Jump to content

Cutia de viteze - Probleme


bogdancmb
 Share

Postare recomandată

Bucsele de care zici sunt sub masina, exact sub maneta sau in compartimentul motor?

Felicitari pt curaj:) Mai trebuie sa ai si timp...multi nu prea avem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Subscriu pentru reglarea timoneriei clasice care mie unul mi-a mancat sanatatea deoarece nu gasesc unde si cum sa o reglez. Am un joc in schimbatorul de viteze, mic, dar care ma irita, as vrea sa scap de el si sa reglez apoi timoneria. Are cineva vreo idee CLARA despre cum se regleaza acest tip de timonerie?

Multumesc Mult,

Drive Safe!

:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Timoneria are putin joc, e normal, ca doar nu e masina noua, are cateva sute de mii. Ca sa nu ai joic deloc, ca noua, trebuie piese noi.

Ai joc atat la maneta , in sistemul ala de pargii si pivoti, cat si sub capota, cate putin, dar se aduna. N-ai ce-i face prea multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se vede nimic, e doar o poza mica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu incerci ca sa iti schimbi uleiu doar pentru ca iti agata in viteze.Eu l-am schimbat ieri Mobil 1 75 W90 GL4 am platit 165ROn si nu sa schimbat nimic.Bani dati aluda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se poate aerisi ambreaju?Azi dimineata am vazut ca era scos acel capacel din cutie unde se vede volant (ce rol are acel capacel?) .Oare sa fi intrat ceva mizerie pe acolo de nu imi merge bine CV?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala se scoate doar la schimbarea distributiei si are rol protector in rest. Pe acolo poate sa-ti intre praf, apa, antigel, ulei, ce-o fi, la ambreiaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius 1982.11, poza se vede mai bine in postul lui claudiu tim, la pagina 18, poza 2. eu am incercat sa o copii dar nu prea a mers. e aceeasi timonerie ca si la mine. ce se vede rotund in capatul parghiei sucite e bucsa sau cum s-o chema din silicon. inelul de burete cauciucat se vede in partea dreapta. daca tragi barbateste de ea, iese si se poate curata in voie. asta am facut eu, bucata cu bucata, pana la capatul tijei care vine de la schimbator in compartimentul motor. mai sunt si niste sigurante pe care trebuie scoase, ca sa poti da totul jos, dar se scot foarte usor prin tragere in lateral. grija la bagat inapoi ca intra foarte greu. trebuuie apasat cu MARE PUTERE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu ce parere aveti voi dar cutia mea si-a revenit :icon_thumright::D:D....Atat ca nu pot baga vit a 1-a la 20Km/h in rest bag cu dejetu mic vitezele....Mai imi schimb rulmentul de presiune deoarece mi se aude un "click" cand las de ambreiaj 1/3 de cursa exact in capatul cutiei unde se afla rulmentu (partea de catre roata).Daca a mai patit cineva asa cv rog sa scrie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DomaniG , si-a revenit asa din senin? Zi si tu ce ai facut daca ai facut ceva... Nu posta asa doar de dragul de a ne spune :D Poate ne ajuti si pe noi ceilalti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am cumparat ulei de la repr. pentru cutie. dupa amiaza il schimb :D.

sunt curios cum se va schimba comportarea cutiei.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

am un joc in maneta de la schimbator,pune maneta la punctu mort si daca misc de ea are un joc cam de 2cm asa in toare directiile si a inceput sa ma enerveze! uneori agata cand schimb viteza mai rapid...din 1-2!ma gandesc sa nu afecteze si jocu asta schimbatul vitezei

se poate remedia?, am vazut cajocul este din nuca, nu din prinderea batului

a mai avut cineva problema asta, se poate remedia cumva?e sucumpa nuca aia daca vreau sa o schimb?

multumesc

Modificat de 90G_O_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aditu Pai am curatat toata timoneria cu spray pentru carburator (aproape 1 tub am dat pe ea ) am dat cu WD40 peste tot si-a revenit putin , am dat cu vaselina siliconica la schimbator ,am pus ulei de cutie cu siringa pe timonerie la bucse ,am schimbat uleiul mobil1 75 W90 GL4 full sintetic iar a 2 -a zi dinineata MINUNE :D .Saptamana viitoare mai vreau sa schimb rulmentu de presiune cred ca e pe duca ( are doar 12 mii cumparat de la reprezentanta QUARK ) cred ca rulmentul imi face click :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si crezi ca un rulment original tine doar 12k?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimbat ulei, rezultat insesizabil :angry: tot agata putin intr. I. Inainte parca invarteam cu facaletul intr-o oala cu fasole, acum parca mestec intr-o oala cu apa, este mai ferma schimbarea. uleiul era destul de inchis la culoare, dar mencaniul a zis ca mai tinea 50k km :icon_cool:

Exista vre-un kit de reparatie timonerie (bucse, si ce mai e pe acolo)?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DomaniG , ai dat asa cu spray-ul pe acolo pe tije le de sub capota? sau te-ai bagat sub maisina? Ai si sters c vreo carpa...ai demontat tije? Ori asa cum sunt ai dat pe ele in exces? Ca poate incerc si eu :icon_cool: ca nu m-as baga sa demontez deocamdata.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11 poate a fost cu defect din fabrica.Orice e posibil.

Aditu nu m-am bagat sub masina deoarece nu ai ce unge acolo.Am deschis capota si am inceput sa dau cu spray mult.Am asteptat 10 min apoi am dat cu WD40......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat costa acel sprei pentru carburator,este cumva decarbusol la sprei sau este altceva,ca as incerca si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carburetor se numeste.Da cel mai bine mergi la un magazin de piese auto si ceri spray pentru curatat carburatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat costa acel sprei pentru carburator,este cumva decarbusol la sprei sau este altceva,ca as incerca si eu.

cel mai indicat este wd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai indicata e vaselina siliconica, intre noi fiind vorba ;) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat ca timoneria este super imbacsita cu praf, mizerie si tot felu'. Daca ma duc la o spalatorie si pun baiatul de acolo sa-mi dea cu putin degresant peste ea si apoi cateva jeturi de apa credeti ca se intampla ceva rau?

Bine inteles apoi ma apuc sa dau cu WD40 cu niste vaselina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am curatat asi eu azi sina aia care culiseaza si putin nucile alea 2 cu bile in care intre cablurile. Era vaselina imbacsita cu praf si cu tarana. Pamant aproape. Am lasat acum mai clean, si am dat cu un spray uleios pentru gresat, pt surburi...nu era gen WD40. Dar vreau sa mai curat si cu WD40 nucilea alea. Azi am sters doar cu carpa cat am putut, cu unghiile...Am mers un pic cu ea. Nu e vreo mare schimbare. Alunca mai usor cand schimb dar tot mai sunt pragurile alea cand bag 1, si apoi 2, si a 3-a care ma fac sa astept 1 secunda pana scapa in viteza respectiva.

O sa mai curat un pic si cu WD40.

Eu as vrea sa ma uit sub masina, in partea de sub schimbator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!