Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

Continental TS830 pentur 205/55/R16, am fost foarte multumit. Am mers fara frica si pe DN2 asta iarna cand erau vijelii si 3-4 masini pe drum, am plecat si de pe loc in zapada afanata la Predeal, pe cand la alta masina cu all seasons de la pirelli am impins ceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voi ce marca alegeti pt cauciucurile de iarna? Michelin?Continental? Bridgestone? Pirreli?..? ca eu personal nu stiu ce sa aleg acum..

Nu e suficient sa enumeri marcile de anvelope... trebuie sa mentionezi si la ce anume model te referi...

E ca si cum ai intreba care masina e mai buna dintre Audi si BMW !! Fiecare producator are masini de o anumita clasa, un anumit segment, etc...

Fix asa e si la anvelope, mai multe modele, in functie de dimensiuni, etc.

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am mers cu dunlop sp winter 205/R16 de cand am luat masina si am fost multumit de ele.poti sa cauti niste teste comparative pe internet sa te lamuresti mai bine(nu ma pronunt in privinta corectitudinii testelor)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma refer strict la dimensiunea 205/55/R16 ce recomandati pentru iarna din punct de vedere calitativ.

mc cosmin pt info .. o sa trec si continentalu pe lista sa fac o comparatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta sau astea sau astea sau astea sau astea si lista poate continua.

Apropo, nu ai mentionat indicele de incarcare, ti-am pus mai multe cu indice 91, desi cred ca o sa ai nevoie de unele cu indice 94.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cele 5 enumerate de tine as merge pe urmatoarele trei, cu usoare plusuri in special pentru:

Michelin Alpin A4 pentru confortul/silentiozitatea la rulare

Good Year UltraGrip 8 pentru ca este o anveloa care se comporta exemplar pe apa

Dunlop Wintersport 4D pentru ca este o anvelopa care se descurca foarte bine la tractiune pe zapada.

Oricare din cele trei sunt anvelope de super top si un factor determinat, cel putin pt mine, ar fi diferentele de pret, care ar cantari destul de mult in acest caz.

Un alt factor important ar fi indicele de viteza. Nu as alege T-uri (190 km/h). As merge musai pe H-uri (210 km/h) pt o masina ca passat-ul.

De obicei pt dimensiunea 205/55/R16 cel mai frecvent se regaseste indicele de incarcare 91. Daca este posibil, pt passat (o masina destul de grea) sa fie aleasa o anvelopa cu un indice de greutate mai mare (un 93-94 de ex)... dar acesta nu este neaparat un must have!!

Nu stiu de ce dar parca nu as da incredere maxima anvelopelor Nokian, chiar daca in ansamblu sunt niste anvelope foarte bune. Nici in testele ADAC nokianurile nu prea se regasesc pe locurile fruntase (nu imi aduc aminte sa le fi vazut vreodata), regasindu-se imediat sub celelalte modele ale brandurilor premium... si de aceea daca ar fi sa aleg as merge pe celelalte trei modele daca este posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam in toate testele Nokian WR D3 este egal sau superior celor alese de tine pe uscat si zapada si inferior pe ud, de aceea adac-ul le pune sub ele. Cea mai echilibrata anvelope din teste(si vreau sa spun ca am rasfoit ceva net-ul) este Dunlop 4D, insa se toceste si mult mai repede. Toate celelalte au diferente mai mari intre ud/uscat/zapada, adica una e buna pe ud si sta mai rau pe uscat, alta e buna pe uscat, dar in zapada lasa de dorti, etc.

Eu m-am hotarat la Dunlop 4D, deoarece nu tin cauciucurile de iarna mai mult de 4-5 sezoane, si nici nu merg suficient de mult incat sa le tocesc in acesta perioada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O anvelopa buna se stie ca nu are cum sa tina mult. Ea are mai mult cauciuc in compozitie care se toceste mai repede. E total gresit cand unii spun ca "am avut niste anvelope bune care m-au tinut 80 mii km..." de ex... si se lauda cu asta, cu ce anvelope bune au avut ei!!

Eu am Dunlop Wintersport 3D pe ambele masini ale mele, pe Audi A3 am 205/55/R16 91H si pe Passat am 235/45/R17 97V (240 km/h!! - am avut noroc ca le-am gasit asa in Germania asa). Sunt extrem de multumit de ele. Am rulat fara frica cu viteze de 210 respectiv 220 km/h cu ele (pe autobahn) :)

Sunt super anvelope!!

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresesti, sper ca fara stiinta.

Dunlop, tac. Nu am comentariu pentru asa ceva.

Pune in ecuatie si persoanele care nu alearga pe autostrazi.

Fac zecile de mii doar local.

Stii ce uzura are un cauciuc la 120km/h si ce uzura are la peste 140km/h in sus, da?

Eu am pus PS3 pe passat si sunt super cauciucuri.

Nu asa trebuie pusa problema.

Si da, o anvelopa buna TREBUIE sa tina si mult.

In conditii de exploatare normale.

Nu vorbim de cele eccologice care fac un compromis intre performanta si longevitate....

PS Dunlop nu mai pun in viata mea, nici macar pe masina de epoca....

PSS Lasati oamenii sa si puna cauciucuri dupa nevoile si conditia lor.

Aceasta gandire este produsul societatii de consum si cel al reclamelor.

Habar nu aveti ce bune sunt si gumele Barum de ex....

Nu am scris cu rautate, am fost doar obiectiv.

O zi buna si mare grija la ce cauciucuri cumparati.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mc meghitz .. exact asta vroiam sa aud..si anume parerile celor care au testat cauciucurile nu din auzite..am de gand sa merg pe michelin alpin A4 chiar doresc confort si silentiozitate la rulare si doresc sa se descurce la fel de bine si pe drum inghetat si zapada .SI aici vreau sa il aprob si pe theo care are foarte mare dreptate.. de exemplu eu merg mai mult prin oras.. 90% din timp, si aici vreau sa mentionez ca nu cred ca ar avea ceva daca aleg indice de viteza T (asta avand in vedere ca poate o sa ninga iarna asta )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot doresti sa faci o investitie buna iti recomand sa le alegi pe cele 205/60/R16, 92H, este diferenta mica de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine nu are nevoie de viteza e ok T-ul. Eu personal vreau ca o anvelopa sa le aiba pe toate daca se poate, sa aiba atat indicele de viteza bun cat si cel de greutate, sa imi traga si bine pe zapada/geata, sa se descurce bine la acvaplanare, sa aiba zgomot mic la rulare, sa aiba distanta mica la franare, consum de combustibil redus, etc ... si nu in ultimul rand sa aiba pret de achizitie f bun!! Asta inseamna anvelopa buna, un echilibru cat mai bun intre toate astea. E simplu ca si constructor sa faci o anvelopa buna la tractiune, cu "crampoane" mai mari gen ca la suv-urile de teren... dar cu siguranta anvelopa respectiva va avea minusuri mari la toate celelalte.

Theo, vreau sa stiu cu ce model de anvelope Dunlop ai avut tu experiente negative si ce anume nu ti-a placut la ele. Eu am avut experiente bune cu Dunlop-ul pe ambele masini. Pe vara am pe ambele Dunlop SportMaxx TT 235/45/R17 si 225/45/R17 si pe iarna am dupa cum am spus Wintersport 3D-ul. Daca observam nereguli crede-ma ca le dadeam jos in secunda doi!!

Longevitatea lor dpdv al kilometrilor pe mine personal nu ma intereseaza prea mult, spre mai deloc. Prefer o anvelopa care sa se toceasca ceva mai repede decat una ceva mai dura si mai nesigura.

Cu ex. GoodYear Ultragrip 7 205/55/R16 am urcat de la Cheia la Muntele Rosu (pt cine cunoaste drumul respectiv - e un drum de piatra, aproape de a deveni forestier, mai deloc ingrijit si in superpanta) prin zapada proaspat cazuta si destul de abundenta, in timp ce f multi montau lanturi sau era trasi la sufa... iar asistenta de pe margine excalama si se comporta ca si cand toti cei care urcau erau ca la raliu!!!

Altadata am urcat pe acelasi drum, cu aceleasi anvelope si am inaintat cu demaraj iar cand m-am impotmolit, nu am putut deschide portierele la masina si a trebuit sa dau inapoi. Ce e drept la momentul respectiv le aveam montate pe un renault megane 2, o masina mult mai usoara.

Prin apa si zapada mai topita se descurca exemplar, dupa cum am spus.

Michelin Alpin A3/A4 ce de drept nu am avut dar am auzit f multe lucruri bune despre ele... in special partea cu silentiozitatea la rulare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma arunc si eu cu experienta iernii trecute in bucuresti: am luat un set de cauciucuri noi (nu un brand stralucit dar atat era bugetul), cert este ca erau noi si la ce "macel" a fost in bucuresti si zapada mare (gen 40-50 cm) afanata, m-am aventurat cu tanculetul si a facut fata cu brio. nu am ramas nicaieri impotmolit, si la drum lung in romania a fost ok. nu am testat autoband ca noi nu avem unde, dar masina s-a comportat bine cu 4 cauciucuri noi, kormoran. o sa radeti ca e un "no name" dar comparand cu "stifturile mele", care mergeau pe passat brici, aveam pe masina de munca (un caddy nou), un set de nokian, noi de care seful parcului auto era tare mandru, si huruia ca toti dracii si am ramas impotmolit de .... cateva ori. stiu e alta masina, dar are si ea esp on/off, dar tot mi-a dat batai de cap, repet la trafic in bucuresti, nu croaziere.

mai pot zice ca venise caldura si incepusem sa le "simt" oarecum rigide, adica incepuse sa isi schimbe comportamentul pe la 15 martie cand erau multe grade pe plus dar nu mi-au facut probleme. pun asta pe seama gumelor, deoarece cum a venit caldura am "incaltat-o" cu un set de michelin noi de vara si zbura fara nici un zgomot, ca si acum de altfel, cand urmeaza sa ma intorc la cele de iarna.

sper sa fie de folos experienta mea cu un brand nu stralucit dar pt 16 inch pt o masina destul de buna, faptul ca au fost noi si-au spus cuvantul. astept si sezonul acesta sa vad cum se comporta aceste anvelope.

Modificat de DonzDonz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

meghtiz, au fost Dunlop SP 01.

Faceau un zgomot infernal, au facut dinti de fierastrau si dupa 2 ani au inceput sa apara crapaturi in zona de rulare.

Nu am fost caz un caz singular. Mai aveam cateva masini echipate cu Dunlop si au patit la fel.

Din acest motiv am si postat.

Acum am pentru iarna Bridgestone Blizzak.

Sunt grozave. Pacat ca sunt foarte scumpe si cam rigide.

Insa isi fac treaba cu brio.

Cealalta are Nokian, au fost incercate pe drumuri grele rau, cu zapada mare, gheata.

La fel au facut fata cu brio.

Modificat de theo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eram 99% convins ca ai sa spui de Dunlop SP Sport 01. Aceasta este o anvelopa de generatie veche care se fabrica acum 10 ani !!! Tehnologiile s-au schimbat cu mult de cand se fabrica anvelopa asta... iar acum "pretentiile" sunt cu totul altele!!

Acum Dunlop au modelele SportMaxx TT pana la 235 mm latime si GT incepand cu 245 mm latime. La 200-220 km/h merg cu TT-urile fara sa tin mainile pe volan, cu ambele masini. Idem se comporta si 3D-urile de iarna.

Totusi, hai sa nu mai venim cu anvelope gen Dunlop SP Sport 01 si sa spunem ca nu sunt bune.... Sa discutam totusi despre ANVELOPE, nu antichitati!!

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am experiente foarte ok cu gama GY Ultra Grip, am avut si 5 si 6 si 7 de-a lungul timpului. La Passat am pe jantele de iarna 215/55/16 GY Eagle UltraGrip. Il voi testa in iarna asta, sunt curios cum se va comporta.

Iarna trecuta m-am dat cu Continental WinterContact TS830P pe un AstraBreak generatia noua. La iarna din B si jud IF s-au descurcat minunat, m-au scutit de dat la lopata in zapada afanata de 40cm din jurul blocului. Pe uscat s-au miscat excelent, la fel si pe flescaiala. Mi-au placut mai mult decat UltraGripurile testate de-a lungul anilor.

In functie de cum se comporta GY EagleUltra Grip existente iarna asta pe Passat voi alege in toamna viitoare intre Conti si GY.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

theo eu am pus numai dunlop sp sport 01(cu acest model a venit si masina) 215/R16 pe vara si am fost foarte multumit de ele.au rezistat destul de bine.

revenind la subiect am cautat niste teste comparative si uite ce am gasit:

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2012-Auto-Zeitung-Winter-Tyre-Test.htm

http://www.automarket.ro/stiri/test-comparativ-adac-intre-98-de-anvelope-de-iarna-40708.html

http://www.tirerack.com/tires/surveyresults/surveydisplay.jsp?type=W&sortValue=0&VT=C&filter=y&width=205%2F&ratio=55&diameter=16&showwp=N&showdp=N&showws=N&showcm=N

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca Adac-ul nu-l putem comenta, automarketul e sub orice critica, priviti cifrele... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat pneus resapate din prakticker nu spun cit sa nu se zica ca e reclama! da foarte ieftin la juma de pret fata de ce e in rest dimensiunea 205/55/16!!!! iarna nu merg cu mai mult de 80..100 asa ca zic ca sunt bune si resapatele! calea de rulare e ca noua!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vreo problema daca pun pe spate la masina 91H si pe fata 91V? tinand conta ca nu ajung la viteze astronomice.. dar ma intereseaza in general e vreo problema majora la un 4motion daca indicii de viteza sunt diferiti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un control e posibil sa fie probleme. Ibdicele de viteza spune pana unde mergi cu acele anvelope. Daca stii ca nu atingi viteza aia niciodata,probleme de siguranta nu sunt.

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Control".... Fii serios!!

Nu e nicio problema, bineinteles. Mare grija la 4 motion sa fie anvelopele toate patru aproximativ la fel ca si uzura in cazul in care se vor pune sh.

Stiu pe cineva care s-a chinuit cateva luni un BMW X3 cu probleme la cutia de viteze/cardan (sau in orice caz probleme de transmisie... nu stiu f exact) si nu stia ce are masina. Problema s-a dovedit a fi de la anvelope.... doua erau aproape noi si doua la limita de uzura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da stiu asta am luat apropiat gradu de uzura... ce am luat acum se aud urat huruie in masina cu cauciucurile astea .. le schimb + ca am o janta mai stramba si ma duc si la indreptat si re-echilibrat si schimb si cauciucurile ca se aude ca in tractor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Dunlop Wintersport 3D pe ambele masini ale mele, pe Audi A3 am 205/55/R16 91H si pe Passat am 235/45/R17 97V (240 km/h!! - am avut noroc ca le-am gasit asa in Germania asa). Sunt extrem de multumit de ele. Am rulat fara frica cu viteze de 210 respectiv 220 km/h cu ele (pe autobahn) :)

Sunt super anvelope!!

Si eu am Wintersport 3D de cand am luat masina din 2007 si sunt foarte multumit de ele. Sunt inca foarte bune, e drept ca poate nici nu au numarul de kilometri al celor de vara. Cele de vara trebuie schimbate (au fost Pirelli 7 si in 2013 iau altele in primivara).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!