Jump to content

Scut motor la Golf 4


vladixus
 Share

Postare recomandată

  • 4 weeks later...

am pus si eu la benzinarul meu un scut metalic. Am lovit odata baia, dar se pare ca am avut noroc si nu s-a spart. A trebuit sa pun si 2 inaltatoare caci mi-a coborat garda la sol cu circa 2 cm. Oricum merita investitia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As monta si eu un scut metalic pentru a proteja baia de ulei,dar mi-au zis de la reprezentanta ca nu este indicat sa montezi pe benzinare scut metalic.Pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai posibilitatea sa montezi asa ceva, nu te gandi de 2 ori, fa-o! Pe drumurile si bordurile din Ro merita fara nicio discutie investitia. Nu reusesc sa inteleg de ce benzinarele nu vin echipate cu scut asa cum vin diesel-urile :offtopic:

Cand am intrebat la reprezentanta, am primit raspunsul acesta: " nu este nevoie de scut la benzinare..." o explicatie care s-ar fi potrivit probabil daca traiam in alta tara, dar nu in Ro.

So...go for it!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scutul are si rol de atenuare zgomot, nu numai de protectie. Mergi cu un diesel fara scut, sa vezi ca se aude diferit chiar din lipsa celui de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ramas si eu fara scut la masina din semnatura.In timp se "macina" datorita solicitarilor la care este expus.Solutia mea a fost mai inventiva .... zic eu.

Am achizitionat o foaie de aluminiu striat de 2 m la 150 RON (asa se vindea) din care am confectionat un scut de mai mare frumusetea.Daca cineva este interesat, as putea sa atasez si ceva poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar te rog.

Prinderea cum ai facut-o ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. eu mi-am pus scut metalic achizitionat de la Volksman. e produs in Cehia. 620 ron cu tot cu suporti de prindere. la montaj am decupat aparatorile laterale de plastic, si acum ma simt mult mai bine, psihic cel putin. zgomotul nu mi se pare ca s-ar fi modificat, fata de cand aveam scutul de plastic, iar vibratii nu exista, are niste amortizoare din cauciu la prinderile din partea din spate. am pus si inaltatoare pe fata. e cam la acelasi nivel ca si inainte, doar ca e putin mai rigida. dupa ce am spart baia de ulei, recomand o investitie intr-un scut metalic. mai avem pana soselele noastre o sa ca in Vest...

Modificat de daniel1985
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ingineri, as fi interesat de o schita cu cote si tot tacimul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scutul are si rol de atenuare zgomot, nu numai de protectie. Mergi cu un diesel fara scut, sa vezi ca se aude diferit chiar din lipsa celui de plastic.

Cu scutul de metal creste zgomotul... face oarecum ecou. De fapt scutul de plastic are mai mult rol de absorbire al sunetului (are pungi de aer) si mai protejeaza un pic de praf/noroi. Ca in cazul loviturilor, un plastic de 1 milimetru grosime nu rezolva nimic.

Deci scut de metal inseamna ca:

1) protejezi motorul/cutia... ce mai e pe acolo

2) schimbi centrul de greutate al masini, ai balans mai mare, stabilitate mai redusa.

3) scade garda la sol

4) zgomot usor mai mare

Modificat de hbogdan
Da, la scutul de plastic ma refeream.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat pe cat posibil sa-i fac o poza cat mai elocventa, dar din lipsa de spatiu (garda la sol) ............. :blink: Cand o s-o ridic pe un elevator o sa-i fac alta ceva mai buna.

Prinderea am facut-o idem ca si la cel original cu extensia aferenta.Scuturile laterale de plastic sunt identice pentru majoritatea modelelor, pe iele montandu-se scutul central aferent modelului respectiv astfel incat am beneficiat de gauri de prindere pe toata zona de sub motor pana sub osie.Eu zic ca merita efortul confectionarii si montarii unui astfel de scut cu toate ca nu are eficienta unui scut metalic original montat pe suporti metalici. :blink:

Doritorilor ofer consiliere. :lol:

post-13952-1218206158_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca erai din tr. severin te rezolvam cu sudura .... e mai sigura decit poxipol ...

am mai facut si e beton.

safatul meu e sa o sudezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...:)...Fratilor...nemtii astia cind au facut masinile astea nu s-au gindit nici o clipa ca vor ajunge pe astfel de drumuri cum numai in iubita noastra tara gasim...:P...Luna trecuta mi-am pus tot scutul nou,adica laterale si partea centrala,proaspat cumparate de la voksparts si inainte de montare le-am" imbracat" in tabla grofata de aluminiu...Nu s-a ingreunat cine stie ce,vreo 2-3 kg maximSa nu ne intelegem gresit,si lateralele si centralul au fost imbracate...Eram atit de minndru de lucrare...Si a venit concediul si am plecat la munte ...Si nu am mers decit pe asfalt,daca se poate numi asfalt...Si,...noroc ca m-am uitat in oglinda...scutul meu ramasese in urma...Am oprit m-am dat jos l-am luat si l-am bagat in...portbagaj...Deci cred ca orice am pune,e prea joasa masina asta pt. noi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost la pescuit pe un drum nu foarte rau dar a fost de ajuns sa raman fara partea din fata a scutului.Am facut comanda la autokarma si am luat unul nou.Acum ma uit mai atent la denivelari si sper sa scap fara sa mai iau altul.Nasol este sa nu avem probleme cu baia de ulei pentru ca la benzinare scutul nu acopera baia de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andorros din ce am vazut la tine in poza e fabricat din tabla zincata.De cat este tabla? si cum ramane cu prinderea pentru ca la un obstacol mai naspa sigur o sa cada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este tabla zincata ci aluminiu striat de 3mm, iar prinderea este in patru holsuruburi pe o parte, patru pe cealalta parte si in fata se clipseaza ca si cel original.Aluminiul striat se vinde la foaie de 2 metri patrati cam 150 ron din care se pot face doua scuturi.

Acest scut nu are rezistenta unui scut metalic original, adica sa ramana masina suspendata pe el, dar ofera o protectie contra bolovanilor aruncati de roata si protejeaza "maruntaiele masinii" de o eventuala aratura printr-un drum forestier desfundat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot legat de pescuit cred ca am rezolvat`o si eu...

Treaba arata ca mai jos, in pozele facut de mine cu telefonul

post-24053-1218528410_thumb.jpg post-24053-1218528414_thumb.jpg post-24053-1218528423_thumb.jpg post-24053-1218528419_thumb.jpg

Treaba e ca sunt rupte toate cele 3 urechiuse de pe aparatoarea din stanga, pe care se prinde si scutul. Se mai poate rezolva ceva?

Am reusit eu sa`l prin cu 2 holsuruburi...dar parca as vrea sa iau ceva nou, daca nu plastic, ceva mai solid. Ceva preturi in Bucuresti sau Piatra Neamt pentru astfel de treaba ? manopera o pot face eu... doar de "componente" am nevoie..

multumiri,

Alex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare!

Exista vreun coleg de forum care are un motor asemanator celui din semnatura si care a montat mai de curand un scut de plastic, ca cel cu care vine masina din fabrica, inclusiv lateralele?

Citeam mai sus ca cineva nu s-a descurcat cu cel de la Autokarma.

Am primit o oferta de la Volksman insa nu are si prinderile.

In momentul in care am inceput sa caut prinderile am dat de doua variante:

a) autokarma - set complet de prindere de 30 de buc - 51.18 Lei

b) augsburg - set de 19 piese (piulite, cleme si suruburi, originale zic ei) - 8.9 Lei

Ce sa inteleg ca sunt doua tipuri de scuturi de plastic? Ma poate ajuta cineva cu informatie clara? :flower:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greseala care o fac multi este ca dupa ce isi pun scut metalic sau invelit in tabla, isi schimba un pic stiulul de condus. Adica conduc masina ca pe un tanc. Orice scut sau orice protectie are anumite tolerante.Asa ca poti avea si asa unele surprize ...

Eu personal am scut ucraina, care s-a potrivit oarecum bine ,cu mici modificari (a trebuit sa largesc un pic gaura dinspre suportul de motor). Pana acum s-a comportat bine , am unele mici "semne" pe el. De fiecare data incerc sa ocolesc cat de mult pot, posibile "capcane" (gropi , bolovani), inclusiv urcatul pe borduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright:

ma uitam la fusta lui Andorros si ma gandeam ca am doua golfuri, ambele aduse din Germania, iar in primele 2-3 luni aveau fusta cu pricina pur si simplu intacta....nici macar marginea fustei nu era zgariata! nu mai vorbest de partea superioara, iar daca te uiti acum zici c-au fost tarate pe asfalt catva kilometri.

on topic, am un benzinar care a venti fara scut si nu reusesc sa mi dau seama unde vine baia de ulei ( cam la ce distanta ) de sol.a avut cineva probleme la benzinar cu baia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiti unde pot gasi inaltatoare fata pentru bora/golf 4? din alea care se pun in capat la arc pentru a ridica masina cu 1-2 cm? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam astea sunt dimensiunile (dar nu sunt la milimetru), se decupeaza tabla, apoi se ridica masina sus pe cric, se masoara si se da forma la tabla- pentru a nu atinge baia si esapamentul , dupa care se dau gaurile in tabla pentru prindere.

post-15507-1221123343_thumb.jpg

Modificat de zenco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai uitat de gaura la busonul de golire la baia de ulei.Trebuia sa faci gaura respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!