Jump to content

Bucse punte spate


Gorillaz_Doktor
 Share

Postare recomandată

marius1982.11

pt scos o panza de bomfaier, ciocan si si surubelnita ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai metoda asta e fara masura :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Din cate stiu eu pe Golf 4 au fost montate 2 tipuri de Bucse pentru puntea spate, iar diametrul lor difera intre ele. daca nu gasesti sa montezi exact bucsa care iti trebuie tie, degeaba te chinui sa o montezi pe cea cu diametrul mai mare, n-o sa reusesti.

2. DE CE ai cumparat SWAG ????

Pe modelel mai vechi au fost montate bucse un diametru mai mic decat pe modelele mai noi, iar modelele astea mai vechi intr-adevar nu prea se gasesc, deoarece multi proiducatori nici nu le mai fabrica, incearca pe original, sunt mai scumpe, dar nu iti pierzi 5 zile din viata pentru niste kkturi de bucse.

Bafta!

Poti exemplifica legat de al doilea punct expus de tine.............? Vorbesti din experienta, zvonuri sau...........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

POt sa raspund eu in locul lui: da, asa am patit si eu. Am returnat piesa OE in favoarea celea de 69 pe SWAG, nefiind pe OE de aia.

Ce nu e adevarat din ce a scris colegul e ca bucsa de 72 nu merge in locul celeia de 69, ceea ce m-am convins si eu ca nu e asa urmarind un filmulet facut intr-un atelier profi. Am zis profi, nu ca la noi.

 

LE: cel de pe pagina anterioara.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu dupa ce am pus SWAG pe masina una din ele deja incepuse sa curga......poate ca au fost montate prost sau poate sunt chiar slabe. Mi-am pus pana la urma lemforder cu camasa de plastic diametru 72 mm, merg puse fara nicio problema cele de 72, este si un filmulet in acest post care confirma treaba asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

mi a dat Gabi cod si dimensiuni la bucse spate ,ele fiind de 72 diam exterior, din cate am citit oem sunt de 69 cu camasa de metal,acestea de 72 se comprima putin,presa de cat sa fie ,72 sau 69 ?

am schimbat ieri bucsele in aprox 4 ore ,dar fara sa ma grabesc si cu pauze,cele vechi parca aveau camasa sudata dupa cum spuneau si altii,dar taiate cu o panza au iesit foarte usor,,, ca o recomandare din ce am constatat  ,e cel mai comod sa dati puntea jos pentru ca veti lucra foarte lejer si aveti spatiul necesar pentru inlocuire ,sa nu stati in loc de conducta de frana,senzori abs si surub amortizor,nu se compara ca si cand ar fi pe masina,iar pe cele noi le-am introdus cu ajutorul unei tije filetate de 10 luata din dedeman cu 5 lei la care am pus o piulita din aia lunga de prelungire saibe mari si o camasa de rulment,totul a mers ca pe roate,nu e greu daca ai cat de cat habar de mecanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

si eu am o problema cu schimbatul bucselor punte spate . intra foarte greu. daca s-ar pune bucsele o noapte la congelator  nu s-ar micsora in diametru si ar intra usor? am vazut un filmulet in care se bagau bucse asemanatoare ca ale noastre in azot lichid si pe urma se montau. in lipsa azotului lichid probabil greu de procurat si costisitor cred ca ar merge si la congelator . astept pareri. probabil s-au mai gandit si altii la asta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Probabil ar ajuta in oarecare masura, insa va trebui sa le introduci destul de rapid ca sa nu se incalzeazca. cat despre introdus cauciuc in azot lichid...ma indoiesc ca vor mai fi bune de ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza si la mine operatiunea de schimbare a bucselor, revin cu update dupa operatiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am si eu o intrebare,    la agregatul din dotare , la trecerea prin gropi/denivelari mai mari la viteza mai mare partea din spate se aude foarte tare parca nu amortizeaza impactul, de aceea am schimbat telescoapele pe spate dar fara nici un rost tot asa se aude, si mi-a spus cineva ca bucsele sunt de vina ?  

 

aceste bucse au vre-un rol in a amortiza trecerea peste gropi ? tin sa precizez ca doar la viteze mai mari se aude urat 

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

doar daca-s uzate din cale-afara, ceea ce ar trebui sa vada un mecanic bun. flansele de sus is ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da sunt ok, le-am schimbat odata cu telescoapele pe spate , intradevar telescoapele erau varza le apasam in jos si nu mai reveneau, dar degeaba n-am scapat de problema cu bataia care ma deranja, la prima vedere de afara se vede ca sunt uzate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu in week-end bucsele de la puntea spate+ palcutele pe spate. 350 Ron tot, timp de lucru o ora jumate. E cu totul altceva acuma, inainte cand dadeam in gropi sau treceam peste linii de tramvai parca se rupea masina in 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asa imi face si mie , poti sa-mi zici ce bucse ai luat si cat te-au costat? eventual un cod de piesa daca ai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu stiu detalii prea multe, atata stiu ca sunt lemforder,mecanicul meu s-a ocupat de tot, BTW foarte multumit de el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ce marca bucse imi recomandati sa cumpar ? febi swag ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia lemforder, pe mine nu m-a dezamagit calitatea lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

eu am avut swag pe ulei, pt ca nu stiam ca merg si cele de 72, pe oem nu mai sunt cele de 69. Nu ma plang, au tinut bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut baieti, ma puteti ajuta si pe mine cu un service in bucuresti unde pot schimba si eu bucsele de la punte. Cam cat v-a luat voua manopera? Am fost astazi la cateva service-uri si m-au dat pe spate la ce scor mi-au cerut pt inlocuirea acelor bucse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

A montat cineva bucse original imperium made in italia?

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Deci problema mea este urmatoarea am schimbat anul trecut bucsele punte spate la mecanic(cu cele vechi zici ca plesnea tabla la o groapa) asa toate bune si frumoase dupa ce le-a schimbat nu mai "bubuia caroseria" :) dar ce am observat de atunci imi legana spatele mai tare...si pana aici toate bune... de 2 saptamani imi troncanea ceva pe dreapta spate initial am crezut ca sunt amortizoarele sau flansele lor...ok mi-am zis a venit si vreme sa le schimb...dar astazi am fost la un prieten ce are statie itp sa vad si eu ce suna asa pe acolo dupa 30 de minute de studii inclusiv cu levierul a depistat ca defapt zgomotul(troncanitul) vine de la punte mai exact deci daca tinea fortat cu levierul intre punte si bucsa (am pus o poza de pe net sa vedeti mai exact unde) nu mai troncanea....

Deci nu stiu ce treaba de "2lei" a facut mecanicul... acum e in concediu iar eu ma plimb cu troncanitul...

Ziceti ce sa fac ma fac? sa schimb bucsa cu una noua sau trebuie doar strans putin? pentru ca prietenul de la itp doar a constatat ce e asa ca prieteni nu a avut chei sa desfaca sau sa stranga etc.

 

dscn2094_zps65f493c7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iti trebuiau bucse de 72mm si ti-a pus de 69? altfel nu explic jocul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta nici eu nu stiu florin... posibil sa fie o varianta inca tot nu m-am apucat sa o desfac sau sa ajung cu ea la un mecanic mai priceput.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Dragi colegi sa inteleg ca leganatul masinii(spatele masinii se leagana stanga-dreapta,de parca ar derapa in timp ce trec pe drum cu denivelari cu 80-90 km/h) sa fie de la bucsele alea care sunt bagate in caroserie? Mentionez ca amortizoarele sunt bune(valori peste 80%) sau sa fie anvelopele de iarna foarte noi?(conti ts850) pentru ca in momentul in care imping de carligul pt remorca masina are un joc orizontal foarte mare din cauciucuri. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune cauciucurile de vara si vezi dupa daca mai face....

Daca face si cu cele de vara atunci te poti gandi la bucse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!