fata de tabla.ce e de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca e rupta shufa macaralei si geamul a ramas sus. daca tragi cu palmele geamul in jos nu coboara? incearca sa bagi un deget pe una din sinele macaralei si vezi daca shufa se simte slaba sau tensionata.asa din senin? fara niciun zgomot ciudat a ramas sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cu usa dreapta spate blocata am patit-o si eu: nu se mai deschidea nici din interior si nici din exterior. Tamburusul ala se ridica la prima actionare din interior, dar cobora inapoi: abia aveam forta sa-l tin cu mana ca sa nu intre la loc.

Dupa ce m-am convins ca nu e problema electrica, am cumparat o broasca SH (50 lei = 11 euro) si am studiat-o. Clar pentru a o monta trebuia deschisa usa (are niste suruburi in lateral).

Pentru cine nu a desfacut pe-acolo, pasii sunt urmatorii: se declipseaza manerul interior al usii, se desfac suruburile din spatele lui, se coboara geamul pana jos. Acolo este o fereastra de vizitare cu un obturator peste ea. Trebuie data jos fata de tabla a usii, dar nu se poate din cauza ca e cu tot cu culisa geamului. Trebuie scos geamul din culisa astfel: prin fereastra de vizitare, cand e geamul jos de tot trebuie scos clipul de plastic care tine geamul. Ala e din 2 piese, partea cilindrica trebuie scoasa prima, apoi iese usor partea exterioara. Cu geamul eliberat din culisa se poate ajunge in spatele placii metalice (are vreo 6 suruburi din cate tin eu minte). Aici trebuie scoasa mufa electrica. Eu n-am reusit sa o scot, m-a ajutat un prieten. Dupa asta se poate interveni in forta asupra broastei prin interiorul masinii: se ia un patent, surubelnita sanatoasa si se bate/rupe in broasca. In acelasi timp cineva trebuie sa te ajute din exterior, sa traga de maner. Pana la urma am reusit. Problema este ca tamburusul ala este angrenat cu un mecanism actionat si mecanic si electric, si era blocat (de asta tragea inapoi cand incercam sa-l retin cu mana).

In continuare cu usa deschisa se desfac 2 suruburi mai ciudate (nu sunt nici imbus si nici torx), apoi se da chederul usii putin la o parte si se desface printr-o gaura inca un surub care tine obturatorul exterior al manerului usii. Apoi cu obturatorul scos se poate desprinde broasca si din manerul exterior si se poate inlocui.

La remontare trebuie avuta grija sa nu ramana suruburi in plus sau mufe neconectate.

Solutia cu bataia a fost ultima, dupa ce incercasem cu VAG-com-ul, verificare mufe, scos sigurante, gasit pini actionare actuator si dat curent pe direct(de la bricheta) pentru a-l actiona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca citeai si te documentai mai bine gaseai solutii ok fara sa sfatuiesti lumea sa rupa broasca.ai desfacut ok pana la pasul cu surubelnita sanatoasa si ruptul in broasca.daca ai fi batut cu perseverenta in broasca cu manerul surubelnitei sanatoase si in acelasi timp actionai manrrul exterior sau chiar si cablul interior, in timp ce apasai pe butonul de deschidere,usa s-ar fi deschis.si daca nici asa nu mergea, cu un torx mic desfaceai absolut toate suruburile la care aveai acces la broasca si bagai o surubelnita finuta in partea electrica pana in partea de sus si eliberai urechea de siguranta si deschideai.iar apoi curatai colectorul yalei, refaceai lipiturile pe placa si eventual schimbai si switch-ul si scapai de problema si aveai cei 50 ron in buzunar

cele doua suruburi de la yala de pe cant se desfac cu M8

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!Am si eu nevoie de sfatul celor care se pricep.Astazi mi s-a blocat usa fata dreapta, nu se deschide nici din interior nici din exterior.Inchiderea centralizata functioneaza bine,geamul functioneaza la fel de corect.Daca deschid portierea pe spate pot sa umblu la un singur surub-torx.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

citeste postul meu de mai sus. ori bati in usa cu podul palmei si in acelasi timp apesi pe cheie pe deschidere si tragi de manereul interior si cel exterrior(mai ai nevoie de cineva) iar daca nu cedeaza, demontezi pe interior.este actuatorul din broasca de vina.colectorul este murdar si trebuie curatat si eventual si lipiturile pe placa broastei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@KELU din pacate metodata ta cu batutul in usa nu a functionat, am incercat cca 30 min cu bataia si nu a functionat.Nu stiu cum sa o deschid, oare daca as incerca sa bag o sarma oteloasa sa ajung la agatatoarea din broasca si sa o actionez tragand-o in jos?Cineva mi-a propus sa desfac usa spate dreapta din balamale(adica cele trei suruburi) ca sa pot ajunge la acel torx sa pot da jos dopul(sau cum se numeste partea aia mica de la actionarea din exterior).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu sarma nu rezolvi nimic si nici daca dai jos capacelul manerului exterior.broasca este blocata pe safe.o poti desface doar pe interior cu atentie si rabdare fata stricaciuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!Am reusit sa deblochez usa prin desfacerea usi spate( a trebuit sa o demontez) si am putut desface broasca din usa, dar acum am vazut ca am bulit cablul(sarma) care intra in broasca.Urmatoare operatiune este sa iau salariul :)) , sa dau jos tabla cu macarau de la geam, geamul si sa deculpez broasca din usa sa inlocuiesc cablul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era mai lejer sa demontezi capitonajul interior, scoteai geamul din macara, dadeai jos tabla cu macaraua si apoi ajungeai la broasca, in care daca bateai cu o coada de ciocan sau cu un patent concomitent cu apasarea deschiderii se deschidea sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AirrideCustomRomania

Buna seara,

Aceeasi probleme am avut-o si eu la masina ( Vw Passat B5 ) cu usa stanga spate. V-as sugera sa desfaceti fata de usa si cu un fir direct de la baterie ( plus si minus) si cu batai micute asupra broastei pe interior sa incercati sa deblocati motorasul. La mine a mers. Ulterior a trebuit sa schimb motorasul si acum totul e ok.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorasul nu necesita schimbare decat in rarele situatii in care periile sunt efectiv consumate si nu mai fac contact pe colector. in 99% din situatii este de ajuns o curatare temeinica a colectorului si este ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AirrideCustomRomania

Motorasul de la broasca, a necesitat schimbare intrucat nu mai schita nici o miscare...Pana la urma e bine ca am gasit alt motoras care face fata ...

Numai bine ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai de aceea nu schita nicio miscare;avea colectorul murdar. Insa daca ai gasit sa cumperi doar motoras si nu ai luat broasca cu totul e ok si asa, nu te-ai mai chinuit sa-l decapsezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma mir ca cineva i-a vandut doar motorasul.... in general se vand doar yalele intregi... doar poate a gasit pe cineva cu una defecta si cu motorasul intreg.

ARC - ai refacut si lipiturile si ai inlocuit si switch-ul, daca tot ai desfacut yala ? daca da, e ca noua acum.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta am presupus eu ....ca ar fi luat doar motorasul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AirrideCustomRomania

Noroc cu un prieten care avea o broasca intreaga de spate,la care i s-au tocit niste parghii de plastic din interior (o avea aruncata) de la care am putut sa iau motorasul. Broasca am desfacut-o pe partea cu surubelele - nu a necesitat sa fie decapsat. Mi-a trebuit putin timp sa ma lamuresc cum e prin interior, dar am reusit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, decapsatul este valabil doar in cazul in care vrei sa repari motorasul care nu mai functioneaza... daca il schimbi cu totul, nu ai ce sa decapsezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

o sa readuc la viata topicul asta cu 2 probleme:usa stanga spate , la un passat variant , nu se mai deschide nici din interior nici din exterior.manerul din interior ridica tamburusul ala de la inchidere si ramane ridicat.manerul exterior pare in regula,in sensul ca trage de cablul ala. inchiderea centralizata merge , nu face figuri . am demontat fata de usa , am separat geamul de macara ( nu am geamuri electrice pe spate ) , am dat si fata de tabla jos in incercarea de a simti ceva la mana prin spatiul ala minuscul intre usa si yala .cablurile , atat cel mai lung care face legatura cu manerul interior cat si cel scurt care leaga manerul exterior par ok.

mi s-a mai intamplat prin iarna treaba asta , dar atunci banuiam ca de la chederele inghetate nu se deschid usile spate.dupa ce se incalzea masina se deschideau usile....

am citit toate 10 paginile si nu am gasit o rezolvare din cele mentionate de altii..

 

a doua problema ,mai mica , dar enervanta:usa dreapta spate are cablul acela scurt care duce la manerul exterior scapat din suportul ala cu filet, si sta in interiorul usii.am incercat sa scot partea de langa maner , cea care la usile din fata are butucul in care intra cheia , dar surubul ala torx ( t20) e intepenit si cred ca are capatul dus , dupa 2 incercari mai in forta a inceput sa imi alunece surubelnita in el. mai am vreo sansa sa il desurubez ? daca da , cu ce? 

Modificat de savasuparman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a doua problema rezolvata , cateva lovituri cu o surubelnita si un ciocan si am "degripat" surubul ...ramane treaba cu usa , parca ar fi lipita nu se misca deloc ....

o sa readuc la viata topicul asta cu 2 probleme:usa stanga spate , la un passat variant , nu se mai deschide nici din interior nici din exterior.manerul din interior ridica tamburusul ala de la inchidere si ramane ridicat.manerul exterior pare in regula,in sensul ca trage de cablul ala. inchiderea centralizata merge , nu face figuri . am demontat fata de usa , am separat geamul de macara ( nu am geamuri electrice pe spate ) , am dat si fata de tabla jos in incercarea de a simti ceva la mana prin spatiul ala minuscul intre usa si yala .cablurile , atat cel mai lung care face legatura cu manerul interior cat si cel scurt care leaga manerul exterior par ok.

mi s-a mai intamplat prin iarna treaba asta , dar atunci banuiam ca de la chederele inghetate nu se deschid usile spate.dupa ce se incalzea masina se deschideau usile....

am citit toate 10 paginile si nu am gasit o rezolvare din cele mentionate de altii..

 

a doua problema ,mai mica , dar enervanta:usa dreapta spate are cablul acela scurt care duce la manerul exterior scapat din suportul ala cu filet, si sta in interiorul usii.am incercat sa scot partea de langa maner , cea care la usile din fata are butucul in care intra cheia , dar surubul ala torx ( t20) e intepenit si cred ca are capatul dus , dupa 2 incercari mai in forta a inceput sa imi alunece surubelnita in el. mai am vreo sansa sa il desurubez ? daca da , cu ce? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!