Jump to content

Schimbare distributie - cand , cum , de ce ?


voinea
 Share

Go to solution Solved by andrei_221,

Postare recomandată

Salutare colegi forumisti.

Am si eu un VW Caddy din 2011 cu celebrul motor 1.6tdi CAY si masina se apropie de 100.000km ( eu am luat.o la 92.000Km) si din cate stiu nu a avut distributia schimbata.

Vroiam sa va intreb de un service bun in Bucuresti pt. schimbarea distributiei, unul unde sa ma duc sa schimb distributia ( cu tot ce trebuie, pompa apa,etc) ,iar dupa aceea sa nu mai fiu nevoit sa ma intorc iar ca scartie cureaua, sau nu stri ce mai trebuie reglat ca nu merge bine.

Astept pareri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti absolut sigur ca ai Km reali, dupa manualul oficial VW mai poti merge 80.000 Km. Este limita de Km nu de ani. Sau vezi topicul de distributie 1,6 TDI:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kilometri sunt foarte reali,masina am luat-o de la sotia de la munca, a fost cumparata aici la noi in leasing, a facut transport copii de gradinita aici in Bucuresti, dupa care conducerea le-a inlocuit cu altele noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M.am uitat pe acel tabel, am vazut modelele CAYB, CAYC, dar nu am vazut ca a mea CAYE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A pus cineva pe 1.9 TDI BXE curea de distributie dayco, Made in PRC? ma asteptam sa fie facute in Italia si surpriza..or fi facute la aceleasi standarde?

Modificat de leon07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus eu Dayco made in PRC, am aprox 2k km cu ea. Pana acum este ok si nu face niciun zgomot. Tot 1.9 BXE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 17 ore, R.A.V.E.N a scris:

... dar nu am vazut ca a mea CAYE.

CAYC si CAYE sunt acelasi motor.

CAYE s-a pus doar pe Caddy si este limitat la 55KW (75CP) din considerente de fiabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

A aparut si Dayco china. (Kit cumparat de la un magazin online renumit pentru preturile mici )

IMG_4508.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca marii dealeri au inceput sa aduca Dayco din China, pentru ca probabil de acolo le furnizeaza Dayco marfa.

Magazinul acela online este doar un portal de vanzare, piesele sunt furnizate de marii dealeri; Autonet, Elit Trust, Augsburg, etc.

In curand o sa apara si-n magazinele de cartier acelasi produs, ei doar au o rotatie mult mai mica a marfii si de aceea raman in urma.

 

Nu este neaparat rau ca sunt produse in China, chiar in unele kit-uri originale sunt curele Made in China...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparand ambele curele pot spune ca cea facuta in china e mai rigida si prezenta unele imperfectiuni la interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce pret are kit ul china?,eu am luat recent kit curea+pompa de apa,ca in poza ta in dreapta,am dat cam 80 de euro la oferta

49633294_334434257149333_8715133236570750976_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cunosc pretul ,piesele au fost cumparate de client ,eu am primit doar made in italia de la furnozorul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, EEXCALADE a scris:

...piesele au fost cumparate de client...

Ai avut sansa sa vezi factura? Inaintea codului piesei de pe factura este un cod ce semnifica distribuitorul de unde a venit piesa, cel putin la piesele OE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Detin un VW Passat 2.0TDI 125 KW, 4 Motion cu DSG, an fabricatie 2012, masina luata de noua.

Legat de schimbarea de distributie, am fost la reprezentata Brady in Bucuresti si mi-au spus ca distributia se schimba la 210.000 km , fara limita de timp! ( asa scrie si in cartea masinii)

Acum am 138.000 km si mi-au zis ca pana la 10 ani (limita de timp) sau 210.000 km sa nu-mi fac probleme.

Astept pareri.

Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Parerea mea este ca au zis bine, mai ales ca ce-i pus de fabrica este de calitate. Ce pui ulterior nu se stie, plus ca mai intervine si factorul uman.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeași nedumerire o am si eu. Cand am luat masina, anul trecut, mi-au spus de la reprezentanta, cand am verificat-o, ca se face distributia la 320.000 sau la 10 ani. Mi s-a parut enorm. Aveam 153000 si am zis ca e timp. Acum am 190000 dar in toamna se implinesc 10 ani. Am citit ce se face la 210000 si am sunat iar. Mi-au zis acum ca se face la 210000 fara numar de ani. Pana la urma cum o fi? Deja aud un zgomot, ca un fâșâit... E vorba de 1.6 TDI, cayc, jetta 2009. In carte sunt mai multe date, nu-mi dau seama care se potrivește la mine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitați cum arată o curea de distribuție de pe o Octavia 2. Este cureaua originală pusa de fabrica. Mașina este fabricata in 2007 deci în carte scrie că se schimbă la 150.000km. Proprietarul a schimbato la 148.9xx km

Și eu am tot o Octavia 2 1.9 tdi și încă n-am schimbat distributia... Mașina este din 2008,deci tot la 150.000km scrie in carte că trebuie schimbată,nu zice nimic de limita de ani. Mașina mea are acum 123.7xx km. Nici eu nu știu ce să fac...

Să o schimb sau sa mai stau până la 150.000km?

SAVE_20190209_110442.jpeg

thumbnail_20190209_115625-1.jpg

Modificat de beidaud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce mai sunt 27k. cum iti e norocul, alegerea e a ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce mai sunt, pai pt mine sunt cam 2 ani :) si pe el cam tot asa. Eu zic sa o schimbi, better safe than sorry.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu poate să își asume un răspuns la această întrebare (și nici nu are vreo importanță juridică, contractuală). Teoretic se poate strica distribuția, practic te va mai ține lejer 30k de km. Am schimbat eu distribuția la mine în aceleași condiții ca la tine. Era impecabilă, se cunoștea scrisul pe ea, jocul la role eara aproape ca la cele noi și foarte curat înăuntru. Nu aș mai face acest lucru dacă aș putea. Gândește-te că dacă aveai mașina în garanție, cei de la reprezentanță nu ți-ar schimba distribuția până la numărul de km corespunzători.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact, dar asta insemna ca isi asuma ei daca pica distributia, pe cand asa iti asumi tu. Exact pt asta nu dau ei garantie 10 ani :).  Daca omul poate dormi linistit, no problems here.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Imi poate spune cineva la cat trebuie schimbata distributia la un AUY daca ultima data a fost schimbata la 186000 km? 

Poate are cineva acces la manual de reparatii sau vreun TECDOC.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare : e diferenta (oare) de calitate intre kit-ul de distributie OE vs conti ? La pret e undeva la 200 lei (mai scump cel OE). Pompa de apa pentru modelul asta e una singura si e doar pe OE (580-620 lei) cel putin din cate am gasit eu la motorul CLHA. Momentan masina are 184.000 km dar are 5 ani si 3 luni.

ps : sa inlocuiesc si cureaua de accesorii sau nu e musai ?

Voi ce ati alege intre cele doua kit-uri de distributie ?

Modificat de puimik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus kit distributie Gates+pompa Hepu si pana acum este totul in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!