Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

75NOR, CSC 3 protejeaza si janta. De exemplu, am avur inainte Dunlop Sport Maxx si mai bune sunt la protectie janta Continentalurile astea, ies mai mult in afara fata de Dunlop. Si ca si comparatie: am avut inainte Dunlop Sport Maxx si sunt mult mai bune Continental CSC 3 ca si anvelope sub toate aspectele. Sport Maxx TT nu am avut, ca sa pot sa ofer un feedback. Despre GoodYear nu stiu sa va spun, dar scoateti Sport Maxx-ul din discutie daca e vorba sa le comparati cu Continental CSC 3.

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Protectia de janta e simbolizata prin literele FR in denumirea anvelopei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR, eu am Good Year Eagle F1 Asymmetric 2, e adevarat ca pe 225/45/R17 (din neatentia mea). Cel mai mic pret pentru el il gasisem la Sigemo Sibiu, 530 RON. Sunt multumit de ele, si pe ud si pe uscat aderenta foarte buna, franeaza super bine. Din pacate la zgomot nu stiu daca fac ele sau am eu ceva probleme, la fel am si eu impresia de rulmenti uzati. Chestia e ca si cu cele de iarna (205/55/R16 Continental TS830) am sesizat zgomotul ala si parca se transmite 'huruitul' si in pedale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin: daca zgomotul ala tip "rulmenti uzati" il ai doar in zona 30-60km/h e din cauciucuri. Rulmentii uzati fac pe tot palierul de viteze, iar la peste 100km/h te scoate din masina zgomotul, se amplifica odata cu cresterea vitezei.

Foarte bun pretul pentru GY

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e neaparat necesar sa fie asa. Pot sa se auda mai pronuntat la o viteza mai mica. La vechiul Mondeo se auzea pe la 45-50 la ora mai sus de asta nu se mai sesiza din cauza zgomotului normal de rulare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude si la viteze mai mari, nu doar la viteze mici, si simt huruitul in pedale. La cate serviceuri am fost si am rugat verificare amanuntita la roti, mi-au zis ca-s ok rulmentii (inclusiv La Service, DTH Auto, Ciprian-Volksman), deci daca 3 oameni diferiti iti spun ca nu ai probleme...... ii crezi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebuii sa verificati si anvelopele cum s-au uzat, la mine(R17/45/225 Bridgestone Potenza) sau uzat foarte mult pe interior tip "dinti de fierastrau" un zimt s-a tocit, altul nu si tot asa, daca plimbi cu atentie degetele pe partea interioara dea lungul anvelopei mai ales pe fata se simte, iar ca simtome la viteze mici 30-60 km/h se simte un huruit mai ales cand ridic piciorul de pe acceleratie. Amortizoarele sunt ok, unghiurile ok am observat ca parca bucsele de la bratele roatelor fata parca sunt c-am uzate au un oarece joc destul de mic, dar nu am descoperit problema. In schimb cauciucurile de iarna s-au tocit normal si sunt R15/65/195 Michelin Alpin.

Modificat de ecu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skoda O2 vad eu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ecu: confirm urzura aiurea de la Potenza, acelasi lucru si la mine, in conditii de unghiuri ok (la 3 roti :) ) si fara probleme de articulatii.

GY Ultra Grip Excellence de iarna s-au uzat uniform si frumos si nu vajaie /nu au vibratii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Am achizitionat de curant un Passat B6 si cum se apropie iarna am inceput sa caut variante de anvelope pentru iarna. Problema mea este ca pe masina am anvelope de vara 215/55 R16 iar in cartea masinii pe langa cele de amintite mai am si varianta 205/55 R16. Oare nu este o eroare in carte sa-mi dea doua varinate pe R16 si nici una pe R17; mai mult de atat cele cu dimensiune 205/55 R16 au circumferinta mai mica decat a celor de 215/55 R16 oare nu-mi vor influenta oare viteza indicata pe bord?

A mai intalnit cineva aceasta problema? Exista altundeva in afara de cartea masinii un loc unde sunt specifcate variantele de anvelope ce se pot monta pe masina?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit tot topicul si nu ai gasit raspunsul la intrebare? Este postat un document cu tot ce te intereseaza. Spor la citit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit tot topicul si nu ai gasit raspunsul la intrebare? Este postat un document cu tot ce te intereseaza. Spor la citit.

Ai dreptate ! Lenea asta, merci am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

215 e latimea anvelopei, diametrul e r16,si din cite stiu eu latimea nu influenteaza viteza aratata la bord ci doar diametrul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

215 e latimea anvelopei, diametrul e r16,si din cite stiu eu latimea nu influenteaza viteza aratata la bord ci doar diametrul

215 latimea anvelopei

R16 diametru jantei

55 procent intre latimea si inaltimea anvelopei - de aici rezulta si diferenta intre diametrele anveloplor.

Am gasit in paginile anterioare un site in care se poate calcula diferenta intre cele doua anvelope enumerate de mine si intradevar o sa am o diferenta de viteza aratata in bord de 1.7% , diferenta de viteza care nu este foarte mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

voi ce marca alegeti pt cauciucurile de iarna? Michelin?Continental? Bridgestone? Pirreli?..? ca eu personal nu stiu ce sa aleg acum..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt asa bune nokian astea? mai bune si decat michelin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea raport calitate/pret excelent, am pe o masina si o voi echipa cit de curand si pe cealalta cu D3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil am uitat eu sa mentionez ca ma refeream doar la raportul calitate ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le poti alege atunci pe cele mai scumpe, eu tratam alegerea subiectiv!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!