Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

VIN-ul meu se termina cu 3CZ7E247325, deci nu este dintura dubla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
T.R.C. PASSAT 2006

Oricum dupa parerea mea,jantele cu tot cu cauciuc dau cam 40% din frumusetea unei masini la exterior!!!!daca nu este adevarat va rog sa ma corectati!!!! :icon_thumright:

Salutare am 2 zile de cand am achizitionat un set de jante Monte Carlo,absolut superbe,schimba total masina,acum am aceeasi problema ca si tine sper sa nu regret cand voi merge in tara,mai pus putin pe ganduri plus ca de obicei mergeam incarcat porbagajul full acum voi avea grija sa nu se frece de aripa,usurel si atent ne descurcam noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Sper sa nu fiu offtopic...Este ok daca pun pe masina niste anvelope cu dot 07? Sunt prea vechi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu le folosesti decat un sezon, sunt ok. Anul urmator, deja trec de cei 5 ani recomandati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok..merci pentru reply

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pe masina bassat b6 an 2008 cauciucuri 205/55/16( jante tabla) intrebarea mea este urmatoarea..ar merge fara sa afecteze indicatorul de viteza cauciucuri cu jante 195/65/15? stiu ca siingura problema ar fi sa nu incapa la rotile din fata din cauza dimensiunilor etrierilor! insa am vazut la un coleg un w tuaran insa ce avea cauciucuri vara ca la mine si de iarna exact dimensiunea astalalta. sa inteleg ca la tuaran pe fata etrierii frina si discurile sunt altfel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu de 15 nu merg...cea mai mica dimensiune sunt cele de 16"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat!! Nu se poate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

ce sa aleg intre flinstone si pirelli? am gasit ambele la 340 roni bucata in carfoor dimensiunea 205/55/16. deci care se comporta mai bine pe carosabil uscat si umed( anvelopele sunt de vara)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi si tu care au iesit mai bine pe adac. Conteaza si modelul, nu numai marca, apoi indicele de viteza/greutata si nu in ultimul rand data la care au fost fabricate, scrie tot pe ele. De flinstone nu am auzit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt bineinteles FIRESTONE!!

Flinstone sunt desenele animate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firestone e marca am scris gresit.. fata de pirelli avea profilul mai practic zic eu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-ne detalii despre modelul anvelopei si DOT si iti spunem ce sa alegi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DOT e 2012 nu iau noi daca nu sunt anul respectiv..se intimpla si noi sa aibe din stocuri cu ani mai vechi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FIRESTONE FIREHAWK SZ 90 205/55 R16. 91W astea sunt datele pretul e de 340 roni bucata cu montaj inclus. astept pareri daca au si altii marca asta..oricum zic eu ca e mai buna decit matador, debica etc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut !

Deschid topicul asta, caci vreau sa stiu impresiile voastre in functie de ce guma aveti la rotile de 17.

Stiu ca se discuta la zona de jante & anvelope, dar ma intereseaza strict pentru Passat, de asta deschid aici.

Vreau sa-mi cumpar in "extrasezon" un set de cauciucuri noi si strang pareri, dincolo de ce stiu eu deja.

Caut o guma de calitate, cu zgomot redus la rulare si performante bune.

Experientele mele, cauciucuri pe masina (anvelope rulate, le-am luat cu 6-7mm profil):

1 - Bridgestone Potenza RE050 - foarte bune pe uscat, silentioase, dar slabe pe ud (ca si aderenta si distanta franare). Foarte dure in flanc

2 - Bridgestone Potenza RE050A - identic cu mai sus, dar zgomotoase - au rezonanta in rulare, zici ca ai rulmentii fata uzati

3 - Vredestein Cento: am luat 2 buc noi, le-am dat dupa 2000km, incredibil de zgomotoase si de dure - erau varianta ZR de viteza 300km/h. Foarte bune pe uscat, medii pe ud.

Sunt in dubii intre Dunlop Sportmaxx, Continental Sport Contact 3 si GoodYear Eagle Asymetrical.

Si aici vin intrebararile: Voi ce folositi ? Cum se comporta ? Sunteti multumiti ?

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta Pirelli P-ZERO dar tot ZR-uri.

Eu am pe 18 si la ce gropi sunt acum in Galati sunt foarte multumit de ele .

Evantual sa fie indice de greutate 95 cu ExtraLoad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe masina am Bridgestone Potenta 225/45/R17 venite odata cu masina. Sunt f. zgomotoase, mai ales pe strada cu asfalt mai neted intre 30-50 km/h (efectiv cum ziceai mai sus, parca ai rulmenti uzati).

Nu stiu daca sunt RE050 sau RE050A

Modificat de iwolffy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta Pirelli P-ZERO dar tot ZR-uri.

Eu am pe 18 si la ce gropi sunt acum in Galati sunt foarte multumit de ele .

Evantual sa fie indice de greutate 95 cu ExtraLoad

La 18 ai nevoie de ZR, ca sa fie dure in flanc, dar la 17 nu e nevoie. Bridgestone-ul Potenza non ZR sta mult mai bine pe masina fata de Vredestein-ul ZR care zici ca era de plastic. Ideea e ca ZR-urile sunt facute pentru mers constant 250-300km/h si sunt dure ca sa nu se incalzeasca panzele. La noi, unde scot viteza medie maxim 100km/h ce sa faci cu ZR-uri ? Sa ai 300cai pe masina si sa le chinui la liniute, mai merge, dar la mers normal nu le folosesti, in schimb, confort pa !

@iwolffy: merci de confirmare. Nu mai pun Potenza pe masina, neam !

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Continental SC3, XL recomand - sunt absolut suficiente ca performanta. Am avut si au fost de incredere, predictibile si durabile.

Eu am acum Continental SC5 si sunt prea aderente :lol: ca sa zic asa. Ideea e ca masina isi atinge limitele inaintea anvelopelor - am citit odata o analiza pe tema asta pe un forum si nu am inteles decat cand mi s-a intamplat. Nu e nimic rau, doar ca merita sa folosesti anvelopa recomandata de producator pentru clasa ta de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.anvelopejantepromotii.ro/produse.php?cat=turisme&scat=vara&l=235&h=45&d=17

Eu as merge pe PS3-uri, daca nu te deranjeaza diferenta de 100 lei pe bucata fata de GoodYear EagleF1Asymm2.

@Flavyus Eu as merge oricand pe o anvelopa mult superioara masinii, nu pentru tractiune ci pentru stabilitate in curbe si franare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Continental Sport Contact 3 235 45 ZR17 94Y, le recomand cu incredere! Este deja a doua vara cu ele, aderenta super iar de uzat, nu prea s-a mancat din guma. E adevarat ca nici nu conduc sportiv dar ma asteptam sa fie mai mancate dupa 2 veri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nervoss: merci de link. Sunt ok, ai vreo experienta cu ei ?

Vad ca CSC3, GY Eagle Assy si Sport Maxx sunt toate in zona 520-550 Ron.

Stiu ca CSC3 se pune OEM pe Passat B7 si CC.

@ionutctn: cum e CSC3 dpdv rim protector ? E suficient de lat sa ajute janta ? Asta e unul din punctele misto la Potenza, rim protectorul are 9mm latime !!!

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la ei am luat si eu un set de cauciucuri de vara(michelin PS3) si pentru 2 prieteni cate 2 bucati. Sunt super ok, exact ce am vb cu ei la telefon/messenger mi-au trimis, inclusiv certificat de garantie.

De la 4 bucati in sus ai transportul gratis. Toate cauciucurile au fost fara probleme(made in Germany, dot 2012). Mi-a confirmat si curierul, lucreaza doar cuo firma de curierat(parca Nemo) ca nu au avut nicio problema de retur, desi le transporta cauciucuri in toata tara.

Momentan, eu sunt in tratative cu ei pentru 2 bucati de iarna...si caut pe cineva sa ma cuplez sa facem minim 4 ca sa nu platim transportul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@nervoss: merci mult de feedback ! Au si preturi foarte ok, am aruncat un ochi si pe alte site-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!