Jump to content

Scut motor la Golf 4


vladixus
 Share

Postare recomandată

ieri am patit-o si eu cu baia de ulei, si vreau sa cred ca sunt unul care nu conduce agresiv.

va dati seama ce fata am facut cand am vrut sa plec cu masina si am gasit-o zacand intr-o balta de sange (ulei).

lovitura prin scut(ul de plastic) - pe scut nu se vedea nimic.

a crapat baia deasupra busonului de evacuare.

150 RON montare, demontare + sudura baie - ieftin :)

bineinteles ca intrebarea care ma macina este despre scutul metalic. Danubius a zis ca este destul de scump (se intereseaza) si vine cu niste suporti de cauciuccare sa absoarba vibratii si lovituri.

o sa urmaresc topicul, poate cineva afla mai multe si posteaza.

ciao

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Incearca pentru scut si la nr acesta de tel: 0745.643.498 - Feri.

Este un tip acare are un service specializat VW la Cluj. Tipul este profesionist in VW si Audi, de fapt este si autorizat.

L-am intrebat intimplator astazi de scut metalic, nu mi-a comunicat insa pretul, pentru ca nu eram interesat.

In principiu poti sa il pui fara probleme, toate gaurile se potrivsc, dar el recomada si 2 tampoane de 1 cm care iti ridica putin fata , scutul fiind destul de greu.

Bafta....eventual da-mi un reply daca afli si pretul....pentru ca m-ar interesa pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca pentru scut si la nr acesta de tel: 0745.643.498 - Feri.

Salutare

Mai stii si alt mod de a lua legatura cu acest service? La numarul de mai sus nu raspunde nimeni. Multumesc anticipat, spinnOva.

Revin! Dupa mai multe apeluri tipul a raspuns: 5.5oo.ooo scutul (inclusiv montatul)+ 2.ooo.ooo "inaltarea" masinii. Nu mi se pare deloc ieftin...

Modificat de spinnOva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...

costul unui scut original VW cu tot cu prinderile lui facute special pt Golf/Bora/Octavia se ridica la 700RON...avantajul e ca prinderile laterale fata sunt realizate de VW special , adica niste cilindrii metalici cu interior de cauciuc pt a amortiza eventualele lovituri primite de scut, lovituri care se transmit de o prindere fixa direct lonjeroanelor.

eu din cate am vazut (pe masina lui Jeff care are din fabrica scutul metalic) izolarea fonica EXISTA! si pe scutul metalic (cel original VW) sub froma unui burete cu un strat de material(nu stiu ce exact) peste el.

eu zic ca pt cei care au de mers pe teren accidentat sau pt nevestele mai putin "atente" merita o astfel de investitie desi e destul de scump originalul.

daca doreste cineva la 700RON pot sa aduc scutul+2 cilindrii prindere fata+3 prinderi spate...nu necesita demontarea lateralelor de plastic si prinderile pt suporti exista pe masina de la fabricatia ei indiferent daca a avut scut metalic sau nu(asa mi s-a spus de la reprezentanta).

Dan

Modificat de danubius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am acelasi scut ca si Cristian_F. Confirm ce spune si el: nu am simtit nici o vibratie neobisnuita. Masina se comporta la fel (scutul are in jur de 10 kg). Si protejeaza baia de ulei (la mine e din aluminiu :hainoroc:) mai bine decat cel din plastic, original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...

costul unui scut original VW cu tot cu prinderile lui facute special pt Golf/Bora/Octavia se ridica la 700RON...avantajul e ca prinderile laterale fata sunt realizate de VW special , adica niste cilindrii metalici cu interior de cauciuc pt a amortiza eventualele lovituri primite de scut, lovituri care se transmit de o prindere fixa direct lonjeroanelor.

eu din cate am vazut (pe masina lui Jeff care are din fabrica scutul metalic) izolarea fonica EXISTA! si pe scutul metalic (cel original VW) sub froma unui burete cu un strat de material(nu stiu ce exact) peste el.

eu zic ca pt cei care au de mers pe teren accidentat sau pt nevestele mai putin "atente" merita o astfel de investitie desi e destul de scump originalul.

daca doreste cineva la 700RON pot sa aduc scutul+2 cilindrii prindere fata+3 prinderi spate...nu necesita demontarea lateralelor de plastic si prinderile pt suporti exista pe masina de la fabricatia ei indiferent daca a avut scut metalic sau nu(asa mi s-a spus de la reprezentanta).

Dan

Eu am luat masina cu scutul original VW (cel de metal binenteles). Stiu ca este f. scump (in jur de 12 mil. la Poro) dar sistemul de prindere este f. bine gandit, asa cum s-a mentionat mai sus, la fel ca si acel strat de pe interiorul scutului cu rol de atenuare a socurilor si zgomotului. Mare atentie la alte modele de scut....nu de altceva, dar sa nu patiti ca mine .... cu scut metalic indoit care a crapat baia .... nu la Golf binenteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in targul de masini din cluj (gilau) am vazut scuturi de inox golf-bora la 4,5 milioane (daca nu ma inseala acum memoria). aveau si ceva aripioare de aerisire dar cand am sunat mecanicul mi-a zis sa nu cumpar pt ca se va incalzi motorul mai tare daca pun scut (a mea are doar o parodie de scut din plastic, doar sub radiator).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand scutul metalic. Au fost cateva cazuri cand datorita drumului in valuri sau neasfaltat am auzit sunete groaznice de sub masina si scutul a salvat motorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat masina cu scut metalic cumparat de la Porsche Romania 22 miloane , scutul este din otel si peste are un strat de spuma poli... gen aia de termopan doar ca are alta textura este pusa (probabil) sa nu intre in rezonanta de la vibratiile motorului ,partea buna e ca este foarte rezistent (kevlar) :) dar e greu are vreo 40-50 kg ,am inteles ca sa umblat si la amortizore ,s-a pus un fel de inaltatoare deoarece a cobort masina destul de mult ,dar e super bun pentru Romania,am fost la munte pe un drum nasol am dat de vreo 15 ori cu el de pamant si nimic :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

40-50 kg :( ?!? Imposibil ! Kit-ul de la PoRo contine si inaltatoare, alaturi de scutul metalic si 2 aparatori de praf, din plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact cat are dar e foarte greu , de scut si inaltatoare stiu si eu ca sunt montate ,dar de ce le 2 scuturi de plastic nustiu :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

am fost deunazi pe un drum infiorator intre poeni si pitesti prin niste transee cam de 30-40 cm inaltime unele si am reusit sa strapung una din aparatoarele laterale din plastic.scutul e super ok,si sincer cred ca cel de plastic , cel putin la diesel e cea mai bune alegere.(pentru atifonare si patratelele alea de plastic)

intrebarea mea e:se pot cumpara separat aparatoarele laterale?sau doar o aparatoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot comanda separat protectiile de plastic, laterale. Le-am cumparat de la PoRo cu aprox. 300 ron, acum 5-6 luni.

Modificat de unknown_web
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare. am si eu o dilema si din ce am citit pe forum nu imi dau seama ce sa fac. am un golf pe benzina 1.6 16v azd si as dori sa ii pun un scut original de plastic. l-am achizitionat deja dar din cele citite unii spun ca se pot monta fara probleme iar altii ca se va topi sau ca ar avea de suferit motorul. va rog dati-mi un sfat fiindca as dori sa il montez. mentionez ca este vorba despre scutul mare ce vine sub tot motorul. va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot l-a facut neamtul, nu l-ar fi facut el de pomana. Masina mea il are de 5 ani si nu are nimic. Mare protectie nu confera scutul de plastic, dar tot e mai bine decat fara. La diesel pana si zgomotul scade daca il pui. Vezi ca s-a mai discutat si despre scutul de tabla/otel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este din cauza racordului flexibil de sub baia de ulei la motoarele pe benzina iar la mtoarele diesel este mai sus in motor si nu ajunge in zona scutului. vroiam sa stiu daca si-a montat cineva scut de plastic pe motor pe benzina. multumesc oricum pt raspuns. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut un G4(BCB) si nu avea scut,nu stiu ce sa spun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit ca nu se intampla nimic poti sa il pui fara prob sunt benzinare care vin cu scuturi identice cu cele diesel nu difera cu nimic si nu o sa atinga nici un racord pt ca scuturile sunt curbate de aceea o sa atingi frecvent unele portiuni de asfalt sau alte obiecte mai maricele ia cu treab cu topitul nici vb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dany_alk de unde ai cumparat scutul si cu cat? esti din arad?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dany_alk de unde ai cumparat scutul si cu cat? esti din arad?

da sunt din arad si l-am cumparat de la un service cu 100 RON este sh in stare f buna si a fost montat pe un golf diesel dar se potriveste perfect doar ca atinge putin racordul flexibil de la esapament si mi-e frica sa nu il topeasca mai ales ca azi am fost la reprezentanta VW Arad si mi-au spus ca motoarele pe benzina vin fara scut dar nu stiau de ce si ei nici nu monteaza daca nu au din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asa stiam si eu ca vin motoarele fara scut... nici eu nu am.. dar e ciudat. probabil baia de ulei si celalalte sunt pozitionate mai sus ca la motoarele diesel datorita spatiului mai mare :-??ms de info

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu rugamintea de a-mi spune daca este cineva care are un motor ca al meu si are montat scut de plastic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi intrebare: la ce pret l-ai luat si de unde?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!