Jump to content

Bucse punte spate


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

Eu m-am uitat azi la pozitia bucselor la puntea spate, pe masina mea si acel semn, proeminenta este orientat in sus, nu in jos ca in schema de mai sus. Acum care e bun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi adresa ta de e-mail ca sa-ti trimit ce am vorbit la telefon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In sfirsit, am schimbat bucsele. Sa fiti atenti si sa nu puneti bucse de teflon, ca si la BORA, pt ca nu rezista in timp. Am fost la citeva serviceuri si mecanici de acolo montau pe GOLF, bucse cu carcasa de teflon, nu metal asa cum trebuie sa fie la G4. Cele de metal se monteaza ff greu, pe cind cele de teflon intra mai usor. Am luat hotarirea sa le schimb eu si a mers, dupa ce am stricat citeva filete la presa :offtopic: Asta e , la service nu vroiau sa puna decit cele de teflon si cu puntea data jos, pe cind eu am reusit fara sa mai desfac conductele de frina si senzori ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ai avut o presa speciala ptr. montare? Cred ca la demontare merg si taiate ca sa nu te necajesti,nu?Cum ai reusit fara sa desfaci conducta de frana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde le pot monta si eu in bucuresti pe cele de pe spate, sa nu ma rupa la bani? pe unde ati fost?>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
marius1982.11

Poate nu intreb in loc bun, sa se mute la locul potrivit:

- de unde imi dau seama ce fel de bucsa spate imi trebuie(aia mare), e una normala si una hidraulica, 69 si 71 de mm parca.

Mersi.

Modificat de Marius
Post mutat din topicul "Coduri piese - Part numbers "
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este foarte mult de munca la bucsele alea de pe spate, cam 1-2h dar nu sunt imposibile, manopera e cam 150 lei

Avertisment

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam la cati km pica bucsele de spate, eu am 90 000 km si e liniste in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

si eu mi-am schimbat bucsele pe spate, dar nu am intampinat nici o problema, am pus bucse poliuretanice.

Am decis sa schimb bucsele spate .

De dat jos, le-a dat mecanicu jos, dar de pus...alta macare de peste.

Mentionez ca sunt bucse cu camasa metalica.

Problema e ca i-a rupt mecanicului 2 prese .

Mai am de bagat a 2-a bucsa cca 1 cm.

Ma chinui de 5 zile.

Daca are cineva o presa sa o imprumut pentru 2 ore (mai am 1 cm si e gata :banghead: ) sau un surub lung de cca 35 cm dar sa fie din otel inalt aliat ca altfel nu tine.

Sau daca ma poate indruma cineva de unde sa cumpar presa respectiva.

Simt ca cedez nervos. 5 zile ca sa schimb 2 buse. Problema nu e ca nu stiu aia sa le puna. Am stat langa ei de fiecare data, Pur si simplu e atat de fest incat nu vrea sa intre.

Pt orice info 0723 390 951

post-43984-1237398191_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt din alea Powerflex? Aşa arată, de unde le-ai luat, că pe site nu e actualizat de nşpe luni şi nu răspund la mail şi telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat bucsele la puntea spate in toamna si a durat cam 3 ore dar alta data nu ma mai bag la asa ceva.

Cu presa am avut noroc ca mi-a facut cineva la strung dupa dimensiunea bucsei iar surubul (de fapt 3 s-au rupt) a fost facut cu filet cu pasul mic iar piulita avea cam 4 cm lungime iar la capete am folosit rulmenti de presiune.Pe langa faptul ca daca nu cureti fff bine mizeria din brat cand dai jos bucsa veche si nu te ajuta cineva sa mai bata cu ciocanul din cand in cand in presa iti iese parul prin caciula pana termini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

absolutep0wer
Schimbat ieri bucse punte spate... M-a costat apx 120E cu tot cu manopera, apx 1 ora jumate, iar diferenta...uimitor de satisfacator... :huh: Nu se mai aude nici o bataie, nici un troncanit in spate. Eu zic ca daca sunt probleme cu ele,merita schimbate.

la ce service ai schimbat bucsele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat bucsele pe spate de vreo 5 luni si e mare diferenta la cum ruleaza masina de atunci,nu mai aud acele batai,mentionez ca la vechile bucse erau pur si simplu rupt cauciucul in interior,iar cu tot cu manopera m-au costat doar 210 lei si... 2 ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am schimbat bucsele la un service pe B-dul Iuliu Maniu, cum treci de Apaca spre Militari sunt niste magazine cu accesorii auto, ultimul este un service cu niste usi de metal, (se intra putin ca intr-o curte), pe mecanic i-l cheama Petrica si e meserias, are presa si tot ce trebuie.

Dupa ce demonteaza puntea spate si bucsele vechi tot el comanda si bucse noi, ajung in 30 min.

Pretul e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Eu am schimbat bucsele la puntea spate in toamna si a durat cam 3 ore dar alta data nu ma mai bag la asa ceva.

Cu presa am avut noroc ca mi-a facut cineva la strung dupa dimensiunea bucsei iar surubul (de fapt 3 s-au rupt) a fost facut cu filet cu pasul mic iar piulita avea cam 4 cm lungime iar la capete am folosit rulmenti de presiune.Pe langa faptul ca daca nu cureti fff bine mizeria din brat cand dai jos bucsa veche si nu te ajuta cineva sa mai bata cu ciocanul din cand in cand in presa iti iese parul prin caciula pana termini.

in cam o ora cu o dalta si un ciocan le am schimbat e simplu ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Fi si tu mai explicit ca eu nu prea cred ca e asa simplu cu o dalta si un ciocan,poata ne convingi :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca e convingator dar asa a procedat si mecanicul meu.A batut cu ciocanul si dalta pe marginea bucsei pana s-a taiat aproape de jumatate de buscsa(in adancime), iar apoi a "inghesuit" si marginea bucsei aproape de taietura , dupa care cu cateva cioacane a iesit relativ usor (timp de lucru oricum vreo 2 ore ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Bun,hai sa zicem ca nu a deteriorat si corpul in care intra bucsa, si de batut la loc a batut-o tot cu ciocanul? fara sa o strambe?

Eu pe cele din fata de la bratul oscilant le-am scos tot cam prin metoda aia doar ca am taiat-o cu o panza de bomfaier marginea de alunimiu si apoi am impins-o afara, fara a fi nevoie de lovituri puternice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu la service si mi-au spus ca bucsele punte spate is terminate rau de tot!Acum va intreb de care sa imi pun ca sa nu am probleme nici la montat si care sa reziste si in timp! Bora AZD 1.6 16v....Si in ca o intrebare : Dupa ce imi schimb becsele de la puntea spate,trebuie facuta si directia la masina?Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De preferat sa cumperi de metal pe original.Nu ai treaba cu reglatul directiei dupa montarea bucselor punte spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin!Am fost ieri dupa-amiaza si am schimbat bucsele punte spate,am comandat bucse de metal pe original si totul a decurs fara probleme!Salutare si multumesc inca o data :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine daca fiecare ar posta si cum a schimbat bucshele respective. Uite eu am inteles ca unii au dat puntea jos (treaba ce te costa la service singura 300 lei, mie atat mi-a cerut) sau au pus fara sa dea puntea jos.

Cine a pus de poliuretan, ce impresii are?merita puse ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si eu am fost la service si le-am schimbat!Mi-au dat puntea jos si au montat bucsele(nu ma intrebati detalii ca nu am stat langa ei,am ajuns doar cand o montau la loc).Toata afacerea ma costat 250 lei(120 lei bucsele 130 lei manopera),timp de lucru 2 ore jumate!Toate bune :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema defapt de vreun an de zile dar numai vara se simte un zgomot ciudat in spate atunci cand virez stanga/dreapta se aude un scartait parca se rupe masina in doua ... .sau cand misc masina de barele de pe cupola se aude un scartait ciudat la roti in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!