Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

Sal.,

As vrea sa achizitionez si eu 4 anvelope " Vredestein Ultrac Sessanta 235/40ZR18 XL 95Y " .

Poate sa-mi spuna cineva ceva despre ele ?

Merita 585 ron/buc ?

Ce parere aveti despre aceste anvelope ?

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc pentru raspunsuri dar problema e cam asa : 1 iarna folosesc alta masina :D 2 creste talonul cu un cm dar latimea e tot de 235mm .Acum sta impecabil pe drum nu am reusit sa o scap de sub control niciodata, cel mult am scartait rotile dar masina statea pe drum asa ca nu prea vad cum poate dansa , masina are 1626 kg la gol ,cu mine in ea adica peste 100 kg .... e destul de clar cred :)))

casper_bdc imi poti spune ce model de masina si dimensiunea completa a anvelopelor prietenului tau care a schimbat 55 cu 65 ?

P.S. am certificat de inmatriculare model nou si din cate am vazut nu imi scrie nici un fel de dimensiuni pentru roti , totusi scrie in cartea de identitate dar aia e acasa mereu nu o tin la mine. Numai bine !

P.S. 2 in vechiul certificat de inmatriculare pe langa 235/45/17 scria 215/55/16 dar repet nu vreau sa schimb jantele :D

Modificat de jiji2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(...)

As vrea sa achizitionez si eu 4 anvelope " Vredestein Ultrac Sessanta 235/40ZR18 XL 95Y " .

(...)

Daca vrei neaparat profilu' respectiv ca anvelope de vara, incearca

Yokohama PARADA 2

50492_45659584661_4333465_n.jpg

sau un profil asemanator si foarte bun

Dunlop SP Sport 9090

dunlop-sp-sport-9090-225_760.jpg

Despre Dunlop pot sa-ti zic ca sunt foarte ok daca te mai dai si cu masina prin oras ca "daily car" :icon_thumright:

L.E.:Un mic review despre SP 9090 :)

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Riddler

Sal

Sunt scumpe ce ai aratat tu iar bugetul meu pentru 4 anvelope noi este de 2500 ron .

Intradevar Yokohama sunt cauciucuri foarte bune pe ploaie din testul de aici :

http://www.tyretest....rada/index.html

numai ca la mine nu prea ploua .

Iar intre cel Dunlop si Vredestein nu e mare diferenta .

Uite aici testul Vredestein : http://www.tyretest....anta/index.html

Cel de la dunlop il ai in postul anterior .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai ca la mine nu prea ploua .

(..)

Esti tu 100% sigur pe chestia asta ?

Ai uitat cea fost in vara cand orasul tau, era amenintat de catre Dunare si s-a facut digu' ala lung (~4,3 km) ? :D

Ia in consideratie la anvelope sa fie foarte bune si pe ploie, nu neaparat ca la tine n-ar ploua (valabil pt toti colegi) ca poate te trezesti sa pleci pe undeva si dai de vreo zona unde ploua torential, transformand soseaua intr-un mic rau (fenomen cam des intalnit in ultimi ani)

(...)

Sunt scumpe ce ai aratat tu iar bugetul meu pentru 4 anvelope noi este de 2500 ron .

(...)

Hehe, daca n-ai zis si tu ca esti limitat la un anumit buget, eu te-am orientat spre ceva calitativ :rolleyes:

Diferente intre Dunlop si Vredestein sunt in mod cert.

Eu unu (stric opinia mea) am impresia ca Vredestein sunt renumite mai mult ca foarte bune anvelope de iarna.

Acum nu stiu cum o fii cu cele de vara, dar din teste arata ok.

Avand in vedere cati bani esti dispus sa dai, ti-as mai recomand sa arunci o privire si spre

Goodyear Eagle F1 Asymmetric

1258038318218.jpg

In review-uri sta foarte ok => http://www.tyretest.com/pkw_sommerreifen/goodyear/eagle_f1_asymmetric/index.html

Si uni colegi (fucsobal spre exemplu) care le-au achizitionat sunt foarte incantati ;)

Recomand o lectura a urmatorului topic -> Ce anvelope de vara alegem:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ciao, vezi ca pe 18 nu ai voie, vezi cartea de identitate, doar 16 sau 17.....si eu am passat si nu se poate. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine vrea anvelope la un pret decent, vedeti ca in carrefour orhidea(nu stiu in celelalte) are anvelope de iarna Bridgestone 205 55(sau 60 nu mai retin) R16 LM30 la pretul de 660 RON doua bucati. Adica 1320 4 bucati. Din pacate nu m-am uitat la indicele de greutate. erau fabricatie Spania si dot-ul daca retin bine 5610.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pasatul are si pe 18 dar nenorocitilor de la RAR le-a fost lene sa mentineze si astea... d-aia cartea ta e incompleta... uita-te la stickerul de la bushonul de benzina sau pe net...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate pune 18 fara probleme. Eu am fost la VW si mi-au dat o hartie cu care m-am prezentat la RAR iar acum am in cartea masinii si cele pe 18. In fine, sa revin.

@DRI@N : Iti recomand cu caldura Dunlop Sp Sport Maxx GT. Ca si pret sunt mult sub Asymetrics iar in survey-uri sunt peste. Uite aici review : http://www.tirerack.com/tires/surveyresults/surveydisplay.jsp?type=MP si uite aici pret : http://www.anvelopejantepromotii.ro/anvelope-detalii.php?cod=10784

Am condus masina cu GT-urile astea si sunt super. Plus ca vin standard pe GTI.

Eu pe varianta asta voi merge la vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

vreau sa-mi cumpar anvelope de vara(235/45 r17 94v) pt un passat(2007) 2.0 tdi 4 motion. ma gandeam la goodyear eagle f1 asymmetric sau michelin pilot sport 3.ma puteti ajuta cu ceva sfaturi?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

@DRI@N : Iti recomand cu caldura Dunlop Sp Sport Maxx GT. Ca si pret sunt mult sub Asymetrics iar in survey-uri sunt peste. Uite aici review : http://www.tirerack.com/tires/surveyresults/surveydisplay.jsp?type=MP si uite aici pret : http://www.anvelopejantepromotii.ro/anvelope-detalii.php?cod=10784

Am condus masina cu GT-urile astea si sunt super. Plus ca vin standard pe GTI.

Eu pe varianta asta voi merge la vara.

acum GT-urile vin stock pe multe modele Audi, inclusiv pe noul A7 .. am fost in showroom la ei chiar ieri.

totusi, mi se par niste anvelope prea dure si prea "de curse" pt drumurile noastre.. daca aveam si noi autobahn-uri OK.. dar asa..!!

eu mi-am luat chiar astazi 4 buc TT-uri pt A3.. 225/45/R17 MFS (Max Flange Shield) - cu protectie suplimentara a jantei la borduri... sunt realmente indragostit de ele ... abia astept sa fac un traseu Valenii de Munte - Cheia - Brasov sa vad ce pot!! :)

sal

vreau sa-mi cumpar anvelope de vara(235/45 r17 94v) pt un passat(2007) 2.0 tdi 4 motion. ma gandeam la goodyear eagle f1 asymmetric sau michelin pilot sport 3.ma puteti ajuta cu ceva sfaturi?

multumesc

ia mai bine TT-urile de la Dunlop de care spuneam mai sus .. mi s-au parut niste anvelope f potrivite pt drumurile si nevoile noastre zilnice.. si poti sa te si "dai la ele" cu f multa incredere pt ca nu vei fi deloc dezamagit.

am pus mana si pe Dunlop Sport Maxx TT si pe GoodYear F1 Asymmetric in acelasi timp, iar TT-urile mi s-au parut clar mult mai elastice si mai aderente fata de GY Asymmetric .. intr-un cuvant compozitia cauciucului (a materialului in sine) mi s-a parut mai buna.

Michelin Pilot Sport PS3 stiu de pe ADAC ca sta excelent in clasamente .. dar mai multe sa-ti spun nu stiu.

Michelin din cate stiu face anvelope orientate f mult si catre confort.

oricum, TT-urile sunt pe ADAC atat in fata GY cat si in fata Michelin: CLICK ADAC

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

Am si eu o problema care ma framanta de ceva vreme si nu am reusit sa gasesc un raspuns concrect. La masinad in semnatura, am anvelopele de dimensiuni 215/55/R16 iar acum ca vine vara (sper!) trebuie sa imi schimb gumele de vara si ma gandeam sa le schimb cu alte anvelope de dimensiuni 205/55/R16 din considerente financiare. Sunt dispus sa iau tot pe 215 daca am niste avantaje fata de cele pe 205.

Gumele de iarna tot pe 215 le am si ma inteleg foarte bine cu ele avand in vedere si 4motion-ul. Dar vara aceste dimensiuni imi dau senzatia ca volanul se invarte mai greu decat ar fi normal ca imi consuma mai mult decat ar fi normal si ca bineinteles preturile anvelopelor pe 215 sunt cu aprox 30% mai mari decat pentru cele pe 205

So, 215/55/R16 sau 205/55/R16 ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarna ti-ar face mai bine 205 decat 215. Cu cat e mai ingusta guma cu atat aluneca mai putin.

215 e mai ok pentru stabilitate si look.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi dilema am avut si eu.

Dintr-o intamplare, am gasit 4 cauciucuri 205 la un pret f bun, in 2009, pe care inca le folosesc vara! Inainte aveam 215, de iarna tot 215.

Daca nu mergi cu masina la limita, nu ai sa sesizezi nici o diferenta! Este vorba doar de 1 cm, in latime!

Look - insesizabil!

Sunt unele modele de Passat care vin din Fabrica cu 205, Octavia 2 tot 205 are, eu am si in carte 205, ca varianta, deci ...

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!

Am si eu o intrebare. Am avut cauciucurile de vara de 215/55/16 Kleber (asa am luat-o din Germania si am fost foarte multumit de ele). Acum as fi vrut sa-mi iau tot din astea dar sunt cam scumpe (aprox. 500 lei/buc.) Asadar am hotarat sa trec pe 205/55/16 Dunlop (aprox. 300/buc.). Problema este ca nu ma hotarasc intre sport sp01 si sport fastresponse, diferenta de pret fiind de 30 lei (mai scumpe fastresponse). Poate cineva sa spuna clar care din astea e mai bun sau sunt tot pe acolo??!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu este sa mergi pe SP Sport Fast Response decat pe SP Sport 01. Plus ca rezultatele la teste sunt favorabile primelor (Fast Response vs SP 01).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

vreau sa-mi cumpar anvelope de vara(235/45 r17 94v) pt un passat(2007) 2.0 tdi 4 motion. ma gandeam la goodyear eagle f1 asymmetric sau michelin pilot sport 3.ma puteti ajuta cu ceva sfaturi?

multumesc

Continental Sportcontact 3, XL. Simply the best.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare tehnica: daca pun in picioare cele 4 roti de vara (cu jante pe 18' si cauciucuri 235/40) 3 din ele stau in echilibru iar a 4-a cade in lateral (spre exteriorul jantei). Cauciucurile sunt aproape noi (au minim 6 mm). E vreo problema cu faptul ca a 4-a "nu sta in picioare"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cumva e umflata mai tare decat celelalte 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate sunt umflate identic.

Aa, am uitat sa precizez - cele 4 cauciucuri sunt de 3 feluri :blink: : 2 continental, 1 dunlop si 1 michelin (unul din ele, nu mai tin minte care, e de fapt roata de rezerva originala cu DOT din 2007 si e montat pe o a 5-a janta de aliaj Budapest). Toate au profil asimetric. Din pacate nu mai tin minte care din cele 4 face figura cu rasturnatu' in lateral...

Oricum si celelalte 3 sunt intr-un echilibru destul de precar cand sunt puse in picioare, dar nu cad.

E normal oare sa pice intr-o parte?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand am achizitionat 4 jante si 4 pneuri noi,jantele sunt cele dupa modelul sportline "Monte Carlo" 235 45 R17 pneurile sunt Dunlop sport max,in fine super incantat cum se misca cu astfel de roti,se aseaza la drum foarte frumos,ai stabilitate foarte buna si aspect sportiv,eu venind dupa cele de serie 205 55 r16,care nici nu exista grad de comparatie,e o diferenta de la cer la pamant parca e alta masina,acum de 2 zile am ajuns in tara din italia cu aceste roti ,la italieni in slovenia si ungaria am condus de placere dar acum vine buba,cand am intrat in tara, :b doamne m a omorat :banghead: !!!!!!si cea mai mica crapatura am simtit-o plus ca cireasa dupa tort am primit-o de la Orsova-Drobeta Tr.Severin pana la intrare in Craiova!Am crezut ca am rupt masina in doua,m-au apucat durerile de cap :mad: credeam ca rotile nu mai au cum sa fie drepte si nici acum nu stiu daca au ramas!!!cu cele vechi nu se simtea asa,amortizau foarte mult impacturile dar cu astea simti tot!!!in alta ordine de idei la noi in tara nu merita sa pui jante de 17 18 19 cu cauciucuri subtiri pentru ca nu ai conditii unde sa le rulezi,sau daca iti pui te plimbi pe fiecare seara cate 2 km de la bloc pana la "McDonalds" pe strada cea mai buna inainte si-napoi cum fac cate unii!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele Monte Carlo pe 17 sunt standard la pachetul sport care vine si cu suspensii sport mai coborate. Am asa ceva si sunt incantat la drum lung. E adevarat ca trebuie sa ai grija la liniile de tramvai sau pe drumuri proaste, dar la drum lung te scoti ! Daca nu mergi mult interurban, mai bine ramai la jantele de 16 si suspensiile stock.

Monte Carlo arata foarte bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, aceeasi problema o am si eu, 17, 235/45, pachet sport :)

colac peste pupaza, la 65.000 km am bataie in caseta de directie. linii, gropi, denivelari, politisti morti pe drumuri + prostiile alea de benzi ridicate inainte de curbe de pe drumurile noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu aveam pachetul sport cred ca eram destul de nemultumit de performanta masinii. E adevarat ca trebuie sa fiu atent pe drumurile proaste.

Care-i faza cu 'politisti morti' ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceste jante dau cel mai frumos pe Passat B6,am vazut pe 18 sau altele pe 17 dar nu au acelasi efect,dar chestia e ca daca nu ai drum unde sa le rulezi adica "masa de biliard"or sa te scoata din minti cand auzi la fiecare crapatura o pocnitura zdravana de zici ca ti sare roata!eu trebuia inainte sa fi plecat din italia sa le pun pe cele pe 16 si nu aveam treaba!!!dar acum m-am invatat minte si nu o sa se mai repete :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!