Jump to content

Jante Octavia 2


bogdan'
 Share

Postare recomandată

Din nefericire,nu s-au potrivit la gauri,la jantele mele originale distanta intre gauri era mai mare,cica se potrivesc la Golf,nu merg la Octavia 2.

Unde gasesc insemnat un cod,specificatie,privind distanta dintre gauri,e vorba de 6j*15,h2,et 47?

5x112 daca e vb de o2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rvacaru

    15

  • ovidius

    13

  • gabriel

    9

  • smoothcoder

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am gasit la cineva anvelope de iarna foarte convenabile (defapt renunta la ele pt. ceva mult mai late, nu au decat o iarna ) ... de 205/60 R15, ce jante trebuie sa cumpar (difera distanta dintre prezoanela janta lor), de tabla evident, ce dimensiuni mai exact si daca merg la O2 acest tip de anvelope dpv. tehnic ? Cel putin eu cred ca per total diametru rotii este mai mic decat la 195/65R15 . Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E la fel diametrul merg fara probleme , jante de tabla iti trebuie cu distanta care tot se spune mai nou peste tot 5x112

Cauta totusi la vanzari daca nu le vrei noi si sigur gasesti ceva la colegii de pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un site ceh cu dimensiunile jantelor de Octavia si greutatea la fiecare model in parte !!! :)

Jante Octavia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jante pegasus de 17" ..cam asa cad pe masina mea dar cu sasiu sport

as vrea sa le schimb cu acestea borbet tot de 17...poate ma ajutati cu o parere...multumesc

post-15779-1222105651_thumb.jpg

post-15779-1222105771_thumb.jpg

post-15779-1222105867_thumb.jpg

post-15779-1222105876_thumb.jpg

post-15779-1222105896_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima poza - mai simpla, si cu spitele mai rare, se vad discurile de frana. Parerea mea

Nu am gasit nicaieri, deci ce dimensiuni trebuie sa aiba jantele de 15 de octavia 2? Ce stiu pana acuma, ET 47, 6 J (sau altul?), prezoanele sunt 5x112 mm diametru. Nu stiu diametrul gaurii centru, cea care intra pe ax. Si daca mai sunt alte dimensiuni ce trebuie luate in calcul la alegerea jantei respective.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveam o poza cu jante OZ racing pe o octavia 2 neagra , jante albe a cele din poza.

Nu faci nici o afacere sa pui borbetul , poate doar de design in schimb se schimba totul cu jantele oz , sunt printre cele mai bune jante de pe piata dar cred ca sunt in jur de 4000 de ron setul(cred ca si cele mai usoare au in jur de 7 kg una de 17 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am remarcat faptul ca jantele care le-am aratat au 4 prizoane..fata de 5 cat am eu la skoda? deci imi iau gandu de la ele nu?:icon_thumright:) nu merg puse?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat, de exemplu OZ-urile se pot comanda si cu prindere de 5x112.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu uita-te dupa model ca jantele se gasesc cam toate cu prindere si ET de care iti trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata am gasit jantele ideale o sa pice la tzanc... ce ziceti?.... as vrea totusi sa vopsesc si etrierele de pe disc rosii..cam cat ar costa stie cineva? caut sa fie ceva in genul

post-15779-1222361852_thumb.jpg

post-15779-1222362056_thumb.jpg

Modificat de cmghostbuster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Modelul Pegasus 17" pe pe Octavia 2 ce ET are? S-ar potrivi pe Golf V ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimeni nu stie?:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru jantele Pegasus ET-ul este 54.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata am gasit jantele ideale o sa pice la tzanc... ce ziceti?.... as vrea totusi sa vopsesc si etrierele de pe disc rosii..cam cat ar costa stie cineva? caut sa fie ceva in genul

Frumos modelul din prima poza.

Etrierele poti sa le vopsesti singur, este un topic deschis in sectiunea "tuning si alte modificari".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Am schimbat Orion de 15" cu Pegasus de 17"

Diferenta la drum e ceva stabilitate in plus in curbe si faptul ca volanul raspunde mai rapid la comenzi.

Aspectul e altul complet :icon_thumright:

Hata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Acum o saptamana mi-am comandat si eu BBS CM. Cam intr-o saptamana cel tarziu imi vin. Anvelope mi-am luat Michelin Pilot Sport . Ce parere aveti? o sa revin cu o poza dupa ce le pun pe masina.

post-45741-1241653976_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutari!

O intrebare scurta si la obiect: gasesc undeva capacele si mansoane protectie ventil (manson metalic care imbraca ventilul) pentru jante Helios? Defapt nu cred ca e important pentru ce tip de janta. Mi le-au furat pe cele originale, am pus altele de aluminiu de 10 lei, mi le-au furat si pe alea. O sa pun acum niste capacele maneliste sa ii atraga pe gusteri si, dupa ce le rup mainile si picioarele, vreau sa le pun pe cele originale....sau poate schimb jantele cu totul.

Si daca tot suntem la capitolul asta....poate stiti de unde pot sa iau si capacele de prezoane? Am ceva azi cu capacelele.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Vreau sa pun rotile cu care mi-a venit passatul din fabrica (15" tabla, 6J, Et 37, 195/65/15) pe Octavia iarna asta.

Ideea e ca stiu ca la totul se potriveste mai putin ET37. Din ce-am inteles Octy2 are ET45 standard. Credeti c-ar fi vreo problema?

Diferenta mi se pare nesemnificativa si la passat arata foarte "bagate inauntru" deci nu cred sa fie chiar asa mare diferenta incat sa loveasca prin carenaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am nevoie de un sfat.

Masina (1,6 mpi) am luat-o cu jante de tabla pe 15.Am gasit niste jante de aliaj pe 17 de Oct RS.

Mentionez ca nu am PDG.

Prima intrebare ar fi daca se potrivesc cele de 17 de RS .

A doua ar fi daca merita si cum se modifica comportamentul masinii, exista riscul sa atinga etc...

Ce anvelope se pot pune si care ar fi cele indicate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Jantele de RS pe 17 sigur se potrivesc si nu cred ca vor atinge. Comportamentul masinii sigur se va schimba in bine, mai ales ca vei trece de la o latime a anvelopei de 195 la 225, cat au cele de RS.

Eu zic ca atata timp cat ti le permiti GO FOR IT!

P.s. Ca anvelope merg 225/45/17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Jantele de RS pe 17 sigur se potrivesc si nu cred ca vor atinge. Comportamentul masinii sigur se va schimba in bine, mai ales ca vei trece de la o latime a anvelopei de 195 la 225, cat au cele de RS.

Eu zic ca atata timp cat ti le permiti GO FOR IT!

P.s. Ca anvelope merg 225/45/17.

Am mai sapat un pic si vad ca spre ex. la optionale , cand comanzi O2, cele pe 17 se pot pune doar cu sasiu sport (adica ce inseamna asta ? cele care nu au PDG ?).Sau e vorba de altceva ?La cele cu PDG optiunea pe 17 nu e disponbila.

A mea e vers. Ambiente fara PDG dar nu inteleg ce e cu sasiul asta sport.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jante de 17 se pun cu suspensie sport adica masina putin mai coborata, iar cel care isi comanda PDG nu cred ca il intereseaza jantele de 17,cauta confort.Oricum masina cu jante de 17 va deveni mai rigida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jante de 17 se pun cu suspensie sport adica masina putin mai coborata, iar cel care isi comanda PDG nu cred ca il intereseaza jantele de 17,cauta confort.Oricum masina cu jante de 17 va deveni mai rigida.

Ok deci pana la urma merg puse la mine ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand daca pui 17 pe o suspensie normala nu mai ai ''confort'' s fim seriosi ca sunt o gramada care au combinatia asta si nu se plang, diferenta de suspensie normala si sport la inaltime este de aprox 1 cm deci nu e vorba de cine stie ce coborare.

PS: era nevoie de un topic nou ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!