Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

In ultimul timp mi-a scazut si consumul (m-am sclerozat, maturizat) sau are legatura cu latzimea gumelor? cele de iarna fiind de 205?

Berbecii de la RAR au omis sa imi treaca in talon toate variantele de anvelope admise scrise in cartea de identitate, dar am inteles ca oricum pe noile taloane nu mai apare prevederea comunista... Ce combinatie e cea mai indicata pt o stabilitate ideala si ce marca? M-am gandit la michelin dar ma gandesc si la unele buget (sh sau chinezesti).

Am primit de la o asig rca 2 chinezesti in locul unuia dounlop si nu pot sa zic ca am simtit mare deosebire - cele chinezesti sunt mai silentioase si mai noi....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Kong: Pt motorul tau iti recomand latimea 215/55R16 sau 235/45R17 ;)

Ai si stabilitate, ai si consum (daca ai jante pe 16) si ai si aspect placut (balon-ul e ok, nu sare evidenta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A pus cineva pe Passat b6 225/55/16? As vrea sa stiu cu se comporta. sau daca ating undeva! Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau 235/45R17 :D

Asta e echiparea in varianta Sport la B6 si sunt foarte faine, chiar in Bucuresti se comporta bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un site interesant referitor la dimensiuni roti si anvelope este

http://www.rimsntires.com/

Dupa ce alegi modelul masinii, afli care este roata OEM

si apoi poti face comparatie cu alte dimensiuni.

post-27614-1271322131_thumb.jpg

post-27614-1271322163_thumb.jpg

post-27614-1271322247_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curand patesc o chestie ciudata. La 120km/h simt un trepidat se vede putin si in volan.

Am fost, am refacut echilibrarea, am spalat rotile...acum mai face, dar mai putin. Jantele nu sunt strambe, iar daca depasesc aceasta viteza nu se mai simte nimic.

De la ce poate fi? De la cauciucuri (uzate) sau ar fi bine sa fac geometria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca jantele sunt ok ? Eu am pus doua jante noi si una din ele a necesitat un kil de plumb pt echilibrat - exagerez de nervi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am fost si jantele nu au nimic. Cauciucurile sunt putin tocite, la o roata a fost nevoie de ceva mai multi plumbi recunosc. dar janta nu are nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt GRooVe sunt plumbi de la roti, deaorece, zicem noi ca nu au nici o importanta prea mare, dar ei sunt cei care ne ofera stabilitatea pe strada. de aceea cand te duci sa faci schimbul de cauciucuri, daca ai observat iti echilibreaza roata, punand plumbi inainte, pana ajung la paremetri normali si anume " 0 "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, la aia ma si refeream. Poate nu am spus ca am cauciucurile de 4 ani si am 55.000 km cu ele, chiar sa fie nevoie sa le schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dupa atata timp e bine sa schimbi cauciucul. Chiar daca au putini km, cauciucurile imbatranesc, astfel scazand aderenta. Eu ti-as recomanda sa le schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai deformeaza cauciucurile in atata timp, vara iarna ploaie soare etc. 4 ani e destul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am patit la fel si in cazul meu sunt rotile de pe spate care nu sunt docite decat la jumate dar mi-a spus mecanicul ca sunt deformate (sunt brigdestone turanza) si de-aia fac asa(au 45.000 km),pe alte forumuri vw am gasit mai multe cazuri la fel ca al meu,se zice ca e o problema pe care o are passatul actual:atunci cand circuli mult fara greutate pe spate rotile de pe ace punte se deformeaza (suna un pic ciudat dar am auzit destile cazuri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum, mai poate fi si de la " autostrazile noastre, adica POTECI ( cum spun straini ), deaorece, oricat de buna ai avea directia si jantele cu plumb, imposibil sa nu te " zgataie putin "

oricum, daca schimbi cauciucurile, automat o sa iti faca si echilibrarea. si daca tot dai cauciucurile jos, fa-ti un test si la jante si vezi, daca a luato vreuna " braila " si ii spui " la giratoriu , sa faca la stanga "

am glumit putin, ca de, romanul face haz de necaz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucurile intre timp le-am schimbat de pe spate pe fata dar tind sa cred ca au imbatranit si...ajutate putin si de drumuri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema cu tremuratul volanului dupa 120km/h, am echilibrat cele 4 anvelope acum merge perfect . Cost 64 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca se poate pune pe Passat urmatoare dimensiune? 17x7J ET54, cauciucuri 225/45/17.

Stiu ca dimensiunea standard pentru cauciucuri pe 17, pentru Passat e 235/45/17, dar pentru asta trebuie latimea jantei minim 7.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca dimensiunea standard pentru cauciucuri pe 17, pentru Passat e 235/45/17, dar pentru asta trebuie latimea jantei minim 7.5.

Teoretic, merg 225/17 cu 7J.

post-27614-1272092830_thumb.jpg

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic, asa am auzit si eu. Chestia e ca daca as trece la 225/45/17, ar insemna un diametru mai mic la roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am la a mea jante din aluminiu cu cauciucuri 215/55/16 si mi se pare mai grea masina la mers, mai solida, poate mi se pare, asta am obesrvat dupa ce am condus dpua passaturi cu jante din tabla 205/55/16 dar care nu aveau volan si schimbator imbracat in piele. Am intrebat pe cineva si mi-a zis ca senzatia asta ar fi data de faptul ca volanu fiind imbracat in piele (il am in 3 spite), il simt mai mare in mana. Intradevar la celalalte doua il simteam de parca ar fi gol prin interior. As fi curios cum se simte masina cu jante pe 17 si cauciucuri 235.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe alte forumuri vw am gasit mai multe cazuri la fel ca al meu,se zice ca e o problema pe care o are passatul actual:atunci cand circuli mult fara greutate pe spate rotile de pe ace punte se deformeaza (suna un pic ciudat dar am auzit destile cazuri)

Cu respect, dar mi se pare un alt mit urban :icon_thumright:

Nu numai Passatul circula cu portbagajul gol. Iar deformarea cauciucurilor cred ca depinde de calitatea lor si expunerea la fenomene meteo soare-ploaie. Am mai auzit de cauciucuri deformate la masini (orice tip) care stationeaza foarte mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucurile intre timp le-am schimbat de pe spate pe fata dar tind sa cred ca au imbatranit si...ajutate putin si de drumuri...

e posibil ca acea vibratie sa fie cauzata si de inexistenta inelelor de centrare la jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt jantele originale si sigur nu e de la asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intrebare: Indicele de greutate este recomandat sa fie 94 sau 97? Am vazut pe unele Passat-uri 94, pe altele 97...stiu, conteaza si motorul. Cele de 97 sunt mai greu de gasit si d-asta intreb, daca ma pot reprofila pe 94 sau sa raman la 97.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!