Jump to content

Usa blocata


martug
 Share

Postare recomandată

scoate sigurantele 6 si 14 (de la modulul confort) si icearca sa deschizi din interor masina. Daca nu merge, pune la loc sigurantele, intra in masina, si din cheie apasa de multe ori pe deschis, timp in care tu tragi si de manerul de deschidere. Eventual poti incerca si sa o lovesti cu umarul in spre exterior, in timp ce tragi de maner.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata timp cat e pe SAFE cum e la el , nu se poate deschide decat electric. CU forta nu faci nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa bagi ca in filme ceva pe langa geam si sa agati mecanismul nu se poate?Eventual desfaci usa cealalta si studiezi cam cum se poate ajunge.

Nu vreau sa spun ca inainte de a sparge usa dai eventual niste mici gaurele, dupa ce in prealabil studiezi unde anume si deschizi cu o surubelnita.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Excluzand faptul ca nu cred ca e o solutie, in cazul de mai sus, nici prea merge la Passat. Cablul de actionare, care vine de la maner la yala, nu il poti actiona din exterior, pe langea geam (cu o linie de metal, nr, de inmatriculare sau alte astfel de "dispozitive") datorita amplasarii lui, a formei geamului. El e situat intre fata de metal si macaraua geamului.

Mai exista cablul mic, de la maner la yala, dar si la ala, daca ajungi si il nimeresti, nu cred ca ajuta in cazul de fata.

Avand in vedere ca s-au oferit mai multe variante, asteptam sa vedem daca a reusit cumva sa deschida usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am reusit nici cu sigurantele scoase...cu nicio metoda..cred ca singura sansa a ramas sa scot fata de usa prin fortare si apoi sa desfac partea metalica dupa care sa scot broasca...Asta o s-o fac atunci cand voi cumpara broasca pentru a termina lucrarea pe loc...Probabil pe la sf sapt ..Daca intre timp aveti vreun sfat care poate salva fata de usa este mai mult decat binevenit...Va multumesc frumos!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IN acest caz o sa ai acces la firele ce alimenteaza motorasul de la broasca, ii dai 12 V pe direct si lovesti usor in zona manerului exterior.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca vei reusii sa scoti fata de usa intreaga. Oricum, e ceva de munca la ea. Nu stiu daca vei avea acces la suruburile incercuite si cel cu sageata din link-ul asta http://i1033.photobucket.com/albums/a419/w.../SANY0024-1.jpg. S-ar putea sa incerci desfacerea lor cu o cheie fixa, eventual lunga.

Ce culoare are fata de usa (gri, neagra sau bej)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culoarea usii este negru . De ce conteaza culoarea, difera montajul usilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu- :D .......conta cat de repede o sa iti gasesti fata de usa, sh , daca va fi cazul - pe negru vei gasi usor.

Am studiat un pic problema dimineata, la masina mea. Cred ca singurul surub care va fi mai greu de accesat, este cel de sus. Oricum, dupa ce vei scoate fata de usa, iti ramane un spatiu de aprox 2cm , intre surub si bord - suficient sa iti faci treaba.

Ne auzim la telefon daca vrei ceva sfaturi sau nu stii cum sa demontezi ceva pe acolo - daca reusesti vei fi primul de aici, care de jos fata de metal, cu usa inchisa. :rolleyes:

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge desfacuta fata de usa pe interior,fie ea si inchisa.cu atentie si rabdare se poate scoate fara distrugeri.pe dreapta fata ai 4 suruburi.doua cruce in manerul median si apoi 2 torx-uri in partea inferioara,unde este si lampa.daca bagi mana intre prag si fata de usa le simti la mana si stii exact unde desurubezi.am intalnit asa ceva si cu multa rabdare si tutun se rezolva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea poti da jos fata de la usile din fata cu usile inchise, pe spate se poate.

Merge ?

Ai omis sa ii spui cate cleme are, pe partea dinspre balamale....si ca iti trebuie un spatiu de minim cativa cm sa le desfaci ( si pe care nu ii ai, acolo fiind practic lipita de bord, fata de usa). Sincer, eu nu am incercat pana acum, dar nu cred ca se poate fara sa rupi clemele. Tu ai reusit fara sa rupi nicio clemă?.

Si eu sunt de parere ca va merge, cu pretul catorva cleme sau a prinderii acestora de pe fata de usa.

Cand ajung acasa, daca vremea imi permite si termin instalarea incalzirii in scaune, ma apuc si incerc la mine, sa vedem daca se poate da jos, fara sa sa stricam nimic.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt 3 clipsuri si in partea dinspre bord, trei in partea dinspre stalp. cu atentie se desface fara nicio paguba. iar surubul de la placa de metal pe care este prinsa macaraua, merge desfacut cu o cheie fixa/inelara de 10. daca nu as fi desfacut as fis pus ca vorbesc despre avioane, dar asa vorbesc in cunostinta de cauza totusi. pot sa gasesc membrul caruia i-am facut treaba asta si poate confirma ca nu s-a rupt/distrus nimic si nici nu si-a cautat fata de usa. asta pentru carcotasi, nu pentru altceva. decat sa facem presupuneri de dragul de a posta sa fim vazuti si sa facem pe Toma Necredinciosu”, mai bine hai sa ajutam omul cu pareri pertinente incat sa isi rezolve problemele si nu sa facem pe expertii.si daca se citeau cu atentie posturile lui yrynel, s-ar fi vazut ca omul si-a mai desfacut o data broasca si nu cred ca acele clipsuri erau problema.....

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne auzim la telefon daca vrei ceva sfaturi sau nu stii cum sa demontezi ceva pe acolo - daca reusesti vei fi primul de aici, care de jos fata de metal, cu usa inchisa. :cool:

Nu e nevoie sa dai fata de metal a usii jos cu usa inchisa, toata treaba e sa ajungi la firele de la broasca.

Merge ?

Ai omis sa ii spui cate cleme are, pe partea dinspre balamale....si ca iti trebuie un spatiu de minim cativa cm sa le desfaci ( si pe care nu ii ai, acolo fiind practic lipita de bord, fata de usa). Sincer, eu nu am incercat pana acum, dar nu cred ca se poate fara sa rupi clemele. Tu ai reusit fara sa rupi nicio clemă?.

Ce sa mearga? Pe spate am reusit sa dau tapiteria jos de pe usa fara sa stric nimic si dupa aia am descuiat usa. Pe fata nu am avut ocazia. Tu nu citesti la ce dai QUOTE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scoate din context discutia - citeste posturile anterioare. Unul zice ca merge scoasa fata de usa de pe fata, cu usa inchisa, fara sa se rupa nicio clema, altul ca nu a inecercat, dar nu crede ca se poate (ca raspuns la postarea mea anterioara, prin care am zis ca se poate). Asa cum ai zis si tu, nici eu nu am incercat....si sincer, daca nu aveam alte lucrari, incercam azi.

Kelu, fara suparare, prea prins in metafore si povesti. Omul a mai desfacut yala, cu usa inchisa...sau vorbim vorbe ?

Pentru unii, nu conteaza decat sa posteze langa altii - cei care nu cred, se pot uita la postarile mele si cine e langa mine permanent.

Pana la urma, m-am lamurit cine tine cu oamenii si cine trage de oameni....si eu propun sa ne vedem fiecare de ale lui. Gresim, ne corectam si atat !

Sa mai lasam chestia "sa ajutam omul" ca eu asta cred ca fac si sa incheiem astfel..... daca isi face drum la Bucuresti, eu il anunt pe aceasta cale ca il ajut FREE - GRATIS, sa deschidem usa, chiar daca o sa stam toata ziua langa masina. Si sigur o voi deschide.....asta daca pana atunci nu se baga sa il ajute GRATIS, cei care o pot desface cu calm, lao tigara..

Voi filma toata procedura si o voi posta aici.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nevoie sa dai fata de metal a usii jos cu usa inchisa, toata treaba e sa ajungi la firele de la broasca.

MA repet ca sa inteleaga toata lumea. Nu e nevoie sa dai fata de metal a usii jos cu usa inchisa ca sa o poti deschide, toata treaba e sa ajungi la firele de la broasca. Deci nu e nevoie sa dai partea din tabla jos ci doar tapiteria interioara, ceea ce pe fata nu se poate decat daca rupi acei braduti din plastic. Tapiteria trebuie trasa in sus ca sa iasa de la peria geamului. Dar, se poate departa de usa doar coltul dinspre stalpul B si ai acces la fire.

LA usa din spate e altceva, nu ne incurca bordul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ma chinui sa zic si eu, dar....Batman, Batman....Nu se poate (pe fata, cu usa inchisa) fara sa rupi "bradutii".....dar sunt doar cativa euro. (la Norauto, langa Auchan - 27 lei/4 bucati). Postez schema eletrica a yalei din usa pasagerului, pentru identificarea firelor th_yalapasager.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bradutii se gasesc si cu 3 lei bucata...

omul a mai desfacut usa si are habar de ce este pe acolo, la asta ma refeream

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic> daca sunt la banii astia, vreau si eu vreo 10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni sunt patit cu asta, mai intai de toate incearca asa: intrii frumos in masina cu chei cu tot, te incui inauntru din telecomanda, tragi de clapeta de deschidere din interior si tii tras de ea la capat apoi apesi pe butonul de deschidere din telecomanda, ai sa simti cum se elibereaza si se va deschide....

PS: daca reusesti sa o deschizi asa sa ma anunti sa te indrum si spre problema in sine.

Bafta

Modificat de B-52-JGP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu reuseste varianta descrisa mai sus, revin cu specificarea pinilor si a culorilor firelor pe care trebuie alimentat, pe direct, ca nu am specificat la schema. Pinii 1 si 2 din mufa care intra in yala, respectiv firele de culoare negru/gri si negru/albastru.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Din cate am observat cam toata lumea are probleme cu usile din spate, in special cea din dreapta spate care si mie imi creeaza probleme mari. Am fost de curand plecat in Vaslui la bunicamea si am constatat ca usa cu pricina nu se mai deschide. De inchidea se inchidea, dar de inchis nicio sansa. Am lasat`o asa, am ajuns in bucuresti si am observat ca nu mai functioneaza in niciun fel inchiderea sau deschiderea pe usa respectiva. Partea destul de naspa este ca nici nu se mai aude motorasul acela. Am observat chestia asta in momentul cand inchideam masina, pt k nu imi mai clipoceau pozitiile. la mine cand se descide masina avariile fac de 2 ori, cand se inchide, o singura data. eh la inchis nu mai clipoceau deloc. Am verificat contactele din stalp, eu zic k sunt ok. Acum am luat si eu niste chei si am inceput sa desfac fata de usa. am desfacut, iar la partea de metal evident m`am blocat :icon_thumright:. i`am scos suruburile acelea insa mai este blocata de ceva si nu prea stiu cum as putea s`o scot sau ce ma sfatuiti. Va multumesc! vw passat 2002 break

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa dai alimentare pe pinii de la mufa calc de usa (daca ai) dupa ce scoti mufa din calcu;lator. pinii sunt : 1 si 2 de la broasca. Intr-un sens se descuie, in celalalt se incuie. Dupa ce o descui, trebuie curatat colectorul motorasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se mai tine intr-un surub mascat de bord in partea superioara,si in clemele macaralei(daca nu le-ai desfacut, sunt mascate de doua capace de cauciuc rotunde in jumatatea de sus a tablei).deocamdata nu te mai chinui sa dai jos tabla.urmeaza sfaturile lui al bundy, si poate isi da drumul motorasul si reusesti sa o deschizi fara sa te chinui.si daca reusesti sa o deschizi asa, nu te baza ca si-a revenit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi baieti..acum sunt la servici, ies din tura de noapte :huh: . Imediat dupa ce trag un pui de somn acasa o sa ma apuc sa urmez sfatul lui Al Bundy. Sper sa scape cati mai multi bradutzi pentru ca am cautat prin ploiesti mai demult ca mi se rupsese unul si nu am gasit deloc. O sa va tin la curent cu progresul usii . Multumesc frumos inca odata..Apropo, cam cat costa o broasca Sh si una nou? merita sa o inlocuiesc cu una SH?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fata, are mufa la calculatorul de usa - daca vrei sa trimiti curent direct prin ea, folosesti pinii 11 si 12 (culorile firelor sunt cele pe care le-am postat mai sus), din acea mufa. Pinii 1 si 2 (asa cum am atasat schema de mai sus) sunt in mufa de la yala. Trebuie sa verificam care sunt conexiunile in mufa de la calc de usa.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!