Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Si mie tot la 60k mi-a recomandat sa schimb distributia. Am si eu acel intinzator. Motor 1,4 tdi, AMF.  Nu am idee la cat e recomandat sa schimb kitul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca producatorul recomanda la 90k de ce mai intrebati diversi? Aia 90k sunt oricum acoperitori si sunt convins ca de fapt ele rezista peste 100k dar producatorul isi ia masuri de siguranta suplimentare, 

Intrebare : pompa de apa se schimba obligatoriu odata cu kitul distributie? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Normal ca nu se schimba obligatoriu, dar este indicat sa se schimbe. Pretul ei nu este mare, iar daca o lasi pe cea veche si nu tine inca cat o distributie, platesti foarte mult manopera ca trebuie data iarasi jos distributia. La mine personal a tinut pompa originala 2 distributii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/10/2018 at 9:45 PM, Omulrecent said:

Pot sa vad si eu o curea de distributie garantata de producator 10 ani?

Motorul Peugeot 1,4 HDi sau TDCI 75 CP are distributia garantata 150000km si 10 ani in manualele producatorilor (Peugeot/ Ford)

Modificat de luck33ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, luck33ro said:

are distributia garantata 150000km si 10 ani

creca...150kkm si 10 ani e perioada de schimbare,in nici un caz nu e garantata atat

garantie service 1 an poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romeo Dumitrascu

La VW (Avia) garantia service este de 2 ani daca schimbi la ei cu piese originale. Mi-au confirmat mie saptamana trecuta si e pus si pe factura pe spate treaba asta. In rest depinde de motor si de producatori. Spre exemplu pt golf 7 cu piese oem vw garanteaza 210000 km. Nu stiu de ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o luam asa , zic ca e garantata cat e garantia generala a masinii, daca nu e specificat altfel. Nu am auzit sa aiba cineva probleme cu distributia aflata in perioada recomandata de producator... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romeo Dumitrascu

Asta asa e. Doar sa fie vreun defect de fabricatie. Ca a mea a dus 245.000 km desi trebuia schimbata la 210.000 km. Cred ca cel mai probabil conteaza si cum o conduci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt convins ca toate rezista cel putin 20% peste termenul declarat oficial 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ieri am schimbat distribuția la 1.6 cayc. Avea 190k km și arata foarte bine. Se cunoștea scrisul de pe curea, cureaua originală era Dayco, role Ina, întinzător ntn Hayes iar pompa nu știu, dar erau paleții din plastic in condiții aproape perfecte. Am pus curea Dayco, role ina și pompă hepu. Nu se aude absolut nimic la distribuție. Distribuția am schimbat-o singur. Sunt tutoriale despre aceasta pe YouTube. Într-adevăr trebuie să ai ceva cunoștințe despre mecanică în general.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/10/2018 at 8:27 PM, vali zak said:

@polodriver   Conti asemenea cu cea originala insa eu am observat diferenta calitate,in acelasi regim de exploatare si km cea AM era mult mai imbatranita decat cea originala,tot conti de altfel dar cu sigla vw.Ambele au fost cumparate din acelasi loc , un magazin serios .Insa am ramas placut impresionat de Dayco,pret ok si calitate buna.

E doar o impresie a ta! Trimite un mail la Continental si întreaba dacă folosesc alte materiale si linii de productie ptr curele OEM fața de AM. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost o constatare nu o impresie.

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok ce e aici?

(dacă am încălcat regulile forumului cu poza îmi cer scuze, încă nu le-am citit, vreau să comand astea repede)image.thumb.png.fd5ad5cdfb02e2c114a18e0721192f5d.png

Modificat de sa-mi-wp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua! Un tabel cu intervalele de schimb pe diferite motoare ne poate ajuta cineva? Am tot cautat pe net dar indrasnesc sa apelez la bunavointa d-vs. Pe masina 2.0 tdi motor CFGB de 170CP as fi interesat in special! Multumiri anticipate!

Modificat de albert
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru link dar am nevoie de ceva oficial, vreun pdf de la vw sau skoda ci nu 'din cate stiu eu', nu pot sa schimb distributia dupa ureche cum stiu unii sau altii! Apreciez discutiile voastre, de asta stam aici sa povestim sa invatam unii de la altii! Am sa mai 'sap' si daca reusesc sa gasesc informatii noi am sa le postez si aici!

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca la 210k. Ce ma mira ca nu este specificat nicaieri si anii: daca eu fac 210k in 20 de ani cum ramane? Multumesc oricum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e curea din cauciuc, deci nu se degradeaza in timp. De asta nu au specificat limita de timp

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, albert said:

Merci pentru link dar am nevoie de ceva oficial, vreun pdf de la vw sau skoda ci nu 'din cate stiu eu', nu pot sa schimb distributia dupa ureche cum stiu unii sau altii! Apreciez discutiile voastre, de asta stam aici sa povestim sa invatam unii de la altii! Am sa mai 'sap' si daca reusesc sa gasesc informatii noi am sa le postez si aici!

O zi buna!

dupa ureche? ti-am dat niste informatii cat se poate de corecte. Hai sa vedem cu ce informatii noi vii tu si din ce surse.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! daca s-a schimbat distributia: curea, role, pompa apa, e.t.c. si masina nu a rulat decat 22.000 km cu noua curea dupa care a stationat 4 ani in garaj, este necesara schimbarea curelei, sau se poate circula cu masina pana la completarea nr. de km. necesari unei noi inlocuiri? Masina este un Vw transporter T4, 2.5 TDI 102Hp model 2003.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, mai  tine cativa ani fara probleme, alte urgente sunt, schimbarea uleiului si a filtrelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 minutes ago, calin.g said:

Nu, mai  tine cativa ani fara probleme, alte urgente sunt, schimbarea uleiului si a filtrelor.

Uleiul si filtrele sunt schimbate, ma ingrijora distributia. Multumesc de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! 

Ma poate ajuta careva cu codurile de identificare pentru chitul de distributie OE? (pompa apa, curea, role etc).

 Golf 6, 2.0 TDI, CBAB (12.2008 fabricatie)

VIN: WVWZZZ1KZ9W44523

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor! De curând am cumpărat un Seat Leon 5F, 1.6 TDI, cod  motor CRKB, an fabricatie iulie 2014 și 164000 km. Întrebarea este, la Cati km sau perioada se schimba distribuția? Am tot întrebat dar am auzit multe păreri. Mulțumesc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!