Jump to content

Senzor ploaie/lumina la Octavia 2


rvacaru
 Share

Postare recomandată

Am bifat ADL, CH si LH , rain/light sensor installed si rain closing.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de orice, sa luati aminte la tot ce zic colegii de pe forum, mai ales cei mai saritori. *Carora le multumesc mult*

Am reusit de am primit in posesie masina din service si m-am apucat de treaba. Ma asteptam sa ma chinuie mult insa nu a fost deloc asa. Bine,ca nu am terminat treaba este partea a 2-a.

Prima etapa a fost sa le zic celor de la Skoda de noul parbriz, urmand sa primesc replica "noi nu montam asa ceva" dupa care am primit un zambet subtil cand au auzit ca ma apuc singur de treaba. Putine sunt variantele la noi insa am gasit o lista cu tipurile si codurile de parbriz si am sa o las aici 

Quote

4GD - "Transparent" 
4GF - "Green" heat-shielding (basic equipment of almost all octaves I have seen) 
4GC - "Green" heat-shielding with a tint strip at the top 
4GY - Atermal 
4GK - Athermal with a tint strip at the top

8N4 - without a rain / light sensor
8N3 - with rain light sensor. This configuration also happens with cables of 130 and 92 mm length. ATTENTION - this also depends on the type of fastening of the mirror, they are not compatible with each other.

1Z0845011BA - obsolete, replaced by 1Z0845011BH 
1Z0845011BH - 4GD + 8N4 - clear glass without sensors 
1Z0845011BB - obsolete, replaced by 1Z0845011BJ 
1Z0845011BJ - 4GF + 8N4 - green glass without sensors (my current configuration) 
1Z0845011BC - obsolete, replaced by 1Z0845011BK 
1Z0845011BK - 4GF + 8N3 - green glass with sensors, cable length 130mm

1Z0845011BQ - obsolete, replaced by 1Z0845011CG 
1Z0845011CG - 4GF + 8N3 - green glass with sensors, cable length 92mm 
1Z0845011BD - obsolete, replaced with 1Z0845011BL 
1Z0845011BL - 4GC + 8N3 - green glass with a tinted strip at the top and sensors cable length is not known 
1Z0845011BE - starevshee, replaced by 1Z0845011BM
1Z0845011BM - 4GK + 8N4 - Athermal glass with a tinted strip at the top without sensors 
1Z0845011BT - 4GY + 8N4 - Athermal glass without sensors 
1Z0845011BF - Obsolete, replaced with 1Z0845011BN 
1Z0845011BN - 4GK + 8N3 - Athermal glass with a tinted strip above and sensors, cable length 
130mm 1Z0845011CA - obsolete, replaced by 1Z0845011CH 
1Z0845011CH - 4GK + 8N3 - athermal glass with a tinted strip above and sensors, cable length 92mm 
1Z0845011BG - obsolete, replaced by 1Z0845011BP 
1Z0845011BP - 4GC + 8N4 - green glass with a tinted strip at the top without sensors

Dupa ce m-am orientat putin si am auzit si preturile celor de la reprezentanta, am ales varianta cu BK in coada,caci era cea mai ieftina iar banda aceea de sus chiar nu reprezenta un + asa mare ca sa justifice banii (nu mi-au comunicat si diferenta de pret insa mi-au spus ca exista,asa ca am optat pentru BK). A fost ~1000 lei. Mi se crapasera cel vechi asa ca l-am schimbat pe casco, fiind nevoit sa platesc o diferenta de 400 lei. Totalul a fost undeva la 560 lei (oglinda heliomata-dezmembrari- 48 lei, senzor 40 lei, cablaj 70 lei) 700 lei daca luam in calcul faptul ca eu la inceputul anului am cumparat oglinda de golf, avand incredere in vanzatorul de pe olx care a spus ca merge sigur si pe O2.

A ramas sa astept (caci a stat si la vopsit). La putin timp dupa ce au comandat parbrizul,m-au sunat sa imi comunice ca nu o sa mearga oglinda pe care o luasem cu mult timp in urma. Ei mi-au recomandat la telefon 1z0 857 511 iar eu am ramas cu oglinda 1k0 857 511 care prinde praf degeaba in dulap. Este de golf si nu se potriveste,la fel cum a spus si un coleg mai inainte.

Am uploadat o poza cu un cablu care mi-a facut viata mai usoara, fiind intr-un fel sau altul gata facut.

UTB8MzBmXXPJXKJkSahVq6xyzFXaE.thumb.jpg.4ea624a6922a532184fd9af1117c64e0.jpg

Dupa ce am luat oglinda (prin aprilie,cred) am cumparat si senzorul de ploaie. 1K0 955 559 AH, senzor pe care l-am vazut la noi pe site-urile de vanzari cu 200-300 lei, "Made in Germany", l-am luat hotarat de la chinezi, cu 10 dolari.

Toate bune si frumoase, cand a venit vorba de apucat de treaba, am inspirat de 2 ori si totul era montat, cablul era tras si nu urmau decat legaturile sa fie facute.

1. Am asezat senzorul in suportul de pe parbriz

2. Am venit cu oglinda peste, pe sinele suportului.

23600757_1640816812615515_2134625826_o.thumb.jpg.a1cffa697b00544d461201cefb76e813.jpg

3. Am conectat senzorul si oglinda si am plecat spre centrala/panoul de sigurante pentru alimentare.

23574104_1640816819282181_2126768173_n.thumb.jpg.06acc0bcfb096dbfe5713ebd7f10025f.jpg

Am zis ca nu am terminat treaba, pentru ca nu mai am ce imi trebuie, caut inca un adaptor ca in poza (model chinezesc pentru conexiuni fara taieturi,etc...)

23600740_1640816799282183_1554884602_o.thumb.jpg.fa16dded89c2a761b0b7b221426cb415.jpg

De asemenea, nu am verificat daca am toate cablurile la blocul de lumini, ci l-am pus besmetic, fara sa ma uit. CH/LH nu merge,deci nu cred ca e tras (zic nu cred pentru ca e non-facelift, iar butonul e chinezesc). De unde pana unde vine firul acela?

Nu am conectat oglinda heliomata la centrala electrica (firul de dat inapoi). I-am dat doar + si - caci am nedumeriri. Cablajul asta cu de toate a venit cu un fir mai scurt, care ar trebui sa intre in plafoniera, doar ca pe octavia 2 nu este conector de plafoniera cum este cel albastru din poza de pe net.rls-wiring-2.jpg.c491489b75bc42f6d969fea17f5449cd.jpg

Modificat de 1991luk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! La mine s-a rezolvat problema. Functioneaza corect totul. Imi e si rusine sa spun cum s-a rezolvat :) . La sfatul unui amic am scos borna de la baterie pentru cateva ore si dupa ce am montat-o la loc a functionat totul ceas elvetian. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

salut , la mine s-a desprins suportul cu sina metallica care este lipit de parbriz. Care ar fi solutia oficiala de a lipi la loc piesa ?

Eu ma gandeam sa lipesc cu poxipol , dar eram curios cum vine din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat cu mai multe solutii de la bizon si ceva Italienesc...sunt varza

Vazand ca adezivul are culoare neagra m-am gandit ca este silicon de lipit parbrizul...surpriza,chiar asa este,am dat 45 lei pe un ditamai tubul de silicon ca sa folosesc 4 picaturi...dar asta este identic cu originalul,altceva nu a tinut pentru ca trebuie pus foarte gros adezivul iar cele dedicate sunt defapt pentru modele tip ventuza care se subantelege ca trebuie puse in strat foarte subtire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am rezolvat problema in zilele urmatoare cu Mamut Glue Hight Tack (se gaseste in mai  multe magazine - nu vreau sa fac reclama) . Am curatat zona cu lama de cutter si apoi alcool . Am pus pe cadrul metalic adezivul si apoi am tinut presat pe sticla 15 minute , dupa 24 de ore am montat oglinda si senzorul pe suportul metalic. Recomand solitia ,dupa 3 luni si cateva mii de km ,totul tine perfect si pare solid.

 

oglinda111.thumb.jpg.1635c93e8803026aa1917466d036cb97.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
by  GaBytZu88

Salut am si eu o problema cu senzorul d lumini cred ...îl pun p auto si chiar daca e lumina afara el se aprinde si nu mai merg nici funcțiile CH &LH...am fct o diagnoza si imi da asta 

 

7FCE1006-37E8-4049-889C-D95EF91FC638.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Eroarea zice ca ai problema la comutatorul de lumini. Pune altul de proba. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

by  GaBytZu88

Am pus si tot nu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau o codare aiurea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
21 hours ago, by GaBytZu88 said:

Am pus si tot nu merge

ok - ai pus. Dupa ce l-ai montat si ai aprins/stins luminile, eroarea a disparut...sau a ramas ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare tuturor.Pentru o skoda octavia 2 facelift se poate face trecerea la acest kit de oglinda heliomata/senzori ploaie?Ma tot bate gandul sa cumpar tot kit-ul aferent modificarii,numai ca nu stiu la cine sa apelez pentru montarea si efectiv conectarea tuturor cablurilor.Multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate face. Dacă vrei totul original, trebuie înlocuit și parbrizul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici este marea problema.Aveam in plan sa elimin acea pastiluta prezenta,sa curat zona si sa lipesc noul soclu pe parbriz cu acel silicon de parbriz.Este o incertitudine daca o sa iasa acest lucru.Pt conectare o sa apelez la tine.Numai ca ramane sa vad ce fac cu lipirea soclului.Daca implica si schimbarea parbrizului o sa ma simt nevoit sa renunt momentan.Multumesc pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar dacă o poți curata fără sa deteriorezi sticla. Dacă o sa iasă perfect, e ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge curatat pad-ul oglinzii. trebuie pus alt parbriz. si nu o sa gasesti adeziv ca cel de fabrica sa lipeasca suportul de senzor.

lasati prostiile ca nu e de joaca cu astea, spargi prabrizul, se desface oglinda in mers si tragi o sperietura ,etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Andrei pentru lamuriri.Nu vreau sa se ajunga la astfel de situatii in care sa risc desprinderea oglinzii sau mai stiu eu ce.Daca aceasta este singura solutie astept pana reusesc sa schimb si parbrizul.Multumesc tuturor pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vreau si eu sa montez senzor pe Octavia. Am cablajul gata facut, dar nu sunt sigur unde trebuie legat.

Am gasit pe aria de golf 5 schema atasata. Este valabila si la Octavia 2?

La plafoniera de la Octavia sunt doar 3 fire. Care ar fi corespondentul pinului 6 de la Golf 5 la Octavia?

Cred ca schema aceasta este valabila pentru FL, deci nu se potriveste la masina mea.

rain-diagram.png

Modificat de KimDiesel
completari
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU te legi la plafoniera la octavia.

Schema este intr-adevar pentru BCM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sa o citesc :)

Inteleg doar ca prima schema este pentru oglinda, la care plusul se leaga la siguranta 4 de 5 A. Dar restul firelor nu inteleg unde trebuie duse.

Stiu ca pin 2 bloc lumini se duce la pin 14 din mufa E cu 16 pini (daca nu am deja firul tras).

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus firul de lin.. Mov.. Care se leagă la bcm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu e bcm, e centrala electrica. M-ar ajuta mult sa stiu unde trebuie dus fiecare fir. Nu ma descurc cu schema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În T8a, pin 3, firul de lin. Alimentarea în panoul cu siguranțe, masa la caroserie 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!