Jump to content

Jante Octavia 2


bogdan'
 Share

Postare recomandată

Confirm si eu pretul de 168 euro, TVA inclus.

Personal consider jantele Vega ca fiind mai elegante ca Lyra. Fiecare cu propriile gusturi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rvacaru

    15

  • ovidius

    13

  • gabriel

    9

  • smoothcoder

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

cele mai frumoase sunt sirius... :blink:

si cele pe 16 vin si cu dunlop sport. eu asa am primit. ce-i drept acum aproape 2 ani.

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fiu ironic, dar... daca Sirius erau cele mai frumoase, de ce le-a scos Skoda din lista de optiuni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer... ma bucur ca au fost scoase de pe lista de optiuni :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super ca este thread pentru jante. Hai sa le punem una langa alta, sa stie lumea despre ce vorbiti:

Capac Castle

post-74-1182450068_thumb.jpg

Capac Avantgarde

post-74-1182450096_thumb.jpg

Janta 15 Orion

post-74-1182450144_thumb.jpg

Janta 15 Helios

post-74-1182450151_thumb.jpg

Janta 16 Vega

post-74-1182450167_thumb.jpg

Janta 16 Lyra

post-74-1182450329_thumb.jpg

Janta 16 Sirius

post-74-1182450338_thumb.jpg

Janta 4x4 Apollon

post-74-1182450353_thumb.jpg

Janta 17 Pallas

post-74-1182450459_thumb.jpg

Janta 17 Pegasus

post-74-1182450471_thumb.jpg

Janta 18 Zenith (RS)

post-74-1182450530_thumb.jpg

Jante 17 Proteus (Scout)

post-74-1182450605_thumb.jpg

Janta 17 Sputnik

post-74-1182450710_thumb.jpg

Janta 16 Twister

post-74-1182450738_thumb.jpg

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-e imi plac ZENITH si PEGASUS pe 17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16' Sirius

17' Sputnick

18' Zenith (singura prezentata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat jantele de 15" cu cele de 16" la citeva zile de la lansarea comenzii - singura chestie e ca diferenta am platit-o integral, masina fiind luata in lesing. jantele Sirius au venit cu Bridgestone Turanza :P : In alta ordine de idei jantele de 16" vin cu anvelope mai late 205/55/16 dar cu talonul mai mic astfel incit diametrul rotii nu se modifica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am zis ca raman totusi pe 15" avand in vedere ca nu se modifica diametru efectiv al rotii, eu speram doar sa acopar din locul ala mare si gol intre roata si aripa, mai ales ca e cu pachet drumuri grele. mai bine 15" la drumurile noastre avand cauciucul mai mare amortizeaza mai bine, zic eu. mersi mult de sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi plac, in ordine, Pegasus si Sirius. Pacat ca au scos Sirius din lista de optiuni. Mai bine scoteau Orionul sau Vega, care mi se pare ca nu au pic de personalitate, sunt 6 brate drepte, fara nici un model............

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jante pe 17 + pachet de drumuri grele este o combinatie care nu se poate face din fabrica , au ei motivele lor. Ori incerci pe 16 si nu schimbi nimic la masina ori iei pe 17 si renunti fie la acele surplusuri de la arcuri si ramai doar cu scutul , fie, cea mai buna varianta, renunti la tot pachetul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as vrea sa mi le schimb pe cele de tabla... are cineva preturile (aprox...) ptr jante de aliaj originale ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar 2 posturi mai sus a pus Akebono un link catre Skoda Austria. Are si preturi si cred ca sunt la fel si in RO (cel putin informativ)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi interesante si cateva poze cu masinile posesorilor diverselor tipuri de jante, sa vedem cum vin in ansamblu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sirius 16 " cu 205/55 R16 V Bridgestone Turanza ER300.

Mi se par cele mai potrivite din cele de 16 ". Cineva a zis ca au facut bine ca le-au scos - de acord , deja sunt prea multe !

Iarna port roti de 15" cu cauciucuri Semperit 195/65 R 15 cumparate de la Skoda , cred ca jantele sunt AEZ , nimic spectaculos , cu sase spite , intotdeauna de-abia astept sa treaca iarna sa nu le mai vad .

post-12510-1182799281_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna "cele mai potrivite"?

Mie, de exemplu, nu imi plac jantele la care se vad suruburile :))

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se vad suruburile , pentru ca au capace la ele :( .

Imi plac jantele cu 7 spite , mi se pare numarul potrivit , alaturi de 5 , iar desenul ce lasa loc sa vezi discul / etrierul e de asemenea cel mai reusit .

Nu stiu la Vega daca nu cumva orice fraier cu o surubelnita/obiect ascutit te poate lasa fara capacele de la jante ?!

Oricum Vega sunt destul de stilate , in stilul " laid back " , clasa fina !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact la treaba cu surubelnita m-am gandit si eu cand am vazut capacele alea. Bineinteles ca zboara afara, chiar si cu o cheie, nu trebuie surubelnita :)

Nu pot decat sa sper ca exista ca si piesa de schimb la Skoda..in caz ca le "imprumut" cuiva fara sa vreau :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog mult, explicati-mi si mie cum e treaba cu acele suruburi, sunt cumva antifurt? Daca la Vega nu se vad, inseamna ca acestea (jantele) se pot fura usor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Vega exista cate un prezon "antifurt" pt fiecare roata. In trusa de scule primesti un bit special cu care il desfaci.

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e ,unul din cele 5 prezoane de la fiecare roata este cu un cap special , antifurt .Capacul de protectie de plastic pentru acesta este diferit usor fata de celelalte 4 .

Cum eu am avut o problema cu unul din prezoane - s-au tocit zimtii - am cumparat un nou set de prezoane , cu tot cu cheie , ocazie cu care am aflat ca aceste chei ( respectiv prezoane ) au amprente diferite ( sunt diferite modele sub acelasi cod de piesa ) .

Modificat de virgilius23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!