Jump to content

Bucse punte spate


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

Salut baieti. Mi-am comandat si eu ieri toate telescoapele, bucsele de la bascula stanga fata, pivot, suportii la motor si azi vreau sa mai comand bucsele de la puntea de spate. Intrebarea mea e ce fel de bucse sunt pe puntea spate, cu floare sau rotunde? Ma refer la Golf 4, 1.4 16V, AXP. Am observat ca cele rotunde le fabrica numai FEBI si sunt cam 220 RON perechea, iar celelalte cu floare se gasesc la mai multi producatori, LEMFORDER, MAYLE, etc.

Azi trebuie sa le comand, dar nu sunt care din ele, rotunde sau cu floare in interior ?

Modificat de GeoB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut ,am o intrebare : Influenteaza o bucsa punte spate uzata,pozitia rotii sub caroserie?Am suspensie sport si una din roti imi freaca usor in caroserie cand sunt incarcat si cealalta ,nu.Uitandu-ma atent,roata stanga e putin mai spre mijlocul masinii.

post-32190-0-82088400-1290263246_thumb.j

post-32190-0-90766000-1290263251_thumb.j

Modificat de mabial
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un prieten cu un Golf 4 1,6 a schimbat amortizoarele si bucsele spate( Lemforder) pentru a inlatura un troncanit care se auzea pe partea dreapta spate la denivelari foarte mici. Dupa ce s-a efectuat schimbul nu numai ca nu a disparut zgomotul , dar acesta s-a accentuat si acum se aude pe ambele parti dupa ce se incalzeste. ( Zgomotul se aude de undeva de deasupra rotii. Mentionez ca nu este de la presiunea in roti). Aveti idee de la ce poate aparea aceasta problema? Multumesc

Sunt tare interesat si eu de treaba asta, nu de alta dar cam asa s-a intamplat si la mine, si nu gasesc ce ar putea fi... A rezolvat cumva treaba sau s-a lasat pagubas. Eu unul innebunesc cand tot aud tronc-tronc...!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mabial....mai degrabab din cate stiu eu pozitia(inaltimea) e data din arc.Bucsele nu sunt legate direct de aceasta problema,decat doar daca se mai aduna si altele in calcul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate cineva sa-mi spuna ce diametru au bucsele spate la masina din semnatura (cod motor BAD).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa te duci la un magazin de piese auto cu talonul si iti va spune in functie de seria de sasiu. Au mai fost cazuri cand nu s-au potrivit, asa ca cel mai sfant ar fi sa te bagi sub masina cu un subler si sa masori, eu unul asa am facut.

Nult succes! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,imi poate spune si mie cineva cati mm are bucsa punte spate la golful din semnatura?Ca aia de la unix nu stiu sa caute dupa talon :blink: Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut ! Stie cineva ce dimensiuni au suruburile de la punte spate ? Sunt cele 3 suruburi care prind suportul de la punte in caroserie la Golf 3.

Mi s-a rupt unul si nu pot sa il scot. Daca reusesc macar sa stiu dimensiunea la surub. Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De scos il scoti cu burghiul(daca nu reusesti cu unul la dimensiune,o sa fie nevoie de unul mai mare...si implicit acolo va fi folosit un surub mai mare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu maine ma duc sa vad cum sa schimb bucsa pe spate ca asa bate de se rupe toata masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

de ceva vreme i-mi bate si mie ceva pe spate cand dau in gropi zici ca se rupe toata masina.ma hotarasc sa schimb bucsele de pe spate si merg sa le cumpar.ma duc la reprezentanta cu talonul frumos si i-mi zice baiatu de acolo ca le au pe stoc si ca sunt 100 lei bucata.intreb ce diametru au si i-mi zice 72 de mm.i-l intreb daca sigur sunt bune,iar el i-mi raspunde cu siguranta ca da.nu le iau pe moment si merg la unix auto.acolo aceeasi treaba tot de 72 de mm i-mi zic ca trebuie.ma hotarasc pana la urma sa le iau pe cele de la reprezentanta.toate bune si frumoase.vin acasa si dau roata jos sa vad de curios ce am pe masina si ce am cumparat(ca lenea sau prostia de a ma uita inainte de a le cumpara e mare)si constat ca nu sunt la fel.deci eu cred ca am de 69 si am cumparat de 72.astept pe cineva sa ma lamureasca daca are rost sa incerc sa le pun.(intre timp am sunat la reprezentanta spunandu-le ca s-ar putea sa nu fie bune.mi-au zis vino la noi ti le dam jos si vedem daca ti-s bune sau nu.ma duc le dau jos,i-mi iau vreo 300 de lei pe manopera si i-mi zic ca nu sunt bune)lamuriti-ma va rog si pe mine ca i-mi scot peri albi bucsele astea.

dscn2094.jpg

dscn2095e.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dscn2096j.jpg

dscn2097a.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica cele 2 marimi difera si de invelis...unul e plastic altul e metal...nu am inteles f bine de la tipul de la magazin...si eu m-am interesat azi de bucse...si avem aceeasi platforma...

Pai dupa cite inteleg bucsele le-ai luat de la reprezentanta...si banui ca nu te-ai dus tu cu codul de piesa...au ales iei functie de VIN-ul masinii...

Daca ai facut montajul tot la ei da-le cu bucsele in cap sa-ti puna altele...mai ales la 300RON manopera :)

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu am facut schimbul la ei(si sincer nu am de gand sa merg sa le dau lor o groaza de bani)doar ca eu i-am sunat si mi-au spus ca daca vreau sa-mi returneze banii trebuie sa merg la ei sa constate ei ca nu se potrivesc.dar nu stiu ce presupune constatarea lor.sa i-mi dea jos bucsele care sunt pe masina sa vada ca nu se potrivesc,sa i-mi ia bani pe manopera si sa nu poata sa i-mi puna inapoi nici alte bucse pentru ca nu au de 69 de mm.am inteles ca nu mai gasesti de 69 mm OEM(adica la reprezentanta)o alta nelamurire,cele care sunt pe masina sunt sigur de 69 de mm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da alea sigur ca sunt de 69mm,100% pentru ca si pe masina mea alea sunt. cred ca nu mai gasesti de 69mm OEM, dar stiu ca exista AM Swag,Febi,Sidem(sincer nu stiu care e mai bun)

Modificat de csferko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu cele cu invelis de plastic si erau mai groase decat cele ce au fost pe masina ( Bucsele vechi cu dificultate scoase de pe punte) si a trebuit sa le dea cu flex-u sa le subtieze ca sa intre (mentionez ca locul cu pricina a fost curatat, deci nu asta era problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat si eu in sfarsit bucsele de la punte.am cumparat SWAG cu diametrul 69 de mm cu invelis metalic(cu toate ca initial luasem OEM cu 100 de lei cu diametrul de 72 dar le-am schimbat ca am crezut ca nu sunt bune)cele swag au avut un pret de 120 de lei bucata.montatul a fost 140 de lei si l-am facut la baietii de pe CIPRIAN PORUMBESCU(sper ca asa se numeste) in cluj.tot baietii de acolo mi-au spus ca merg si cele de 72 de mm pentru ca se pot ''strange'' tensiona''(ca au invelis de plastic)si cica sunt mai bune.o fi sau nu asa asta eu nu stiu.in rest se simte diferenta(inainte parca se rupea masina)inca se mai aud ceva zgomote dar cred ca ar trebui si niste telescoape noi :( .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Stie cineva unde imi pot schimba bucsele punte spate la Golful meu, intrun service mi-a cerut 600 lei, ceea ce mi se pare enorm, stiu ca este de munca la ea dar la banii astia parca m-as apuca singur de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
misu ploiesteanu

stie cineva cum se desface clema de otel care tine cablul de frina de mina de bratul puntii???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de bucse de 68-69 ca diametru. sunt bucse cu camasa metalica. Cele care le ai cumparat sunt de 72 si nu se potrivesc doar daca se vor poliza acei 3 - 4 mm in plus. Asa am patit si eu si am fost nevoit de la schimb. Ca brand am ales febi. Pret 110 lei setul. Bafta la schimbat

Modificat de possst
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sall , nu stiti bucsele punte spate de seat leon cupra r sunt pline , sau sunt tot ca la golf ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut sunt nou pe forum si as avea niste intrebari daca tot suntem la subiectul bucse puntea spate si v-as fi recunoscator daca mi-ati raspunde.Situatie este in felul urmator :acum 3 luni un tampit daca pot spune asa mia lovit masina in usa din stanga spate si din lovitura mi-a impins roata din dreapta in bordura.Pana acum toate bune si frumoase dar problema este urmatoarea:imi sta volanul cam 2 cm virat pe partea dreapta .Masina nu trage stanga dreapta merge drept de franat franeaza drept .Am fost la unghiul de fuga si nenea ala de acolo mia spus ca pe partea dreapta(unde tampitu' mia impins masina in bordura)puntea este deschisa 1cm.Tampitii aia de la service mi-au spus ca puntea nu e stramba (au masurat la ochiometru).Eu stau si ma gandesc oare problema nu este de la bucsele de pe punte??V-as fi recunoscator daca mi-ati raspunde la intreberi.Va salut.P.S. masina este un G4 din 2000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit timpul sa schimb si eu bucsele punte spate. Pentru siguranta mea am verificat cu sublerul,de mai multe ori,dimensiunea lor. Rezultatul=69mm. Incercat camasa exterioara a bucselor cu varful surubelnitei si surpriza,pare a fi din plastic sau ceva asemanator.Din forum reiese ca cele de 69 sunt cu camasa metalica. A mai intalnit cineva aceasta situatie?

Apropo, stie cineva vreun service in Buc. care poate sa le schimbe fara dat puntea jos si cam cat a fost manopera?Multumesc pentru orice sugestie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MasinaPoporului

Si eu am schimbat bucsele de la punte. Pe masina erau de plastic de 69 iar la magazin pe producator tot de 69 am gasit doar metalice. Nu mai zic ca la ce service am fost a durat 3 ore la o bucsa...iar pe cealalta nu am mais chimbat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!