Jump to content

Cauciucuri


big danny
 Share

Postare recomandată

Eu iti recomand Dunlop-rile Fast Response.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am motorul de 170 CP si cutie DSG. Problema mea cu cauciucurile este ca dupa circa 20 000 km cauciucurile se deformeaza si devin zgomotoase la turatii mici . Capata un vajait periodic. SI cauciucurile de iarna si cele de vara sunt acum enervant de zgomotoase . Le iau pe cele de pe spate si le pun pe fata dar nu dupa mult timp capata aceleasi proaste obiceiuri. Nu arata uzate important pe santuri dar devin zgomotoase. Cauciucurile nu permit schimbarea sensului de rotatie, au sensul indicat pe ele . Chiar nu pot sa le schimb anual . Ceva idei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in cazul asta ai ceva la directie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Paul_L : " Capata un vajait periodic. SI cauciucurile de iarna si cele de vara sunt acum enervant de zgomotoase" problema poate fi asa cum a spus si andrei_70 ceva probleme la directie dar in acelas timp poate fi de vina si tipul de cauciuc... sunt producatori ce specifica cati decibeli scoate fiecare cauciuc si cat de eficient este in diferite conditii. incearca sa iti achizitionezi unele cu decibeli putini in jurul valori de 60-70, mai sus sunt destul de zgomotoase...

o alta varianta de rezolvare a zgomotului produs de anvelope este un sistem audio performant care sa acopere "proastele obiceiuri" :D ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o intrebare care dintre aceste cauciucuri imi recomandati :

1.Pirelli 235/45ZR17 94Y PZERO ROSSO

2.Continental 235/45ZR17 94Y SPORTCONTACT 3 FR

3.Dunlop 235/45ZR17 94Y SP SPORT MAXX TT MFS

4.Semperit 235/45ZR17 94W SPEED-LIFE FR

preturile sunt apropiate +- 30Ron , multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot ma chinui sa caut un top pentru anvelope de vara dimensiunea 215/55/16 si nu gasesc.din ce am citit am ajuns la urmatoarele modele

1.dunlop sp sport fast response 93V

2.pirelli p7 cinturato 97W

3.continental contipremium contact5 93V,93W,97W(97W e cu 100 de lei mai scump)

4.goodyear excellence XI 97WXL, sau 93W

5.michelin primacy 3

 

cam toate sunt in jur de 600 lei/bucata

as vrea sa stiu cam care ar fi cea mai echilibrata anvelopa.pe mine ma intereseaza in mod special sa fie stabila si eficienta pe franare

eu am avut numai dunlop sp sport 01 pana acum si am fost multumit de ele.acum daca le schimb vreau sa iau ceva bun(daca tot dau niste bani).orice sfat e binevenit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Model: ContiPremiumContact 5

Caracteristici

Indiferent de condiţii. Eliminăm riscurile.
Anvelopa perfect echilibrată care combină confortul şi siguranţa la cel mai înalt nivel.
Este noua anvelopă universală pentru autovehicule din clasa compactă, medie şi de lux.

Anvelopa
universală oferă distanţe de frânare extrem de scurte pe carosabil ud
şi uscat, rezistenţă la rulare mică, proprietăţi de siguranţă bune şi
caracteristici de manevrabilitate şi confort. Pentru a obţine toate
astea, inginerii de la Continental au implementat pe anvelopa
ContiPremiumContactTM 5 o serie de îmbunătăţiri.

Muchiile 3D sunt optimizate pentru distanţe de frânare mai scurte decât în cazul predecesorului său.

Macro-blocurile,
adaptare preluată de la anvelopa ContiSportContactTM 5, asigură
manevrabilitate sigură şi o preluare mai bună a forţelor laterale.

Noua
carcasă, adaptare în acest caz de la anvelopa ContiEcoContactTM 5,
îmbunătăţeşte confortul şi reduce rezistenţa la rulare a anvelopei .

 

Goodyear EXCELLENCE este o anvelopa de vara care combina trei tehnologii
de fabricatie pentru a asigura utilizatorilor o conducere in siguranta,
o tinuta foarte buna de drum si un confort exceptional la utilizarea
acesteia. Printre avantajele anvelopelor Goodyear EXCELLENCE se enumera,
in primul rand, performantele exceptionale la franare in conditii de
drum umed datorita utilizarii unui nou tip de material polimer de
cauciuc care aproape se lipeste de carosabil. Se obtine astfel o buna
precizie la conducere, o uzura uniforma a anvelopei, precum si
silentiozitate si vibratii reduse la utilizare. Aceasta anvelopa cu
inalte performante a fost omologata de catre majoritatea constructorilor
de automobile si echipeaza la iesirea din fabrica multe modele de
masini. Fabricantii de autoturisme au apreciat in mod deosebit,
amestecul inovator de guma cu siliciu special adaptat la ploaie,
stabilizatoare la flancul anvelopelor si o armatura metalica cu inrulare
progresiva in spirala pe schel

 

Anvelopa Dunlop FASTRESPONSE este una dintre cele mai recente creatii de
anvelope de inalta performanta ale binecunoscutului fabricant de
pneuri, anvelopa ce obtine calificative maxime dupa toate criteriile de
performanta. Profilul FASTRESPONSE prezinta 3 zone asimetrice
optimizate, cu roluri bine individualizate pentru fiecare dintre
acestea. Acest profil asimetric al benzii de rulare ofera rezistenta
imbunatatita la acvaplanare, nervura centrala continua sporeste
stabilitatea si precizia iar dispunerea asimetrica a canelurilor
imbunatateste aderenta pe suprafetele ude si uscate. Beneficiile
imediate ale noului profil sunt performante imbunatatite atat in linie
dreapta cat si in curbe, astfel incat va veti putea bucura din plin de
placerea de a conduce. ,

 

 

Anvelopa de inalta performanta cu impact minim asupra mediului
inconjurator pentru masini cu putere medie sau mare. Prin selectarea
unui tip de vehicul aplicatia va afisa cele mai potrivite anvelope
Pirelli pentru masina ta in functie de caracteristicile tehnice si
omologarea acesteia si o lista de dimensiuni care le pot inlocui pe cele
originale. Aceste rezultate sunt furnizate ca O INDICATIE (cu titlu
orientativ) si INAINTE de a achizitiona anvelopele CONSULTA un dealer
Pirelli pentru a verifica detaliile tehnice si juridice care ar putea
reprezenta un impediment in calea inlocuirii propuse. Profil optimizat
cu secventa specifica a unghiurilor . Reducerea zgomotului la rulare .
Experienta confortabila si relaxata la rulare. Blocuri centrale compacte
si zona externa robusta . Reducerea deformarii anvelopei in timpul
virajelor stranse. Raspuns promt al directiei si control in viraje. atru
canale longitudinale late . Dispersare excelenta a apei . Siguranta si
control sporit in potentiale situatii de acvaplanare.

 

 

Anvelopa de vara care reprezinta in acelasi timp prima anvelopa Pirelli
cu tehnologia "Performanta Verde". Cinturato P7 a fost creat pentru a
beneficia din plin de cele mai bune materiale, structuri si design al
profilului pentru a garanta economii financiare, pentru a respecta
mediul inconjurator si pentru a oferi confort si siguranta pe toate
suprafetele. Pirelli Cinturato P7 este castigatoarea testelor 2010 ADAC
pentru anvelope de vara, ceea ce-i confirma suprematia in ceea ce
priveste performanta, siguranta si compatibilitatea ecologica.
O
anvelopa aleasa de catre Alfa Romeo, Audi, BMW, Mercedes, MINI, Peugeot,
Skoda, Volkswagen, ca solutie de prima echipare pentru autoturismele
lor.

 

 

 

 

acum ai toate informatiile necesare pt a te decide... tu iei hotararea corecta pt ce iti trebuie, stil de condus, km parcursi, incarcarea obisnuita a masinii,

sper ca am fost suficient de scurt in raspunsul dat. :D :RO flag:
 



completare:

Primacy 3 SIGURANTA LA PUTEREA 3Excelenta la: Franare pe carosabil
uscat(1) Franare pe carosabil umed (1) Virare pe carosabil umed
(1)MICHELIN este marca preferata a conducatorilor auto europeni (2)
MICHELIN Primacy 3 va inlocui treptat MICHELIN Primacy HP. (1) Teste
realizate de TÜV Süd si IDIADA in 2011, pe dimensiunile 205/55 R16 V si
225/45 R17 W (2) Studiu realizat de TNS Sofres, in 2010, pe cele mai
importante 6 piete europene.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de postare.eu ce vazusem pe siteul ADAC era test doar pentru 205r16 si acolo continental era primul dar diferentele intre ele erau minore.probabil ca si la 215 lucrurile stau la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna. Doresc sa achizitionez un set de anvelope de vara noi, 205/55/R16. Masina cand am cumparat-o avea Bridgestone Turanza ER300. M-am pus sa caut, sa vad un clasament al celor mai bune anvelope (http://www.pneumatika.ro/stiri/120-top-anvelope-vara-2012-2013-adac.html). Ma gandeam sa iau tot astfel de anvelope de aici. Cei de la acest magazin mi-au recomandat, tot la acelasi pret, modelul Turanza T001.

Ce parere aveti?

 

Momentan am anvelope de iarna Bridgestone Blizzak LM-32, pot spune ca sunt multumit de ele. La fel pot spune ca sunt fan Bridgestone.

Modificat de flo1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la ce ti-au recomandat 

 

 

 

205/55R16 Bridgestone Turanza T001 94V XL TL

 

Bridgestone Turanza T001
 

Dacă sunteți în căutarea armoniei, nicio anvelopă, în afară de TURANZA, nu vă va aduce satisfacție. Construcția anvelopei, realizată cu tehnologii de cel mai înalt nivel, designul inovativ al benzii de rulare ating o sinergie fără precedent între siguranță, confort și performanță.

TURANZA este proiectată pentru a asigura tracțiune superioară și frânare în condiții umede, totodată oferă stabilitate și un răspuns de direcție excepțional în orice condiții. Și, cel mai important, rularea lină, silențioasă și economică va redefini concepția dumneavoastră despre perfecțiune în materie de automobilism.

Cu TURANZA ajungeți cu bine la destinație din toate punctele de vedere. Balanță perfectă între performanță, stabilitate și plăcerea pură de a conduce.

Urmărește drumul, urmărește-ți inima și descoperă emoțiile călătoriei.

ÎN ARMONIE CU VIAȚA

Urmărește drumul, urmărește-ți inima și descoperă emoțiile călătoriei cu noua anvelopă Bridgestone Turanza T001. Atinge o armonie fără precedent între siguranță, confort, durabilitate și performanță de mediu. Această anvelopă emblematică din gama touring reprezintă esența noilor tehnologii ale anvelopelor de la Bridgestone. Puteți să vă relaxați și să vă bucurați de călătorie în orice condiții, mergând spre orice destinație.

  • Aderență optimă și stabilitate pentru frânări sigure pe suprafețe umede.
  • Stabilitatea remarcabilă la viteze înalte și performanța excepțională în orice tip de călătorie asigură o rulare netedă și confortabilă.
  • Noi niveluri de eficiență prin combinarea rezistenței scăzute la rulare cu zgomot minim produs.

 

iar ceea ce iti propusesei

 

 

Bridgestone Turanza ER300

Dacă sunteți în căutarea armoniei, nicio anvelopă, în afară de TURANZA, nu vă va aduce satisfacție. Construcția anvelopei, realizată cu tehnologii de cel mai înalt nivel, designul inovativ al benzii de rulare ating o sinergie fără precedent între siguranță, confort și performanță.

TURANZA este proiectată pentru a asigura tracțiune superioară și frânare în condiții umede, totodată oferă stabilitate și un răspuns de direcție excepțional în orice condiții. Și, cel mai important, rularea lină, silențioasă și economică va redefini concepția dumneavoastră despre perfecțiune în materie de automobilism.

Cu TURANZA ajungeți cu bine la destinație din toate punctele de vedere. Balanță perfectă între performanță, stabilitate și plăcerea pură de a conduce.

TURANZA – ARMONIE NATURALĂ

Chiar și cele mai lungi călătorii sunt o nimica toată datorită armoniei perfecte între performanță, stabilitate și plăcerea conducerii. Construcția solidă, tehnologia de cel mai înalt nivel al benzii de rulare conferă anvelopei Turanza ER300 o stabilitate excepțională și un răspuns de direcție remarcabil, permițând dumneavoastră să stăpâniți mașina în siguranță în cele mai dificile condiții.

ECOPIA: SEMNUL RESPECTULUI FAȚĂ DE MEDIUL ÎNCONJURĂTOR

Cu această anvelopă puteți să vă bucurați de o performanță superioară și de niveluri garantate de siguranță fără a dăuna mediului înconjurător. Anvelopele Bridgestone care poartă marcajul Ecopia oferă rezistență redusă la rulare în favoarea economiei de combustibil și emisiilor reduse de CO2.

  • Model avansat al benzii de rulare, optimizată pentru a oferi o performanță lină, silențioasă și eficientă
  • Canelurile ondulate ajută la evacuarea rapidă a apei și asigură tracțiune superioară în condiții de umezeală
  • Construcția, ranforsată cu bioxid de siliciu, asigură manevrabilitate superioară și economie de combustibil
  • Design neted, stilat și modern

Turanza ER300 vă stă la dispoziție în modele standard, Run Flat și Ecopia.

Evaluare icon1.png..

Adeziune pe drumuri uscate:

.. star4.png   icon5.png..

Adeziune pe drumuri umede:

.. star4.pngicon2.png  

Franare pe drumuri uscate:

  star4.png............................... icon6.png  

Franare pe drumuri umede:

  star4.pngicon3.png  

Comfort:

  star4.png   icon7.png  

Zgomote interioare:

  star4.pngicon4.png   Uzura de cauciuc:   star4.png   icon8.png   Zgomote exterioare:   star4.png
 

 

 

alegerea iti apartine... momentan si eu am echipata masina cu Blizzak si sunt foarte muntumit de ele. pe jantele de vara nu mai stiu cu ce sunt "incaltate" dar si ele sunt ok... adica imi ofera comfort, siguranta, aderenta, zgomot redus in habitaclu si pret rezonabil...

 

drumuri line la toata lumea!!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

e riscant sa circul cu niste anvelope de vara michelin primacy uzura aprox 50% cu DOT din 2004?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cat de imbatranite sunt. Probabil ca o sa sufere la aderenta.

La vechimea care o au, ar cam trebui schimbate.

 

 

PS: 

Eu am cumparat Michelin PS3. Foarte multumit de aderenta si silentiozitatea care o ofera.

O sa vedem cat de repede se uzeaza :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat pirelli P7 Blue  singurele care au clasa A   A ,la consum si aderenza;) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colegi, intre acestea 5 ce recomandati... :


1. GoodYear EfficientGripPerformance

2. GoodYear Excellence

3. Pirelli Cinturato P7 - 205/55/16 91V

4. Dunlop FastResponse - 205/55/16 91H

5. Michelin EnergySaver

 

imi cer scuze de bold, am dat copy paste;

vreau sa montez pe masina din semnatura

toate sunt 205/55 R16

Modificat de 06psiBV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care este presiunea ideala pe timp de primavara in cauciucuri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presiunea ideala este scrisa pe capacul rezervorului. nu depinde de anotimp. poate sa depinda de marimea anvelopei (daca e specificata) dar cel mai important depinde de cat de incarcata e masina. e specificat tot acolo.

post-98967-0-24100100-1366144130_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut !

am dunlop fast response de anu trecut din toamna , si sant o mare dezamagire comparativ cu conti premium contact pe care le-am avut, in primul rand zgomotul la rulaj si aderenta scazuta, e adevarat ca cu pretul la 4 conti as fi luat un 5.5 dunlop  :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am de ales intre Bridgestone turanza er300 si Michelin primacy hp 215/55 r16. Cei care ati avut, ce parere aveti despre ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu de Bridgestone dar de michelin primacy hp iti pot spune ca am ramas putin surprins cat s-au "consumat" dupa un sezon. alarmandu-ma daca am eu o problema, am facut scurte resarch-uri si am aflat ca michelin-urile sunt mai moi in carne. adica in traducere libera iti ofera un feedback/raspuns bun al masinii dar se si tocesc mai usor.

ia in calcul acest lucru daca te gandesti la timpul lor de schimbare. eu unu sunt foarte multumit de raspunsul lor si daca as schimba marca as schimba doar continental. discutia este valabila pentru cele de vara.


Drive safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le iau second, sunt din 2011 si mai au 5 mm. La 100 ron/ buc sper sa trec vara asta cu 7000 km. Deobicei cumpar noi dar acum celelalte cheltuieli nu-mi permit. Multumesc si mai astept impresii de la fosti sau actuali posesori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu rulez Michelin Primacy HP 215/55/16 din 2011, si confirm ca se duc cam repede, cred ca asta e ultimul sezon cand mai pot rula in siguranta cu ele. In rest sunt ok, silentioase (am avut o uzura in dinti de ferastrau la unul, dar s-a rezolvat cu o geometrie de roti si putina rabdare), aderenta buna si pe umed. De Turanza ER300, are un prieten pe un Vectra C, cauciucuri din 2008, arata inca bine, mult mai bine decat Michelinurile mele din 2011, in cam aceleasi conditii de rulaj si cam tot atati km parcursi. Eu personal cred ca o sa optez pe viitor pentru Dunlop. Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ales pana la urma 2 michelin, pe care le pun pe spate si 2 dunlop fast response (luam 4 daca gaseam) pe care am sa le pun pe fata. Ambele mai au 5mm. Am sa vad cat ma tin, dupacare am sa iau dunlop blue response. Multumesc pentru pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!