Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

Atasez si eu o poza cu interiorul capacului meu de la rezervor.

Specific ca este vorba de un Passat B6 2007 Break.

Singura specificare nu este pentru cauciucuri de iarna sau cele de vara.

Drive safe!

post-98967-0-40533300-1351579569_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presiunea vara-iarna e identica, scrie si in manualul masinii si pe usa rezervorului, astfel incat chiar si clientii atehnici sa poata sa circule corect cu masina.

Miscarea cu desumflatul partial al anvelopelor fata ca sa urci iarna o panta cu zapada mare face parte din "trucurile" celor mai "tehnici", sau celor care macar o data in viata s-au dat cu un 4x4 pe coclauri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de presiune, pare ca producatorii de anvelope recomanda presiuni mai mari decat constructorul VW.

La Continental de ex. am gasit date tehnice pe site-ul lor cu presiuni minime de 2.6-2.7.

Pe site Vredestein la anvelope de iarna recomanda 2.6 pe fata si 2.9 pe spate.

Sunt exemple.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu exemplele dar la fel de bine stiu ca producatorul de masini (gen VW) recomanda anumite marci de anvelope cu anumite specificatii si la fel specifica si presiunea. am citit sigur un astfel de document.

Cred ca este mai elocventa recomandarea celui care a facut masina cu tipul de consumabil (anvelope), decat producatorul de anvelope, pentru ca cel ce a construit masina stie cum se incarca masina si maxima de greutate admisa.

Inchei sa nu devenim offtopic.

Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica completare, strict pentru iarna este bine sa aveti o presiune ceva mai mare in anvelopele dvs.

Razvan, la ce anume te referi ? In carte e dat 2.3. De ce ar trebui sa fie iarna presiunea mai mare si cu cat ?

Daca la +20grade aveti 2,3bari, la 0grade presiunea in anvelope scade in medie cu -0,2bari deci veti avea aproximativ 2,1bari. Verificati presiunea regulat, in principiu +0,2bari fata de ce aveti pe usita rezervorului iarna ar fi indicat pentru o aderenta buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara flame, din experienta eu merg pe presiuni mai mari, oarecum si pe mana producatorilor de anvelope. Acum am 2.4 pe cele de iarna si vizual pata de contact nu indica supra-presiune. Dar eu merg mult extraurban.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca vredestein sessanta 235/45/17 , face diferenta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dau si eu o sugestie de anvelope, din proprie experienta. Continental PremiumContact 2 - 215/65/R16 97W DOT1108. Le am de 4 ani, 120k km si inca rulez cu ele in conditii de siguranta. Asa am luat masina din Germania cu ele, Made in France (NU Timisoara (Romania)). In primavara o sa le schimb cu unele noi si ma intreb, oare, e aceeasi calitate cu ce am eu in prezent pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai 65 la balon in loc de 55. nu cred ca iti va indica viteza corecta pe vitezometru si e mai inalta masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Presiunea in anvelopele runflat este diferita fata de cele normale? Tocmai am echipat masina cu anvelope de iarna Goodyear Ultra grip Runflat si scutura mai tare decat cu cele de vara :( . Presiunea din ele este 2.3 bar.

Modificat de Xtremu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presiunea nu ar trebui sa fie diferita. Dar runflat cred ca sunt mai dure, cu un talon f. rigid, tocmai asta fiind ideea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci. Ma asteptam sa fie mai dure....dar nu chiar asa :). In schimb stabilitatea in curbe e foarte buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Runflat sunt inevitabil si mai grele din cauza structurii solide. Probabil te scutura si din inertie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Runflat sunt inevitabil si mai grele din cauza structurii solide. Probabil te scutura si din inertie.

Am dat jos roata de rezerva din portbagaj, deci diferenta totala de greutate nu e asa mare. Totusi, run flaturile sunt mai grele cu 20%-30% decat cele normale. O sa vad cum le suport.

Astept feedback daca a mai avut cineva Runflat de iarna pe masina :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate am mers eu o iarna cu anvelope run-flat pe masina. M-au zguduit la greu, s-au "trezit" toti greierasii din ea, mai grele, mai rigide, mai greu de demontat cand vrei sa le schimbi, pret mai mare.. personal nu vad nici un avantaj.

Mergi cu ele pe pana, cu presiune 0, da mergi, dar eventual pe distanta foarte scurta, mergi 100 km cu ele cum sant garantate, dar dupa asta cauciucul e distrus.

Oricum se recomanda a se monta numai daca masina are sistem de monitorizare a presiunii, ce faci daca ai pana pe spate, e noapte, pleci cu masina, nu vezi ca esti pe pana si prima curba periculoasa o iei cu viteza mare !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau sa va spun ca am montat anvelopele Tigar winter 1 si vreau sa spun ca nu sunt asa proaste cum spun multi, nu sunt deloc zgomotoase chiar foarte silentioase si pe langa asta sunt moi si amortizeaza super, pe ploaie se descurca destul de bine . mai am de vazut pe zapada :) deja astept

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am pe un passat b6 jante pe 17 si cauciucuri 235/45/17 as putea oare sa pun 205/55/17 sau ce combinatii ar merge pe ele? jantele sunt 7.5J

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare , pe jantele 16 aliaj Catlunya dotate din fabrica se poate pune anvelope 205/55/16 de iarna , sau numa pe jante de tabla ?

Dunlop winter sport 3D cum sunt merita cumparate? am gasit la 490Ron/buc multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

205 mai mult ca sigur ca nu vor merge pe 7,5J. Cred ca de la 215 (cu toate ca am impresia ca e la limita) sau 225 se potrivesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba merge 205 pe 7.5 j ca asaam pe golf.. dar nu stiu la passat daca pot pune 205/55/17...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca asa ai tu pe golf nu cred ca este relevant. Colegul solicita, banuiesc, un punct de vedere tehnic si nu de look. Ca sa te convingi, intra aici si calculeaza singur - 205/55/17 merg de la 5,5 pana la 7 j daca vorbim de janta pe 17.

De curiozitate, Dan., janta la care faceai referire este 17 sau pe 16? Discutia este alta in cazul celor de 16.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ai dreptate eu ma refeream la jante pe 17.. pe golf am 16 cu cauciuc de 205 si 7,5j are janta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pronet multumesc de site , mie imi merge 205/55/16 --> 5.5j x 16'' up to 7j x 16'' si la mine janta Catalunya 7jx16'' scos din catalogu VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca v-am putut fi de folos. Dan. ai grija ca si cu 205/55/16 esti in afara specificatiilor cu 7,5J. Merge pana la 7J.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!