Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Eu am pus pe 1.6 TDI CAYC pe Jetta, distributie OE VW + Pompa Pitsburg si parca e mai silentioasa si linistita la relanti :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La cat se schimba distributia golf 7 ,1.6 tdi 105 hp 2014 ? Am 143k km momentan ,am vazut pe aici 210k km 180k ...aunt putin nelamurit ,de ani se tine cont ? A mea ar face 5 ani in septembrie sa ma grabesc sa o schimb sau mai merge un an doi ? Se schimba si rolele si intinzatorul pe langa pompa de apa si curea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 210k se schimba tot kit-ul, role, pompa apa, curea, curea accesorii. Mergi linistit pana la termen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jary, distributia se schimba la KM nu la varsta ( ani ). Schimb-o la 210.000 km cum spune producatorul si nu te lua dupa legendele urbane din service-urile de cartier. NU conteaza varsta, doar km conteaza ! :) Deci nu e timpul sa o schimbi, mai ai destul de mers, mai exact 67.000 km.

Modificat de Audifan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 2.0 BiTDI ( CUAA ) la cat se schimba distributia? Am mai frunzarit forumul si unii specificau 120k km... e corect? e si vreo limita de timp? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SKA, frunzareste cartea service a masinii. Acolo vei gasi informatia corecta. Multe dintre informatiile de pe forumuri sunt eronate. Exista indivizi care recomanda inlocuirea distributiei la 60.000 km sau 4 ani ca la Logan. Banuiesc ca nici la tine nu exista limita de timp , doar de km, insa nu stiu sa iti spun limita exacta de km. Banuiesc tot 210.000 km dar cel mai bine consulta cum ti-am spus manualul service al masinii sau daca nu ai intreaba la reprezentanta :)

Modificat de Audifan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 16 ore, Audifan a scris:

Jary, distributia se schimba la KM nu la varsta ( ani ). Schimb-o la 210.000 km cum spune producatorul si nu te lua dupa legendele urbane din service-urile de cartier. NU conteaza varsta, doar km conteaza ! :) Deci nu e timpul sa o schimbi, mai ai destul de mers, mai exact 67.000 km.

Pai asa am facut si m-am luat dupa unu altul ,ba mai rau am luat pompa de apa de unu singur acum o saptamana si la service nu mai vor sa imi dea garantie cu piesa mea ..fuckkk asa e cand nu cunosti ,o sa o mai tin atunci. Ma speriasem ca am 5 ani deja la masina ,ms pt raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Audifan said:

SKA, frunzareste cartea service a masinii.

de multi ani nu mai apar aceste info in cartea de service, de aici si intrebarea cea mai comuna de pe forum, "la cat se schimba distributia?"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detinator, ia uita-te mai bine in cartea service si vei gasi toate informatiile necesare legate de distributie ! In orice an , la orice model din grupul VAG !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/3/2019 at 11:18 AM, Audifan said:

nu exista limita de timp , doar de km

de ar fi asa simplu

cureaua aia are in compozitie cauciuc ce se va deteriora chiar si daca sta pe raft - si anvelopa are o limita de viata, chiar daca sta pe roata de rezerva

cealalta problema e elicea la pompa de apa - e din plastic si cu timpul se va desprinde de axul ce-o antreneaza; daca nu moare rulmentul intre timp

Modificat de zme-ul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucul din cureaua de distribuție la acest timp poate să nu fie luat în calcul. Au trecut vremurile când era majoritar. Acum sunt rețete mult mai bine puse la punct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zme-ul: momentan spre exemplu HEPU si Graf nu mai au pletii din plastic ci fonta, deci nici pompele nu mai sunt cum erau inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, nicusan said:

Cauciucul din cureaua de distribuție la acest timp poate să nu fie luat în calcul. Au trecut vremurile când era majoritar. Acum sunt rețete mult mai bine puse la punct.

da, si acum plezneste direct, nu se mai observa crapaturile de uzura ca inainte - motoarele sunt cu interferenta, nush ce e mai ieftin o disctibutie schimbata mai devreme sau niste valve strambe (si tot ce inseamna inlocuirea lor)

@zipp depinde de om si cati bani vrea sa cheltuie, si chiar daca elicea nu mai e din plastic rulmentul nu e invincibil

Modificat de zme-ul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...dar foarte rar plesneste inainte de termen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar ca in functie de bani, dar de ani de zile se vorbeste si se intreaba pe forum de ceva bun ca si calitate si longetivitate in timp. Dar diferenta de pret nu e mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/4/2019 at 4:30 PM, Audifan said:

Detinator, ia uita-te mai bine in cartea service si vei gasi toate informatiile necesare legate de distributie ! In orice an , la orice model din grupul VAG !

M-am uitat eu in cartea service, care e cea originala, in lb germana, si nu este specificat absolut nimic de distributie :) 

La fel cum nu e specificat absolut nimic referitor la ulei ( decat norma 504 si 507, dar acestea sunt specificate in cartea masinii nu in cartea service! ), nimic despre bujii, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, ionut10a said:

...dar foarte rar plesneste inainte de termen

no shit?! si termenul ala ti-l da cine? ca eu pe cureaua ce tocmai am schimbat-o nu era scris

ati observat ca de 1-2 ani a inceput lumea sa se planga ca le plesneste cureaua, ia ghici de ce - noul material se numeste EDPM si este un tip de cauciuc sintetic

Modificat de zme-ul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

termenul ti l da constructorul masinii sau producatorul de curele...

la o cautare pe google am vazut ca epdm este un material iesit pe piata in 1963,nu stiu de cand se foloseste si la curelele de distributie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Câte cazuri de curea ruptă știți pe forum? Ruptă in limita kilometrilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit-o cu pompa de apa, in limita kilometrilor. La 125k a inceput sa curga. Facand distributia, cureaua era okai!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/6/2019 at 5:13 PM, ska said:

M-am uitat eu in cartea service, care e cea originala, in lb germana, si nu este specificat absolut nimic de distributie :) 

La fel cum nu e specificat absolut nimic referitor la ulei ( decat norma 504 si 507, dar acestea sunt specificate in cartea masinii nu in cartea service! ), nimic despre bujii, etc...

Nu se poate ! Nu te-ai uitat unde trebuie. Mai cauta.

On 5/5/2019 at 8:39 PM, zme-ul said:

de ar fi asa simplu

cureaua aia are in compozitie cauciuc ce se va deteriora chiar si daca sta pe raft - si anvelopa are o limita de viata, chiar daca sta pe roata de rezerva

cealalta problema e elicea la pompa de apa - e din plastic si cu timpul se va desprinde de axul ce-o antreneaza; daca nu moare rulmentul intre timp

NU MAI FABULA !!! Intra lumea si citeste aberatiile scrise de tine si le ia de bune !

 

Cu pompele de apa ai dreptate. Alea sunt din ce in ce mai proaste dar cureaua de distributie NU cedeaza inainte de termenul dat de producator decat daca se gripeaza o rola sau chiar pompa de apa !!! Altfel nu cedeaza. Iar pe raft chiar nu se poate deterioara, stand ! Astea sunt legende urbane de care sunt satul, legendele mecanicilor plapumari care vor sa sperie lumea ca sa vina mai des in service sa aiba pe cine jecmani ! Stop !

Modificat de Audifan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, Audifan said:

Nu se poate ! Nu te-ai uitat unde trebuie. Mai cauta.

Ba se poate... :) nu este specificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

floro_st205
10 hours ago, Audifan said:

 

......pe raft chiar nu se poate deterioara, stand ! Astea sunt legende urbane de care sunt satul, legendele mecanicilor plapumari care vor sa sperie lumea ca sa vina mai des in service sa aiba pe cine jecmani ! Stop !

 

 

citat :):

NU MAI FABULA !!! Intra lumea si citeste aberatiile scrise de tine si le ia de bune !

 

 

....pe curelele de distributie sunt stantate data de productie iar pe cutie data de expirare :scratch: ...de ce ? 

 

Modificat de floro_st205
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributia este recomandat a se schimba intre 180.000 si 210.000km...asta daca totul merge asa cum trebuie, eu, unul am schimbat-o la 172.000 ca pierdeam lichid de racire pe la pompa de apa,, la inceput putin, apoi din ce in ce mai mult...asa ca masina a vazut distributie noua la 172.000Km. Preturi piese: Kit distributie 400Ron - Contitech ( originala a fost tot Contitech si era ca noua cand am dat-o jos, kitul mai contine 2 role, un intinzator si o punga cu un surub si 2 piulite), pompa de apa, OE  cu tot cu  contact de intrerupere integrat - 580Ron, ( codul original  04L 121 011E, a fost schimbat cu un altul, se pare ca pica pompele destul de des si s-a facut un update). ..iar manopera la un service in Timisoara (Ciclop) 510Ron.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/12/2019 at 1:48 PM, Audifan said:

Nu se poate ! Nu te-ai uitat unde trebuie. Mai cauta.

M-am uitat si eu inca o data pe cartea de service, in mod sigur nu scrie de distributie nimic, cum ti-au zis si alti colegi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!