Jump to content

Senzor ploaie/lumina la Octavia 2


rvacaru
 Share

Postare recomandată

Este interzis sa circuli seara/noaptea numai cu pozitiile aprinse. Cel putin in Germania. Dar ma gandesc ca si in Romania e la fel. Evident ca si proiectoarele, dar noi acum vorbeam de pozitii. S-a mai discutat undeva pe forum despre pozitii, dar nu mai stiu unde :)

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ioans cand iti aprinde farurile aiurea pe lumina oricum nu stii. Doar sa te uiti in bord la martorul de faza de intalnire care il aprinde concomitent. Uita-te pe ala mai ales dimineata cand pleci. Cand pleci dimineata cand e deja lumina desigur :lol: Daca pleci de 3 ori la rand fara sa ramana aprins o perioada esti un norocos fericit :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut eu ceva probe. Aproape pot baga mana in foc ca dimineata rateaza si aprinde aiurea doar cand e soare foarte puternic afara. Cand ziua se anunta cu adevarat minunata. De 3 zile dimineata e lumina dar nu soare si nu mi-a mai aprins nici macar o data!

Eu inca sustin ca le aprinde aiurea doar cand e soare foarte puternic :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mhai sincer senzorul ar putea fi derutat de soarele puternic mai ales in conditiile pe care le genereaza soarele in aceasta perioada ex explozii solare si intensitatea luminii si a razelor uv (dau si eu o explicatie acu nushu) asta ar fi una plauzibila avand in vedere cat de sensibil tre sa fie acel senzor si conditiile atm si solare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din punctu meu de vedere senzorul de ploaie e degeaba insa fiind la pachet cu efectul antiorbire al oglinzii retrovizoare nu ai ce sa faci si il cumperi ... light assistant e bun pentru coming / leaving home , in rest tunnel light , day light nu sunt cine stie ce . ideal e sa reprogramezi timpul pt coming/leaving home pt ca 30 sec daca nu ma insel cat e setat initial e cam multicel ... eu l-am pus la 7 cat e minim (parca)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi nu a facut nimik si nici ieri,farurile au stat stinse,Senzorul de ploaie nu si-a facut simtita prezenta inca,este activ si e setat pe minim.Poate am noroc si nu e din modelul ala care o ia razna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E din modelul ala care o ia razna Ioans E vorba de perioada de fabricatie presupun. Masina ta ca si a mea au venit cu modelul nou, teoretic mai bun dupa parerea unoara :) Oricum e destul de aleatorie treaba . La mine de ex a facut prima data la vreo 500km si face cam 1 data la 2-3 drumuri ceva mai lungi. Am observat ca in afara localitatii mi-a facut o singura data si atunci parca am avut senzatia ca la vreo 140 am strivit ceva de parbriz in zona lui si a dat o cursa :) In 5 saptamani de cand am masina sa zic ca a dat aiurea de vreo 5 ori....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare: pentru a se stinge farurile cand inchizi masina si le uiti aprinse, trebuie sa ai optionala de coming /leaving home? Am incercat aseara si nu am avut rabdare, iar daca am functia nu stiu dupa cat timp se sting farurile. Vreau sa stiu daca imi fac sau nu griji ca uit farurile aprinse.

Mentionez ca semnatura contine tot ce am comandat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ar trebui sa le inchida automat,dar nu stiu in cat timp face asta.Banuiesc ca scrie in manual.Dar nu prea ai cum sa le uiti aprinse pt ca ai avertizare sonora. :(

Modificat de ioans
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

manualul!!! fratilor. manualul. cu incredere ca nu musca :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

audi_fan am citit din manual si dupa cum am spus stiu ca asta e o functie daca ai optional pachetul "ligh assistant coming/leaving home". Eu credeam ca functia asta sa se stinga farurile la soferii uituci este si pe masinile fara optiunea de mai sus. M-a lamurit AndreiO2 pe PM. Thanks.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am inteles ce ai vrut sa spui. oricum, indiferent de optiune, in cel mai rau caz poti uita pozitiile aprinse, pentru ca masina oricum opreste automat farurile si proiectoarele cand opresti motorul. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o oglinda cu senzor de ploaie si efect antiorbire, la masina din semnatura, se poate adapta sau pune senzor de lumina? sau trebuie schimbata intregul reper/oglinda?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate instala si acel senzor dar trebuie schimbat comutatorul de lumini,probabil si senzorul din oglinda.Dar parca costurie o sa fie prea ridicate pentru o functie nu foarte importanta,dupa parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am vazut eu oglinda are un senzor pe "interior" (cum stai pe scaun si te uiti la ea), unul in "exterior" (care se vede de afara pe capacul oglinzii) si unul care vine exact pe parbriz. Cel din interior ma gandesc ca este pentru intunecarea oglinzii, cel lipit este pt parbriz/stergatoare dar cel din "exterior" pt ce sa fie? Si nu am functie auto la comutatoare...

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe scurt, ca s-a mai scris: senzorii de pe cele 2 fetze ale capacului oglinzii (nu cel de pe parbriz) masoara (doar cand e intuneric, zic eu) diferenta intre lumina din fata si cea din spate pentru a putea "intuneca" oglinda atunci cand e cazul.

Un exemplu de functionare: daca aprind plafoniera din dreapta asa mai pe inserat/noapte, imediat oglinda se intuneca, pentru ca lumina bate direct in senzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut azi circa 200km pe 5 feluri de ploaie. Senzorul a mers foarte bine, cand repede, cand incet, dupa cum era ploaia. Pot sa zic ca e foarte util si misto, atunci cand merge bine. Personal nu am rateuri decat rar, cand la 2-3 picaturi minuscule de apa el considera ca e necesar sa dea o limba. In rest merge bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai... eu am scris si mai demult. merge foarte bine in afara orasului pe toate tipurile de ploaie. in oras mai face figuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu iar mi-a aprins farurile dimineata si le-as stinc tot singur dupa un timp. Se pare ca asa vrea acum de fiecare data inainte mai "rata" cate o dimineata. Astazi in mod extrem de ciduat si neplacut am constat ca le-a oprit dupa vreo 20-25minute. Pana acum nu depasise 5-10 min maxim niciodata. Incepe sa se ramoleasca se pare :D. In curand probabil le va tine aprins tot timpul :lol:)))))))). Skoda are ingineri extrem de ingeniosi se pare...care dau viata masinilor :lol:))))))

Va imaginati dial;ogul din orice service Skoda din Romania :

"Domne mi se aprinde de nebun dimineata ope auto!"

"Tineti-l pe Auto asa sunt ei mai ciudata asa fac toti!Dar la ce va trebuie parca nu puteti actiona comutatorul cand vedeti ca e intuneric? "

"Pai eu am platit functia asta ca s-o folosesc pe Auto ca asta aduce in plus. Clar ca se poate aprinde lumina fara ea dar de ce o mai vand atunci ?!"

"Nu avem ce sa-i facem putem schimba senzorul dar o sa faca la fel probabil e chestie de SOFT"!" :D

Pare plauzibila mica discutie nu ? Erez tuturor celor care au asa senzor si sunt multumiti de el sa le traiasca si celor care comanda acum masini sa nu-si doresca :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca Auto ar fi fost "inventat" ca sa functioneze _perfect_ atunci fabricantul (Skoda, Mercedes, etc) ar fi scos de pe buton posibilitatea comutarii manuale pentru lumini, nu? :lol:

In curand o sa vedem de vanzare pe net "caut senzor Octavia destept si precis ofer diferenta plus senzor Octavia tampit si ramolit" :lol:

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Excelent, Rvacaru te bagi la un schimb ? :lol:)))))))) Sau ofer senzor care aprinde corect contra senzor care stinge corect ca 2 in 1 e rarisim :lol:)))))))))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vrea tu schimb. Nu il dau pentru nimic in lume...abia ce i-am invatat limba si am inceput sa comunicam... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La a mea, senzorii de lumina functioneaza bine. Cu toate acestea sunt nemultumit. Cand intru pe o strada cu copaci de ambele parti ale drumului si care fac umbra multa, se aprind farurile ca sa se stinga dupa mai putin de 1 min. cand am iesit din zona intunecata. Sau cand trec cu 30 - 40 km/h pe sub un pod f. lat se creaza conditiile pentru aprinderea farurilor.... si se aprind. Si se sting in cateva secunde dupa ce am trecut de pod. La viteze mari, nu are timp sa reactioneze. Problema este la Xenonane, care se duc mai usor cu nr. de aprinderi, in rest daca as fi avut Halogene mi-ar fi fost indiferent.

Fenomenul l-am vazut odata si la un Mercedes ce rula in fata mea.

Modificat de rvm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si nu ti se pare ca e ok ca se aprind in zonele intunecoase?? Sau vrei sa se aprinda numai dupa ce ai facut 1 km de tunel si e clar ca e tunel :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai asta este problema. Se aprinde in zonele intunecoase si scurte unde in mod normal nici un sofer nu ar aprinde lumina pentru 20 m de umbra profunda. Pentru a imbunatati aplicatia, ar fi nevoie si de alte informatiinu pe langa cele de la senzorul de lumina. Deocamndata, luminile se apring OK daca analizam strict pragul de declansare. Insa, in practica se pare ca nu este suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!