Jump to content

Seat Cordoba


thunder
 Share

Postare recomandată

se poate pune capac la motor pe cordoba 1.9tdi 100cp? masina vine standar fara nu inteleg de ce ... cred ca s-ar diminua zgomotul daca ar avea capac :Driver: Stiti ceva de lucrul acesta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 307
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    33

  • s_sorin

    27

  • Cornel.B

    15

  • X-Ecutor

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din cate stiu eu se poate comanda la dealer. Nu stiu codul sau cat costa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dumi_dude

Urmatoarele 2 linkuri sper sa-ti raspunda la intrebare:aici ai si codul de produs(postul #202) ca sa ti-l comanzi iar aici DIY-ul cu montatul capacului.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema.am un seat cordoba din 2002 1,4 mpi 74cp ci 67000km la bord.Sunt curios daca exista vreun tester care sa imi spuna toate problemele masinii inclusiv daca kilometrajul e dat inapoi si ce probleme are masina...?

Apoi mai am o intrebare...unde pot sa spal si eu motorul....la un service sau un centru autorizat deoarece este foarte murdar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Poti merge la un service care dispune de o interfata vag-com si softul aferent, pentru diagnoza.

Motorul il poti spala la orice spalatorie care are apa calda la instalatia de presiune si aer comprimat sa sufli apa de pe motor.

Trebuie sa ii spui celui de acolo ca dupa ce a dat cu spuma activa si vrea sa clateasca sa nu insiste pe baterie alternator si faruri, am vazut ca astia spala orice sub capota, numai motorul nu.

Dupa ce termina sa il pui sa sufle cu aer comprimat alternatorul, sigurantele de la baterie si tot ce este cablu si conector sub capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

legat de problema cu capacul la motor am citit linkurile de la sus .. dar mai am o intrebare :)

capacul motor de pe skoda octavia nu se potriveste la seat motorizarea 1.9tdi 100 cp ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Merita tuning exterior un cordoba !?

Voi ce ziceti .. ?

post-28436-1228223461_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut am vazut ca cei pentru ibiza vorbesc despre chestia.

Ce marime de jante ar merge maxim pe cordoba din 2005 si ca latime si diametru. Si care stie care e distanta dintre prezoane si grosimea prezoanelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut . Am o Cordoba 1.4 75cp din 2004. Intrebarea mea este daca este posibil sa aprind proiectoarele de ceata fara sa se aprinda si stopul de ceata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proiectoarele de ceata se aprind daca tragi o singura data de manerul blocului de lumini, doar cu pozitia sau faza scurta aprinsa. Daca tragi de 2 ori de maner ti se va aprinde stopul de ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe pozitie nu merge sa trag de el, iar pe faza scurta n-are de cat o singura pozitie oricat as incerca eu si se aprind amandoua ..:icon_thumright:

L.E: e posibil ca acel comutator sa fie defect?..daca tin pe faza scurta putin tras de el se aprind proiectoarele dar daca-i dau drumul se duce inauntru si ramane doar faza scurta

Modificat de xcs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

stie cineva unde se pot gasi sau comanda tipul acesta de faruri cu lupa? :ceuameni:

post-30125-1232817168_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare. Am o Cordoba din 2005 pe benzina cu motor de 1.4, 75cp. ma intereseaza daca stiti cam cat costa revizia de 60.000km si daca TREBUIE schimbata si distributia.

Multumesc anticipat.

Gabi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Eu am facut revizia de 45.000 la Compexit-Topcar. Am iesit la 700 de roni. Cea de 60.000 s-ar putea sa fie mai mult un pic pt ca se schimba din cate stiu eu si filtrul de benzina si eventual placutele de frana. Nu trebuie schimbata distributia :) Daca iti cumperi tu piesele si gasesti pe cineva sa le schimbe ai iesi cam cu 100 - 150 de lei mai ieftin... Acuma depinde daca crezi ca merita sau nu economia asta. Eu am fost multumit de cum s-au miscat oamenii de acolo.

Modificat de adilabv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!

Explicati-mi si mie va rog mai exact cum se scoate grila. Mi-a cazut S-ul din fata si nu vreau sa rup grila tragand tare.

Inca 2 intrebari:

S-ul (sigla) e sustinut in ceva ?

Cum se pune la loc grila ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut soferi de Cordoba.

Am o intrebare. Ce prindere a jantelor are un Seat Cordoba Vario din 2001? 4x100 ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Da, 4x100.

51914102.th.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult . :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va rog, daca poate cineva sa-mi spuna , sau sa masore diametrul butucului pe janta la un Seat Cordoba modelul pana in 2002, cu 4x100 . Mi-ati fi de mare ajutor.

post-26780-1244978137_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Am o Corboda din 2005 cu 58k km la bord si trebuie sa'i fac revizia de 60k. Imi poate spune cineva daca la aceasta revizie trebuie sa'i schimb si kitul de distributie?

In general cat ar trebui sa ma coste revizia de 60k cu kit sau fara?

Multumesc mult.

Toata stima,

gabi

Salut. Am o Corboda din 2005 cu 58k km la bord si trebuie sa'i fac revizia de 60k. Imi poate spune cineva daca la aceasta revizie trebuie sa'i schimb si kitul de distributie?

In general cat ar trebui sa ma coste revizia de 60k cu kit sau fara?

Multumesc mult.

Toata stima,

gabi

scuze. am vazut ca am mai pus o data intrebarea si deja mi s'a dat raspunsul.

Sa'mi spuneti va rog cam cat costa un kit de distributie pentru o masina ca a mea.

Multumesc.

Gabi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-ai precizat codul de motor, insa presupunand ca ai acelasi cod de motor ca si mine, adica BKY, kitul de distrubutie, care include cureaua de distributie, cureaua de accesorii si 2 role, costa minim 600 RON fara pompa de apa. Preturile nu sunt de la service autorizat, ci de la distribuitorii de piese auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Azi mia aparut un mesaj in zona kilometrajului partial mai precis o cheie si INSPT,poate cineva sa-mi spuna ce inseamna acest mesaj

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Azi mia aparut un mesaj in zona kilometrajului partial mai precis o cheie si INSPT,poate cineva sa-mi spuna ce inseamna acest mesaj

Multumesc

Salut. Mesajul ala inseamna ca in curand trebuie sa te duci la service pentru a face revizia (schimb de ulei, de filtre - in fucntie de ce kilometraj ai). cati km ai la bord.

Numai bine.

Gabi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai fi citit in manual, ai fi aflat ca e vorba de indicatorul de revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingrijireauto.ro
Va rog, daca poate cineva sa-mi spuna , sau sa masore diametrul butucului pe janta la un Seat Cordoba modelul pana in 2002, cu 4x100 . Mi-ati fi de mare ajutor.

te mai intereseaza? sa mai masor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!