Jump to content

Jante Octavia 2


bogdan'
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor ! Am comandat acum cateva zile o octavia 2 cu jante de 17 toli, dar nu stiu cum arata (pallas si pegasus). Inca pot sa schimb comada daca vreau. Acum va rog daca aveti cateva poze cu modelele si care crede-ti ca ar veni mai bine pe masina (culoare negru magic, fara pachet de drumuri grele)

Modificat de bogdan'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 155
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rvacaru

    15

  • ovidius

    13

  • gabriel

    9

  • smoothcoder

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

pallas (nu sunt absolut sigur, dar am impresia ca astea sunt)

autecpsilbergrwj1.jpg

pegasus

pegasusfelgesx7.jpg

personal aleg varianta 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei ca masina sa arate bine nu-ti lua jante OEM, sunt inguste si au ET f mic (cifra mare) => din spate va arata tot cu rotile bagate mult inauntru.

Daca vrei sa functioneze in parametri atunci ... OEM.

La O2 ca sa arate bine trebuie niste jante mai late si ET mai mare (cifra mica) ... ceva in genul 8J 17" ET35-40. OEM sunt 7J ET54.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pegasuszc3.jpg

pegasus

pallasfp2.jpg

pallas

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca tot e deschis acest topic sa nu mai fac altul pun si eu o intrebare.

Daca pun jante de 18'' pe octavia 2 ce mai trebuie schimbat la masina .Este diferenta intre masina care vine cu jante de 15 si cu jante de 17 la configuratia fuzetelor sau eu stiu la bielete altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. 16" LYRA, are cineva vreo idee cum arata, poze ceva?

Mersi frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut all.

Sunt fericitul posesor al masinii din semnatura de aprox 1 luna :lol: Sunt f multumit de masina din toate punctele de vedere, mai putin pachetul de drumuri grele. Desi de multe ori am impresia ca e binevenit, totusi, la curbe mai stranse (viteza 60-70, curbe de oras), masina e instabila, mai ales in panta (nu rampa :lol: ). Mi se pare ca suspensiile au taria ff diferita in functie de forta care apasa asupra lor, adica: cand iau curba, se lasa masina in jos catre coltul din fata, si cand ies din curba, masina se redreseaza f brusc (chiar daca ies mai larg, fara a brusca volanu) si apare o senzatie de barca, cu si fara ESP activat.

Am jante de otel (ieftin), de 15", cu capace de plastic (ieftin) :). Planuiesc sa-mi iau niste jante mai mari, dar as fi curios daca a incercat cineva pachet de drumuri grele cu jante mai mari, de ex de 17 (ma gandesc ca poate de 17 nu va fi posibil, din cauza suspensiilor de drumuri grele, dar daca este, va corecta intr-o masura oarecare stabilitatea).

(daca s-a mai discutat, imi cer scuze, eu nu am gasit).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e o combinatie proasta.... Pachetul de drumuri grele o inalta foarte multe, daca vei pune jante mari nu vei rezolva nimic decat un aspect naspa al masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...corect! si eu sunt de parere ca nu rezolvi mare lucru! in plus te mai costa si ceva bani schimbatul de jante si cauciucuri si aspectul estetic...nu va fi asa deosebit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce sa dai bani pe ceva care nu va schimba cu nimic comportamentul masinii. Ba mai mult. iti inrautateste look-ul ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate renunta la pachetul de drumuri grele? Eventual il "schimbi" cu cineva care nu are si isi doreste :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi cu jante mai late(ex. 215), de max 17" o sa ai o aderenta mai buna si o sa arate si mai bine(dar nu cu cele de aliaj originale).

De balanganit nu o sa scapi decat daca schimbi arcuri si amortizoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina sigur va fi mai stabila cu jante de 17"... dar nu stiu cum va arata daca e prea inaltata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, e cam mult 17 daca ma gandesc putin. Totusi de 16 am obs ca se dau chiar din fabrica deci cred ca e ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si jante de 17" (vezi Pegasus) se dau din fabrica dar nu in combinatie cu drumuri grele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe 16 in combinatie cu drumuri grele si nu pot sa zic ca are probleme de stabilitate. Am incercat-o la toate vitezele, tinuta mult timp la 180 chiar si pe autostrada virajata. Vezi sa nu fie ceva in neregula cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Idem 16" + Pache drumuri grele, chiar sunt f. surprins de comportarea f. buna in curbe, mi se pare ca se lasa f. putin masina, iar stabilitatea la drum e f. OK parerea mea. Poate n-am condus eu prea multe tipuri de masini si nu cunosc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Salutare tuturor ! Am comandat acum cateva zile o octavia 2 cu jante de 17 toli, dar nu stiu cum arata (pallas si pegasus). Inca pot sa schimb comada daca vreau. Acum va rog daca aveti cateva poze cu modelele si care crede-ti ca ar veni mai bine pe masina (culoare negru magic, fara pachet de drumuri grele)

le vinzi sau schimb cu dif???mie o sa mi vina cu jante 16 lyra

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian mogos

salutare!!astept si eu cu nerabdare sa vina masina si am luat-o tot cu jante LYRA de 16"....are cineva poze ....ca mi-a aratat delerul cate ceva atunci dar nu mai retin......pls!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian mogos
aici gasesti toate modelele

ms!!!........dar Lyra tot nu sunt :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, ideea e ca voi aveti jante de aliaj de 16, eu am de otel de 15 :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Mi-am comandat Octavia 2 Elegance dar dupa ce am dat comanda si tot mi-a picat fisa ca sunt totusi cam mici poate cele de 15" ce vin standard pe Elegance. Stie cineva cam care ar fi costurile pentru un set de 4 jante de 16" originale skoda? se poate oare discuta la dealer ca sa dau cele de 15" si sa dau ceva diferenta pentru cele de 16"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand cred ca poti sa-ti modifici comanda cu cateva saptamani inainte de construirea masinii. Nu cred ca e mare scofala sa iti schimbe jeantele de 15 cu cele de 16.

Diferenta este de 168Euro cu TVA. Avantajele sunt doua dupa parerea mea:

1) Pe 16 vin echipate cu anvelope Bridgestone, Michelin, Continental spre deosebire de 15 unde vin cu "Matador" (deci ai avantaj 5 pneuri -cu rezerva- de calitate)

2) Daca ai pus si pachet drumuri grele arata mai bine pe 16 pentru ca se creaza senzatia ca se acopera mai bine spatiile ce apar la pachetul drumuri grele prin inaltarea caroseriei cu 2.0-2.5 cm

Daca te hotarasti sa iei de 16 momentan au disponibil Lyra si Vega. Arata mai bine Lyra... parerea mea.

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult. tocmai de aia ziceam de cele de 15" ca am vazut pe strada si imi pare prea mare golu la roti, da nu imi inchipuiam ca sunt chiar de 15", sunt mici. am sa vorbesc sa modific comanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!