Jump to content

Jante Octavia 2


bogdan'
 Share

Postare recomandată

Mie nu imi place cum arata. Jantele 17" 18" etc, cer o suspensie sport, nu una inaltata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rvacaru

    15

  • ovidius

    13

  • gabriel

    9

  • smoothcoder

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca pui inaltatoare pe fata, pt a mai mari garda la sol, trebuie dusa masina la service pt reglaj directie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa imi zica cineva care este diametrul gaurii cat si diametrul capacului (fata) din centru la jantele de aliaj de la skoda ?Se pare ca toate modelele au aceeasi marime, cel putin asa a zis dealerul ca are numai un singur tip de capac in catalog...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa masor eu capacele de Vega, imediat ce sta ploaia care ploua de ieri :offtopic: :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine daca poti sa dai capacul jos de la janta Vega si sa masori si diametrul gaurii jantei

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa voi face. Dau capac jos si masor gaura ramasa (diametru/adancime). Daca vrei iti fac si o poza 'din spate' cu capacul Vega sa vezi ce prindere are.

Insa am o alta idee. Jantele tale banuiesc ca au capace, dar sunt cu alta sigla. Nu poti sa lipesti peste sigla aia un kleber cu sigla Skoda? Oare tine in timp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu cred ca tine ... ca sunt "bombate" capacele cu audi plus ca au si cercurile iesite in relief, deci cred ca nu va tine sigla lipta :) Vezi daca poti masura gaura din centru te rog..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidius tu cauti jante de skoda le dau eu pe ale mele sirius daca te intereseaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am masurat din exterior diametrul gaurii : 157mm. Atat are diametru exterior capacul Vega (si implicit gaura din janta). Destul de mare as zice.

Din pacate NU am reusit sa scot fara nici o scula capacul de pe janta Vega :beerchug: Am incercat cu cheia de la masina, da nu iese. N-am tras prea tare sa nu zgariu janta, tre sa incerc pe zi cu surubelnita si rabdare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai janta jos si se scoate prin spate daca apesi pe el :beerchug:

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@gabriel, la vega se scot prin fata :) Masoara tu te rog la sirius? le ai date jos deja ? ;))

@rvacaru: 157 este diametrul la exterior si este asa mare pentru ca acopera si prezoanele la vega. La intersior sigur nu este asa mare!

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai normal ca acopera si prezoanele :) Doar de aia l-au pus. Tu nu asta ai vrut sa masor? Diametru gaurii din janta pe care o acopera capacul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai normal ca acopera si prezoanele :) Doar de aia l-au pus. Tu nu asta ai vrut sa masor? Diametru gaurii din janta pe care o acopera capacul?

Da, asta vreau..diametrul gaurii din centrul jantei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ma ajuta cineva care lucreaza la dealer sa masoare la janta de aliaj diametrul gaurii din centru sau capacul ... :lol:

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Diametrul gaurii din centru e de 57mm... daca iei jante aftermarket, se monteaza niste inele de adaptare - de obicei din plastic a.i. sa se ajunga la fi=57mm.

Asta cautai?

Modificat de Pisicutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si inele de adaptare unde pot gasi ? Eu am jante de audi dar capacele de skoda nu se potrivesc... sunt mai mici cu 2-3 mm la sistemul de prindere .. probabil janta de skoda are un "umar" in interior ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cam cat ar costa un set de jante noi de 15, cred ca doar Helios exista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Jante pe 16, dar de Audi.... cu modificarile de rigoare :offtopic: Seamana putin cu Lyra numai ca au 7 spite

post-9995-1203334243_thumb.jpg

post-9995-1203334254_thumb.jpg

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai lipit cumva abtibilduri metalice cu skoda peste capace...

ca la vw sigla este bombata... la audi e drept capacelul?

mersi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, am cumparat capacele originale de skoda si am facut un inel de adaptare de alama (intr-un santier la un strungar profi) pentru reducerea diameterului gaurii din mijloc a jantei (era cu 2 mm mai mare). Abtibildurile metalice aftermarket nu sunt reusite... nu se compara cu capacelele originale, de asta am si facut adaptarea.

Daca te uiti atent o sa vezi un inel auriu in jurul capacelului. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte tare frate! :))

Cate pretzizie!

Bravo!, eu cred ca vopsesc in negru capacele la jantele mele de gti pe care le am pt octavia...

Ca oricum toata lumea stie ca sunt de gti...

Oricum, felicitari!

Modificat de CostinM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

As vrea sa imi iau un set de jante de tabla ,pentru a pune cauciucurile de iarna, dar nu am gasit cu et 47 cum am scris pe roata de rezerva ,ci cu et 38,merge sa le pun pe astea, sau diferenta e prea mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca te referi la jante de 15 inchi cu 6 latime. Da, merg. Asa am eu jantele de iarna (sunt cele mai uzuale, banuiesc ca de pe Passat). Cand ET e mai mic, cauciucul e mai iesit in exterior. Asa ca nu risti sa loveasca discul sau amortizorul, dar risti sa lovesti carenajul rotii.

De mentionat ca nu am mers cu masina incarcata la max, asa ca nu stiu daca freaca in ext in conditii extreme, dar in 3 luni de iarna, cu 2 pers in masina si ceva bagaje din cand in cand, nu am avut probleme.

Daca le cumperi second, ai grija la ele, sfatul meu e sa mergi la o vulcanizare buna sa le puna pe masina si sa verifice bataia radiala si axiala a jantei. Eu am luat 6 jante si am ales 4 din ele... tot am iesit muuuult mai ieftin decat noi. Daca iei noi, ia 15/ET45-47 sau 16. La 16, anvelopa e mult mai scumpa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa imi iau un set de jante de tabla ,pentru a pune cauciucurile de iarna, dar nu am gasit cu et 47 cum am scris pe roata de rezerva ,ci cu et 38,merge sa le pun pe astea, sau diferenta e prea mare?

Din nefericire,nu s-au potrivit la gauri,la jantele mele originale distanta intre gauri era mai mare,cica se potrivesc la Golf,nu merg la Octavia 2.

Unde gasesc insemnat un cod,specificatie,privind distanta dintre gauri,e vorba de 6j*15,h2,et 47?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut ....daca stiti pe cineva ....in pret f bun ......scuze ca m-am bagat !!!

Modificat de X-Ecutor
te rog posteaza in aria de vanzari cumparari
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!