Jump to content

Senzor ploaie/lumina la Octavia 2


rvacaru
 Share

Postare recomandată

Intr-o singura parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

am incercat sa scot comutatorul insa are firele f.f.f. scurte, nu reusesc sa-l scot afara :( e normal asa ?

abia ajung la mufa. cum se declipseaza ? intr-o singura parte sau in ambele ?

 

apasa pe clema, cum te uiti de sus....si tragi dupa ce ai apasat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea vad ce cauti la comutator, pana nu faci rost de cel cu pozitie AUTO si cablezi firul supliemntar in centrala electrica.

 

ai grija ca multi au resit sa strice comutatorul incercat sa il scoata de prea multe ori... sau chiar o singura daca. Daca nu sincronizezi bine apsatul cu invartitul, se rupe ceva in el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pur si simplu vreau in weekend cand ma italnesc cu fratele meu sa fac un switch de comutatoare (el are auto) si am cautat pe net cum se scoate. am facut o proba si ... surpriza. iese doar cat se vede in poza ! cu greu bag un deget pe langa comutator.

 

suspectez ca masina avea buton cu auto asta ptr ca desi are navigatie amundsen pare ca nu este cea originala. (nu raspunde la scanare VCDS). am vaga senzatie ca daca am sa pun un buton cu auto voi avea surpriza ca merge, ptr ca firul e acolo.

post-137044-0-87990100-1401344304_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

roteste butonul si o sa vina conectorul in sus - si o sa ai loc sa il declipsezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e obligatoriu sa fi avut buton cu pozitie auto. Din ce retin au fost ceva pachete de optionale doar cu senzor de ploaie, fara functie AUTO la lumini.

Si tot asa , din ce retin, ar da eroare pe centrala electrica daca nu ar fi switch-ul potrivit.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

total de acord cu tine adrei insa care ar fi motivul pentru care la mine pe masina  exista si senor de ploaie si de lumini (vezi poza cu cateva postari mai sus ) ?

nu ma costa nimc o proba. sambata montez un buton cu auto si va spun rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu exista separat doar senzor de ploaie :)

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Exact - senzorul este unul singur - ca masina ta il foloseste doar pentru stergatoare, asta tine de echiparea de fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut proba, am schimbat butonul cu unul care are auto si ... se aprinde faza scurta cand il pun pe auto, chiar daca afara e lumina.

eu unul nu inteleg cum functioneaza sistemul. ma asteptatm sa nu se intample nimic, chiar si pe intuneric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca mai trebuie facute ceva codari pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut proba, am schimbat butonul cu unul care are auto si ... se aprinde faza scurta cand il pun pe auto, chiar daca afara e lumina.

eu unul nu inteleg cum functioneaza sistemul. ma asteptatm sa nu se intample nimic, chiar si pe intuneric.

 

si eroare nu stocheaza, pe centrala electrica - legat de circuit intrerupt pe buton ? e posibil sa nu ai cablajul tras si de aceea sa-ti aprinda automat faza scurta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa este. dupa ce am schimbat butoanele a aparut o eroare pe centrala electrica. nu i-am dat importanta, gandindu-ma ca era firesc sa apara daca am umblat acolo. acum e stearsa.

mi se parea firesc ca pe auto sa nu se aprinda daca nu am cablajul facut pentru ca nu se inchide circuitul. are insa logica comportamentul si implicit lipsa cablajului daca senzorul de lumini ar merge dupa principiul "daca e lumina intrerup circuitul" nu dupa principiul "daca e intuneric activez circuitul."

 

nu am avut timp sa verific alte setari, am fost ocupat cu problema pentru care mi-am luat softul de diagnoza:

 

http://vwforum.ro/topic/41003-log-uri-interpretarea-lor-probleme-turbina-debitmetru-egr/page-338#entry2377648

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu vede butonul de lumini / circuit deschis - aprinde faza scurta - sa zicem ca e un sistem redundant  - de aici si eroarea...... ca vede circuitul deschis....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Producatorul a gandit asa:

daca nu vede pozitia de auto, si acolo nu e vb doar de un fir prin care sa verifica, considera ca e defect si centrala electrica aprinde luminile ca si cum ar fi noapte, sigur nu ai vrea ca pe auto, cu o defectiune in sistem sa nu aprinda farurile, la fel e gandit si pentru faza scurta, cu butonul scos(sa zicem defect) la punerea contactului se aprinde faza scurta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da - ideea este ca sigur ii lipseste conexiune - altfel daca era vb doar de o comanda, nu vedea circuitul intrerupt, nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi , eu am mai intalnit masini fara senzor de lumina si care sa aiba firele trase de la comutatorul de lumini, pana nu ne spune eroarea, si pana nu se uita in blocurilede masura sa stie daca centrala vede pozitiile corecte ale butonului, sau nu se uita in mufa sa vada ce fire sunt acolo, discutam de dragul artei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua ,imi puteti spune firul care trebuie dus de la blocul de lumini ,pe ce mufa si pin se conecteaza in centrala electrica? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pin 2 bloc lumini la pin 14 din mufa E cu 16 pini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

Am si eu o problema legata de lumini la O2. Daca am farurile deschise pe timp de zi, nu se mai vede niciun martor din bord. Nici cel de centura, nici cel de frana de mana, nici semnalizari, nici martorul pentru faza scurta, nimic. In schimb, daca e intuneric afara, totul e normal. 

Aveti vreo idee, cam care ar fi problema ? E foarte nasol sa mergi ziua, cu faza scurta, si sa stii ca in caz de vreo problema, nu vezi nimic in bord. Cu farurile stinse, totul e normal.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci daca ai farurile aprinse pe faza scurta, nu se mai aprind alti martori in bord? 

mai fa o verificare , ca nu prea e plauzibil. 

Ai masina de curand? poate e umblat prin ceasurile de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, daca am farurile aprinse pe timp de zi, ceilalti martori in bord se aprind la o intensitate foarte scazuta. Cu cat lumina exterioara e mai puternica, cu atat intensitatea martorilor e mai mica, pana la 0. Pe seara, cand lumina exterioara e mai slaba, se vad martorii, dar la o intensitate mica. Cand e intuneric se vad clar si frumos. Pe timp de noapte cu faruri aprinse, sau pe timp de zi cu faruri stinse totul e normal. Am masina de vreo jumatate de an, si de la inceput am sesizat problema. Am cautat pe toate forumurile gasite, am incercat si cu Vag-Com si nu am gasit absolut nimic. Ma gandesc ca o fi ceva legat de senzorul de lumini, sau de vreo setare pentru ceasurile de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cumva potentiometrul de reglare a luminilor din bord este dat la minim?

Este cel aflat intre volan si comutatorul de lumini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am atasat 2 poze cu bordul pe timp de zi, in una cu faza scurta aprinsa si in cealalta cu faza scurta stinsa. Aceeasi martori activi, centura si frana de mana, de fiecare data.In una din poze se vad martorii, in cealalta nu. Si mai e o poza pe timp de noapte. 

 

Potentiometrul e dat la maxim.

post-158841-0-80650400-1443548254_thumb.

post-158841-0-30704000-1443548255_thumb.

post-158841-0-79088600-1443548255_thumb.

Modificat de razvanzhr
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la tine e o problema in ceasuri.

Martorii din bord nu au legatura cu intensitatea reglata din potentiometru, nici cu senzor de lumina, nici cu faruri aprinse ,etc. Aia se aprind si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!