Jump to content

Bucse punte spate


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

cristianionut

Deci din ce a scris Cris tdi se pot inlocui fara a se demonta puntea dupa masina daca exista o presa de extras bucsele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut asa e, insa din ce am vazut eu intr-un manual de reparatii, se desface totusi ceva din "circuitul de franare" si necesita aerisirea ABS. Sa ma contrazica cineva daca gresesc. Sa imi spui si mie daca gasesti in Bucuresti un service care sa aiba presa pentru extragerea bucselor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Mecanicul meu are o presa dar nu stiu daca se potriveste la golf 4.El e mare artist la bucse, in sensul ca nu forteaza niciodata la introducere sau scoatere bucsele.Nu suporta sa bata cu ciocanul in bucse(indiferent de tipul de bucsa).

Cum aflu ceva va zic, mai ales ca nici el nici eu nu vrem sa dam puntea jos.Dar cam dupa sarbatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat acasa bucesle de la puntea spate si nu a trebuit sa dau puntea jos, sincer iti spun ca fara presa nu are sent sa te apuci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Dar care e pozitia speciala de montat bucsele, in sensul ca se pot monta intr-un anumit fel.Dar care?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Subscriu si eu cu aceiasi problema. Este cineva din iasi care s-ar baga la operatiunea asta, sau sa mi recomandati un service ok?

Cam ce pret au bucsele originale, deoarece vad ca ajunge mai mult manopera decat piesa in sine.

Modificat de possst
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand m-am interesat de pretul unei bucse spate OEM, la reprezentanta, mi s-a comunicat un pret de 110 RON.

Modificat de TheBoogieMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bucsele se pot demonta destul de usor fara presa si fara demontarea completa a puntii (operatia se face pe rand). Cu un dorn se bate intre bucsa si punte pana bucsa se indoaie inspre interior, isi micsoreaza diametrul si iese de pe punte. La montaj se poate improviza o presa cu un surub mai lung, se unge bucsa cu vaselina si intra destul de usor. Trebuie tinut cont de pozitia acesteia. Eu am avut cu camasa metalica si am montat de teflon marca Lemforder. Ca pret au fost in jur de 90 de lei anul trecut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa am bucse noi pe spate, dar ce aventura.Primele erau de 71 mm, ca asa dadea catalogul de la firma si apoi constat (mecanicul) ca am de 69.M-am plimbat jumatate de bucuresti cu bucsele in geanta, ce aventura.

Am pus sidem.

Pret manopera 100, au intrat fortat.Montaj exact cum a-ti spus voi mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curiozitate, din ce an e masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai aici incepe aiureala:

-masina este din 2002 iar pe majoritatea cataloaglor precizeaza ca se utilizeaza bucse de 71 mm.

-bucsele after market au ceva tolerante deci nu sunt perfecte, deci mare atentie, unele sunt mai mare la cote.

-apoi bucsele nu sunt cilindrice la forma, ci au un pic forma de trunchi de con, e vorba de toleranta de circa un milimetru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Vreau sa imi schimb bucsele de la puntea spate pentru ca imi bat deja. Am sunat la un service si au zis ca alea ies foarte greu si ca doar manopera ar fi 400 RON. Mi s-a parut foarte mult si am impresia ca ii jaf la drumul mare :) . Poate cineva din Timisoara sa ma indrume catre un service ok sa fac operatiunea asta si sa nu coste in halul asta de mare?

Multumesc mult si astept raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul manoperei este dat de durata reparatiei si tariful orar.Practic un mecanic la negru ia un pret de circa 50 de lei pe ora, iar un service pleaca de 100 ora.

Apoi probleme e simpla.Intrebi daca au presa, deoace cu presa timpul se reduce la jumatate, iar daca se pricepe sa scoata busele fara sa dea jos puntea rezulta un pret mic, de circa doua ore de manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde am fost eu pretul era pe manopera specifica nu la ora. Era un catalog cu preturi.

La ciclop ai incercat sau pit-stop?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa mi-a zis si aici, pretul era pe lucrare nu pe ora. O sa mai incerc sa vad si in alte parti pentru ca nu dau 400 RON doar pentru manopera.

De tarifarea la ora stiam si eu, dar eu pana acuma nu am nimerit nici un service care sa ma si taxeze la ora, doar la lucrare.

Va multumesc mult pentru raspunsuri si voi mai cauta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare lume. eu sunt nou si in forum si in proprietar de VW golf 4. sunt f multumit dar am ajuns la faza la care uni dintre voi a-ti trecut. schimbat bucse. am aceeasi dilema. am 2 tipuri de bucse 69 si 72. poate are cineva varianta mea de masina si poate sa-mi spuna ce tip de bucse a folosit. Golf 4 hatchback 5 usi 2002 16V 55/75 tip motor BCA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am 2 tipuri de bucse 69 si 72.

Ai mare grija cu bucsele ... eu am patit-o la seatul ibiza , al unei rude , am comandat dupa seriile din talon bucsele , care nu au intrat nici moarte ( adica nici dupa ce am polizat un pic din ele ) Erau de 72 si gaura masurata era de 69 . Fiindca umblasem la ele in incercarile de introducere si nu le mai puteam returna , le-am despicat pe lungime ( numai carcasa, o singura taietura ) si le-am introdus fortat ( stiu ca treaba nu e cusera , dar i-am dat drumul Corinei sa circule ) . Intre timp am cumparat alte bucse , de 69 , si cind o sa vad joc in bucsele de pe masina le schimb din nou ( masina circula de trei luni si nu da semne ca ar deranja-o ca bucsele le-am pus despicate ) .

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca tre sa am grije ca nimeni nu a vrut sa se incurce dupa datele de pe talon sa-mi recomande :D ma gindeam ca poate are cineva aceeasi masina ca si mine si stie :P desi ma indoiesc. cred ca pina l urma cel mai sigur este sa o sui pe rampa si sa le dau jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mecanicul se uita la ele si le masoara cu sublerul iti poate spune diametrul.E cea mai sigura varianta.Eu am cautat inclusiv in catalogul Vw si era tot pe dos.

Ar mai fi o varianta la poze.Deci bucsele sunt diferite la forma.Au niste extremitati de cauciuc diferite.Le studiezi un pic si iti dai seama.

Nu uita de pozitia de montaj.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU trebuie sa fiti in ale mecanicii, doar sa cititi tot topicul ca sa va dati seama de care aveti :D. Spor la citit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumim mariu. am pierdut 2h ca sa stau sa citesc forumul :blink: si tot in ceata sunt :D pina la urma tot acolo ajung. la mecanic :(. iar ma rup astia de bani :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbatul de bucse spate, nu este o operatiune foarte grea, daca ai sculele necesare.

Merita sa ecomomisesti 200-250 lei (manopera).

Anul trecut le-am schimbat singur.

Daca bucsele vechi sunt intepenite, asa cum se intampla in multe cazuri, operatiunea este oricum doar simpla nu. Stiu cazuri in care s-a dat jos puntea de pe masina si s-a batut si tras de bucsele vechi imbaiate in degripant mult si bine. Uneori chiar se justifica manopera de 200-300 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu 50 de ron si un strungar bun iti faci o presa si nu trebuie sa dai puntea jos, eu am reusit sa le schimb acasa fara sa demontez puntea, se desfac conuctele de frana din cleme ca sa permita punti sa coboare , toata treaba a durat cateva ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumim mariu. am pierdut 2h ca sa stau sa citesc forumul :) si tot in ceata sunt :D pina la urma tot acolo ajung. la mecanic :(. iar ma rup astia de bani :(

intrebarea ta era de care bucse ai pe masina, sau nu? chiar eu am postat ca difera ca forma, vezi in poze si te uit sub masina, big deal, fa cateva poze si pune-le aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!