Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Ma pregatesc si eu pentru un schimb de distributie la masina din semnatura 2.0TDI, CFGB. Daca am inteles eu bine ii recomandat sa merg pe kit dayco, role ina, pompa hepu? Mai trebui sa schimb ceva: curea de accesorii? Ms 

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am urmat sfaturile de aici si mi-am comandat si eu kit pentru schimbarea distributiei, curea Dayco, role Ina, pompa apa Hepu. Astazi am mers si le-am ridicat, insa am o nedumerire, rolele au venit chele, fara piulite si prezoane, Asa e normal? Trebuia sa comand prezoanele si piulitele separat, sau alea nu trebuie schimbate? Intreb pentru ca vad in pozele la unele kituri de distributie de pe net, ca au incluse si piulite sau prezoane. Mai trebuie ceva sau e suficient atat? Sa nu ma trezesc cand ma duc la service, ca mai lipseste ceva.

rsz_1img_0160.jpg

Modificat de florynsv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca nu ai luat kit ul complet de distributie nu vine cu piulite si prezoane...si nu toate kit urile au prezoane,doar piulite

 

in 2 cuvinte ai primit ce ai comandat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, si mai trebuie sa le comand si pe alea sau se pot refolosi cele de pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur,trebuie comandate,nu sunt scumpe...si 5 l de antigel sa iei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns, antigel 5 l concentrat sau gata diluat? Am gasit asta cica pentru BLS. Tocmai ma uitam la rola intinzatoare si vad ca scrie pe ea LITENS Made in Canada. O fi ok?

23674901_1487544014633097_2445589102315265026_o.jpg

Modificat de florynsv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2L antigel concentrat hepu + 2L apa distilata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am fost si am cumparat si antigelul si am intrebat de prezoane si piulite. Belea, cica nu se gasesc separat doar in kit complet de distributie. Mi-a zis totusi sa incerc la reprezentanta. Daca stiam...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O intrebare de la cunoscatori: imi spune mecanicul ca daca vreau cureau de distributie de la DAYCO, sa cumpar tot kitul Dayco, ca oricum rolele is INA? Ii drept? Ca daca nu tre' sa comand suruburi, pilulite, axuri...si nu imi dau seama cum ii garantia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 16 ore, florynsv a scris:

...am intrebat de prezoane si piulite...

Daca ai cureaua, rola de intindere si rola directoare iti mai trebuie 2 piulite (asa vine kit-ul original)

- 038109454A - Piulita M8

- N01508315 - Piulita M8

Le comanzi la orice magazin de piese care aduce piese originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 1 oră, sebip a scris:

O intrebare de la cunoscatori: imi spune mecanicul ca daca vreau cureau de distributie de la DAYCO, sa cumpar tot kitul Dayco, ca oricum rolele is INA? Ii drept? Ca daca nu tre' sa comand suruburi, pilulite, axuri...si nu imi dau seama cum ii garantia!

Eu asa am luat....Poate ne spune cineva daca sunt ok.... Sunt deja montate pe masina si nu sunt probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/12/2018 at 12:07 PM, adikim said:

Pentru 1.6 tdi, cod motor CAYC, va rog ceva recomandari si preturi pentru kit si pompa de apa.

Merci anticipat!

Și eu sunt sunt în dilema: la 166k să umblu la distribuție sau să mai aștept pînă la 210k cum am citit pe acest forum. Motor CAYC. Aștept și eu romandările colegilor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- 03L198119F - kit distributie CAYC - 651Lei online

- 03L121011P - pompa apa - 322Lei online

- 03L121011PX - pompa apa cu piesa veche la schimb - 245Lei online, dar asta cat o mai gasesti, pentru ca de la 01.03.2018 a fost eliminata ca piesa.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/16/2018 at 12:23 PM, sebip said:

Ma pregatesc si eu pentru un schimb de distributie la masina din semnatura 2.0TDI, CFGB. Daca am inteles eu bine ii recomandat sa merg pe kit dayco, role ina, pompa hepu? Mai trebui sa schimb ceva: curea de accesorii? Ms 

Kitul nu include si rolele? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florynsv de obicei Litens este echiparea de original. In 99% pe distributiile originale am intalnit marca Litens indiferent ca erau din fabrica sau cumparate de la distribuitorii autorizati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 5 ani si 160.000 km distributia si rolele intinzatoare erau destul de uzate. Pompa de apa isi traia ultimele momente.

Sunt multe chestii facute din materiale care imbatranesc. Nu as trece niciodata de 5 ani, indiferent de kilometri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Vreau sa schimb distributia la Jetta 2.0 TDI, 2008, a fost schimbata acum 5 ani la 115.000, acum  am 160.000 km, ce imi recomandati si trebuie sa o schimb cu tot cu pompa de apa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba doar cureaua, eu as mai tine de ea 2 ani fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bicaconstantin

Am citit mai multe comentarii si nu inteleg,o parere autorizata daca se poate, la cit se shimba distributia la wv.passat 2.0 140cp. anul 2014?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romeo Dumitrascu

Salut. Tocmai am luat un Golf 7 din Olanda (masina din semnatura) si nu stiu daca e schimbata distributia la ea. Are 245000 km deci daca nu e schimbata, ar fi cam urgent. Ideea este ca  nu pare sa se auda nimic ciudat sau scartait de la rotite si am fost la reprezentanta si baietii de acolo s-au uitat in istoric dar nu si-au dat seama daca e trecuta si distributia acolo... limba e de vina. Iar dupa coduri a spus ca nu pare a fi schimbata ca nu vede codul de distributie in istoric. Aveti idee cum as putea afla daca e schimbata? Nu de alta dar nu prea imi e a da ~3000 ron pe una noua cu tot cu piese si manopera. Asta e pretul tot de la reprezentanta (kit complet cu pompa de apa, antigel... ). 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica starea rolelor, curelei,daca mai are scrisul pe ea...apropo stii cat costa un motor sh,eu banuiesc ca e mai mult de 3000 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La km astia te cam risti, costul unei distributii nu trece de 1600 ron. nu trebuie sa o faci la reprezentanta la pret dublu. unul bun fara zgomote. in banii astia faci si schimbul de ulei si fluide.

https://www.autoatu.ro/kit-de-distributie-dayco/ktb884-n2825349/

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romeo Dumitrascu

Da da. Nu stiu daca m-am exprimat bine. Daca e nevoie, o schimb. Stiu cat e de importanta. Voiam doar sa stiu daca am cum sa aflu daca a fost schimbata sau nu. In lipsa unor dovezi clare care sa arate ca a fost schimbata, o schimb doar ca sa fiu linistit ca mai bine fara 3000 ron in buzunar decat fara masina ?. Ms frumos de raspuns

Modificat de Romeo Dumitrascu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfăcut de curiozitate capacul de la distribuție pentru o inspecție vizuală. Ce șanse sunt ca această curea să aibă 187000 km? Motorul este 1.6 cayc. Mașina a intrat în reprezentanța vw Germania ultima oară în aprilie 2017 la aproximativ 165000 km. Nu apare în istoric schimbarea distribuției.

IMG_20180605_103609.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/29/2018 at 5:37 PM, calin.g said:

Schimba doar cureaua, eu as mai tine de ea 2 ani fara probleme.

Glumesti, da?

Pompa de apa e printre cele mai uzate piese (ii putem spune consumabil), deci se schimba la fiecare schimb de distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!