Jump to content

Usa blocata


martug
 Share

Postare recomandată

sufa cea mica a fost de vina, a fost tensionata prea tare, nu a fost nevoie sa scot usa spate(am avut acces cu surubelnita in momentul in care am tras de maner), va multumesc pentru atentie, weekend placut sa aveti!

Modificat de florin89tl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai, doar nu demontam toata masina, pentru o treaba de 30 secunde..... sa iti fie de bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut . Am un passat din 2004 . Nu se mai deschid usile din spate, nici din ext nici din int . Cumva a intrat un soricel in masina . L-am prins intr-o capcana , acuma nu stiu ce rele  a facut si nici pe unde . Am probleme si cu geamurile electrice din fata, nu se mai deschid . Va rog frumos , daca aveti  sugestii , unde trebuie sa controlez mai intai , ce tre sa fac sa pot deschide usile din spate .

Modificat de licap
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa intai o scanare, sa vedem ce fire ti-a ros.... geamurile pe spate sunt electrice sau manuale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o problema asemanatoare la un Passat B5, dar nu se aplica nimic din ce se sugereaza pe aci.

Sa va descriu:

Usa de la pasager fata nu se poate deschide nicicum. Restul merg, si din centralizata, si intoducand cheia in butucul usii fata st, dreapta nu vrea ( butucul din usa dr fata nu merge, e probabil infundat, nu intra cheia complet)

Pe dinauntru nu vrea sa se deschida, pe dinafara nici atat. Motorasul se aude parca, dar nimic. Cand trag de clapeta de pe interior se ridica bumbul din usa, dar usa ramane blocata. Nici geamul nu mai coboara, doar pe aceasta usa.

Am incercat faza cu borna de baterie, nu merge. Am incercat cu WD in butuc, nimic.. Fata de usa nu vad cum s-o dau jos, neputand sa deschid portiera. Un mecanic imi recomanda sa dam gaura in butuc, sa puteam deschide usa, apoi vedem ce trebuie rezolvat....

O solutie practica, fara bani aruncati si fara sa stric mai multe pe langa?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

butucul il spargi degeaba....

 

da jos fata de usa - asa cu usa blocata - jos macaraua de geam si vezi cum reusesti sa o deblochezi. Verifica daca este alimentat calculatorul de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butucul se poate scoate dand usa spate jos si apoi ai acces la surubul butucului celei din fata, si poate reusesti sa o deschizi mecanic. daca nu , atunci vezi daca ai alimentare la calc de usa si asta verifici in mufele de la baza stalpului A. Abia dupa asta, incerci sa desfaci fata de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mecanicul ala e retardat. Mergi la cineva care se pricepe, nu te chinui. Gasesti membri pe forum care ofera astfel de servicii, eu daca as fi in locul tau as vorbi cu ei la tel despre pretul operatiunii si as decide... sau mergi la altcineva care se pricepe. 

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butucul se poate scoate dand usa spate jos si apoi ai acces la surubul butucului celei din fata, si poate reusesti sa o deschizi mecanic. daca nu , atunci vezi daca ai alimentare la calc de usa si asta verifici in mufele de la baza stalpului A. Abia dupa asta, incerci sa desfaci fata de usa.

Multumesc Bundy, am umblat pe la fire in stalpul A si si-a revenit. Acum tre' sa iau un spray de contacte si sa-mi fac chef/timp sa umblu la toate mufele...

 

Inca ceva ce am gasit pe net, urmeaza sa fac si eu ca nu-mi mai merg martorii de usi deschise de muult timp : 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sal..la fel am patit si eu, usa spate blocata si nu o mai pot sa o deschid .un mecanic mi-a spus ca poate sa fie de la yala ,ca trebuie schimbata ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, trebuie deblocata si reconditionata yala - se poate face, ca noua.... altfel, daca nu se pricepe si daca vrei sa cumperi SH, recomand sa o reconditionezi inainte sa o montezi pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,am si eu o problema cu usa blocata,stanga spate de Passat B6(2007).Usa se putea deschide numai din interior,am actionat butonul de blocare(siguranta copii)crezand ca de acolo era problema,dar acum nu se mai deschide usa deloc,nici de afara,nici din interior.Astept un sfat din partea celor ce au trecut prin asa ceva si au rezolvat problema,multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a blocat usa stanga spate.Am batut in dreptul yalei, si am tinut pe deschis din telecomanda.S-A DESCHIS, dar nu se mai inchide acum din telecomanda.

Daca apas tumburucul manual, se inchide si nu se mai deschide din telecomanda.Dar se ridica tumburucul si se deschide usa daca trag de manerul interior.

Ce am stricat acum?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoras defect, se demonteaza yala si se reconditioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,am si eu o problema cu usa blocata,stanga spate de Passat B6(2007).Usa se putea deschide numai din interior,am actionat butonul de blocare(siguranta copii)crezand ca de acolo era problema,dar acum nu se mai deschide usa deloc,nici de afara,nici din interior.Astept un sfat din partea celor ce au trecut prin asa ceva si au rezolvat problema,multumesc anticipat!

Am rezolvat problema!

Am observat ca multi au avut aceasta problema cu blocajul portierei spate,dar nimeni nu a mai postat dupa ce a rezolvat!

 

Iata rezolvarea: In cazul in care blocati usa spate din siguranta pentru copii,si nici pe afara nu se deschide,se poate ajunge la acea singuranta fara sa demontezi usa,pur si simplu se scoate plasticul si chederul usii pe interior(este acces foarte simplu),dupa care se vede orificiul sigurantei si cu o surubelnita se deblocheaza foarte usor!

 

In cazul in care usa este complect blocata si nu din cauza sigurantei pentru copii atunci se cere deblocarea usii prin urmatoarea metoda:Se demonteaza fata usii din interiorul masinii(2 suruburi in maner+1 jos de tot-la baza usii-la care se ajunge cu un tors destul de lejer+scoaterea din clipsuri care sunt pe laterale) dupa care urmeaza demontarea panoului metalic de interior pentru a avea acces la broasca.

 

Mai departe nu pot da detalii foarte exacte deoarece nu eu am executat reparatia,ci un mecanic intr-un service.Broasca am observat ca a demontat-o scotand un surub din lateralul usii ce era acoperit cu un cauciuc de protectie.Desigur ca la demontarea panoului de tabla a fost necesar sa se scoata intai cablul de la maneta de deschidere din interior si cateva sigurante ce au fost impinse spre interior cu o surubelnita.Cine este in masura sa completeze ar face un lucru bun,deoarece este un subiect la care foarte multi asteapta rezolvarea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna!Am si eu problema cu usa stg fata la B5 din 2000 nu se mai deschide nici din interior nici din exterior in rest se incuie si se descuie din cheie ce pot sai fac.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci, tamburusul de pe usa se ridica complet, dar usa nu o poti deschide ?

 

Manerul interior opune rezistenta cand dai sa deschizi usa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu parca tinde tamburusu sa urce mai sus decat ii in pozitia deschis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E colmatat motorasul din broasca. Trebuie demontat totul pe interior si remediata problema. E de munca dar se face fara distrugeri si fara schimbari de broasca. Insa daca tot desfaci, se refac si lipiturile pe placa broastei, se curata motorasul si se schimba si switch-ul, caci astea sunt problemele la nivelul broastei si e pacat daca tot desfaci sa nu o revizuiesti complet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pot sa desfac prin masina daca nui deschiisa usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate desface si prin interior.... doar cu grija sa nu rupi fata de usa. Trebuie dat jos scaunul, data jos fata de usa, fata de usa de metal - cea cu macaraua ... ca sa ajungi la yala.

 

acum, eu inteleg ca usa se incuie - descuie - tamburusul lucreaza...

 

mai bate un pic in usa, pe exterior, in zona yalei si vezi daca o poti deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pot sa desfac prin masina daca nui deschiisa usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti ajunge la yala sa incerci sa o faci sa se deschida.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel putin eu unul astept un mesaj cu rezolvarea problemei...

daca nu te-ai apucat, inarmeaza-te cu rabdare si succes...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!