Jump to content

Scut motor la Golf 4


vladixus
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

VIDII daca nu ai nimic concret de spus te rog sa te abtii de la astfel de remarci .

Multumesc ! :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... scut metalic... pe care l-am achizitionat de la Volksman... dar mecanicul n-a stiut cum sa-l monteze

Poate nu ai luat tot kitul, trebuie sa fie pe langa scutul metalic niste telescoape care se prind pe lonjeroane... Le ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciocolatadesign

Salutare fratilor!

De cateva saptamani va tot citesc topicul care este foarte interesant si de actualitate!

Foarte multi baieti doresc sa achizitioneze un scut de metal.

Printre care m-am numarat si eu. Deci acum doua zile am cumparat de la un parc de dezmembrari un scut de metal, culmea era nou, la un pret de 250 ron. Pana aici e ok!, dar nu am gasit acele telescoape care fac parte din kitul de prindere. Va rog frumos sa imi spuneti si mie de unde as putea achizitina acele telescoape care se prind de lonjeroane, impreuna cu scutul.

Va multumesc anticipat si raman sa va citesc cu interes! toate bune!

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply. Te rog citeste si Regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu gasesti la dezmembrari, du-te la un dealer VW si cu siguranta te vor ajuta baietii de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten cu golf IV benzinar de 1.4 care si-a montat scut metalic, adus din Rusia,destul de gros(cam 3-5 mm).L-a costat 500 lei cu manopera cu tot(este scut mare care acopera bine baia de ulei si se monteaza peste lateralele din plastic) Imi voi monta si eu unul pe Bora cat de curand.Si sa nu uit, asta se face in Tr Severin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu la motoarele pe benzina nu se monteaza scut metalic pentru ca nu se mai raceste corespunzator

Modificat de hbogdan
Quote inutil. Foloseste AddReply sau FastReply. Te rog citeste si Regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nicio problema la benzinare. Se poate monta fara probleme. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scutul ala de metal Ucrainian, dintr-o foaie mare de tabla, pentru modelul de la golf 4 are in fata fante de admisie aer.Un alt avantaj fata de cel fabricat in cehia pentru skoda si se potriveste la golf 4, este modul de prindere.La cel din cehia in fata se prinde cu un suport in forma de T iar la cel din ucraina se prinde cu un suport in forma de V, ambele vazute din laterala masini.La impact opune rezistenta mai mare cel din ucraina deci protejeaza mai bine.Un alt avantaj ar mai fii grosimea tablei care este mai mare la cel din Ucraina. Ca avantaje la cel din Cehia as spune ca este mai usor datorita faptului ca tabla este mai subtire si ambutisata. Acoperirea cu tabla la motor ca suprafata este cam la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna la toata lumea ! Poate am si eu norocul ca printre voi sa dau de un sibian mai descurcaret :icon_thumright: care sa imi spuna si mie pe unde as putea gasi in sibiu un kit scut din plastic pt un golf 4 1.9 tdi ? Bineinteles ca nu doresc sa iau de la dealer unde pretul e prea mare pt mine, ci de la un magazin de second sau de la dezmebrari, din pacate nu cunosc pe unde ar fi din astea. Poate gasesc acolo si partea mecanica de la macaraua usii din dreapta fata (motorasul e bun , dar firul de otel e praf ).

Modificat de sibiu2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut

imi puteri recomanda si mie un magazin/ depozit de dezmembrari de unde pot cumpara un scut motor (plastic) pentru bora (g4) la un pret cat mai decent?

a cumparat cineva de la autokarma scut motor, ati avut problme la montarea lui, se potriveste bine?

multumec anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate gasesc acolo si partea mecanica de la macaraua usii din dreapta fata (motorasul e bun , dar firul de otel e praf ).

De scut nu te pot sfatuii, dar

Modificat de mario234
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

bobyta

Pentru asa ceva exista PM , mess , email , telefon , etc . :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare, revin cu rugamintea mea!

am o BORA TDI an 2000 si am ramas fara scut motor, am cumparat un scut de la AUTOKARMA si am fost la mecanic (renosc era varza) insa m-am uitat si eu si nu intra acolo scutul, cele doua pati laterale nu aveau loc sa le bag , cei de la magazin insista ca e buna piesa.

aveti vreo sugest de magazin unde pot sa gasesc un scur motor care sa se potriveasca bine la BORA?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie decupat in cele 2 aparatori de plastic sa intre acele coarne ale scutului si montate 2 prinderi in lonjeroane pe care se prind acele coarne ale scutului. In postul 96 ai un atasament sa vezi ce contine kitul de scut.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu riscul de a fi deja enervant mai revin cu 2 rugaminti:

1. de ce in momentul in care mi s-a rupt scutul original din fabricatie mi s-au rupt parti din aparatorile de noroi de la rotile din fata, inteleg ca aceste scuturi de pe piata nu au nici o legatura cu aparatorile de noroi!

2. imi poate recomanda cineva care a schimbat scutul un magazin si un service care poate face acest schimb in conditii bune!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scutul original din plastic se prinde si de aparatorile alea de noroi, pe cind cel de metal fiind muuult mai greu are nevoie de alt sistem de prinderi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inteleg, pai eu am luat de plastic si e din 3 parti si cele laterale inteleg ca trebuie decupate cumva!

reiterez rugamintea, daca stie cineva un magazin de piese si un service ce monteaza serios un scut in Bucuresti, rog un semn de viata!

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

eu am luat scutul metalic de la un golf 4 1.6 benzina venit de 1 zi din germania.merge perfect la dieselul meu ..deja l-am lovit de cateva ori.nici nu vreau sa ma gandesc ce se intimpla daca nu il aveam.deci recomand 100 %

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sal, si-a pus cineva scut metalic la Cristal car ? Daca da il rog sa ne spuna cum este. Eu am vorbit cu ei si mi-au spus ca ar fi 600 RON cu montare cu tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

fratilor, am citit si eu respons-urile astea postate pe a aici. dupa ce am facut o analiza a lor, mie mi se pare ca nu rpea ai nevoie de scut pe benzinar. poate de ala de plastic. problema e ca am prieteni la care li s a topit scutul de plastic dupa ce l au pus, iar la unu scutul de metal ii degaja o caldura care i afecta motorul. parerea mea e ca, daca iti vine din fabrica cu scut e ok, daca nu vine inseamna ca nu e o solutie optima pt masian scutul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut scut de plastic care nu s-a topit ci l-am pierdut pt ca la service mi-au rupt o ureche de prindere. Dupa cel de plastic am pus metalic gandindu-ma ca e mai eficient, iar in afara de faptul ca am impresia ca-mi trage un pic de bot in jos, nu am de ce sa ma plang.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Eu la golf 4 nu l-am pus inca, caut un material gen izopren gros de 5 milimetri(rezistent la temperatura) sa il fixez pe partea de interior pentru amortizarea socurilor intre tabla scutului si baia de ulei.

Scutul de golf 4 cel din rusia este oarecum flexibil fata de un scut clasic care are ranforsari specifice doar pentru asa. ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi mai indicat sa nu aibe nicio sansa sa atinga scutul... Iar daca scutul e flexibil si 'nu iti tine masina pe el', care ar fi scopul pentru a-l monta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scutul metalic este oarecum elastic(e de otel) dar este o distata destul de mare intre scut si motor (cel putin la mine )si asa ar trebui sa fie . Oricum izopren-ul nu va absorbi prea mult socurile, eventual zgomotul, dar pentru care exista un material insonorizant, ca un carton de 1mm, conceput special pentru absortia zgomotului. Se gaseste la rola.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o intrebare: eu am cutie automata, si e pozitionata chiar in fata langa motor. Scutul de plastic care e montat acum, l-am cam facut praf (am nimerit o piatra pe sosea si mi l-a rupt). Din cate stiu e diferit fata de cel cu cutie manuala, la mine e decupat intr-o parte chiar in fata, are loc lasat pentru ceva filtru.

Nu stiti unde pot gasi un scut de metal pt asa ceva? Chiar vreau sa il schimb, atat pentru cutie cat si pt baia de ulei! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!