Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

La motorul CRKB se schimba tot la 210.000 km, cu exceptia tarilor cu mult praf unde se recomanda 120.000 km

DustRichCountrie.JPG

Informatia am luat-o de aici: https://www.scribd.com/document/253101295/Maintenance-Skoda-Octavia-3

Apropo, daca cineva poate downloada fisierul... eu nu am cont la scribd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare!

De curand (1luna) mi-am cumparat un Golf 7 Variant 1.6 TDI 110cp, cod motor CRKB, an fabricatie  2015. Kilometri parcursi pana in momentul achizitiei 171100 (de cand o am am facut aprox 1500km). Este luat de la un dealer din Germania, a fost pe firma cu leasing operational. Istoric complet in baza de date VW verificat personal de mine interventie cu interventie, pana in ianuarie anul acesta la 160800 km, cand i s-a facut ultima revizie.

Ma intereseaza sa ii schimb distributia (nu a fost schimbata pana acum). Din ce stiu, conform recomandarilor vw, s-ar schimba pe la 210.000 km. 

Ce-mi recomandati? Sa mai astept? Daca da, cat?! Sau sa o schimb imediat! Teoretic, ma gandesc ca distributia ar fi ok repectand recomandarile vw, iar practic ar trebui schimbata nestiind cum a fost intretinuta.

 

Multumesc anticipat!

20180724_082312.thumb.jpg.a90d21c458cd8bec4db7423a0c5ac5b6.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, nu mai găsesc ptr AXR motor după 2003, fără acel întinzător hidraulic, la cât se schimbă distribuția și ce cod are kitul Contitech cu pompă de apă ?

Mulțumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am cumparat de curand un AXR 2004 , avea distributia schimbata in 20 03 2008 la 112tkm de catre vw Chemnitz acum avand 239500km.Set original, pe curea se vedea clar scrisul, rolele fara joc insa pompa de apa era obosita. Toate reperele aveau data fabricatie 07.Peste 10 ani si 127500 km. Am schimbat cu set original si pompa apa Airtex(cea originala s a scumpit nejustificat de mult-300 lei).Proprietarul-doar unul a avut mi a repetat de cateva ori ca trebuie facuta distributia, el a facut o doar odata si ca e garantata 120 tkm cu verificare vizuala an de an dupa 4 ani. Banuiesc ca asta e posibil in Germania, nu cred ca e valabil si la noi.

IMG_20180919_154814.jpg

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mult 300ron? Mie mi-au cerut 800+ pt o masina de 18 ani? Give us a break VW:mad:.

250 cred ca a fost HEPU.

500+ cu a mea la schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. 

Mi-am schimbat și eu distribuția... După schimb, fără să-mi umble la cele 3 șuruburi, blocând doar jos vibrochenul și sus cu bolț aveam consum la ralanti, fără consumatori de 1.0-1.1 de la 0.8 cum aveam înainte. Citind aici pe forum am apelat la un alt service care mi-a reglat sus din cele 3 șuruburi și apoi, punând-o pe vcds, acasă, am observat următorul rezultat... La synchro angle am 3.3 și ma sare uneori în 3.9... Mașina merge cel mai bine de când o am... Recomandări? 

Motor AWX, 1.9 tdi, 96 kw

Mulțumesc frumos! 

P_20180924_153702.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Marius-da, mi s a parut mult 300 lei, Airtex e foarte buna si costa 120 lei. Oricum eu voi schimba distribuția de batrana nu datorita rulajului, 4 ani si in jur de 70 80 tkm asa ca e buna orice pompa in cazul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.Care este cuplul la care se strang cele doua prezoane pe care se monteaza intinzatorul si o rola la 2.0tdi cffb?Sau nu este obligatoriu sa le schimb?Tot am cautat dar n-am gasit pentru acestea.

Modificat de bitang
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare! Octavia 2 2008 1.9 tdi bxe luată de noua din reprezentanta, are acum 121k km și distribuția originala din fabrica. In cartea cu planul de service scrie că la mașina mea trebuie schimbată distribuția la 150 k km,nu zice nimic de perioada de timp. Am făcut chiar azi o inspecție vizuală a curelei și arată ok,fara fisuri sau zgomote ciudate. Cer părerea dumneavoastră,sa o schimb sau să aștept până la 150k km cum scrie in carte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a mai discutat zeci de pagini, riscul e al tau, cheltuiala la fel, faci cum vrei, si eu am schimbat la 58k. si 8 ani chiar daca arata bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cezar, daca masina se comporta bine si ai un consum bun nu merita sa mai faci sapaturi. Nu toate masinile se comporta bine pe 0 la synchro angle. La mine am crezut ca nu a fost pusa la punct cand am cumparat masina 1.8 la rece si 2.2 la cald. Dupa ce am schimbat personal distributia cu cale de blocare rezultatul a fost identic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De anul trecut am un touran 2009 cu 240k motor bkd 16v 140 cp, distributia schimbata in 2016 la 160k in reprezentanta din Germania. Nu stiu ce sa mai schimbat  role , pompa de apa scrie in germana in cartea service. La car ar trebui sa fie urmatorul schimb?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am schimbat distributia acum aproximativ 2 luni.Trebuie sa slabesc cureaua pentru a schimba pompa de inalte.Intrebarea mea este daca pot sa folosesc aceeasi curea sau trebuie schimbata din nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sergiu1987 La tine distributia se schimba din 150000 in 150000 km, obligatoriu si pompa de apa.

@bitang Este recomandat sa schimbi cureaua de distributie la fiecare slabire a intinzatorului, sau mai clar, de cate ori o dai jos. Sunt pe forum persoane care au refolosit aceeasi curea, dar fiecare procedeaza cum doreste pe barba/motor/masina lui. Eu as schimba-o , desi are putin timp de cand ai montat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform elsawin NU se inlocuieste cureau daca a fost demontata 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Vreau sa schimb si eu distributia la un Passat 2.0 TDI, motor BMP si as vrea sa imi cumpar eu piesele cu care sa merg in service.

Am o intrebare legata de rolele intinzatoare. Kit-ul de distributie am vazut ca vine cu o singura rola de ghidaj (cel puti asa apare in poze). Poate cineva sa imi spuna cate role sunt de fapt necesare?

Si inca o intrebare, legata de cureaua de agregate. Aici, pe langa curea, cate role mai trebuie schimbate? Daca tot se desface motorul sa nu mai desfac a doua oara.

Multumesc

 

KTBWP2961-464x441.JPG

Modificat de novgaby
completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- 038198119A - kit distributie BMP - 453Lei la AutoKarma

Contine: curea dintata, rola intindere, rola directoare, piulita, piulita

- 03L121011G - pompa apa BMP - 240Lei la AutoKarma

Pompa contine si garnitura

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Autokarma m-am uitat si eu.

Intrebarea mea era daca pe langa rolele din kit mai exista alta rola care ar trebui schimbata.

Am intrebat asta pentru ca, la o alta masina, am luat kit de distributie, dar la demontare am constatat ca pe masina mai era inca o rola de ghidaj care nu era inclusa in kit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu asta un mecanic te poate ajuta, insa mai sus ai cod original, deci ar trebui sa fie suficient ce este inclus in kit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura schimbat distributie azi, am fost nevoit, de vreo doua zile scurgeri de lichid racire pe la pompa apa. Deci 210k imposibil de realizat la mine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A cedat pompa de apă nu distribuția! Pur și simplu ghinion. Dacă ai  distribuția de fabrică poți merge cât recomandă producătorul mașinii. La schimbarea distribuției depinde ce pui!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!